Indie szczepienia 2024 – lista obowiązkowych i zalecanych szczepień

Patrycja Kajor
Udostępnij:
Oceń tę stronę

Podróż do Indii to niezwykłe doświadczenie. Kraj ten urzeka bogatą historią, kulturą, kulinariami i krajobrazami. Od gwarnych bazarków i starożytnych świątyń po malownicze plaże i malownicze góry - Indie oferują coś dla każdego. Przed podróżą warto jednak zadbać o profilaktykę i kwestię szczepień.

szczepienia indie

Podróż do Indii wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, a jedną z nich jest poddanie się szczepieniom. Pozwalają one zniwelować ryzyko zachorowania między innymi na żółtą febrę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz dur brzuszny. Które szczepienia są obowiązkowe, a którym warto poddać się dodatkowo?

Podpowiadamy, jak pod kątem profilaktyki i zdrowia przygotować się do podróży do Indii. Zobacz też, co warto mieć w apteczce, na co uważać i jakie ubezpieczenie wybrać.

Indie — jakie są ryzyka chorób?

W Indiach panują zupełnie inne warunki pogodowe i higieniczne niż w Polsce. Z tego też powodu wzrasta ryzyko zachorowania na:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • dur brzuszny,
 • cholerę,
 • krztusiec,
 • żółtą febrę.

Powyższe choroby, charakterystyczne są również dla innych krajów rozwijających się, stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego, aby się przed nimi zabezpieczyć, należy przede wszystkim przyjąć odpowiednie szczepienia ochronne.

Z drugiej strony, bardzo istotne jest przestrzeganie higieny. Należy unikać żywienia w przypadkowych miejscach, na przykład w ulicznych punktach gastronomicznych, których warunki pozostawiają wiele do życzenia.

Picie wyłącznie przegotowanej wody to jeden ze sposobów, aby uchronić się przed durem brzusznym. Nie należy spożywać owoców, które nie zostały uprzednio umyte. Choroby tropikalne rozprzestrzeniane są przez owady, dlatego podstawowym elementem wyposażenia walizki powinny być wysokiej klasy środki ochronne.

Lista szczepień obowiązkowych do Indii

Przebywanie na terenie Indii nie jest obarczone obowiązkiem realizacji szczepień ochronnych. Zatem teoretycznie do kraju zostaną więc wpuszczone nawet osoby, które w żaden sposób nie zabezpieczyły się przed zachorowaniem. Warto jednak przypomnieć, że obecnie w Polsce, podobnie jak w poszczególnych krajach unijnych, wykonuje się szczepienia obowiązkowe zgodnie z kalendarzem.

Dzieci przyjmują kolejne dawki szczepionki na WZW B, przeciwko durowi brzusznemu, mogą też zaszczepić się przeciw ospie wietrznej. Dorosła osoba również ma prawo przyjąć szczepionkę w ramach działań profilaktycznych po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Szczepienia zalecane do Indii — które warto wykonać?

O ile żadne szczepienia obowiązkowe nie muszą być wykonane przed wyjazdem do Indii, o tyle lista szczepień zalecanych jest całkiem długa. Lekarze medycyny podróży radzą, aby zrealizować następujące szczepienia:

 • WZW typu A i B,
 • przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi,
 • przeciwko polio,
 • przeciwko durowi brzusznemu,
 • przeciw żółtej gorączce,
 • przeciw cholerze,
 • przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.

Niektóre z wyżej wymienionych to podstawowe szczepienia, które przyjmuje się w dzieciństwie. Warto jednak upewnić się, że zostały one podane zgodnie z kalendarzem. Pamiętajmy też, że nie wszystkie dają trwałą odporność. Szczepienia na krztusiec, tężec i błonicę powinny być odnawiane co 10 lat, zatem należy obliczyć, jak dużo czasu upłynęło od ostatniej dawki.

Choroby zakaźne – zalecenia dotyczące profilaktyki to przede wszystkim szczepienia, gdyż trudno uchronić się przed nimi w inny sposób.

Kiedy i gdzie wykonać szczepienia przed wyjazdem do Indii?

Szczepienia zalecane warto wykonać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem medycyny podróży – najczęściej przyjmuje on w dużych miastach w ramach prywatnej praktyki. Specjalista kwalifikuje pacjenta do szczepienia, a także omawia zalecenia zdrowotne w kontekście profilaktyki chorób brudnych rąk oraz chorób tropikalnych.

Do lekarza medycyny podróży warto zgłosić się już na dwa miesiące przed wyjazdem do Indii. Szczepienia można też wykonać w późniejszym czasie, jednak niektóre, na przykład na japońskie zapalenie mózgu powinny być podane w dwóch dawkach w odstępie co najmniej 28 dni. Należy pamiętać, że zalecane szczepienia mogą przyjąć wyłącznie osoby zdrowe.

Co powinna zawierać apteczka do Indii?

Najlepszym sposobem na to, by zabezpieczyć się przed chorobami są szczepienia. Niemniej jednak każdy turysta powinien zabrać ze sobą apteczkę, w której znajdą się niezbędne leki. Pamiętajmy też o środkach ostrożności, które pomogą ochronić się na przykład przed komarami. Apteczka do Indii powinna zawierać:

 • leki przeciwbiegunkowe,
 • środki dezynfekujące,
 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwmalaryczne (przyjmowane profilaktycznie, nie tylko w okresie największej aktywności komarów),
 • plastry i bandaże,
 • środki chroniące przed ukąszeniami komarów.

W aptekach dostępne odpowiedniki zagranicznych lekarstw na inne choroby, w tym wywołane przez bakterie. Większość można kupić bez recepty. Turyści objęci obowiązkiem wizowym nie mają prawa wwozić na teren Indii leków psychotropowych. Przekraczając przejścia graniczne, będzie trzeba je zdeponować na wypadek kontroli wybranych podróżnych.

W Indiach bardzo popularne jest leczenie specyfikami medycyny naturalnej, które sprzedawane są także jako leki.

Na co uważać w Indiach?

Na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie kontaktu z zakaźnymi wydzielinami, zakażoną krwią czy pożywieniem. W niektórych regionach Indii występuje zwiększone ryzyko zakażenia malarią – unikajmy obszarów, w których komary są najbardziej aktywne. Najlepiej więc wykonać niezbędne szczepienia oraz stosować się do podstawowych zasad, takich jak unikanie spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych niższych kategorii czy stosowanie środków chroniących przed owadami.

Lepiej nie brać udziału w lokalnych, tradycyjnych rytuałach, które sprowadzają się na przykład do przekłuwania skóry, gdzie ryzyko zarażenia WZW typu B jest naprawdę wysokie.

Podróż do Indii — jak się przygotować?

Obywatele polscy udający się do Indii powinni zwrócić szczególną uwagę na choroby zagrażające osobom podróżującym, które nie występują w naszym klimacie. Warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Choroby zakaźne – zalecenia i objawy to podstawowa wiedza, w jaką powinien wyposażyć się turysta.

Skompletujmy też apteczkę, w której znajdą się nie tylko podstawowe środki, ale też leki przyjmowane na stałe, najlepiej w oryginalnych opakowaniach. Przed wyjazdem do Indii należy dopełnić pewnych formalności, w tym:

 • złożyć wniosek o wydanie wizy,
 • wyrobić paszport,
 • uzyskać pozwolenie na pobyt w niektórych rejonach.

Warto również przyjąć wszelkie szczepienia rutynowe, odbywając wizytę u lekarza medycyny podróży.

Ubezpieczenie turystyczne do Indii — jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Indii nie jest standardowym produktem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Mając na uwadze fakt, iż w Indiach występuje wysokie ryzyko zakażenia, warto mieć polisę. Zwłaszcza że leczenie w prywatnych ośrodkach zdrowia jest drogie.

Koszt wizyty lekarskiej to 10-20 USD, jednak doba spędzona w szpitalu kosztuje nawet 130 USD, i to bez dodatkowych badań czy specjalistycznej opieki medycznej.

Wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego pozwoli uchronić się przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Zwróćmy uwagę, aby polisa zawierała:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa,
 • ochronę w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie od utraty bagażu,
 • OC w życiu prywatnym,
 • Assistance.

Polisę warto wykupić na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Sprawdźmy również ogólne warunki ubezpieczenia – niektórzy ubezpieczyciele wymagają, aby turysta przyjął szczepienia ochronne.

Taką ochronę można znaleźć już od około 4-5 zł dziennie. Zakupisz je za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Porównaj oferty i wybierz tę najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie na wakacje zagraniczne (poza Europą)
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
86,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Europa
Koszty leczenia
432 181 zł
Ratownictwo
432 181 zł
Bagaż
4 322 zł
102,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 43 218 zł OC: 432 181 zł OC sportowe: 432 181 zł Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 4 322 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
133,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
174,72 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Ubezpieczenie na wakacje zagraniczne (poza Europą)
Proama
86,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Europa
102,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
432 181 zł
Ratownictwo
432 181 zł
Bagaż
4 322 zł
Dodatkowo: NNW: 43 218 zł OC: 432 181 zł OC sportowe: 432 181 zł Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 4 322 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Generali
133,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Uniqa
174,72 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztują szczepienia na podróż do Indii?

  Szczepionka na dur brzuszny kosztuje 299 zł/dawka, na japońskie zapalenie mózgu 599 zł/dawka, na WZW typu A 339 zł, a na cholerę 449 zł. Inne szczepienia to również WZW typu B czy krztusiec, które mogą być refundowane.

 2. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Indii?

  Przed wyjazdem do Indii zalecane są szczepienia. Dodatkowo należy również wyrobić odpowiednie dokumenty oraz zaopatrzyć się w środki ochronne przed owadami.

 3. Jakie badania przed wyjazdem do Indii?

  Przed wyjazdem do Indii nie trzeba wykonywać żadnych konkretnych badań, jednak dobrze odbyć wizytę u lekarza medycy podróży. Kluczem do ochrony przed chorobami są szczepienia.

 4. Jakie lekarstwo zabrać ze sobą do Indii?

  W podróż zabieramy leki przeciw malarii, środki przeciwbólowe oraz przeciwbiegunkowe czy na inne choroby przewlekłe. Leki przywożone do Indii na użytek własny powinny być oryginalnie opakowane.

Co warto wiedzieć?
 1. Podróżujący do Indii nie muszą się szczepić przed wyjazdem.
 2. Warto zrealizować jednak szczepienia zalecane – w Indiach często występuje żółta gorączka, japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny, przed którymi można się zabezpieczyć.
 3. Taką profilaktykę należy zaplanować pod kierunkiem lekarza medycy podróży.
 4. W Indiach koszty leczenia w prywatnych placówkach są bardzo wysokie.
 5. Warto więc mieć ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od około 5-6 zł dziennie.
Autor

Patrycja Kajor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania