Podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka – czy wystarczy na wyjazd?

Redakcja
Udostępnij:

Biura podróży do swojej oferty wczasów dołączają obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, które zazwyczaj wykupywane jest w najtańszej wersji. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zapewni nam ono kompleksowej ochrony. Nawet przez wzgląd na renomę biura. Itaka to potentat na polskim rynku turystycznym, który w ubiegłym roku kupił trzecie co do wielkości biuro podróży w Czechach, a […]

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka – czy wystarczy na wyjazd?

Biura podróży do swojej oferty wczasów dołączają obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, które zazwyczaj wykupywane jest w najtańszej wersji. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zapewni nam ono kompleksowej ochrony. Nawet przez wzgląd na renomę biura.

Itaka to potentat na polskim rynku turystycznym, który w ubiegłym roku kupił trzecie co do wielkości biuro podróży w Czechach, a w tym roku – największego touroperatora na Litwie. Serca klientów biuro podbiło ciekawymi kierunkami wycieczek i wypoczynku, fachową opieką rezydentów i przewodników oraz dobrymi hotelami, które zazwyczaj rezerwowane są na wyłączność.

Coraz częściej hotele mają polskojęzyczną obsługę, by zapewnić komfort wypoczynku osobom nieznającym języków obcych. Dzięki otwarciu na takie kraje jak Bułgaria czy Albania Itaka może zaproponować Polakom urlop tańszy niż nad Bałtykiem, ale z gwarancją dobrej pogody.

Ochrona na urlopie – jaki wybrać wariant?

Niestety, nawet tak dobry touroperator jak Itaka nie zagwarantuje urlopu z wykluczeniem nieszczęśliwych zdarzeń. Biuro do swoich ofert dołącza ubezpieczenie turystyczne, które możemy nabyć w wersji Simple, Complex i Prestige, jednak przeważająca większość klientów decyduje się na podstawowy pakiet Simple. Uspokaja ich informacja, że suma tego ubezpieczenia wynosi 20 000 euro i tyle maksymalnie można otrzymać za koszty leczenia i transportu. Z drugiej strony pakiet ten nie zapewnia ubezpieczenia od kosztów przerwania podróży, brak kosztów ratownictwa i poszukiwań, a co najważniejsze – kompletnie nie daje nam ochrony OC w razie nieprzewidzianego wypadku, w wyniku którego doszło do uszczerbku czyjegoś zdrowia czy mienia!

Suma 20 000 euro wygląda nieźle i wzbudza zaufanie. Wszystko jednak zależy od tego, do jakiego kraju jedziemy na wypoczynek. Opieka medyczna w przeważającej liczbie państw jest droga, a koszty hospitalizacji, transportu medycznego czy operacji mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Jeśli podczas naszych wakacji dojdzie tylko do niegroźnego skaleczenia, w zupełności wystarczy nam karta EKUZ i itaka ubezpieczenie, pod warunkiem oczywiście, że odpoczywamy w jednym z państw UE lub EFTA. Jeśli jednak dojdzie do wypadku lub co gorsza akcji poszukiwawczej, albo konieczny będzie transport medyczny do Polski, ubezpieczenie podstawowe tych kosztów nie pokryje, a nasze wakacje okażą się dużo droższe, niż zakładaliśmy.

Czego nie zapewni podstawowa polisa z biura podróży?

Nie wiesz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje? Sprawdź nasze porady.

Polisa turystyczna Itaka koszty leczenia i transportu w wyniku chorób przewlekłych lub uprawiania sportów wysokiego ryzyka oraz koszty zaginionego czy skradzionego bagażu ubezpieczyciel zwróci nam tylko wtedy, jeśli w ramach pakietu Simple kupiliśmy w Itaka dodatkowe ubezpieczenie. Podobnie będzie z kosztami leczenia czy transportu medycznego w razie nieprzewidzianego ataku terrorystycznego – o tę opcję musimy naszą polisę rozszerzyć. Pakiet Simple nie zapewnia jednak zwrotu kosztów poszukiwań czy ratownictwa w razie aktów terrorystycznych, a z prasy i telewizji wiemy, że w obecnych czasach mogą się one zdarzyć praktycznie wszędzie. Assistance będzie też znacznie okrojony i pozbawiony tak przydatnych elementów jak:

  • dostarczenie leków,
  • pomoc finansowa,
  • pomoc w przypadku utraty kart kredytowych,
  • pomoc prawna pożyczka na kaucję zastępstwo kierowcy.

Pamiętajmy, że w przypadku biura podróży Itaka nie jesteśmy skazani na pakiet Simple, dużo większy zakres ochrony zapewniają pakiety Complex i Prestige. Na przykład koszty leczenia i transportu medycznego w pakiecie Complex wynoszą 50 tys. euro, a w pakiecie Prestige 300 tys. euro. Możemy też osobno dokupić Itaka ubezpieczenie od rezygnacji, również dostępne w trzech pakietach.

Dla przykładu, 15-dniowe ubezpieczenie na wyjazd do Grecji typu wypoczynek + zwiedzanie dla jednej osoby dorosłej wyniesie:

Ubezpieczyciel

Zakres ubezpieczenia

Cena

Gothaer

Koszty leczenia:

84 971 zł

Ratownictwo:

25 491 zł

NWW: 10 000 zł

35 zł

AVIVA

Koszty leczenia:

42 486 zł

Bagaż: 850 zł

NNW: 8 497 zł

38,36 zł,

przy sumie ubezpieczenia kosztów leczenia 84 971 zł – 47,94 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia:

84 971 zł

Ratownictwo:

25 491 zł

NNW: 15 000 zł

50,67 zł

AVIVA

Koszty leczenia:

200 000 zł

Ratownictwo:

200 000 zł

NNW: 14 000 zł

Sporty objęte polisą: 31

55,50 zł

 

Wszystko jednak jest kwestią ceny. Koszty różnych wersji polisy Itaki możemy sprawdzić w porównywarce, wpisując hasło Itaka ubezpieczenie cena. Warto jednak przy okazji sprawdzić koszty i zakres polis turystycznych innych ubezpieczycieli, korzystając z kalkulatora ofert na naszej stronie.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania