Nie wyobrażasz sobie podróży bez swojego pupila? Nie musisz – podróżowanie z psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi nie należy obecnie do rzadkości. Zanim jednak spakujesz swojego podopiecznego i ruszysz na lotnisko, zapoznaj się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt.
Przedstawiamy kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz wyjaśnienie wszystkich najważniejszych kwestii.
- Przewóz zwierząt samolotem – co sprawdzić przed podróżą?
- Transport zwierząt samolotem – jakie zwierzęta można przewozić?
- Pies w samolocie – w luku bagażowym czy na pokładzie?
- Pies w samolocie – dokumenty i formalności
- Podróż ze zwierzęciem – ile to kosztuje?
- Pies asystujący – przepisy
- Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Przewóz zwierząt samolotem – co sprawdzić przed podróżą?
Choć podróżowanie ze zwierzęciem coraz częściej jest normą, pies czy kot na pokładzie samolotu to wciąż jeszcze nie jest codziennością. Nie wszystkie linie lotnicze są więc do tego odpowiednio przygotowane, a co więcej – nie ma żadnych globalnych przepisów dotyczących przewozu zwierząt, które wprowadzałyby odgórne procedury.
Jak sprawdzić, czy dany przewoźnik spełnia normy bezpieczeństwa i pozwala w ogóle na przewóz zwierzaków? Zorientuj się, czy linia lotnicza jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA).
Jeśli tak, z pewnością stosuje odpowiednie standardy bezpieczeństwa dotyczące przewozu zwierząt. Sprawdź też na stronie internetowej przewoźnika, czy i jakie zwierzęta pozwala przewozić.
Uwaga! Wiele spośród najtańszych linii lotniczych nie należy do IATA, a także nie pozwala na przewóz zwierząt.
Transport zwierząt samolotem – jakie zwierzęta można przewozić?
Zwierzęta przewozi się samolotem na pokładzie albo w luku bagażowym – zależy to przede wszystkim od ich wagi. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej, na pokład samolotu można zabrać:
- psy, koty i fretki,
- bezkręgowce z wyjątkami,
- płazy,
- gady,
- ssaki: inne niż przeznaczone do produkcji żywności;
- ptaki.
Bardzo ważne jest również to, w jakim celu zwierzę jest transportowane. Jeśli leci z tobą w wakacyjną podróż albo np. przeprowadzasz się do innego kraju i zabierasz je ze sobą, nie ma problemu z przewozem. Nie można natomiast przewozić na takich samych warunkach zwierząt przeznaczonych do sprzedania.
Pies w samolocie – w luku bagażowym czy na pokładzie?
Zwierzęta mogą podróżować na pokładzie albo w luku bagażowym. Na pokładzie samolotu z reguły mogą znajdować się tylko niewielkie rasy o wadze do kilku kilogramów.
Ciekawostka! Polski przewoźnik PLL LOT zezwala na wejście na pokład ze zwierzętami o wadze maksymalnie 8 kg.
Zwierzę, które znajduje się w kabinie pasażerskiej ma obowiązek być zamknięte w transporterze, z którego nie może wystawać żadna część jego ciała. Transporter musi mieć takie wymiary, aby na czas startu, lądowania i turbulencji można było umieścić go pod przednim siedzeniem.
Zwierzęta, które ważą więcej i nie mieszczą się na pokładzie, przewozi się w luku bagażowym. Do przewiezienia psa w ten sposób niezbędny będzie odpowiedni transporter – taki, żeby psu było w nim jak najwygodniej, a jednocześnie bezpiecznie.
Idealny transporter musi być:
- odpowiednio duży – zwierzę musi mieć zapewnioną swobodę ruchu, tzn. móc w nim stanąć, obrócić się i położyć,
- czysty, szczelny i dobrze zamknięty, a jego podłoże wyłożone od wewnątrz materiałem chłonnym,
- wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem,
- wentylowany z co najmniej trzech stron,
- wykonany z materiału, którego nie da się przegryźć, np. z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, litego drewna lub sklejki; do transportu lotniczego nie nadają się klatki (nie mogą być wykonane z siatki drucianej),
- stabilny, tzn. nie może mieć kółek – jeśli są, to należy je usunąć podczas odprawy).
Uwaga! Jeśli transporter nie będzie spełniał wymogów bezpieczeństwa i komfortu zwierzęcia, linia lotnicza ma prawo odmówić przewozu mimo opłaconego biletu.
Pies w samolocie – dokumenty i formalności
Pies, którego chcesz wziąć w podróż samolotem musi mieć zorganizowane odpowiednie dokumenty. Co to oznacza?
- Każde podróżujące samolotem zwierzę musi być właściwie zidentyfikowane. Obowiązkowy jest transponder, czyli tzw. mikroczip. Wszczepia się go w gabinetach weterynaryjnych.
- Twoje zwierzę musi posiadać potwierdzenie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jeśli jest starsze niż 12 tygodni i zostało właśnie zaszczepione po raz pierwszy, nabiera ono mocy dopiero po 21 dniach od daty szczepienia. W przypadku kolejnych dawek szczepienia, liczy się dzień wykonania zabiegu.
- Paszport – niezależnie od tego, gdzie lecisz (czy jest to Unia Europejska czy nie), Twoje zwierzę musi mieć paszport. Oprócz podstawowych danych o zwierzęciu i jego właścicielu oraz datach niezbędnych szczepień, znajduje się w nim również dokładna lokalizacja transpondera/tatuażu identyfikacyjnego, a także pozostałe informacje o stanie zdrowia. Paszport wyda ci weterynarz.
Podróż ze zwierzęciem – ile to kosztuje?
Jeśli chcesz zabrać w podróż swojego pupila, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Opłaty za przewiezienie psa czy kota są różne – każdy przewoźnik ustala je indywidualnie. A rozpiętość cen jest naprawdę spora – od około 200 złotych do nawet 1500 zł. Często cena opłaty za psa jest uzależniona od długości trasy – najwięcej trzeba zapłacić za wielogodzinne loty, np. z Polski do Stanów Zjednoczonych.
Pies asystujący – przepisy
W związku z tym, że pies przewodnik wspiera osobę, która leci w podróż, traktuje się go zupełnie inaczej niż „prywatnego” pupila. Jakie obowiązują zasady? Konkretne przepisy należy sprawdzić na stronie przewoźnika, natomiast z reguły zasady są bardzo „liberalne”.
W PLL LOT pies przewodnik:
- zawsze jest przewożony w kabinie pasażerskiej,
- jest przewożony bez dodatkowych opłat,
- nie musi być umieszczony w transporterze,
- nie ma ograniczenia wagowego,
- musi być wyposażony w uprząż,
- nie musi mieć założonego kagańca, lecz ze względów bezpieczeństwa trzeba zabrać go ze sobą,
- powinien być zabezpieczony przed ewentualnym kontaktem z innymi pasażerami na pokładzie (np. trzymany na uprzęży).
Pies asystujący musi być odpowiednio przeszkolony, aby mógł podróżować na pokładzie samolotu. Jeśli bowiem w trakcie odprawy swoim zachowaniem będzie przeszkadzał innym pasażerom albo stwarzał zagrożenia dla ich bezpieczeństwa – linie lotnicze mogą odmówić przyjęcia go na pokład.
To, czy zwierzę pełni taką funkcję można bardzo łatwo zweryfikować – każdy pies asystujący musi posiadać certyfikat Assistance Dogs International (ADI) lub International Guide Dog Federation (IGDF). To organy zajmujące się akredytacją organizacji szkolących psy towarzyszące na całym świecie.
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Lot samolotem jest dużym stresem nie tylko dla właściciela zwierzęcia, ale przede wszystkim dla samego zwierzaka – szczególnie, jeśli zostaje umieszczony w luku bagażowym. Warto więc przygotować się do takiej podróży i już wcześniej pozwolić psu obwąchiwać swój transporter, a nawet w nim przebywać.
Lepiej jest nie kupować na podróż nowych misek, nowego kocyka czy nowych zabawek – zwierzę poczuje się bezpieczniej otoczone przedmiotami, których zapach i wygląd zna. Jeśli obawiasz się, że Twój pupil może źle znieść lot – skonsultuj z weterynarzem możliwość podania mu leków uspokajających. Mają one jednak różne skutki uboczne, dlatego nigdy nie rób tego na własną rękę.
Przed samym lotem należy koniecznie wyprowadzić psa na dwór, a już 4 godziny przed lotem nie podawać mu wody ani jedzenia. Lepiej nie przyjeżdżać też na lotnisko zbyt wcześnie, ponieważ pupil będzie się męczył i stresował.
FAQ
-
Czy we wszystkich liniach lotniczych można przewozić zwierzęta?
Nie. U wielu niskobudżetowych przewoźników nie ma takiej możliwości, nawet jeśli zwierzę jest bardzo małe. Upewnij się, zanim wykupisz lot.
-
Czy zwierzę, które leci w luku bagażowym znajduje się w nim razem z bagażami pasażerów?
Nie. Linie lotnicze, które godzą się na przewóz zwierząt, muszą mieć w luku bagażowym wydzielone osobne miejsce do ustawienia transporterów z psami.
-
Czy są rasy psów i kotów, których nie można przewozić?
Nie ma ogólnej listy „zakazanych” ras psów i kotów, natomiast linie lotnicze mogą samodzielnie wprowadzić jakieś ograniczenia w tym zakresie. Niektórzy przewoźnicy nie zezwalają na przewóz ras uznanych za groźne, a także ras brachycefalicznych, czyli ze skróconą kufą i spłaszczonym pyskiem. W drugim przypadku chodzi o bezpieczeństwo zwierząt – duży stres i temperatura mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem, które i tak są dosyć powszechne u tak zbudowanych ras.
- Podróżowanie ze zwierzętami jest możliwe w większości linii lotniczych, jednak nie we wszystkich. Przed kupieniem biletów, sprawdź czy przewoźnik pozwala zabrać zwierzaki.
- Zwierzę, które chcesz przewieźć (przepisy szczególny nacisk kładą na psy, koty i fretki) musi mieć czip (albo tatuaż identyfikacyjny), paszport oraz wszelkie niezbędne szczepienia – przede wszystkim na wściekliznę.
- Małe zwierzęta (najczęściej do 8 kg) można przewozić na pokładzie, w dobrze zamkniętym transporterze. Większe rasy muszą podróżować w luku bagażowym – również w zamkniętym, bezpiecznym i wygodnym transporterze.
- Pies lub kot musi być odpowiednio przygotowany do lotu – w skrajnych przypadkach zwierząt lękowych weterynarze podają leki uspokajające.