Podróż samolotem a ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać odpowiednią polisę w czasie lotu?

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Sezon na urlopy i weekendowe wyjazdy praktycznie już w pełni. Planujesz podróż samolotem? To doskonałe rozwiązanie – dotrzesz na miejsce szybko, bezpiecznie i wygodnie. Warto przy zakupie ubezpieczenia turystycznego wybrać ochronę, która przyda się także podczas lotu samolotem.Z tego artykułu dowiesz się:Opóźnienie i odwołanie lotu – z czym to się je?Opóźnienie bagażu. Na jaką pomoc […]

podróż samolotem a ubezpieczenie

Sezon na urlopy i weekendowe wyjazdy praktycznie już w pełni. Planujesz podróż samolotem? To doskonałe rozwiązanie – dotrzesz na miejsce szybko, bezpiecznie i wygodnie. Warto przy zakupie ubezpieczenia turystycznego wybrać ochronę, która przyda się także podczas lotu samolotem.

Oprócz standardowej polisy na czas podróży samolotem pomocne mogą być specjalne dodatki: ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu oraz opóźnienia bagażu (innym słowy jego zagubienia przez linie lotnicze). Takie sytuacje wcale nie są rzadkością. Oczywiście, pasażerowie mają prawo do odszkodowania od przewoźnika, jednakże taki proces może się przeciągać w nieskończoność. Lepiej mieć dodatkowy parasol ochronny. Towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach rekompensaty za trudności wynikające z opóźnienia samolotu lub niedotarcia bagażu na czas wypłaci stosowne odszkodowanie.

Opóźnienie i odwołanie lotu – z czym to się je?

poczekalnia na lotnisku

W ramach ubezpieczenia opóźnienia lotu towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc. Pasażer, którego samolot jest opóźniony o określoną liczbę godzin (zwykle musi to być opóźnienie dłuższe niż 5 godzin) lub odwołany otrzyma zwrot kosztów poniesionych na niezbędne wydatki związane z tymże opóźnieniem, które nie są pokrywane przez przewoźnika, np. zakup artykułów pierwszej potrzeby, wydatki na żywność czy nocleg. Przyczyną opóźnienia bądź odwołania lotu mogą być strajki, kwestie operacyjne lub organizacyjne leżące po stronie przewoźnika, awaria samolotu czy niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiające planowe odbycie lotu.

Co musi pasażer? Obowiązki ubezpieczonego

Aby móc wnioskować o odszkodowanie za poniesione wydatki, ubezpieczony jest zobowiązany do uzyskania pisemnego zawiadomienia od linii lotniczych o opóźnieniu o jego powodach, a także o zakresie odpowiedzialności przewoźnika (jakie koszty, które poniósł pasażer pokrywa), jak również do zachowania oryginałów rachunków i dowodów zapłaty za zakupione artykuły pierwszej potrzeby i skontaktowania się z centrum alarmowy towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście, każdy ubezpieczyciel może mieć swoje własne regulacje dotyczące obowiązków pasażera, którego lot był opóźniony lub został odwołany, jak również wyłączenia ochrony. Wszystkie te informacje znajduj się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa.

Opóźnienie bagażu. Na jaką pomoc można liczyć?

bagaże na terminalu lotniczym

Nieco innym rodzajem ubezpieczenia, które przyda się pasażerom samolotów jest opóźnienie bagażu. Wiele osób doskonale zna tą sytuację z autopsji – przylatujemy na lotnisku, czekamy na odbiór bagażu, a tymczasem okazuje się, że przewoźnik wysłał nasze rzeczy w zupełnie innym kierunku, zupełnie innym samolotem…. I w tym przypadku warto mieć ubezpieczenie od późnienia bagażu. Na czym ono polega? Gdyby doszło do zagubienia bagażu, ubezpieczyciel zwraca udokumentowane koszty, w wysokości określonej w OWU. Są to wydatki przeznaczone na zakup niezbędnych przedmiotów, które mają zastąpić przedmioty znajdujące się w prawidłowo nadanym u przewoźnika lotniczego bagażu, którego opóźnienie w dostarczeniu wynosi więcej niż liczbę godzin określoną w OWU (zwykle od 4, 5 godzin w górę).

O tym nie zapomnij. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Trzeba pamiętać, że zwrot poniesionych kosztów następuje wyłącznie na podstawie przedłożonych oryginałów rachunków. Musimy posiadać także stosowne zawiadomienie od przewoźnika o opóźnieniu bagażu. Okres opóźnienia zazwyczaj liczy się od momentu zgłoszenia przewoźnikowi opóźnienia i otrzymania dokumentu potwierdzającego to opóźnienie do momentu dostarczenia pasażerowi jego rzeczy osobistych w miejsce aktualnego przebywania. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyznacza szereg dodatkowych obowiązków i wyłączeń, z którymi należy się zapoznać przed zakupem ubezpieczenia.

Opóźnienie i co jeszcze? Jak wybrać polisę turystyczną?

airport-1543008_1920

Opóźnienie lotu i bagażu to jedynie dodatki, o które można rozszerzyć standardową polisę turystyczną. Poza tym powinna ona obejmować również:

  • koszty leczenia (na terenie Europy z sumą gwarantowana minimum 20 000 euro, poza nią – od 30 000- euro w górę),
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
  • ubezpieczenie bagażu.

Dodatkowo osoby, u których zdiagnozowano schorzenia terminowe powinny rozszerzyć polisę o dodatek „choroby przewlekłe”. Również wiele sporów i aktywności fizycznych wymaga dodatkowej składki. Każdy powinien sam dopasować polisę do własnych potrzeb i charakteru wyjazdu – w tym pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Znaleźć można tam ochronę już od 2,5 zł dziennie!

Bezpieczna podróż samolotem

Podróżowanie w przestworzach warto objąć ochroną. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy przed lotem czy podczas lotu. Lepiej mieć polisę w kieszeni na wszelki wypadek. A w razie zagubienia naszego bagażu czy opóźnienia lotu nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Zanim wylecisz w podróż, zobacz też co zabrać do samolotu. I lataj bezpiecznie, dokąd tylko chcesz!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania