Samochodem do Hiszpanii – co trzeba wiedzieć?

Redakcja
Udostępnij:
4.3

Hiszpania to jeden z lubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Najczęściej odwiedzamy ją jednak samolotem. Warto pomyśleć jednak o alternatywnie, jaką jest podróż na południe Europy samochodem.

samochodem do Hiszpanii

Słoneczna Hiszpania do roku przyciąga rzesze turystów z Polski. Coraz więcej osób decyduje się na podróż na Półwysep Iberyjski własnym samochodem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Wyjaśniamy, jaką trasę wybrać, ile kosztują winiety i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie. 

Hiszpania znajduje się w strefie Schengen. Oznacza to, że aby przekroczyć  hiszpańską granicę, obywatelom z Polski wystarczy jedynie ważny dowód osobisty. Zamiast dowodu możemy wjechać do Hiszpanii także na podstawie ważnego paszportu, jednak jego brak nie jest żadną przeszkodą. Wybierając się w podróż samochodem, dodatkowo należy zabrać:

 • ważne prawo jazdy (polskie),
 • aktualną polisę OC (polską),
 • jeśli podróżujemy pożyczonym autem, a właściciela nie ma z nami – pełnomocnictwo od właściciela samochodu (pisemne). 

Autem do Hiszpanii – jaką trasę wybrać?

Samochodowa podróż do Hiszpanii w sprzyjających warunkach zajmuje około doby. Jadąc z Warszawy do hiszpańskiej stolicy mamy do przejechania ponad 2 800 km. Warto więc zaplanować w trakcie trasy także nocleg.

Za najszybszą uchodzi trasa przez Niemcy i Francję, prowadząca do Madrytu. Decydując się na nią, najpierw należy skierować się Berlina, a następnie przejechać do granicy francuskiej autostradą nr 9 w stronę Nurnberg.

We Francji natomiast najszybciej będzie wybrać autostradę A36 (E54/E60), a kolejno drogę A31 na Beaune oraz drogę A6. Należy kierować się do zjazdu w Lyonie na autostradę A7 (E15) oraz podążać w stronę Avignion. Następnie wystarczy zjechać na drogę A9 (E15) w kierunku francuskiego miasta Perpignan i granicy francusko-hiszpańskiej. Po przekroczeniu warto kierować się już bezpośrednio znakami na Madryt. 

Samochodem do Hiszpanii – koszty winiet

W trakcie planowania budżetu na samochodową wycieczkę do Hiszpanii, oprócz kosztów benzyny, należy także uwzględnić koszty autostradowych winietek. Zwykle jest to kilka euro za przejazd jedną autostradą. Przy założeniu, że decydujemy się na zasugerowaną powyżej trasę przez Niemcy i Francję, koszty przejazdów autostradami, będą wyglądały następująco:

 • autostrady w Niemczech – są darmowe,
 • autostrady we Francji – od ok. 3 do ok. 15 euro za przejazd, 
 • autostrady w Hiszpanii – od ok. 2 do ok. 5 euro za przejazd.

Co ciekawe, w Hiszpanii nie mamy do czynienia z klasycznymi, fizycznymi winietkami. Opłaty za przejazd pobierane są bezpośrednio bramkach, a zapłacić można kartą. 

Prawo drogowe w Hiszpanii

Przepisy drogowe ruchu drogowego w Hiszpanii raczej nie powinny zaskoczyć kierowców z Polski – są zasadniczo podobne do naszych rodzimych. Poniżej najważniejsze informacje, o których koniecznie trzeba pamiętać:

 • Maksymalne dopuszczalne prędkości w Hiszpanii są nieco niższe niż w Polsce. Wynoszą: 120km/h dla dróg ekspresowych i autostrad, 90 km/h w przypadku jazdy poza terenem zabudowanym, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 40 km/h na rondach.
 • Włączenie świateł mijania lub świateł dziennych jest obowiązkowe w nocy, podczas złych warunków atmosferycznych oraz w tunelach.
 • Dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach to minimum 1,6 mm.
 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,50 promila.
 • Wszyscy pasażerowie – zarówno z tyłu, jak i z przodu – muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
 • Kierowca w trakcie prowadzenia pojazdu może rozmawiać przez telefon tylko przy pomocy zestawu głośnomówiącego.
 • Warto zachować szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych. Hiszpanie znacznie częściej niż Polacy przechodzą na czerwonym świetle. Uważać trzeba także na rondach wielopasmowych, ponieważ z jazdą po nich hiszpańscy kierowcy radzą sobie stosunkowo słabo. 

Oprócz znajomości podstawowych przepisów musimy pamiętać również o obowiązkowym wyposażeniu auta. W jego skład musi wchodzić:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa,
 • koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany,
 • gaśnica, apteczka i zapasowe żarówki – tutaj nie mamy do czynienia z obowiązkiem, tylko z zaleceniem, jednak jeśli możemy sobie pozwolić na zabranie tych elementów wyposażenia ze sobą – zdecydowanie warto to zrobić. 

Co zwiedzić w Hiszpanii?

Hiszpania jest dużym krajem – większym od Polski, znajdującym się w czołówce krajów UE pod kątem powierzchni. Oczywiste jest więc, że w trakcie jednej wizyty w Hiszpanii nie uda się nam zwiedzić wszystkiego. Na mapce turystycznej powinno się jednak znaleźć miejsce dla chociaż jednej z poniższych propozycji:

 • Barcelona. Przez wielu uważana za najpiękniejsze miasto w Europie. Będąc w Barcelonie warto zobaczyć słynny kościół Sagrada Família, imponujący Park Güell oraz Wzgórze Montjuïc.
 • Region Costa de la Luz. Idealne miejsce na letni wypoczynek. Oprócz plażowania na jednej z licznych, rajskich plaż, warto zwiedzić pobliską Sewillę.
 • Park Narodowy Ordesa. Wpisany na listę UNESCO zachwyca niesamowitymi warunkami naturalnymi, łączącymi doliny, wąwozy i górskie krajobrazy. Znajduje się tam także imponujące jezioro lodowcowe.
 • Costa del Sol. Region turystyczny w Andaluzji, w którym znajduje się m.in. popularny kurort Málaga. To wymarzona destynacja dla osób, które plażowanie chcą połączyć z nocną rozrywką. 
 • Madryt. Stolica, choć być może mniej efektowna niż Barcelona, także ma wiele do zaoferowania. Godne uwagi są m.in. słynny plac Plaza Mayor, Muzeum Cerralbo oraz imponująca ulica Gran Via, pozwalająca w centrum Europy poczuć się jak w Nowym Jorku. 

Jak wybrać ubezpieczenie do Hiszpanii?

Jeszcze przed wyruszeniem w samochodową podróż do Hiszpanii powinniśmy zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne. Koszt takiego ubezpieczenia rozpoczyna się już od kilku złotych za jeden dzień ochrony, a znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa podróżników. 

Ubezpieczenie należy dobierać zawsze do swoich własnych potrzeb i aktywności, które planujemy w trakcie wyjazdu. Cena nie powinna być zawsze decydującym kryterium – bezpieczeństwo jest przecież znacznie ważniejsze.  

Każda polisa turystyczna do Hiszpanii powinna uwzględniać co najmniej ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia – nie mniej niż 20 000 Euro. Dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia ubezpieczonego, zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych.
 • Koszty ratownictwa. Zapewnią pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratunkowych. 
 • Ubezpieczenie NNW. Gwarantuje wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu lub jego rodzinie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci turysty. 
 • OC w życiu prywatnym. Chroni turystę w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Ochroną obejmuje zarówno jej zdrowie, jak i mienie.
 • Ubezpieczenie bagażu. Dzięki ubezpieczeniu bagażu, w razie jego zniszczenia lub kradzieży, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdu, wystarczy polskie ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest konieczna. Powinniśmy jednak pamiętać o dobrym Assistance, aby mieć pewność, że w kryzysowych sytuacjach uzyskamy szybką pomoc. 

Wyjazd autem do Hiszpanii może być niesamowitą przygodą. Warto jednak wcześniej odpowiednio się do niego przygotować. Bezpiecznego wypoczynku! 

Co warto wiedzieć?
 1. Hiszpanię i Polskę dzieli około 2 800 km, podróż samochodem potrwa około 24 godzin.
 2. Przepisy drogowe ruchu drogowego w Hiszpanii są zbliżone do tych z znanych nam z Polski.
 3. Kierowca musi mieć w samochodzie koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany, kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy.
 4. Trzeba pamiętać też  odpowiedniej polisie chroniącej podczas podróży i pobytu w Hiszpanii.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania