Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Redakcja
Udostępnij:
5

Jarmarki bożonarodzeniowe to tradycja kultywowana w wielu europejskich miastach. Każdego roku w okresie przedświątecznym jarmarki przyciągają rzesze turystów.

jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

I nie ma w tym nic dziwnego – to właśnie na jarmarku bożonarodzeniowym atmosferę świąt można odczuć jak nigdzie indziej.

Sprawdziliśmy, gdzie warto pojechać w 2020 r. Podpowiadamy, które z europejskich miast są godne szczególnej uwagi oraz wyjaśniamy jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu.

1. Berlin, Niemcy

Termin: 23 listopada – 31 grudnia 2020 r.

Berlin to prawdziwa mekka miłośników jarmarków świątecznych. W stolicy Niemiec jest ich aż 40! Najpopularniejszy jest jednak Gandarmermarkt. To właśnie nam na zwiedzających czekają przekąski przygotowane przez najlepszych niemieckich szefów kuchni, a także występy taneczne i muzyczne. Jarmark słynie też z ekskluzywnego rękodzieła, w tym drewnianych zabawek. Przez wiele osób berliński jarmark uznawany jest za najlepszy w Europie.

2. Praga, Czechy

Termin: 28 listopada 2020 r. – 6 stycznia 2021 r.

Nasi południowi sąsiedzi także organizują wspaniałe przedświąteczne wydarzenie. Jarmark w Pradze odbywa się w samym centrum Starego Miasta. Zwiedzający mogą podziwiać bożonarodzeniowe szopki i liczne rękodzieło. Najpopularniejszym przysmakiem jest miód pitny – kurtoszkołacz oraz grog – napój z rumem i cytryną. Wieczorami w wielu kościołach można posłuchać bożonarodzeniowych koncertów kolęd.

3. Wiedeń, Austria

Termin: 21 listopada 2020 r. – 3 stycznia 2021 r.

Jarmarki w Wiedniu to prawdziwie bajkowe miejsca – liczne karuzele, światełka i inne atrakcje dla najmłodszych sprawiają, że to miasto chętnie wybierają rodziny z dziećmi. Największe jarmarki znajdują się na Rathausplatz, Karlsplatz i Freyung oraz przy pałacu Schönbrunn. Można tu zakupić m.in. produkty ze szkła i ceramiki oraz obejrzeć szopki bożonarodzeniowe – niektóre z nich są naprawdę oryginalne. Wszystko to w akompaniamencie kolęd i przy szklaneczce grzanego wina.

4. Bruksela, Belgia

Termin: 27 listopada 2020 r. – 3 stycznia 2021 r.

Brussels Winter Wonders to prawdziwy raj dla miłośników czekolady. To właśnie ona, wraz ze słynnym grzanym winem glögg, jest motywem przewodnim całego jarmarku. Oprócz tego można tu zakupić ręcznie robione dekoracje i świąteczne upominki dla najbliższych. Można także posłuchać kolęd w wykonaniu ulicznych chórów oraz obejrzeć występy lokalnych artystów.

5. Norymberga, Niemcy

Termin: 27 listopada – 24 grudnia 2020 r.

Kolejna propozycja od prawdziwych mistrzów organizacji przedświątecznych wydarzeń – Niemców. Jarmark w Norymberdze to prawdopodobnie największy jarmark w całej Europie. Można tu kupić niemal wszystko – od słynnych pieczonych kiełbasek i norymberskich pierniczków, poprzez rękodzieło, aż po ubrania i gadżety. Znaną atrakcją jest tu wybór Christkind – królowej świąt, wybieranej spośród młodych mieszanek miasta, która pełni funkcję Świętego Mikołaja.

6. Strasburg, Francja

Termin: 27 listopada 2020 – 30 grudnia 2020 r.

Jarmark w Strasburgu ma blisko 500-letnią tradycję. Przez wielu nazywany jest „stolicą Bożego Narodzenia” – dzięki magicznej atmosferze przyozdobionych, wąskich uliczek. Atrakcje to ogromna choinka, ponad 300 straganów i imponujących rozmiarów lodowisko. Podstawowy przysmak to drożdżowa babka kugelhopf. Na jarmarku jakiś utworzono też sekcję ekologiczną, nazywaną Off Market.

7. Göteborg, Szwecja

Termin: 15 listopada 2020 r. – 6 stycznia 2021 r.

Jarmark w Göteborgu to prawdziwa perełka – odbywa się w największym skandynawskim parku rozrywki. Atrakcje to m.in. konkursy kolęd, lodowy bar oraz jazda na łyżwach w stroju Mikołaja. Podstawowym przysmakiem jest marynowany śledź. Warto spróbować też lokalnego marcepanu i skandynawskich specjałów… z łosia. Główny jarmark ma miejsce na Placu Gustawa Adolfa.

8. Mediolan, Włochy

Termin: 7 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r.

Włochy nie kojarzą się z typowym, zimowym klimatem świąt, a jednak mediolański jarmark z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Włoski jarmark to przede wszystkim możliwość spróbowania lokalnych specjałów i zobaczenia imponującego Mediolanu przystrojonego z okazji Bożego Narodzenia. Atrakcją jest także ogromna choinka i występy lokalnych chórów.

9. Wilno, Litwa

Termin: 1 grudnia 2020 r. – 29 grudnia 2020 r.

Jarmark w Wilnie to w zasadzie dwa jarmarki – główny znajduje się na Placu Katedralnym. To bardzo nowoczesny jarmark, utrzymany w minimalistycznym stylu skandynawskim. Można tam zakupić lokalne rękodzieło oraz spróbować pierniczków ze słynnym litewskim miodem.

10. Wrocław, Polska

Termin: 20 listopada 2020 r. – 1 stycznia 2021 r.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o rodzimym jarmarku we Wrocławiu. Na najpiękniejszym jarmarku w Polsce można spróbować grzanego wina, kupić lokalne produkty i wysłuchać koncertów kolęd. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, w tym ukochanych przez najmłodszych licznych karuzeli.

Zimowy wyjazd a koronawirus – na co uważać i jak zaplanować wycieczkę?

Zimowe jarmarki w tym roku będą wyjątkowe – nie tylko ze względu na ciekawe programy i atrakcje, ale przede wszystkim za sprawą pandemii COVID-19. Organizatorzy zapowiadają zachowanie wszelkich standardów sanitarnych. Mimo to oferta jarmarków bożenarodzeniowych jest w tym roku uboższa – z organizacji wycofał się m.in. Budapeszt, Kolonia, czy Drezno.

W dobie pandemii sytuacja jest bardzo dynamiczna. Planując wyjazd, należy przede wszystkim stale monitorować najświeższe komunikaty pod kątem: odwołania jarmarku, zamknięcia granic, kwarantanny, czy konieczności przedstawiania wyników testu na COVID-19. Warto też z góry upewnić się u swojego pracodawcy, czy ewentualna konieczność odbycia kwarantanny po powrocie, byłaby problematyczna.

Przygotowania to jednak dopiero początek. Ostrożność należy zachować przede wszystkim w trakcie pobytu na jarmarku.

Dla bezpieczeństwa najlepiej:

 • nosić maseczkę i rękawiczki,
 • unikać najbardziej zatłoczonych punktów jarmarku i zachowywać dystans społeczny,
 • myć ręce ciepłą wodą – przez co najmniej 30 sekund tak często, jak to tylko możliwe,
 • nosić przy sobie alkoholowy żel do dezynfekcji dłoni – dezynfekować warto nim również telefon,
 • unikać środków komunikacji publicznej,
 • przestrzegać wytycznych rządu konkretnego państwa.

Zimowa wycieczka na jarmark bożonarodzeniowy – jak wybrać ubezpieczenie?

Wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy powinien poprzedzać zakup dobrego ubezpieczenia na narty – szczególnie w nietypowej sytuacji, z jaką mamy do czynienia obecnie. Polisę zawsze warto dobierać do swoich potrzeb. Dzięki kalkulatorom ubezpieczeń to prostsze niż kiedykolwiek.

Każda polisa turystyczna na wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy powinna zawierać co najmniej:

 • Koszty leczenia i ratownictwa. Warto wybrać ofertę, która zawiera ochronę także na wypadek zachorowania na COVID-19. Aktualnie zapewnia ją większość ubezpieczyli, których oferty dostępne są w naszym kalkulatorze.
 • Ubezpieczenie NNW.
 • OC w życiu prywatnym.
 • Assistance.
 • Ubezpieczenie bagażu, jeśli zabieramy cenne przedmioty.

Miłośnikom grzanego wina przydatne może okazać się także rozszerzenie ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. Dobra polisa turystyczna to polisa dopasowana do potrzeb konkretnego podróżnika.

Niezapomnianych, świątecznych wrażeń!

Co warto wiedzieć?
 1. Jarmarki bożonarodzeniowe to doskonały pomysł na jesienno-zimowe podróże.
 2. Najpiękniejsze jarmarki znajdują się między innymi w Niemczech, Austrii czy Francji, a nawet we Włoszech.
 3. W Polsce jednym z najbardziej znanych jarmarków świątecznych jest organizowany we Wrocławiu.
 4. Podróż połączoną ze zwiedzaniem jarmarków bożonarodzeniowych warto objąć ochroną ubezpieczeniową.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania