Kenia szczepienia 2024 – jakie są zalecane? Lista

Emilia Kołsut
Udostępnij:
Oceń tę stronę

Kenia zachwyca przyrodą, klimatem i ciekawą kulturą. Podróż do Afryki bez wątpienia może być przygodą życia. Przed wyjazdem warto jednak zainteresować się tematem działań profilaktycznych, które pozwolą zadbać o zdrowie.

kenia szczepienia

Czy istnieją szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem do Kenii? Jakie są szczepienia zalecane? Przed planowaną podróżą, sprawdź koniecznie i zatroszcz się o to, co najważniejsze – bezpieczeństwo w trakcie pobytu.

Podpowiadamy też, jak przygotować się do wyjazdu do Kenii, na co uważać i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu sprawisz, że Twoja podróż będzie spokojna, a w razie jakichkolwiek problemów, będziesz miał zapewnione wsparcie na cały czas pobytu poza granicami Polski.

Kenia – jakie są ryzyka chorób?

Kenia jest krajem egzotycznym. Wiąże się to z faktem, że występują tam specyficzne choroby zagrażające osobom podróżującym z Europy, na terenie której choroby te nie miały warunków do rozwoju lub zostały w znacznej mierze wyeliminowane. Są to m.in.:

 • malaria,
 • cholera,
 • afrykańska gorączka kleszczowa,
 • czikungunia,
 • gorączka krwotoczna
 • dur brzuszny,
 • gorączka Denga,
 • gorączka Zachodniego Nilu,
 • leiszmanioza,
 • schistomatoza,
 • biegunki podróżnych.

Choć lista wskazanych powyżej chorób jest długa, nie powinieneś zniechęcać się i rezygnować z podróży do Kenii w obawie przed chorobami i chorobami przewlekłymi. Do wymagającej wyprawy trzeba się jednak dobrze się przygotować, w tym zwykle – wykonać szczepienia. W połączeniu z przestrzeganiem zasad higieny ochronią one przed znaczną częścią poważnych dolegliwości.

Kenia – szczepienia obowiązkowe

Obecnie nie ma obowiązku szczepienia dla podróżnych przybywających z Europy. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której do Kenii przyjeżdżamy z kraju, w którym występuje ryzyko wystąpienia żółtej gorączki (np. Gambia, Kongo, Kolumbia). Wówczas szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest niezbędne do wjazdu na terytorium Kenii.

Są jednak zalecane szczepienia, które warto wykonać dla własnego bezpieczeństwa. Podróż do Afryki może być też dobrą okazją do wykonania szczepień lub konkretnego szczepienia przypominającego, zmniejszającego ryzyko zachorowania na chorobę, na którą podróżnik uodpornił się w przeszłości.

Kenia – szczepienia zalecane. Które warto wykonać?

Choć obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem do Kenii nie istnieją, zdecydowanie powinieneś rozważyć te zalecane.Jeśli w trakcie podróży planujesz przebywać głównie w miastach lub w hotelu, warto wykonać szczepienia przeciwko chorobom takim jak:

 • dur brzuszny,
 • choroba meningokokowa,
 • denga,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
 • błonica, tężec i krztusiec.

Jeśli w związku z wyjazdem do Kenii planujesz wypoczywać aktywnie (np. safari), może istnieć konieczność wykonania szczepienia przeciwko chorobom takim jak:

 • cholera – szczepienie zalecane w przypadku planowanego pobytu w regionach zagrożonych cholerą,
 • meningokoki – zalecane w razie podróży do północnej części Kenii w okresie od listopada do maja,
 • wścieklizna – zalecane dla osób narażonych na kontakt ze zwierzętami,
 • żółta gorączka – zalecane w planowanego pobytu w regionach zagrożonych żółtą gorączką w Kenii,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
 • błonica, tężec i krztusiec,
 • dur brzuszny.

Aby zgłębić temat możliwości wykonania szczepień, najlepiej umówić się na konsultację lekarską z lekarzem medycyny podróży – w celu uzyskania informacji spersonalizowanych, dopasowanych do sytuacji zdrowotnej. W niektórych przypadkach lekarz zaleci z pewnością nie tylko preparaty przeciwko egzotycznym chorobom, ale też przyjęcie dawek przypominających – chodzi o szczepienia rutynowe, które wykonywane są w Polsce (błonica, krztusiec, tężec, WZW B, polio, odra, świnka, różyczka, gruźlica).

Szczepienia ochronne należy rozpocząć odpowiednio wcześniej – zwykle od ok. 10 dni do nawet kilku tygodni przed podróżą. Prowadzenie i sprawdzenie kalendarza szczepień, najlepiej po konsultacji z lekarzem medycyny podróży, bardzo ułatwi rzetelne przygotowanie do wyjazdu.

Na co uważać w Kenii?

Kenia uchodzi za kraj przyjazny turystom, jednak należy pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę groźnej choroby – malarii. To pasożytnicza choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (tzw. zarodźce malarii). Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie odnotowuje się tendencję wzrostową tej choroby w niemal wszystkich zagrożonych obszarach.

Niestety na malarię, podobnie jak na szereg innych chorób tropikalnych, jak dotąd nie udostępniono turystom skutecznej szczepionki. Należy więc robić wszystko, aby nie dopuścić do zarażenia. Profilaktyka malarii to m.in.:

 • regularne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych,
 • stosowanie repelentów (środków odstraszających owady),
 • stosowanie moskitier i siatek ochronnych,
 • bezpieczny ubiór (długie nogawki i rękawy),
 • unikanie przebywania poza hotelem w okresie największej aktywności komarów; warto unikać przebywania poza kwaterami zwłaszcza wieczorem i w porze nocnej, w tym w okolicy zbiorników wodnych, gdzie ryzyko kontaktu z owadami jest największe.

Na profilaktykę malarii zwróć uwagę bez względu na charakter Twojego wyjazdu – w przypadku chorób przenoszonych przez owady do zarażenia może dojść właściwie wszędzie. Stosując się do powyższych wskazówek, znacznie ograniczysz ryzyko zachorowania, mimo braku szczepienia przeciwko tej chorobie.

Uważaj również na pożywienie i napoje z niepewnych źródeł. Spożycie zakażonej wody w Kenii może prowadzić m.in. ku wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz WZW B. Może doprowadzić też do duru brzusznego, czy nawet cholery. Dla bezpieczeństwa unikaj również przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony, przekłuwania skóry (piercing), czy kontaktu z zakaźnymi wydzielinami lokalnych zwierząt.

Ponadto – w Kenii stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Unikaj zgromadzeń publicznych, uważaj na kieszonkowców i naciągaczy. Polskie MSZ zaleca, aby podróże do parków narodowych oraz rezerwatów przyrody odbywać wyłącznie w zorganizowanych grupach.

Podróż do Kenii – jak się przygotować?

Podstawowym elementem przygotowań do przygody życia w Kenii, jest zasięgnięcie konsultacji lekarskiej z zakresu medycyny podróży. Jeśli lekarz wyda takie zalecenie – należy wykonać niezbędne szczepienia, a po ich wykonaniu, obserwować organizm i jego reakcje.

Bardzo ważnym elementem przygotowań jest też zakup dobrego ubezpieczenia na podróż. Dzięki polisie, jeśli w trakcie wycieczki zajdzie konieczność skorzystania z pomocy medycznej, jej koszty pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie zapewni też wsparcie w wielu innych kryzysowych sytuacjach na terenie danego kraju.

Szczepienia przed wyjazdem, profilaktyka chorób tropikalnych i ubezpieczenie to kluczowe aspekty. Oprócz tego nie zapomnij o podstawach – ważnym paszporcie, wyznaczeniu trasy podróży, rezerwacji noclegów, lotów itp. Zabierz ze sobą wszystkie najważniejsze przedmioty osobiste oraz skompletuj podręczną apteczkę. Powinny znaleźć się w niej co najmniej:

 • leki przyjmowane na co dzień,
 • leki przeciwko malarii,
 • środki przeciwko komarom,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • podstawowe leki na bóle głowy i przeciwgorączkowe,
 • opatrunki i środki do odkażania skóry,
 • okulary przeciwsłoneczne i kremy do opalania z możliwie wysokim filtrem.

Dostęp do leków różni się w poszczególnych krajach Afryki. W Kenii nie powinno być z nim większych problemów, jednak mimo to dla bezpieczeństwa wszystkie medykamenty zabierz ze sobą z Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Kenii – jak je wybrać?

Jak już wiesz – w przypadku podróży do Kenii ubezpieczenie jest niezwykle istotne. Koszty leczenia w prywatnych placówkach są wysokie, a karta EKUZ nie działa w Afryce. Polisa jest więc jedynym sposobem, aby oszczędzić sobie konieczności finansowania kosztów pomocy medycznej z własnej kieszeni.

Polisa do słonecznej Kenii powinna uwzględniać co najmniej ryzyka takie jak:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki nim ubezpieczyciel zrefunduje wszelkie koszty pomocy medycznej – badań, wizyt lekarskich, leczenia chorób przenoszonych przez owady, pobytu w szpitalu, operacji itp. Suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 40 000 EUR.
 • Koszty ratownictwa. Za sprawą tego elementu polisy ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwala uzyskać odszkodowanie za straty powstałe na skutek nieszczęśliwych wypadków.
 • OC. Dzięki niemu towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie odpowiedzialność finansową za skutki wyrządzenia szkody lub krzywdy osobie trzeciej.
 • Assistance. Zapewni szybką pomoc na wypadek trudnych sytuacji w podróży.

Ubezpieczenie na podróż do Kenii można – i warto – spersonalizować. Najpopularniejsze rozszerzenia to m.in. klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego i ubezpieczenie bagażu. Warto ubezpieczyć się również na wypadek zaistnienia zdarzeń pod wpływem alkoholu (klauzula alkoholowa) lub od rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie do Kenii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
431 115 zł
Ratownictwo
30 178 zł
Bagaż
4 311 zł
91,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 43 111 zł OC: 431 115 zł OC sportowe: 431 115 zł sporty objęte polisą: 1 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
102,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
156,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
237,20 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Ubezpieczenie do Kenii
Europa
91,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
431 115 zł
Ratownictwo
30 178 zł
Bagaż
4 311 zł
Dodatkowo: NNW: 43 111 zł OC: 431 115 zł OC sportowe: 431 115 zł sporty objęte polisą: 1 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
102,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
156,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA Assistance
237,20 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)

Choć podróż do Kenii bywa kosztowna, na szczęście dobre ubezpieczenie możesz zakupić już za ok. 6 zł za jeden dzień ochrony. Propozycje uwzględniające praktyczne rozszerzenia to koszt od ok. 9 zł dziennie. Poniżej kilka propozycji z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na wyjazd do Kenii trzeba się szczepić?

  Nie ma obowiązkowych szczepień dla turystów z Polski. Przed wyjazdem do Kenii, zapoznaj się jednak z listą tych zalecanych, a po konsultacji z lekarzem – wykonaj je. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe, ale tylko dla osób przybywających z krajów, gdzie występuje żółta febra.

 2. Czy w Kenii panuje malaria?

  Tak – na wybrzeżu oraz na zachodzie kraju występuje zagrożenie malarią. Ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę nie występuje na terenach wyżynnych (np. Nairobi).

 3. Na co trzeba uważać w Kenii?

  W Kenii trzeba uważać przede wszystkim na choroby tropikalne i lokalne zwierzęta. Oprócz tego należy pamiętać, aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa – unikać tłumów i być uważnym na potencjalnych kieszonkowców i naciągaczy.

 4. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Kenii?

  Przed wyjazdem do Kenii przede wszystkim wykonaj zalecane szczepienia ochronne oraz – jeśli okaże się to konieczne – odśwież podstawowe szczepienia. W tym celu niezbędna może okazać się wizyta u lekarza medycyny podróży. Koniecznie zaopatrz się również w dobre ubezpieczenie podróżne.

Co warto wiedzieć?
 1. Do Kenii nie ma obecnie obowiązkowych szczepień ochronnych – istnieje jednak szereg szczepień zalecanych.
 2. W sporządzeniu listy zalecanych szczepień pomoże lekarz medycyny podróży.
 3. W trakcie pobytu w Kenii, zwłaszcza na wybrzeżu i zachodzie kraju, należy stosować się do zasad profilaktyki malarii.
 4. Ubezpieczenie na wyjazd do Kenii powinno zawierać co najmniej koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC i Assistance.
 5. Propozycję ubezpieczenia, które zapewni bezpieczeństwo w trakcie pobytu w Kenii, można znaleźć już za ok. 6 zł dziennie.
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania