Podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka – czy wystarczy na wyjazd?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Skorzystanie z wyjazdu organizowanego przez biuro podróży Itaka to bardzo wygodne rozwiązanie. Kwestie takie jak dojazd, wyżywienie czy zakwaterowanie zostają załatwione przed touroperatora, dzięki czemu urlopowicze mogą bez przeszkód cieszyć się wypoczynkiem. Dodatkowo Itaka oferuje swoim klientom zakup wycieczki z ubezpieczeniem w trzech wariantach. Czy ubezpieczenie Itaka będzie wystarczające podczas wakacji za granicą? Itaka – […]

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka – czy wystarczy na wyjazd?

Skorzystanie z wyjazdu organizowanego przez biuro podróży Itaka to bardzo wygodne rozwiązanie. Kwestie takie jak dojazd, wyżywienie czy zakwaterowanie zostają załatwione przed touroperatora, dzięki czemu urlopowicze mogą bez przeszkód cieszyć się wypoczynkiem. Dodatkowo Itaka oferuje swoim klientom zakup wycieczki z ubezpieczeniem w trzech wariantach. Czy ubezpieczenie Itaka będzie wystarczające podczas wakacji za granicą?

Itaka – co trzeba wiedzieć?

Itaka to jedno z największych biur podróży w Polsce, którego główna siedziba znajduje się w Opolu. Istnieje na polskim rynku od 33 lat i ma na swoim koncie aż 9 mln klientów. Za pośrednictwem tego touroperatora można zwiedzić około 100 krajów świata, korzystając z licznych ofert wczasów i wycieczek objazdowych. Są one adresowane do miłośników podróży o całkowicie różnych upodobaniach.

W katalogu Itaki znajdą coś dla siebie:

  • rodziny z dziećmi,
  • pary i single,
  • wielbiciele zwiedzania,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • fani zimowych sportów,
  • miłośnicy luksusu,
  • osoby aktywne.

Wyjazdy organizowane są przy współpracy z ponad 3500 hotelami na wszystkich kontynentach świata, dzięki czemu każdy może dopasować cel podróży do własnych możliwości.

Ubezpieczenie Itaka – jak działa? Rodzaje pakietów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde biuro turystyczne musi zapewniać swoim klientom dwa rodzaje ubezpieczeń. Pierwsze z nich pokrywa wydatki w zakresie kosztów leczenia (KL), a drugie — następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Itaka, jak większość touroperatorów, współpracuje z jednym ubezpieczycielem i jest nim Ergo Ubezpieczenia Podróży.

Decydując się na wyjazd klient może zdecydować się na samodzielne wykupienie ubezpieczenia turystycznego u wybranego przez siebie ubezpieczyciela lub wybrać jeden z trzech pakietów oferowanych przez Itakę: Itaka Simple, Itaka Complex lub Itaka Prestige.

Wariant podstawowy, czyli Itaka Simple, dostępny jest w cenie wycieczki. Pozostałe pakiety, obejmujące większy zakres ochrony okazują się dodatkowo płatne. Opcja wliczona w koszty wczasów lub wycieczki objazdowej zawiera ubezpieczenie:

  • kosztów leczenia i transportu do 20 000 EUR,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • podstawowy Assistance.

Zakres ochrony nie obejmuje m.in. leczenia na skutek zachorowania na COVID-19, następstw chorób przewlekłych, sportów wysokiego ryzyka, skutków zdarzeń zaistniałych pod wpływem alkoholu, ubezpieczenia bagażu czy kosztów ratownictwa i poszukiwań. Jak widać, zakres ubezpieczenia Itaka Simple jest ograniczony do podstawowych świadczeń. Planując wakacje, warto więc zastanowić się nad rozszerzonymi wariantami.

Ubezpieczenie Itaka Complex zawiera:

  • koszty leczenia i transportu do 50 000 EUR, wliczając koszty powstałe na skutek zachorowania na COVID-19,
  • dodatkowe świadczenia na wypadek kwarantanny w wysokości 1 000 EUR,
  • skutki zdarzeń zaistniałych pod wpływem alkoholu,
  • koszty NNW,
  • koszty przerwania podróży do 5 000 PLN,
  • ubezpieczenie bagażu do 2 000 PLN,
  • opóźnienie dostarczenia bagażu do 1 000 PLN,
  • koszty ratownictwa i poszukiwań do 5 000 EUR,
  • rozszerzone Assistance.

Itaka Complex gwarantuje także ubezpieczenie OC, zawierające:

  • szkody na osobie do 300 000 PLN,
  • szkody na mieniu do 150 000 PLN.

Dodatkowo zakres wariantu może być rozszerzony o ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych, ubezpieczenie związane z uprawieniem sportów oraz ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu z przyczyn losowych.

Najbardziej zaawansowany z wariantów ubezpieczeniowych to Itaka Prestige. Pakiet zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu aż do 300 000 EUR, czyli aż 6 razy więcej, niż w wariancie Complex. Po dodatkowej dopłacie ubezpieczenie Itaka pokryje wydatki związane z następstwami chorób przewlekłych oraz te spowodowane uprawianiem sportów wysokiego ryzyka.

Oprócz tego w pakiet wliczone są też koszty leczenia i transportu po zachorowaniu na COVID-19 oraz dodatkowe świadczenia w przypadku kwarantanny.

Itaka Prestige obejmuje również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które miały miejsce po spożyciu alkoholu (zobacz: klauzula alkoholowa). Warto wiedzieć, że ma też dwukrotnie większe limity w zakresie ubezpieczenia bagażu i kosztów przerwania podróży. Wariant zawiera też opóźnienie dostarczenia bagażu i koszty ratownictwa bądź poszukiwań oraz rozszerzone Assistance.

Pakiet  ubezpieczenia Itaka Prestige przewiduje również ubezpieczenie OC:

  • szkody na osobie do 400 000 PLN,
  • szkody na mieniu do 200 000 PLN.

Ubezpieczenie podróżne Itaka, czy warto?

Porównanie poszczególnych pakietów ubezpieczeń Itaki pozwala na wyciągnięcie wniosków w temacie jakości ochrony zapewnianej przez tego touroperatora. Warto zauważyć, że podstawowy wariant polisy jest dość ograniczony i zapewnia niewiele. Oprócz standardowych kosztów leczenia, NNW i zwykłego Assistance nie oferuje żadnego innego zabezpieczenia. Oznacza to, że w czasie wyjazdu może okazać się nie wystarczający, zwłaszcza w przypadku zaistnienia awaryjnych sytuacji.

Z drugiej strony warto docenić wysokie sumy gwarantowane w dodatkowo płatnym wariancie Itaka Prestige. Takie ubezpieczenie z pewnością może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku wielu turystów.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety ubezpieczenia Itaka:

Zalety:

  • podstawowe ubezpieczenie gwarantowane jest nieodpłatnie w cenie wycieczki,
  • istnieje możliwość rozszerzenia podstawowego pakietu o dodatkowe zabezpieczenia,
  • zakup ubezpieczenia razem z wycieczką to duża wygoda.

Wady:

  • mały wybór ofert, ze względu na ograniczenie do jednego ubezpieczyciela,
  • brak zabezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19 w podstawowym pakiecie ubezpieczenia,
  • bardzo ograniczony podstawowy pakiet ubezpieczenia, zawierający tylko KL, NNW i podstawowy Assistance. Brak przede wszystkim OC, ratownictwa i ubezpieczenia bagażu,
  • brak rozszerzeń o choroby przewlekłe i sporty ekstremalne oraz wysokiego ryzyka w dostępnych wariantach. Możliwe jest dokupienie jedynie za dodatkową opłatą.

Ochrona na urlopie – jaki wybrać wariant?

Niestety, nawet tak dobry touroperator jak Itaka nie zagwarantuje urlopu z wykluczeniem nieszczęśliwych zdarzeń. Biuro do swoich ofert dołącza ubezpieczenie turystyczne, które możemy nabyć w wersji Simple, Complex i Prestige, jednak przeważająca większość klientów decyduje się na podstawowy pakiet Simple. Uspokaja ich informacja, że suma tego ubezpieczenia wynosi 20 000 euro i tyle maksymalnie można otrzymać za koszty leczenia i transportu. Z drugiej strony pakiet ten nie zapewnia ubezpieczenia od kosztów przerwania podróży, brak kosztów ratownictwa i poszukiwań, a co najważniejsze – kompletnie nie daje nam ochrony OC w razie nieprzewidzianego wypadku, w wyniku którego doszło do uszczerbku czyjegoś zdrowia czy mienia!

Suma 20 000 euro wygląda nieźle i wzbudza zaufanie. Wszystko jednak zależy od tego, do jakiego kraju jedziemy na wypoczynek. Opieka medyczna w przeważającej liczbie państw jest droga, a koszty hospitalizacji, transportu medycznego czy operacji mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Jeśli podczas naszych wakacji dojdzie tylko do niegroźnego skaleczenia, w zupełności wystarczy nam karta EKUZ i itaka ubezpieczenie, pod warunkiem oczywiście, że odpoczywamy w jednym z państw UE lub EFTA. Jeśli jednak dojdzie do wypadku lub co gorsza akcji poszukiwawczej, albo konieczny będzie transport medyczny do Polski, ubezpieczenie podstawowe tych kosztów nie pokryje, a nasze wakacje okażą się dużo droższe, niż zakładaliśmy.

Czego nie zapewni podstawowa polisa z biura podróży?

Nie wiesz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje? Sprawdź nasze porady.

Polisa turystyczna Itaka koszty leczenia i transportu w wyniku chorób przewlekłych lub uprawiania sportów wysokiego ryzyka oraz koszty zaginionego czy skradzionego bagażu ubezpieczyciel zwróci nam tylko wtedy, jeśli w ramach pakietu Simple kupiliśmy w Itaka dodatkowe ubezpieczenie. Podobnie będzie z kosztami leczenia czy transportu medycznego w razie nieprzewidzianego ataku terrorystycznego – o tę opcję musimy naszą polisę rozszerzyć. Pakiet Simple nie zapewnia jednak zwrotu kosztów poszukiwań czy ratownictwa w razie aktów terrorystycznych, a z prasy i telewizji wiemy, że w obecnych czasach mogą się one zdarzyć praktycznie wszędzie. Assistance będzie też znacznie okrojony i pozbawiony tak przydatnych elementów jak:

  • dostarczenie leków,
  • pomoc finansowa,
  • pomoc w przypadku utraty kart kredytowych,
  • pomoc prawna pożyczka na kaucję zastępstwo kierowcy.

Pamiętajmy, że w przypadku biura podróży Itaka nie jesteśmy skazani na pakiet Simple, dużo większy zakres ochrony zapewniają pakiety Complex i Prestige. Na przykład koszty leczenia i transportu medycznego w pakiecie Complex wynoszą 50 tys. euro, a w pakiecie Prestige 300 tys. euro. Możemy też osobno dokupić Itaka ubezpieczenie od rezygnacji, również dostępne w trzech pakietach.

Dla przykładu, 15-dniowe ubezpieczenie na wyjazd do Grecji typu wypoczynek + zwiedzanie dla jednej osoby dorosłej wyniesie:

Ubezpieczyciel

Zakres ubezpieczenia

Cena

Gothaer

Koszty leczenia:

84 971 zł

Ratownictwo:

25 491 zł

NWW: 10 000 zł

35 zł

AVIVA

Koszty leczenia:

42 486 zł

Bagaż: 850 zł

NNW: 8 497 zł

38,36 zł,

przy sumie ubezpieczenia kosztów leczenia 84 971 zł – 47,94 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia:

84 971 zł

Ratownictwo:

25 491 zł

NNW: 15 000 zł

50,67 zł

AVIVA

Koszty leczenia:

200 000 zł

Ratownictwo:

200 000 zł

NNW: 14 000 zł

Sporty objęte polisą: 31

55,50 zł

 

Wszystko jednak jest kwestią ceny. Koszty różnych wersji polisy Itaki możemy sprawdzić w porównywarce, wpisując hasło Itaka ubezpieczenie cena. Warto jednak przy okazji sprawdzić koszty i zakres polis turystycznych innych ubezpieczycieli, korzystając z kalkulatora ofert na naszej stronie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na ubezpieczenie z biura podróży?

Decydując się na ubezpieczenie biura podróży przede wszystkim należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Dzięki temu można precyzyjnie zapoznać się z najważniejszymi informacjami i zasadami, na jakich podpisywana jest umowa. Aby spokojnie spędzić urlop, należy dokładnie sprawdzić i przeanalizować zawarte w dokumencie reguły.

Jeśli w pakiecie brakuje opcji istotnej podczas planowanego wyjazdu a sumy ubezpieczenia są niskie, warto zastanowić się nad indywidualnym zakupem ubezpieczenia. Obecnie wiele osób zwraca szczególną uwagę na to, czy polisa turystyczna zawiera zabezpieczenia w razie zachorowania na COVID-19. Ma to znaczenie ze względu na konieczność ochrony w razie kwarantanny, leczenia lub przymusowego przedłużenia pobytu. W przypadku ubezpieczenia Itaka, konieczne jest rozszerzenie polisy i wybranie opcji Itaka Complex dla zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie COVID-19.

Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie turystyczne?

Po odrzuceniu opcji skorzystania z ubezpieczenia Itaka, nie pozostaje nic innego jak samodzielne szukanie polisy na podróż. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przeglądając oferty różnych firm ubezpieczeniowych da się wybrać polisę indywidualnie dopasowaną do wymagań i potrzeb urlopowiczów. Aby to zrobić, warto uwzględnić czynniki takie jak cel podróży, planowane aktywności, sytuację zdrowotną i wiek.

Decydując się na samodzielny zakup ubezpieczenia, można skorzystać z bardzo prostego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki jego wykorzystaniu można na podstawie informacji o planowanym wyjeździe uzyskać bogatą ofertę podróżnych polis ubezpieczeniowych od różnych ubezpieczycieli.

Najpierw konieczne jest udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań. Dotyczą one kwestii takich jak data i kierunek podróży, cel wyjazdu (np. wypoczynek, nurkowanie, praca), wiek, miejsce pobytu oraz stan zdrowia.

Po wypełnieniu krótkiego formularza system wygeneruje kilkanaście różnych ofert ubezpieczeń na wybrany wyjazd, z uwzględnieniem planowanych aktywności. Wszystkie informacje przedstawione są w czytelnej postaci, dzięki czemu otrzymane polisy da się łatwo porównać. Dla ułatwienia gwarantowane kwoty za poszczególne świadczenia umieszczone są w tabelce.

Dodatkowo przy każdej z ofert znajdują się Ogólne Warunki Ubezpieczeń, z którymi warto się zapoznać. Jest to dokładny opis określający dokładnie zakres ochrony, który stanowi podstawę dochodzenia o wypłatę środków z ubezpieczenia.

Jeśli któraś z ofert dostępnych w kalkulatorze wyda się szczególnie interesująca można od razu zdecydować się na jej zakup przez internet. Po zakończeniu transakci drogą elektroniczną, ubezpieczenie przyjdzie na skrzynkę pocztową.

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

  1. Który wariant ubezpieczenia turystycznego Itaka najlepiej wybrać?

    W sytuacji, gdy dysponuje się wystarczającymi środkami, najkorzystniej będzie zdecydować się na pakiet Itaka Prestige. Taka polisa obejmuje najwięcej świadczeń, a suma gwarantowanych kosztów leczenia to aż 1,4 mln zł.

  2. Co zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne Itaka Simple?

    Standardowe ubezpieczenie znajdujące się w cenie wycieczki obejmuje jedynie koszty leczenia, NNW i podstawowe Assistance. Nie zapewnia ochrony w razie zachorowanie na COVID-19 czy kosztów leczenia następstwa chorób przewlekłych.

  3. Jakie znaczenie ma suma ubezpieczenia?

    Suma ubezpieczenia określa, jakie koszty jest w stanie pokryć ubezpieczyciel w razie sytuacji awaryjnej. Jeśli osoba objęta polisą ulegnie poważnemu wypadkowi, a koszty leczenia będą zbyt wysokie, to niewielka kwota ubezpieczenia zapewne nie pokryje całości obsługi medycznej. W takiej sytuacji poszkodowany jest zmuszony do dopłaty z własnych środków.

Podsumowanie
  1. Według polskiego prawa każde biuro turystyczne musi zapewnić klientom ubezpieczenie KL i NNW.
  2. Aby spędzić urlop w spokoju i bez obaw o dodatkowe koszty, warto odpowiednio dobrać rodzaj ubezpieczenia turystycznego.
  3. Suma kosztów leczenia to najistotniejszy element polisy turystycznej.
  4. Decydując się na ubezpieczenie biura podróży należy dokładnie zapoznać się z OWU.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania