Lot samolotem z dzieckiem – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
Oceń tę stronę

Przed tobą pierwsza podróż samolotem z dzieckiem? Wbrew pozorom nie zawsze jest to stresujące wydarzenie! Choć nie masz wpływu na to, czy twój maluch będzie marudny i płaczący czy może spokojny i zadowolony, jest kilka kwestii, które mogą ułatwić wam podróż. Podpowiadamy, jak się przygotować do lotu z dzieckiem. Choć na niektóre aspekty nie mamy […]

Samolot na płycie lotniska

Przed tobą pierwsza podróż samolotem z dzieckiem? Wbrew pozorom nie zawsze jest to stresujące wydarzenie! Choć nie masz wpływu na to, czy twój maluch będzie marudny i płaczący czy może spokojny i zadowolony, jest kilka kwestii, które mogą ułatwić wam podróż. Podpowiadamy, jak się przygotować do lotu z dzieckiem.

Choć na niektóre aspekty nie mamy wpływu, jest wiele sposobów, aby zrobić wszystko by lot z dzieckiem był o wiele bardziej komfortowy – tak dla rodziców, jak i dla malucha. W tym artykule podzielimy się z Tobą sprawdzonymi radami dotyczącymi pakowania, organizacji czasu na lotnisku oraz radzenia sobie z różnymi scenariuszami podczas lotu.

Lot samolotem z dzieckiem – od jakiego wieku maluchy mogą podróżować?

Zastanawiasz się, kiedy możesz zabrać swoje dziecko na pierwsze wakacje samolotem? Dobra wiadomość jest taka, że dzieci mogą latać praktycznie od urodzenia – jeśli nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.
Ze względu na zmiany ciśnienia w czasie startu i lądowania, a także całą procedurę odprawy, lekarze rekomendują jednak, żeby odczekać 2-3 miesiące od urodzenia.

Ile kosztuje dziecięcy bilet na samolot?

Jedną z największych zalet podróżowania z małymi dziećmi są zniżki na bilety dla najmłodszych. Dzieci w wieku do 2 lat płacą zaledwie ułamek pełnej ceny. W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT zniżka dla niemowląt poniżej 2. roku życia wynosi 90% od podstawy taryfy normalnej na trasach międzynarodowych i 100% na rejsach krajowych.

Z kolei w tanich liniach lotniczych Wizzair i Ryanair maluch płaci 145 zł za bilet. Taka cena biletu obowiązuje tylko wtedy, gdy dziecko siedzi na kolanach rodzica/opiekuna, a nie na oddzielnym siedzeniu.

Czy dziecko może lecieć samolotem bez rodziców?

Dziecko nie zawsze musi lecieć w podróż z opiekunem. W wielu liniach nie problemu z tym, aby dzieci od określonego roku życia podróżowały samodzielnie. W niektórych liniach lotniczych trzeba jednak dokupić do biletu usługę opieki.

Dziecko otrzymuje wówczas pomoc od personelu naziemnego i pokładowego. Jak wygląda taka pomoc?

 • Asystent wskazuje dziecku miejsce w samolocie, a personel pokładowy przez cały lot ma dziecko na oku.
 • W razie długiej przesiadki osoba z personelu prowadzi dziecko do specjalnej poczekalni dla dzieci podróżujących samodzielnie.
 • Po przylocie asystent odprowadza dziecko do hali przylotów i pilnuje, aby zostało odebrane przez osobę upoważnioną przez rodzica. Osoba ta będzie musiała okazać asystentowi dowód tożsamości z danymi, które odpowiadają informacjom podanym w formularzu wypełnianym przez rodzica przed wylotem.

Taka usługa nie jest darmowa – jej koszt zaczyna się od około 500 zł za lot w jedną stronę. Masz jednak wtedy 100% pewności że Twoje dziecko jest zaopiekowane na każdym etapie podróży.

Podróż samolotem z dzieckiem – jakie udogodnienia czekają na rodziców?

Podróż z dzieckiem bywa stresująca i trudna, dlatego wiele linii lotniczych stara się jak najbardziej ułatwić rodzicom lot. Na jakie udogodnienia można liczyć?

 • Na lotniskach są toalety z przewijakami i przystosowane do potrzeb niemowląt.
 • Rodzice z dziećmi do 2. roku życia mają pierwszeństwo w czasie odprawy.
 • Rodzice z dziećmi do 2. roku życia mają pierwszeństwo wejścia na pokład.
 • Wózek dziecięcy można wnieść na pokład samolotu za darmo. Jeśli nie zmieści się na pokładzie, zostanie umieszczony w luku bagażowym – bez żadnych dopłat.
 • Na pokładzie samolotu można za darmo wypożyczyć kołyskę, którą montuje się przy swoim siedzeniu. Jest to opcja darmowa, ale trzeba wcześniej dokonać rezerwacji.

Podróż z dzieckiem samolotem – wejście na pokład na początku czy na końcu odprawy?

Jednym z udogodnień dla osób podróżujących z dziećmi jest pierwszeństwo wejścia na pokład. Wydaje się to naprawdę wygodnym rozwiązaniem, ale czy na pewno? Niektórzy podróżujący rodzice radzą, żeby zdecydowanie nie korzystać z tej opcji, ale wejść na samym końcu. Miejsca i tak są zarezerwowane, a obsługa z pewnością znajdzie miejsce na wózek czy wasze bagaże.

Dlaczego nie warto wchodzić przed wszystkimi? Gdy wejdziecie pierwsi, spędzicie w samolocie naprawdę dużo czasu. Od momentu rozpoczęcia boardingu do wejścia ostatniego pasażera potrafi minąć czasem kilkadziesiąt minut. Dziecko zdąży już się znudzić i zacznie marudzić. Gdy wejdziecie jako jedni z ostatnich, mniej czasu spędzicie w samolocie.

Co zabrać do bagażu podręcznego, gdy lecisz z dzieckiem?

Do bagażu podręcznego wcale nie musisz zabierać wielu rzeczy dla dziecka. Jeśli lecisz z niemowlakiem, wystarczą z reguły:

 • mokre chusteczki,
 • kilka pampersów,
 • podkład do przewijania,
 • ubranie na zmianę,
 • mleko w butelce, słoiczek lub inne jedzenie dla dziecka,
 • ulubione zabawki/kolorowanki/książeczki.

Dziecko w samolocie – czym zająć je w podróży?

Jeśli czeka Was kilkugodzinny lot, warto zadbać o rozrywkę dla dziecka. Przygotuj jakieś gry i zabawy, nie zapomnij o ulubionych pluszach, książeczkach czy innych zabawkach malucha. Lepiej jednak nie zabieraj na pokład głośno grających przedmiotów, bo uprzykrzy to lot innym pasażerom.

Nawet gdy na co dzień unikacie korzystania z telefonu czy tabletu, to bajka obejrzana w czasie lotu może być dobrą metodą na zajęcie dziecka. Pamiętaj jednak o słuchawkach odpowiednich dla dziecka.

Wskazówki, które ułatwią podróż z dzieckiem

Choć każde dziecko jest inne, są pewne uniwersalne zasady, które w większości przypadków pomogą przetrwać lot nawet z bardzo małym dzieckiem.

 • Zacznij od krótszych lotów. Na początek wybierz się w podróż, która trwa 2-3 godziny, a nie 11-12. Zobaczysz, jak twoje dziecko zachowuje się w samolocie i jak reaguje na taką podróż.
 • Karm dziecko w czasie startu i lądowania – to powinno pomóc w problemach z uszami, gdy zmienia się ciśnienie.
 • Ubierz komfortowo siebie i dziecko. Nałóż takie ubrania, które łatwo zmienisz w razie pobrudzenia.
 • Korzystaj z udogodnień na lotniskach i nie bój się prosić o pomoc. Obsługa zwykle naprawdę się stara, aby pobyt na lotnisku i w samolocie był jak najbardziej komfortowy dla osób z małymi dziećmi.
 • Jeśli twój maluch płacze i nie możesz go uspokoić, siedząc w fotelu – więcej miejsca na ukołysanie go na rękach jest z tyłu samolotu (za toaletami). Maluch będzie tam słyszał dodatkowo szum, który pozwoli mu zasnąć. Wstawanie jest możliwe oczywiście tylko wtedy, gdy sygnalizacja „zapiąć pasy” jest wyłączona.
 • Nie stresuj się, jeśli twoje dziecko płacze czy jest marudne w samolocie. To częsta obawa rodziców: co powiedzą inni pasażerowie? Nie przejmuj się innymi, a raczej skup na swoim dziecku i jego potrzebach. Nie zawsze łatwo da się uspokoić płacz czy rozdrażnienie malucha.

Jakie ubezpieczenie na lot z dzieckiem?

Jeśli wybierasz się w podróż z maluszkiem, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, w większości krajów Europy możesz skorzystać z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pokrywa ona jednak tylko podstawową opiekę zdrowotną, dlatego warto dokupić rozszerzenie polisy o wykupić ubezpieczenie turystyczne uwzględniające:

 • koszty leczenia i ratownictwa,
 • NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków,
 • Assistance, czyli rozszerzoną pomoc informacyjną, medyczną czy prawną,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC w życiu prywatnym.

Taką ochronę znajdziesz w naszym kalikatorze. Polisę możesz mieć już od około 4 zł dziennie. W razie indywidualnych potrzeb rozszerzysz ją o dodatkowe elementy, takie jak ubezpieczenie od opóźnienia lotu, klauzula alkoholowa, uprawianie sportów czy choroby przewlekłe

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

 1. Czy z półrocznym dzieckiem można odbyć długą podróż lotniczą, np. na trasie Polska – USA?

  Tak, możesz polecieć w podróż lotniczą nawet z noworodkiem, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Lekarze rekomendują jednak, żeby (jeśli nie ma konieczności wcześniej) wstrzymać się z podróżami do około 2. miesiąca życia dziecka

 2. Czy małe dzieci lecą za darmo?

  Niestety nawet najmniejsze dzieci muszą mieć wykupiony bilet. U większości przewoźników ceny są jednak bardzo korzystne i za podróż malucha płaci się np. tylko 10% ceny normalnego biletu.

 3. Czy w samolocie dziecko dostanie coś do jedzenia?

  Podczas lotów międzykontynentalnych będziesz mógł zamówić dla dziecka specjalny posiłek. Pamiętaj jednak, że jeśli dopiero zaczynasz rozszerzać dietę maluszka, raczej nic z samolotowego menu nie będzie dla niego odpowiednie. Jeśli będziesz potrzebować gorącej wody na mleko, obsługa z pewnością ci ją przyniesie

 4. Czy dziecko może chodzić po samolocie w czasie lotu?

  Dzieci, tak jak i dorośli, mogą przemieszczać się po samolocie w czasie lotu. Krótki spacer po samolocie jest wręcz wskazany – dla starszego dziecka może być bardzo ciekawy. Wstawanie z miejsca i rozpinanie pasów jest zabronione w czasie startu, lądowania oraz w każdej sytuacji, gdy włączona jest sygnalizacja, że należy zapiąć pasy i pozostać na miejscu.

Podsumowanie
 1. Dzieci mogą latać samolotem teoretycznie od urodzenia, jednak lekarze zalecają, aby poczekać do ukończenia przez malucha 2 miesiąca życia.
 2. Za dzieci do 2 lat płaci się jedynie niewielką część pełnej kwoty biletu.
 3. Na lotniskach i w samolotach jest mnóstwo udogodnień dla rodziców z dziećmi: przystosowane toalety z przewijakami, pierwszeństwo w czasie odprawy i przy wejściu do samolotu.
 4. Aby lot nie był dla dziecka stresujący i nużący, warto wziąć ze sobą jego ulubione zabawki – takie, które nie będą przeszkadzały innymi pasażerom i nie zajmą zbyt dużo miejsca.
 5. Przed lotem zadzwoń do linii lotniczych i zapytaj o szczegóły lotu z dzieckiem. Możesz też sprawdzić, jakie są udogodnienia i ograniczenia w danej linii lotniczej, wchodząc na ich stronę internetową
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania