Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Redakcja
Udostępnij:
5

Hiszpania, to ojczyzna corridy, flamenco, fiesty i luksusowych kurortów. Zobacz, co zwiedzić i jak wybrać dobre ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Południowy temperament, najsłynniejsze na świecie kluby i barwne fiesty do białego rana… Hiszpania to kraj dla ludzi cieszących się życiem i czerpiących z niego pełnymi garściami. Ojczyzna corridy, Salvadora Dali, Picassa i flamenco.

Marzysz o podróży na Półwysep Iberyjski? Zobacz, co warto tam zwiedzić i na co uważać. Przygotuj się do wyjazdu i wybierz ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii.

Co zwiedzić w Hiszpanii? Co warto zobaczyć?

Hiszpania to kraj bogaty w atrakcje dla turystów. Podczas podróży warto zajrzeć do wspaniałych miast: Madrytu zatłoczonego nawet późną nocą, z piękna starówką z budynkami ze ślepymi ścianami, Pałacem Królewskim i Katedrą i licznymi muzeami czy Barcelony z wieloma zabytkami, wspaniałą plażą i stadionem na Camp Nou.

Godne polecenia są także Leon, Walencja, Toledo czy Sewilla. Miłośnicy ekstremalnych przeżyć powinni wybrać się na spływ łodzią w Kanionie Silu – jednej z głównych rzek Galicji. Warto wybrać się na Gibraltar, by z daleka podziwiać Afrykę.

Architektura, natura i zabawa

Fani zwiedzania koniecznie muszą zobaczyć Santiago de Compostela czy Alhambrę w Grenadzie. By poznać lokalną kulturę, warto wybrać na targ i fiestę. Kuchnia hiszpańska to przede wszystkim owoce morza.

Fani nurkowania muszą odwiedzić Park Narodowy Cabo del Gato – to rezerwat biosfery UNESCO.

Plażowiczom polecamy słynne na cały świat kurorty Costa Brava i Costa del Sol. Imprezowiczom z pewnością do gustu przypadnie Ibiza.

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie? Jakie są tam zagrożenia?

Kieszonkowcy są wszędzie: w metrze, w sklepie z pamiątkami, na targach i plażach. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i pilnować swojego bagażu. Standardowo – lepiej unikać opuszczonych miejsc i nie zapuszczać poza centrum miasta czy kurortu po zmroku.

Na lokalnych bazarkach można trafić na naciągaczy czy oszustów. Hiszpanie nie należą do najlepszych kierowców, na drogach panuje chaos.

Na czas podróży do Hiszpanii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, zaleca się jedynie szczepienie przeciw WZW typu B oraz BTP (błonnica, tężec, polio).

Na stronach polskiego MSZ znajdziemy informację, że z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym na terenie Hiszpanii są prowadzone dokładne kontrole na lotniskach oraz dworcach.

MSZ radzi także uważać na rabusiów na motocyklach lub motorowerach, którzy wyrywają torebki przechodniom, a także na celowe przebijanie opon samochodowych i kradzieże w trakcie udzielania przez przygodnych przechodniów „bezinteresownej” pomocy przy wymianie koła.

Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów WakacyjnaPolisa.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
– dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 50 000 EURO,
– dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Hiszpańska służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Instituto Nacional de Seguridad Social (INSS)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu Bezpłatny
Szpital Bezpłatny
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100 % kosztów.
Samochodem po Hiszpanii – informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie.
 • kamizelki odblaskowe w pojeździe
 • komplet zapasowych żarówek
 • koło zapasowe
 • trójkąt ostrzegawczy (2 szt.)
 • zapasowe okulary
Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych.
 • na autostradach do 120 km/godz.
 • na drogach szybkiego ruchu do 120 km/godz.
 • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
 • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
 • Jazda skuterem wodnym
 • Windsurfing
 • Surfing
Ważne numery telefonów
– Policja – 092
– Pogotowie Ratunkowe – 061
– Straż Pożarna – 080
– Numer alarmowy – 112Ambasada RP w Madrycie
c. Guisando 23 bis 28035
Madrid, Espańa
tel. 0-03491-3736-605/6 fax. 0-03491-3736-624
www.polonia.es
embajada@polonia.es
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania
Służba zdrowia Strona NFZ www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-hiszpania,cId,10379

Koszty leczenia w Hiszpanii

Na terenie Hiszpanii mamy prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie jest to jednak równoznaczne z pokryciem wszystkich kosztów leczenia.

Nawet posiadając EKUZ będziemy zobowiązani do zapłacenia za leczenie stomatologiczne.

Niektóre leki są refundowane, wówczas pacjent powinien pokryć ich koszty w wysokości od 40% do 60% ich ceny, a emeryci od 10% do 60% ich ceny, pozostałe są płatne w 100%.

Pacjent ma obowiązek pokryć koszty leczenia prywatnego (a niepubliczne placówki często znajdują się w kurortach turystycznych) oraz w całości opłacić transport powrotny do kraju.

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Zabieramy w podróż do Hiszpanii EKUZ – to jednak nie daje nam pełnej ochrony. Warto zadbać o dodatkową polisę podróżną, które pokryje koszty leczenia nierefundowane przez EKUZ i zapewni wsparcie w razie nieszczęśliwych zdarzeń za granicą.

Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii››

Najważniejsze są koszty leczenia

To element obowiązkowy każdej polisy. Zapewnia pokrycie wszystkich usług medycznych i okołomedycznych. W ramach tego ubezpieczenia można liczyć na:

 • opłacenie wizyt lekarskich,
 • leczenia szpitalnego,
 • transportu sanitarnego,
 • operacji,
 • zabiegów,
 • pokrycie kosztów zakup leków i środków medycznych,
 • zorganizowania i opłacenie transportu powrotnego do kraju,

– słowem wszystkiego co wiąże się z ratowaniem zdrowia i życia.

Koszty leczenia obejmują także zorganizowanie przyjazdu czy dalszego pobytu za granicą bliskich osób w razie konieczności pozostania w szpitalu.

Opłaty są pokrywane do sumy gwarantowanej, którą wybiera się w momencie zakupu ubezpieczenia, na terenie Hiszpanii tak suma powinna wynosić przynajmniej 20 000 euro.

Osoby, które mają problem ze zdrowiem i leczą się i przyjmują leki, np. ze względu na cukrzycę, nadciśnienie czy chorobę nowotworową, muszą dokupić rozszerzenie ochrony „choroby przewlekłe”.

Pełne wsparcie z NNW, OC i ubezpieczeniem bagażu

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) również należy do obowiązkowych elementów polisy. W razie uszczerbku na zdrowiu czy śmierci zapewnia odszkodowanie dla ubezpieczonego lub jego rodziny wypłacane w formie finansowego ekwiwalentu mającego zrekompensować poniesione na skutek nieszczęśliwego zdarzenia straty.

NNW wypłacane jest w firmie określonego procentu z wybranej sumy gwarantowanej.

OC w życiu prywatnym to już opcjonalny dodatek, ale warto go mieć – chroni w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej – na jej zdrowiu lub mieniu. W razie pozwania o odszkodowanie, będzie ono zapłacone z sumy gwarantowanej OC.

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii można wzbogacić o ochronę bagażu (lub sprzętu sportowego) – w razie jego utraty, zniszczenia czy kradzieży otrzymamy odszkodowanie częściowo pokrywające straty.

Ubezpieczenie na wyjazd dla aktywnych

Towarzystwa ubezpieczeniowe od osób, które w podróży uprawiają sporty definiowane jako wysokiego ryzyka lub ekstremalne muszą dokupić rozszerzenie ochrony.

Każdy ubezpieczyciel ma listę aktywności, które są przypisane do wymagających dodatkowego ubezpieczenia. Trzeba się z nimi zapoznać i w razie potrzeby opłacić dodatkową składkę. Inaczej, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Nie da się podać średniej ceny takiej polisy, ponieważ każdy może dopasować ją według swoich własnych kryteriów. Cena ubezpieczenia zależy nie tylko od wybranego pakietu czy konkretnego ubezpieczyciela, ale i od długości pobytu, ilości wyjeżdżających osób, wybranych rozszerzeń czy dodatków.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii można znaleźć od 2,51 zł dziennie. Jednakże każdy sam powinien wybrać polisę pod kątem swoich potrzeb i charakteru wyjazdu – a pomóc w tym może nas kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wyliczeń wykonanych za jego pomocą:

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej dwutygodniowy wyjazd do Hiszpanii, połączony ze zwiedzaniem i nurkowaniem

Cena: 45,36 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte ochroną, w tym nurkowanie

 • Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii dla dwóch osób na 7-dniowy urlop:

Cena: 35,18 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby na 3-tygodniową pielgrzymkę do Santiago de Compostela:

Cena: 204,12 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, 209 aktywności objętych ochroną

****

To tylko przykłady. Najpełniejszą ochronę zapewnia polisa indywidualna, „szyta na miarę” według kryteriów dostępnych w naszym kalkulatorze. Wybrane ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii można zakupić online.

Na maila otrzyma się dokument polisy – wystarczy go wydrukować i skorzystać w razie potrzeby. I już można ruszać w gorącą podróż do ojczyzny flamenco, corridy i fiesty!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania