Narty w Szwajcarii – jak wybrać ubezpieczenie?

Redakcja
Udostępnij:

Po świątecznym odpoczynku i leniuchowaniu czas ruszyć się z kanapy i zacząć spalać bożonarodzeniowe, dodatkowe kilogramy. Zimą nie ma lepszej formy aktywności niż jazda na nartach. A najlepiej szusuje się oczywiście w Alpach. Wirtualnie zajrzeliśmy już na Wakacyjnej Polisie na stoki w Austrii i Słowacji. Dziś zobaczymy, gdzie jeździć można w Szwajcarii i podpowiemy, jakie […]

Narty w Szwajcarii – jak wybrać ubezpieczenie?

Po świątecznym odpoczynku i leniuchowaniu czas ruszyć się z kanapy i zacząć spalać bożonarodzeniowe, dodatkowe kilogramy. Zimą nie ma lepszej formy aktywności niż jazda na nartach. A najlepiej szusuje się oczywiście w Alpach. Wirtualnie zajrzeliśmy już na Wakacyjnej Polisie na stoki w Austrii i Słowacji. Dziś zobaczymy, gdzie jeździć można w Szwajcarii i podpowiemy, jakie ubezpieczenie wybrać na ten wyjazd.

Gdzie szusować w Szwajcarii? Najpopularniejsze ośrodki narciarskie

           Mówi się, że szwajcarskie stoki są dla VIP-ów. Faktycznie, to jedne z najlepszych ośrodków w Europie. Są doskonale przygotowane do jazdy. Szwajcaria wyróżnia się infrastrukturą nawet na tle innych, równie popularnych, krajów alpejskich.  Na jej terenie znajduje się aż 48 czterotysięczników, na których panują idealne warunki do szusowania. Łącznie można skorzystać z 7300 km tras zjazdowych i 5000 km tras typu cross country. Szwajcaria to jednak nie tylko narty czy snowboard! W Alpach znajduje się 2500 km zimowych szlaków wędrownych i 500 km tras saneczkowych. Po dniu spędzonym na stoku można więc wędrować po górach, relaksować się w źródłach termalnych czy smakować regionalne przysmaki w licznych restauracjach i tawernach.

5 szwajcarskich regionów narciarskich

winter-1427224

           Na terenie Alp szwajcarskich znajduje się 5 regionów, w których można poczuć się jak w raju:

 • Gryzonia – Graubünden
 • Wallis
 • Region Jeziora Genewskiego
 • Centralna Szwajcaria
 • Berneński Oberland

Do najsłynniejszych ośrodków należą Zermmat, Davos Klosters oraz 4 Doliny. Ceny karnetów w Szwajcarii są zróżnicowane, ale na każdy region obowiązuje jeden skipass. Cena 6-dniowego karnetu waha się od 100 do 450 zł. Narty w Szwajcarii nie są opcją dla oszczędnych, za to można zapewnić sobie odrobinę luksusu  Szusować w niezwykłych okolicznościach przyrody i cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami dla narciarzy ceniących sobie jakość jazdy.

Wybieramy ubezpieczenie na narty w Szwajcarii – na co zwrócić uwagę?

           Chyba nikomu, kto jeździ na nartach, nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto mieć polisę na narty. Wypadki na stoku zdarzają się nieco częściej niż w normalnym życiu, a fakt że jesteśmy za granicą powoduje, że za leczenie trzeba zapłacić –  przynajmniej częściowo. Zatem jak wybrać dobre ubezpieczenie na narty w Szwajcarii?

Po pierwsze: zwróć uwagę na koszty leczenia i koszty ratownictwa

switzerland-1751160

           W Szwajcarii obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak refunduje ona tylko niektóre usługi medyczne, zwykle te najbardziej podstawowe. W Szwajcarii – nawet posiadając kartę – poniesiemy koszty ratownictwa w górach, w tym również transportu ze stoku, poza tym będziemy musieli pokryć częściowo następujące koszty:

 • porady lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, lekarza dentysty,
 • leczenia stacjonarnego,
 • pobytu w szpitalu (opłata ryczałtowa w wysokości 33 CHF dla osób poniżej 18 r. ż. lub 92 CHF dla osób dorosłych – do 30 dni, dodatkowo koszty hospitalizacji wynoszą 15 CHF dziennie, z tej opłaty zwolnione są dzieci i osoby do 25 roku życia, o ile kontynuują naukę),
 • transportu sanitarnego (50% kosztów).

Leczenie prywatne nie jest refundowane. EKUZ nie pokryje także kosztów transportu powrotnego do kraju. Dlatego wybierając polisę na narty w Szwajcarii, koniecznie trzeba wybrać wariant z wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i ratownictwa – minimum odpowiednio 30 000 euro i 6000 euro.

Po drugie: NNW i OC to konieczność

           Ubezpieczenie NNW, czyli w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje nam uzyskanie odszkodowania finansowego za poniesione straty na zdrowiu. Jeśli np. złamiemy nogę na stoku, otrzymamy stosowny procent z sumy gwarantowanej, który choć trochę zrekompensuje nam nieudany wyjazd i problemy zdrowotne. Z kolei OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to gwarancja wypłacenia odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe osobie trzeciej, która zostanie przez nas poszkodowana na stoku i zażąda sądownie zrekompensowania strat na zdrowiu, psychice czy sprzęcie. Kolizje na stoku zdarzają się często, a dochodzenie swoich praw w sądzie jest za granicą częstą praktyką. Lepiej więc zadbać o wysoką sumę gwarantowaną OC (minimum 100 000 euro) na narty niż płacić dożywotnia rentę Szwajcarowi, którego potrąciliśmy na stoku.

Po trzecie: chroń swój bagaż i sprzęt sportowy

skiing-1343307

           Polisa narciarska daje także możliwość ubezpieczenia swojego bagażu oraz sprzętu sportowego na wypadek kradzieży, zgubienia czy zniszczenia. Dzięki temu w razie ewentualnych strat możemy liczyć przynajmniej na częściowo odszkodowanie.

Porównaj ubezpieczenia narciarskie do Szwajcarii››

Cena ubezpieczenia na narty w Szwajcarii

           Ile kosztuje polisa na wyjazd narciarski? Wszystko zależy od wybranego pakietu czy długości pobytu. W naszej porównywarce ubezpieczeń narciarskich można znaleźć oferty już od 22 zł za tydzień! Warto jednak samemu dopasować polisę z uwzględnieniem własnych potrzeb i charakteru wyjazdu.


Poniżej prezentujemy 3 przykładowe kalkulacje najbardziej optymalnych wariantów ubezpieczeń narciarskich:

 • Ubezpieczenie dla dwóch osób podróżujących samochodem na tygodniowy urlop na narty w Szwajcarii

Cena: 85,22 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, AutoAssistance, 92 sporty objęte ochroną, w tym narciarstwo i snowboard na wyznaczonych trasach i w wyznaczonych miejscach

 • Ubezpieczenie dla trzyosobowej rodziny planującej 14-dniowy wyjazd na narty do Szwajcarii

Cena: 112,17 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 6 sportów objęte ochroną, w tym snowboard i narciarstwo, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

 • Ubezpieczenie dla 4 osób na 7- dniowy pobyt w Szwajcarii połączony z uprawianiem freeride’u

Cena: 243,60 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, OC sportowe, 20 sportów objętych ochroną, w tym ekstremalna jazda na nartach i snowboardzie

Kilkanaście różnych ofert pozwoli na wybranie najkorzystniejsze dla siebie – pod kątem ceny, zakresu świadczeń, czy innych własnych, dodatkowych wytycznych.

Ubezpiecz się i szusuj bezpiecznie w Szwajcarii

switzerland-1175095

           Bez ryzyka nie ma zabawy? Nie na nartach! Na stoku najlepsza zabawa jest wtedy, gdy szusujemy zgodnie z przepisami i z polisą w kieszeni. Dzięki temu w razie wypadku mamy zapewnioną pomoc, a do domu przywieziemy z ferii zimowych tylko miłe wspomnienia i szalone fotografie, a nie rachunek za leczenie w Szwajcarii na kilkadziesiąt tysięcy euro!

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów