Podróż dookoła świata – ile trwa i kosztuje?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.6

Podróż dookoła świata to marzenie, które rozpala chyba każdego. Zobaczyć setki krajów, odwiedzić każdy kontynent, poznawać nowe kultury, języki i kuchnie... Przy odrobinie logistyki, zasobnym portfelu i nieograniczonych możliwościach czasowych da się to zrobić.

podróż dookoła świata

Podróż dookoła świata to marzenie niejednego podróżnika. Na taką wyprawę zwykle decydują się osoby doświadczone, które zwiedziły już wiele regionów i potrzebują nowych doznań podróżniczych. W dobie pracy zdalnej coraz częściej jednak podróżowanie dookoła świata i uczestnictwo w wielomiesięcznej wyprawie staje się sposobem na życie.  

Ile może trwać i ile kosztuje podróż dookoła świata? Czy zorganizowanie takiej podróży samodzielnie to jedyna opcja, czy może warto zdecydować się na podróż dookoła świata z biurem podróży? Sprawdziliśmy.  

Podróż dookoła świata w 30 dni – jak ją zaplanować?

Podróż dookoła świata zwykle kojarzy się z wyprawą trwającą wiele miesięcy. Faktycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować tak długi wyjazd. Co jednak jeśli marzymy o podróży dookoła świata, ale nie możemy pozwolić sobie na wiele długich tygodni poza domem, a dodatkowo przeraża nas logistyczna organizacja tak skomplikowanego przedsięwzięcia? W takich sytuacjach można zdecydować się na podróż dookoła świata organizowaną przez biura podróży. 

Podróże dookoła świata organizowane przez touroperatorów zwykle trwają ok. 25-30 dni. Oczywiście podróże te nie do końca obejmują „cały świat” – w tak krótkim terminie to zwyczajnie niemożliwe. Są to jednak intensywne wyprawy, które pozwalają całkiem dokładnie zwiedzić wybrany region lub regiony na całym globie.

Podróże dookoła świata z touroperatorami uwzględniają transport (samoloty, promy, autokary), noclegi, wyżywienie, opiekę pilota oraz koszty wiz, jeśli są niezbędne. Dzięki temu podróżnik nie musi martwić się o samodzielną organizację tego typu kwestii i może w pełni cieszyć się zwiedzaniem świata. 

Gdzie kupić wycieczkę dookoła świata?

Propozycji zorganizowanych wypraw dookoła świata nie ma na rynku aż tak dużo. Taką ofertę mają m.in. biura Logos Travel oraz Kiribati Club.

 • Wycieczka z Logos Travel trwa łącznie 27 dni i uwzględnia najciekawsze tereny Zachodniego USA, Hawaje, wyspy Południowego Pacyfiku ( Samoa i Fidżi), a także Australię i Hongkong.
 • Wyprawa z Kiribati Club trwa natomiast 30 dni i uwzględnia odwiedzenie Australii, Japonii, Nowej Zelandii, USA (Los Angeles, Santa Monica, San Francisco, Nowy Jork) oraz Fiji.

Wyprawy te nie są tanie – koszt to 9 900 EUR + 1 000 PLN w przypadku Kiribati Club oraz 18 590 PLN + 4 180 USD za wyprawę z Logos Travel.  

Oczywiście krótką, 30-dniową podróż dookoła świata można też zorganizować samodzielnie. Będzie się to wiązało z koniecznością podjęcia znacznie większej liczby czynności niż zakup wycieczki w biurze podróży – niezbędne będzie wcześniejsze zarezerwowanie noclegów i lotów oraz ułożenie strategicznego planu zwiedzania, miejsce po miejscu.

Pozwoli to jednak nie tylko zaoszczędzić, ale też spędzić w wybranych miejscach dokładnie tyle czasu, ile potrzebujemy – program zorganizowanych wycieczek zwykle jest bardzo napięty. 

 Podróż dookoła świata w rok – jak ją zaplanować?

Turyści, którzy organizują podróż dookoła świata samodzielnie, bez wsparcia touroperatora, zwykle decydują się na podróż dłuższą niż 30 dni. Najczęściej taka wyprawa trwa około roku.   

Dlaczego? Sprzyja temu nie tylko fakt, że dłuższa wyprawa pozwala dokładniej zwiedzić wybrane miejsca i poznać zwyczaje mieszkańców, ale również oferta tzw. biletów RTW. To specjalny bilet lotniczy oferowany przez stowarzyszenie kilku linii lotniczych.

Jest on ważny 12 miesięcy i pozwala na odbycie 16 lotów lub na pokonanie określonej liczby mil (oferty mogą się różnić). Zakup takiego biletu pozwala zaoszczędzić nawet do 30% w stosunku do biletów indywidualnych.  

Plan podróży w pigułce

Wiedza, że można odbyć podróż dookoła świata „na jednym bilecie” jest bardzo istotna i często ułatwia podjęcie decyzji o samodzielnej organizacji tak dużego przedsięwzięcia. To jednak nie wszystko. Aby dobrze zorganizować podróż dookoła świata, należy również: 

 1. Strategicznie zaplanować trasę – miejsca do odwiedzenia i atrakcje do zobaczenia. Ważne, aby zrobić to z głową. Bardzo kłopotliwe jest, gdy na miejscu okazuje się, że do konkretnych miejsc nie da się dotrzeć lub np. trzeba się wrócić. Można zainspirować się gotowymi trasami dostępnymi np. na blogach podróżniczych lub portalach dla miłośników długich wyjazdów.  
 2. Zaplanować zakup biletu lotniczego. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem będzie zakup wspomnianego już biletu RTW. Aby go zakupić, trzeba już mieć opracowany plan podróży. To ważne, ponieważ loty z biletem RTW muszą odbywać się w określonym kierunku (cały czas na wschód lub zachód) i nie można zawrócić na poprzedni kontynent. Linie lotnicze oferują specjalne plannery dla biletów RTW, dzięki którym zaplanowanie lotów staje się znacznie mniejszym wyzwaniem.  
 3. Zarezerwować noclegi. Mając wyznaczoną trasę zwiedzania i zakupiony bilet – czas na noclegi. Oczywiście można również poszukiwać ich spontanicznie na miejscu, ale jest to dużo bardziej ryzykowane. Wcześniejsza rezerwacja hotelu czy pensjonatu pozwoli również zaoszczędzić.  
 4. Zweryfikować możliwości transportowe na miejscu. Zamierzamy poruszać się wypożyczonym autem, autokarami, czy może promami? Warto to przemyśleć, a tam gdzie, jest to możliwe, od razu zakupić bilety.  
 5. Sprawdzić, czy konieczna jest wiza lub dodatkowe szczepienia. W przypadku egzotycznych destynacji wykonanie szczepień w odpowiednim terminie przed podróżą lub wyrobienie wizy, mogą one okazać się niezbędne.  
 6. Sprawdzić warunki pogodowe we wszystkich miejscach, do których zamierzamy się wybrać. Pozwoli to właściwie się spakować i zaoszczędzić sobie wydatków na miejscu.  
 7. Zweryfikować informacje o bezpieczeństwie i ewentualnych obostrzeniach dot. COVID-19. W tym celu najlepiej skorzystać z informacji na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  
 8. Zakupić dobre ubezpieczenie turystyczne. To podstawa każdego bezpiecznego wyjazdu, także tego dookoła świata! 

Podróż dookoła świata bez terminu – jak ją zaplanować?

Jeszcze inną opcją, na którą decyduje się coraz większa liczba podróżników, to podróż dookoła świata bez określonego z góry terminu. Taka wyprawa pozwala na większą spontaniczność i jeszcze lepsze poznanie miejsc, w których przebywamy. Jest też ciekawą możliwością do osób, które pracują zdalnie i nie są przywiązane ani do miejsc, ani do terminów – po pandemii zdecydowanie przybyło amatorów tego typu wypraw.  

Podróż dookoła świata bez terminu może trwać rok, jak również znacznie dłużej.

Decyduje o tym sam podróżnik… i oczywiście posiadany przez niego budżet. W sieci bez trudu można spotkać osoby, które opisują swoje wojaże, trwające nierzadko po kilka lat. Z bezterminowego zwiedzania świata można uczynić swój styl życia.  

Podróżnicy decydują się na różne formy odbywania wyprawy dookoła świata bez jasno określonych dat. Można pozostawać na jednym kontynencie, dokładnie zwiedzając poszczególne kraje. Można zwiedzić wszystkie kontynenty i ich najciekawsze państwa. Ale również możesz wybrać się w jedno miejsce będące „bazą wypadową” i każdorazowo wyruszać właśnie stamtąd. Możliwości dotyczące przebiegu takiej bezterminowej podróży dookoła świata są w zasadzie nieograniczone.

Jak zaplanować podróż dookoła świata?

Kluczowy dla sprawnej organizacji takiej wyprawy jest oczywiście dobry plan. W tym przypadku będzie jednak znacznie więcej miejsca na spontaniczność niż w przypadku podróży rocznej. Nie ograniczają nas przecież sztywno wyznaczone terminy, w tym jasno określony termin powrotu do domu.  

Mimo wszystko, wszystko podejść do planowania bezterminowej wyprawy strategicznie. Być może część biletów lotniczych da się już kupić. Bilet RTW może nie być najlepszym pomysłem dla osób, które nie do końca wiedzą, co chcą zwiedzić. Aby go zakupić, trzeba mieć dokładny plan podróży.

Warto też zarezerwować chociaż część noclegów oraz – co oczywiste – zweryfikować konieczność wyrobienia wizy i przyjęcia szczepień. Należy też sprawdzić, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w tych częściach świata, które planujemy odwiedzić.

Już w momencie wylotu z Polski powinniśmy mieć też kupione ubezpieczenie turystyczne obowiązujące na terytorium kraju, do którego wybieramy się w pierwszej kolejności.  

Ile kosztuje podróż dookoła świata?

Obecnie podróż dookoła świata można zorganizować, dopasowując plan wyjazdu do swoich możliwości finansowych. Oczywiste jest, że można oszczędzić co najmniej na: 

 • lotach – wybierając loty tanimi liniami z przesiadkami lub korzystny cenowo bilet RTW, 
 • noclegach – zamiast hoteli można wybrać kwatery prywatne lub hostele, 
 • wyżywieniu i atrakcjach na miejscu. 

W zakresie ceny bardzo dużo zależy również od czasu trwania wyprawy. Czym więcej czasu spędzimy na wyjeździe, tym więcej będzie on kosztował.  

Z tych wszystkich powodów, podróż dookoła świata można zorganizować zarówno za 20 000 zł, jak i 100 000 zł. Podróżnicy, którzy spędzili na tego typu wyjeździe co najmniej kilka miesięcy, wskazują jednak, że budżet minimalny to właśnie 20 000 zł. 

W podobnych cenach – ok. 20 000 zł + środki, które podróżnik musi mieć ze sobą – wycieczki dookoła świata oferują touroperatorzy. Podróże te trwają jednak zwykle ok. 1 miesiąca, podczas gdy za podobną kwotę, podróżując samodzielnie, można zorganizować kilkumiesięczny wyjazd. Będzie on jednak zdecydowanie mniej intensywny i może różnić się standardem.  

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż dookoła świata?

Bardzo ważną kwestią dla każdej osoby, która planuje wyprawę dookoła świata – bez względu na to, ile będzie ona trwała – jest dobre ubezpieczenie turystyczne. To dzięki niemu turysta będzie mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w wielu sytuacjach, jak np. nagłe zachorowanie i hospitalizacja, konieczność skorzystania z akcji ratowniczej, czy wyrządzenie szkody osobie trzeciej.  

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać co najmniej elementy takie jak: 

 • Koszty leczenia. Dzięki nim ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty hospitalizacji, zabiegów, czy lekarstw – również w placówkach prywatnych. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa też ewentualny medyczny transport do kraju.  
 • Koszty ratownictwa. Za sprawą tego elementu polisy towarzystwo zrefunduje wysokie koszty ewentualnych akcji ratowniczych.  
 • NNW. Dzięki NNW podróżnik może liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli w trakcie wypoczynku dozna uszczerbku na zdrowiu.  
 • OC w życiu prywatnym. Zapewnia pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej lub szkody na jej mieniu.  
 • Pakiet Assistance. Gwarantuje praktyczne wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach kryzysowych (np. wsparcie prawnika, tłumacza, czy organizacja przyjazdu osoby bliskiej – w zależności od wybranej oferty).  

Dodatkowo można rozszerzyć zakres polisy. Powinny to zrobić osoby, które planują ekstremalne aktywności (rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne), czy osoby, które chcą mieć zapewnioną ochronę po spożyciu alkoholu (rozszerzenie o klauzulę alkoholową). Dodatkowo ubezpieczyć można też bagaż i sprzęt sportowy.  

Roczna polisa czy ubezpieczenie indywidualne?

Podróżnicy, którzy planują na wyprawie dookoła świata spędzić rok, mogą zdecydować się na roczne polisy. Są one oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Takie propozycje ma m.in. PZU (Bezpieczny Powrót), Generali (Ubezpieczenie na cały rok), Ergo Ubezpieczenie Podroży (Multi-trip) oraz Allianz (Roczny wyjazd). Wybór takiej polisy to niewątpliwie wygodna opcja, ponieważ zakupu dokonujemy tylko raz.

Nie są to jednak oferty bez wad. Przede wszystkim, podróżnik decyduje się na określony zakres ubezpieczenia, bez możliwości dostosowania go do swoich osobistych potrzeb w zależności od aktualnego miejsca pobytu.

Dodatkowo polisy te zapewniają ochronę tylko na określony czas. Np. w przypadku oferty PZU – choć polisa ważna jest rok – łączny czas trwania wyjazdu nie powinien przekraczać 8 tygodni. Podobne ograniczenia stosują pozostali ubezpieczyciele w zakresie polis rocznych. Nie będzie to więc opcja dla osób, które chcą spędzić rok lub dłużej bez zjeżdżania do domu.  

Lepszą możliwością może okazać się indywidualny zakup polisy ze wskazaniem krajów, do których się wybieramy. W przypadku dłuższej podróży, mającej trwać kilka lub kilkanaście miesięcy, najlepiej kupować polisę na dany kontynent. Pozwala to uwzględnić koszty leczenia w poszczególnych krajach, zagrożenia i rozszerzenia ochrony, które mogą okazać się niezbędne.  

Ubezpieczenie rocznej podróży nie powinno zrujnować kieszeni podróżnika. Poniżej propozycje przygotowane w oparciu o wyliczenia z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To dzienne cena ochrony podróży dookoła świata po 6 kontynentach – Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Australii, Azji i Europie.  

Ubezpieczenie indywidualne dla osoby dorosłej
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
28,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
28,80 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
31,32 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 3 000 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Allianz
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
45,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie indywidualne dla osoby dorosłej
Generali
28,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
28,80 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
31,32 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy: 3 000 zł zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Allianz
45,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
1 000 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Łącznie taka polisa może kosztować ok. 1 500 zł  – 5 000 za na cały rok – to ubezpieczenie dostosowane do potrzeb podróżnika, spersonalizowane i bez ograniczeń dotyczących maksymalnego czasu trwania wyjazdu.  

Wyprawa dookoła świata to przygoda, którą wspomina się całe życie. Warto zadbać, aby były to wyłącznie piękne wspomnienia. Pomogą w tym dobra organizacja i dobre ubezpieczenie turystyczne zakupione w naszym kalkulatorze!  

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje podróż dookoła świata? 

  Podróż dookoła świata z biurem podróży, trwająca ok. 30 dni, to koszt ok. 20 000 zł. Wyjazd na własną rękę, trwający co najmniej kilka miesięcy, to zwykle koszt ok. 20 - 30 000 zł. Wszystko zależy jednak od indywidualnego planu wyjazdu, oczekiwanego standardu itp. Podroż dookoła świata można zaplanować również też za 100 000 zł i więcej. Koszty zależą od potrzeb i oczekiwań podróżnika.

 2. Jaki czas trzeba zaplanować na podróż dookoła świata?

  Osoby, którym zależy na czasie, mogą wybrać skondensowaną podróż z touroperatorem. Trwa ona zwykle ok. 30 dni. Podróżnicy, którym zależy na spędzeniu dłuższego czasu w nowych miejscach, najczęściej decydują się na podróż trwającą od kilku miesięcy do roku.

 3. Czy można ubezpieczyć się na podróż trwającą rok i dłużej? 

  Tak – ubezpieczenie na długie wyjazdy jest wręcz niezbędne. Można zakupić jedną polisę ważną przez rok (ale trzeba sprawdzić ograniczenia dotyczące maksymalnego czasu trwania wyjazdu) lub zdecydować się na kilka polis na krótsze okresy czasu. To drugie rozwiązanie pozwala zdecydowanie lepiej dopasować do swoich potrzeb zakres ubezpieczenia, sumy gwarantowane poszczególnych ryzyk itp.  

Co warto wiedzieć?
 1. Podróż dookoła świata można zaplanować samodzielnie lub z biurem podróży.
 2. Biura podróży oferują wycieczki trwające około 30 dni.
 3. Linie lotnicze umożliwiają zakup biletu RTW, który pozwala samodzielnie zaplanować taki wyjazd dookoła świata.
 4. Na podróż po wszystkich kontynentach warto zabrać ze sobą ubezpieczenie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania