Indonezja szczepienia 2024 – lista obowiązkowych i zalecanych szczepień

Małgorzata Tabak
Udostępnij:
5

Planujesz podróż do Indonezji w 2024 roku? Pamiętaj o odpowiednich szczepieniach, aby zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy pobyt. Warto rozważyć szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi, polio oraz profilaktykę malaryczną. Skonsultuj się z lekarzem co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, aby uzyskać aktualne zalecenia zdrowotne. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.

Indonezja szczepienia

Podróż do Indonezji wymaga odpowiedniego przygotowania także pod kątem zdrowia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, sprawdzając, jakie szczepienia obowiązkowe oraz zalecane szczepienia powinieneś rozważyć, biorąc pod uwagę choroby tropikalne występujące w tym kraju.

Indonezja jest krajem pełnym uroku, ale niesie ze sobą również pewne ryzyko zdrowotne. Planując tutaj wakacje, należy zadbać przede wszystkim o niezbędne szczepienia, które zabezpieczą nas przed skutkami ewentualnych chorób. W artykule przedstawimy informacje na temat szczepień ochronnych, o których należy pamiętać przed wyjazdem, aby zapewnić sobie bezpieczną podróż do Indonezji.

Choroby tropikalne w Indonezji – na co uważać?

Choroby zagrażające osobom podróżującym do tego kraju to m.in. denga, malaria, błonica, dur brzuszny czy japońskie zapalenie mózgu, dlatego przed planowaną podróżą należy zasięgnąć konsultacji lekarza medycyny tropikalnej, który poinformuje, jakie szczepienia ochronne są kluczowe przed wyjazdem do tego egzotycznego miejsca.

Drugą równie ważną kwestią jest również unikanie ukąszeń komarów, które mogą przenosić różne patogeny oraz picie tylko butelkowanej wody i zachowanie ostrożności przy spożywaniu jedzenia, ponieważ do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą także pasożyty układu trawiennego.

Ugryzienia komarów – jak się przed nimi chronić?

Indonezja to kraj o wilgotnym i gorącym klimacie, który sprzyja rozwojowi groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komarygłównie malarii, ale także takich jak: żółta febra, wirus Zika czy denga.

Ponieważ nie ma jeszcze skutecznej szczepionki przeciw malarii, to podstawą zminimalizowania ryzyka zakażenia jest stosowanie tzw. chemioprofilaktyki w postaci leków przeciwmalarycznych oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących profilaktyki nieswoistej (czyli metod utrudniających zarażenie i zmniejszających liczbę ukłuć przez komary).

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed ukąszeniami komarów:

 • repelenty – przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w dobry repelent (środek do odstraszania komarów tropikalnych), który powinien być o możliwie najwyższej zawartości substancji DEET,
 • moskitiery – należy korzystać z nich, aby w skuteczny sposób uniknąć ukąszeń podczas snu,
 • odpowiednie ubranie – noszenie długich rękawów i spodni także może pomóc w ochronie przed ukąszeniami,
 • unikanie przebywania na zewnątrz w porze największej aktywności komarów, czyli po zachodzie słońca.

Jakie szczepienia są obowiązkowe do Indonezji?

Przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić aktualną sytuację i wymagania dotyczące szczepień na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (gov.pl). Aktualnie (stan na maj 2024) MSZ informuje, że dla osób podróżujących do Indonezji z Polski nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. Dodatkowo warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej i rozważyć rekomendowane przez niego szczepienia zalecane.

Przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu warto wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy ubezpieczony był zaszczepiony na daną chorobę. Dotyczy to zarówno szczepień obowiązkowych, jak i szczepień zalecanych.

Jakie szczepienia są zalecane do Indonezji?

Przed wyjazdem do Indonezji zaleca się konsultację z lekarzem medycyny podróży, który pomoże ocenić jakie niezbędne szczepienia powinny zostać wykonane oraz w jakie leki przeciwmalaryczne powinniśmy się zaopatrzyć. W zależności od charakteru podróży zalecenia dotyczące immunizacji przed wyjazdem mogą się różnić, a szczepienia zalecane to:

 • tężec, błonica, krztusiec, polio,
 • odra, świnka, różyczka,
 • WZW typu A i B,
 • dur brzuszny,
 • meningokoki,
 • denga,
 • wścieklizna,
 • japońskie zapalenie mózgu.

Indonezja szczepienia – ile kosztują?

Koszty szczepień mogą się różnić w zależności od wybranego schematu szczepienia oraz rodzaju szczepionki. Orientacyjny koszt pakietu zawierającego profilaktykę chorób takich jak: błonica, tężec, krztusiec, WZW typu A i B, dur brzuszny, wścieklizna, polio oraz profilaktykę przeciwmalaryczną wynosi od 1 500 do 2 000 zł. Ceny zależą także od dostępności szczepionek.

Ważne! Wykonanie szczepień musi być poprzedzone konsultacją lekarza medycyny podróży na 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Szczepienia są odnotowywane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Jest to tzw. żółta książeczka, która stanowi dokumentację potwierdzającą przyjęcie dawki szczepienia.

Na co uważać w Indonezji?

 • Woda – zaleca się picie jedynie wody butelkowanej lub przegotowanej i unikanie picia wody z kranu, ponieważ może zawierać bakterie i inne zanieczyszczenia, które stanowią ryzyko zakażenia.
 • Alkohol – należy unikać napojów z nieznanych źródeł, na przykład promocyjnych drinków w tanich barach.
 • Choroby przenoszone przez komary – stosuj środki odstraszające komary oraz unikaj miejsc, gdzie jest ich dużo, to znacząco zmniejszy ryzyko ukąszenia.
 • Wścieklizna – podczas zwiedzania wysp należy zachowaj szczególną ostrożność i stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek ze strony chorych na wściekliznę psów lub innych zwierząt.

Jak przygotować się do podróży do Indonezji?

Najważniejsze rzeczy, o których powinien wiedzieć turysta:

 • najważniejszym dokumentem jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wjazdem i wyjazdem z kraju,
 • dowód osobisty lub paszport tymczasowy nie są akceptowane,
 • dla obywateli Polski konieczna jest wiza i można ją uzyskać na stronie https://evisa.imigrasi.go.id/,
 • zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego (honorowanego w Indonezji), które pokryje ewentualne koszty leczenia i transportu medycznego, ponieważ koszty te są bardzo wysokie w tym kraju.

Apteczka na podróż do Indonezji – co powinna zawierać?

Przed planowaną podróżą należy pamiętać o spakowaniu do apteczki najważniejszych rzeczy:

 • leków zapobiegających malarii (po konsultacji z lekarzem medycyny podróży),
 • leków przeciwbiegunkowych,
 • leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz łagodzących objawy przeziębienia,
 • leków przeciwalergicznych,
 • środków pierwszej pomocy (plastry, gaza, środek do dezynfekcji ran),
 • preparatu do odkażania rąk,
 • kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji – jak je wybrać?

Planując podróż do Indonezji, kluczowe jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Ono pokryje ewentualne wydatki związane leczeniem chorób oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

Oto kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy:

 • koszty leczenia – opieka medyczna w Indonezji jest płatna i bardzo kosztowna (zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych). Zaleca się, aby suma ubezpieczenia była na poziomie co najmniej 500 000 złotych,
 • transport medyczny – ze względu na dużą odległość, należy wybrać polisę, która obejmuje koszty transportu do kraju lub ewakuacji medycznej w przypadku skomplikowanych urazów,
 • OC – jest także bardzo przydatne, ponieważ nie możemy przewidzieć i często zapobiec wielu sytuacjom problematycznym podczas wyjazdu,
 • NNW – to bardzo ważna ochrona gwarantująca odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu,
 • ubezpieczenie bagażu – zapewniające rekompensatę w razie kradzieży lub zniszczenia naszych rzeczy.

Ważne! Przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko chorobom tropikalnym. Większość firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty leczenia tych chorób tylko w przypadku potwierdzenia szczepienia.

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
90,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
110,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
131,50 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Proama
76,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
90,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
110,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
131,50 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)

Taką polisę możesz znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Dostępne są oferty już od około 4 zł za dzień.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy trzeba się szczepić do Indonezji?

  Dla podróżnych wybierających się z Polski do Indonezji (np. na Bali) szczepienia nie są obowiązkowe. Warto jednak rozważyć zalecane szczepienia, aby zapewnić sobie ochronę przed chorobami takimi jak m.in. żółta gorączka, błonica, tężec, krztusiec czy wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

 2. Na co uważać w Indonezji?

  W Indonezji należy pić jedynie wodę butelkowaną lub przegotowaną i unikać picia wody z kranu. Należy również uważać na komary (które przenoszą choroby takie jak np. malaria czy denga) i stosować środki odstraszające.

 3. Czy w Indonezji jest malaria?

  Tak, w Indonezji występuje malaria, ale nie jest ona powszechna w całym kraju. Ryzyko malarii jest szczególnie wysokie w niektórych regionach, takich jak Małe Wyspy Sundajskie, ale już na Bali ryzyko malarii jest znikome.

 4. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na Bali?

  Od 14 lutego 2024 roku obowiązuje podatek turystyczny dla osób odwiedzających Bali. Wysokość opłaty wynosi 150 000 rupii indonezyjskich. Podatek można zapłacić po przylocie na lotnisku Ngurah Rai lub online na stronie https://lovebali.baliprov.go.id/.

Co warto wiedzieć?
 1. Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed chorobami zagrażającymi osobom podróżującym do krajów, gdzie występują choroby tropikalne.
 2. Jednym z zagrożeń występujących w Indonezji są choroby przenoszone przez komary: malaria, żółta febra, wirus Zika czy denga.
 3. Na Bali liczba zachorowań na malarię jest niewielka, chociaż sama Indonezja jest zaliczana do krajów zagrożonych tą chorobą
 4. W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych, takich jak Indonezja, zaleca się konsultację z lekarzem medycyny podróży, który doradzi w sprawie szczepień ochronnych.
 5. Koniecznie należy zabrać ze sobą także ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Małgorzata Tabak

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania