Ryanair – czy opłaca się wykupić ubezpieczenie turystyczne? Analiza oferty.

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Zakup ubezpieczenia turystycznego to obowiązkowy element przygotowań do każdej podróży. Wielu podróżników, poszukując możliwie wygodnej i nieskomplikowanej formy zakupu polisy, decyduje się na ubezpieczenie oferowane przez linie lotnicze. Taką propozycję ma w swojej ofercie również tania linia lotnicza Ryanair.

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair

Ryanair już jakiś czas temu uruchomił dla swoich klientów możliwość zakupu polisy  bezpośrednio przy rezerwacji lotu. Założenie jest takie, aby podróżnik mógł kupić ubezpieczenie szybko i wygodnie. Bez wątpienia wygoda jest wpisana w DNA takiej usługi, jednak – czy to wystarczy? Czy na pewno opłaca się zakupić ubezpieczenie turystyczne od Ryanair?  

Sprawdziliśmy, czy propozycja od taniej linii lotniczej jest godna uwagi podróżników. Przeanalizowaliśmy m.in. zakres polisy, sumy gwarantowane i oferowane pakiety. Podpowiadamy też, jak propozycja od Ryanair wypada na tle ubezpieczeń, które podróżnik może nabyć we własnym zakresie. 

Ubezpieczenie Ryanair – co to takiego?

Ubezpieczenie Ryanair to nic innego jak polisa turystyczna, która ma zapewniać podróżnikowi bezpieczeństwo za granicą. Ryanair współpracuje w zakresie ubezpieczeń turystycznych z firmą ubezpieczeniową XCover.  

Polisa chroni przede wszystkim na wypadek jakichkolwiek problemów ze zdrowiem (koszty leczenia; ubezpieczyciel zastrzega jednak ubezpieczenie wyłącznie osób do 70 r.ż). W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenie, które można zakupić w Ryanair, zapewnia ubezpieczonemu również inne elementy ochrony, w tym ochronę rzeczy osobistych, czy możliwość uzyskania zwrotu określonej kwoty z tytułu anulowania podróży.  

Obecnie Ryanair proponuje turystom trzy różne pakiety, które różnią się między sobą. Jeden z nich pozwala na ubezpieczenie podroży na cały rok. Piszemy o nich poniżej.  

Ryanair ubezpieczenie turystyczne – co zapewnia?

Ryanair proponuje swoim klientom trzy warianty polisy turystycznej. W każdym z pakietów zawiera bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia – do 150 000 euro (około 667 000 zł). Zapewnia też ochronę w zakresie ubezpieczenia rzeczy osobistych oraz ochronę na wypadek odwołania podróży ze względu na nieoczekiwane okoliczności. W jednym z pakietów podróżnicy mogą też liczyć na zwrot kosztów biletów.  

Trzy warianty ubezpieczenia turystycznego Ryanair

Ubezpieczenie standardowe
podstawowa ochrona 
Ubezpieczenie plus
podstawowa ochrona + dodatkowe opcje 
Ubezpieczenie roczne
podstawowa ochrona wszystkich podróży przez rok 
Koszty leczenia do 150 000 Euro (do 70 r.ż).    

 

Wszystkie korzyści wynikające z ubezpieczenia standardowego + zwrot kosztów biletów 

 

 

Wszystkie korzyści wynikające z ubezpieczenia standardowego + cały rok ubezpieczenia 

Ubezpieczenie rzeczy osobistych do 1500 Euro 
Odwołanie podróży ze względu na nieoczekiwane okoliczności do 5000 Euro 

Źródło: Ryanair.com; kalkulacje wyświetlające się bezpośrednio przy rezerwacji biletu.  

To, co od razu rzuca się w oczy, to wysoka suma kosztów leczenia w każdym z pakietów. Równocześnie jednak podstawowy minus polisy od Ryanair to całkowity brak ubezpieczenia NNW. Brakuje również OC w życiu prywatnym, które to ryzyko, w wielu sytuacjach w podróży bywa bardzo przydatne. Przewoźnik w jednej z opcji zapewnił natomiast możliwość zakupu rocznej polisy w przypadku wielokrotnych podróży, które trwają krócej niż 90 dni. 

Polisa podróżna od Ryanair obowiązuje od momentu zakupu lotu i ubezpieczenia – w zakresie kosztów rezygnacji z podróży. W przypadku pozostałych elementów ubezpieczenia, w tym zwłaszcza kluczowych dla turysty kosztów leczenia, ochrona rozpoczyna się od momentu opuszczenia domu w celu podróży udania się na lotnisko – kończy, gdy ubezpieczony wróci do domu. Jeśli turysta wykupił polisę tylko na lot w jedną stronę, obowiązuje ona przez jeden dzień od momentu zakończenia odprawy w kraju będącym destynacją ubezpieczonego. Ubezpieczenie roczne działa natomiast od wykupienia przez 1 rok. 

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne od Ryanair nie obejmuje schorzeń i chorób, o których ubezpieczony wie. Nie obejmuje też ochrony stanu zdrowia osób współpodróżnych, których to stan mógłby spowodować konieczność odwołania lub skrócenia podróży. Turysta nie ma niestety możliwości aktualizacji polisy o stan chorobowy, którego ma świadomość.  

Ryanair ubezpieczenie podróżne – wady i zalety

Choć przewoźnik oferuje trzy warianty ubezpieczenia turystycznego, to niewiele różnią się one zakresem ochrony. Największą zaletą każdego z nich są wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia (150 000 euro). Dla osób, które często podróżują, dużym ułatwieniem może być również możliwość zakupu rocznej polisy. 

Zalety ubezpieczenia podróżnego Ryanair:  

 • wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia (150 000 euro), 
 • stosunkowo wysokie sumy gwarantowane pozostałych elementów ubezpieczenia (ubezpieczenie rzeczy osobistych do 1500 euro oraz odwołanie podróży ze względu na nieoczekiwane okoliczności do 5000 euro), 
 • ciekawa możliwość zakupu ubezpieczenia rocznego, 
 • łatwość i wygoda zakupu – bezpośrednio przy rezerwacji lotu (dzięki temu podróżnik na pewno nie zapomni o ubezpieczeniu!). 

Największą wadą ubezpieczenia podróżnego Ryanair jest brak ważnych ryzyk, które powinny znaleźć się w dobrym ubezpieczeniu – przede wszystkim NNW, ale również OC. Przewoźnik nie przewidział ich w żadnym z wariantów. Tego rodzaju ochrona byłaby bardzo przydatna w razie doznania przez ubezpieczonego trwałego uszczerbku na zdrowiu lub spowodowania szkody czy krzywdy u osoby trzeciej. To jednak jeszcze nie koniec ograniczeń. Osoby uprawiające sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, nie mają możliwości rozszerzenia polisy. 

Wady ubezpieczenia podróżnego Ryanair:  

 • brak NNW w każdym z trzech wariantów ubezpieczenia turystycznego Ryanair, 
 • brak OC w każdym z trzech wariantów ubezpieczenia turystycznego Ryanair, 
 • brak możliwości personalizacji ubezpieczenia – turysta może wybierać jedynie spośród trzech z góry określonych wariantów, 
 • brak możliwości rozszerzenia ochrony dla osób uprawiających sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, 
 • ograniczenie wiekowe w zakresie kosztów leczenia do 70 r.ż., 
 • brak szczegółowych informacji o ubezpieczeniu, w tym jego zakresie i cenie, na stronie internetowej przewoźnika – wszelkie informacje (i tak w bardzo ograniczonym zakresie) klient uzyskuje dopiero na etapie rezerwacji biletu. 

 Jaki jest koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego Ryanair?

Koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego Ryanair zależy od celu, miejsca wyjazdu, czasu trwania podróży oraz oczywiście wybranego przez turystę pakietu. Na cenę ma wpływ również wiek i stan zdrowia klienta.  

W efekcie składka może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dokładną cenę podróżnik poznaje dopiero podczas rezerwacji biletu – na stronie internetowej przewoźnika brak cennika dotyczącego dostępnych opcji ubezpieczenia.  

Ryanair ubezpieczenie turystyczne – czy warto je kupić?

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair posiada wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia (150 000 euro) i można kupić je wygodnie, przez stronę przewoźnika przy rezerwacji biletu – to jego największe zalety. Dużą wadą jest jednak brak NNW w każdym z trzech wariantów. Gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie nogi lub ręki), ubezpieczyciel nie wypłaci nam rekompensaty, określonej procentowo w większości ofert w OWU.

Ubezpieczenia od Ryanair nie można też rozszerzyć o OC, klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Możemy wybierać jedynie spośród trzech gotowych pakietów, których zakres jest mocno ograniczony.  

Czy zatem warto kupić polisę turystyczną od Ryanair? To zależy. W większości przypadków znacznie korzystniejsze dla turysty będzie samodzielny zakup ubezpieczenia na podróż. Zakres polisy kupowanej na własną rękę można dopasować do celu, długości i miejsca wyjazdu. Ogromnym plusem ubezpieczenia kupowanego samodzielnie jest też przejrzystość. Turysta już przed zakupem może poznać dokładny zakres, sumy gwarantowane i cenę. Może też przemyśleć, czy (i jakich) rozszerzeń potrzebuje oraz dodać je do ubezpieczenia.  

Jak szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu kupić ubezpieczenie na podróż? Warto to zrobić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji w różnych wariantach cenowych i o różnych zakresach. Propozycje dotyczą kierunków wakacyjnych chętnie wybieranych przez Polaków.  

Propozycje ubezpieczenia turystycznego z kalkulatora dostępnego na wakacyjnapolisa.pl 

Podróż  Towarzystwo ubezpieczeniowe  Zakres ubezpieczenia  Cena za 1 dzień ochrony 
14-dniowa do Hiszpanii  AXA  Koszty leczenia: 600 000 zł
Ratownictwo: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
Bagaż: 3 000 zł
OC sportowe: 250 000 zł
Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu  ✓
Sprzęt sportowy: 1 500 zł Zachorowanie COVID-19 ✓ 
8,89 zł
1 dzień / 1 osoba  
7-dniowa do Włoch  AXA  Koszty leczenia: 445 474 zł
Ratownictwo: 31 183 zł
NNW: 44 547 zł
OC: 445 474 zł
Bagaż: 4 455 zł
OC sportowe: 445 474 zł
Sporty objęte polisą: 10 
Sprzęt sportowy: 4 455 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu ✓
Zachorowanie COVID-19 ✓
RankoPomoc Prawna ✓ 
9,00 zł
1 dzień / 1 osoba  
21-dniowa do Tajlandii  Generali   Koszty leczenia: 800 000 zł
Ratownictwo: 800 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 300 000 zł
Bagaż: 4 000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu ✓
Zachorowanie COVID-19 ✓ RankoPomoc Prawna ✓ 
17,00 zł
1 dzień / 1 osoba  

Przygotowując się do podróży, zdecydowanie warto więc sprawdzić, jakie możliwości – i w jakiej cenie – daje samodzielny zakup polisy. To także szybkie, wygodne i w wielu przypadkach korzystniejsze niż z góry określony, gotowy pakiet oferowany przez linie lotnicze.  

Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
128 099 zł
Ratownictwo
21 350 zł
Bagaż
1 281 zł
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 810 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
118,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
142,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Europa
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
128 099 zł
Ratownictwo
21 350 zł
Bagaż
1 281 zł
Dodatkowo: NNW: 12 810 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
128,24 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
118,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
142,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne od Ryanair?

  To zależy. Zakup polisy razem z biletem bez wątpienia jest wygodny. Równocześnie jednak propozycje od Ryanair mają bardzo ograniczony zakres, którego podróżnik nie może dostosować do swoich potrzeb. Warto więc zapoznać się też z możliwościami, jakie daje samodzielny zakup ubezpieczenia.

 2. Jak sprawdzić warunki ubezpieczenia podróżnego od Ryanair?

  Informacje dotyczące polisy od Ryanair są dostępne dopiero w momencie rezerwacji biletu. Na pewnym etapie rezerwacji system proponuje dodanie do koszyka również polisy ubezpieczeniowej.

 3. Ile kosztuje polisa na podróż od Ryanair?

  Polisa na podróż od Ryanair może kosztować równo kilkanaście, jak i kilkadziesiąt złotych. Zależy to od celu, miejsca wyjazdu, czasu trwania podróży, wieku i stanu zdrowia turysty oraz wybranego pakietu.

 4. Czy można zmienić warunki ubezpieczenia od Ryanair w momencie przełożenia lotu?

  Tak, pod warunkiem że podróż jeszcze się nie rozpoczęła. Aby dokonać takiej zmiany, należy skontaktować się z Ryanair i podążać za dalszymi instrukcjami.

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie Ryanair to nic innego jak polisa turystyczna, która ma zapewniać podróżnikowi bezpieczeństwo za granicą. 
 2. Polisa od Ryanair jest dostępna w trzech różnych pakietach – standard, plus oraz ubezpieczenie roczne. 
 3. Ubezpieczenie można kupić na etapie rezerwacji biletu lotniczego.  
 4. Ubezpieczenie od linii lotniczych Ryanair wyróżnia się wysoką sumą gwarantowaną kosztów leczenia – 150 000 Euro.  
 5. Minusem polisy od Ryanair, w każdym z trzech pakietów, jest ograniczony zakres ochrony – brak NNW, OC, brak możliwości personalizacji ubezpieczenia o np. klauzulę sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka.  
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

Ile kosztuje rezygnacja z zakupu ubezpieczenia ryanair

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania