Ryanair – czy opłaca się wykupić ubezpieczenie turystyczne? Analiza oferty.

Redakcja
Udostępnij:

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair można kupić w trakcie rezerwacji biletu lotniczego. Jego największą zaletą jest wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia w wysokości 150 000 euro. Jednak dużą wadą jest brak możliwości rozszerzenia ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), w każdym z trzech wariantów polisy. Koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego Ryanair uzależniony jest od celu i miejsca wyjazdu. Na […]

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair można kupić w trakcie rezerwacji biletu lotniczego. Jego największą zaletą jest wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia w wysokości 150 000 euro. Jednak dużą wadą jest brak możliwości rozszerzenia ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), w każdym z trzech wariantów polisy.

Koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego Ryanair uzależniony jest od celu i miejsca wyjazdu. Na wysokość składki wpływ ma również wiek i stan zdrowia klienta. W przypadku osób powyżej 65 lat, będzie ona dwukrotnie wyższa w porównaniu do pozostałych pasażerów.

Ryanair ubezpieczenie turystyczne – analiza zakresu ochrony

Ryanair proponuje swoim klientom trzy warianty polisy turystycznej. W każdym z pakietów oferuje bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia do 150 000 euro (około 650 000 zł), a także odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) do kwoty 100 000 euro (około 433 000 zł). Jednak dużym minusem wszystkich pakietów jest całkowity brak ubezpieczenia NNW.

Ponadto każdy z trzech wariantów w zakresie ochrony posiada ubezpieczenie bagażu do 1500 euro (około 6495 zł), anulowania podróży ze względu na wystąpienie nieoczekiwanych okoliczności, a także w ramach assistance wydatki prawne do 2000 euro (około 8660 zł). W razie rezygnacji z lotu z powodu niespodziewanych zdarzeń, Ryanair oferuje zwrot pieniędzy za bilety lotnicze w pakiecie Ubezpieczenie Plus.

Dodatkowo przewoźnik w jednej z opcji zapewnił możliwość zakupu rocznej polisy w przypadku wielokrotnych podróży, które trwają krócej niż 90 dni. Ubezpieczenie podróżne Ryanair automatycznie zakresem ochrony obejmuje również amatorskie uprawianie kilkudziesięciu dyscyplin sportowych wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Osoby chorujące na choroby przewlekłe, muszą wcześniej poinformować o tym linie lotnicze w celu określenia wysokości składki.

Trzy warianty ubezpieczenia turystycznego Ryanair

Zakres ochronyUbezpieczenieUbezpieczenie PlusRoczne ubezpieczenie
Koszty leczenia do 150 000 euro+++
OC w życiu prywatnym do 100 000 euro+++
NNW
Wydatki prawne do 2 000 euro+++
Ubezpieczenie bagażu do 1500 euro+++
Anulowanie podróży ze względu na nieoczekiwane okoliczności do 500 euro+++
Zwrot pieniędzy za bilety +
Roczne ubezpieczenie turystyczne na wielokrotne wyjazdy trwające poniżej 90 dni+

Źródło: Ryanair.com (stan na 27.06.2018 r.)

Jaki jest koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego Ryanair?

Ryanair oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego w trakcie rezerwacji lotu. Koszt zakupu doliczany jest do ceny biletu. Trudno określić jego wysokość. Jest uzależniony od miejsca i długości wyjazdu, a także wieku i stanu zdrowia klienta. Składka może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Cena zakupu polisy turystycznej Ryanair będzie wyższa w przypadku osób powyżej 65 lat. Seniorzy mogą zakupić wariant Ubezpieczenie Plus. Gdy wybiorą tę opcję, wysokość składki wzrośnie dwukrotnie w porównaniu do pozostałych pasażerów.

Ryanair ubezpieczenie podróżne – wady i zalety

Przewoźnik oferuje trzy warianty ubezpieczenia turystycznego niewiele różniące się zakresem ochrony. Największą zaletą każdego z nich są wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia (150 000 euro), a także OC w życiu prywatnym (100 000 euro). Dla osób często podróżujących, dużym ułatwieniem może być również możliwość zakupu rocznej polisy.

Zalety:

  • wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia (150 000 euro),
  • wysoka suma gwarantowana OC w życiu prywatnym (100 000 euro),
  • wysoka suma gwarantowana ubezpieczenia bagażu (1500 euro),
  • możliwość rocznego zakupu ubezpieczenia turystycznego.

Największą wadą ubezpieczenia podróżnego Ryanair jest brak możliwości zakupu NNW w każdym z wariantów. Tego rodzaju ochrona byłaby bardzo przydatna w razie doznania przez ubezpieczonego trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo osoby uprawiające sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, nie mają możliwości rozszerzenia polisy.

Wady:

  • brak NNW w każdym z trzech wariantów ubezpieczenia turystycznego Ryanair,
  • brak możliwości rozszerzenia ochrony dla osób uprawiających sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Ryanair ubezpieczenie turystyczne – czy warto je kupić?

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair posiada wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia (150 000 euro) oraz OC w życiu prywatnym (100 000 euro). Jednak brak NNW w każdym z trzech wariantów to ogromna wada. Gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie nogi lub ręki), ubezpieczyciel nie wypłaci nam określonej procentowo w większości ofert w OWU, rekompensaty.

W efekcie korzystniej jest indywidualnie dopasować zakres ochrony do celu, długości i miejsca wyjazdu. Zamiast ograniczać ją do automatycznie dołączonej do biletu lotniczego polisy. Wygodnie można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Jedna z ofert w cenie 20 zł dziennie dla osoby dorosłej, posiada wyższe sumy gwarantowane niż propozycja Ryanair w przypadku kosztów leczenia (1 301 367 zł). Dodatkowo zawiera w pakiecie NNW w kwocie 43 379 zł.

Zakres ochrony przykładowego ubezpieczenia turystycznego z kalkulatora rankomat.pl

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczenia1 301 367 zł
Ratownictwo43 379 zł
OC w życiu prywatnym433 789 zł
NNW43 379 zł
Ubezpieczenie bagażu4 338 zł

Źródło: rankomat.pl

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
1 rok temu

Ile kosztuje rezygnacja z zakupu ubezpieczenia ryanair

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania