Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie zimowych ferii?

Redakcja
Udostępnij:
5

Twoje dziecko wyjeżdża na ferie? Wysyłając pociechę na wyjazd zimowy, koniecznie trzeba zadbać o jej bezpieczeństwo. Obecnie, bardzo popularne są zorganizowane wyjazdy na narty (zarówno w kraju, jak i za granicą) oraz półkolonie, połączone z licznymi atrakcjami wyjazdowymi i nie tylko. Jednak tak naprawdę nie ma znaczenia jak dziecko będzie spędzało ferie, ważne by były […]

dzieci na nartach w trakcie Ferii

Twoje dziecko wyjeżdża na ferie? Wysyłając pociechę na wyjazd zimowy, koniecznie trzeba zadbać o jej bezpieczeństwo. Obecnie, bardzo popularne są zorganizowane wyjazdy na narty (zarówno w kraju, jak i za granicą) oraz półkolonie, połączone z licznymi atrakcjami wyjazdowymi i nie tylko. Jednak tak naprawdę nie ma znaczenia jak dziecko będzie spędzało ferie, ważne by były one ciekawie przygotowane i gwarantowały mu bezpieczeństwo. A jak o to zadbać?

Karta EKUZ to nie wszystko

ferie zimowe w górach dzieci

11-letni Kuba podczas zimowego obozu narciarskiego złamał rękę. 9-letni Jaś spędzający ferie za granicą zachorował na zapalenie ucha – to prawdziwe historie, o których można przeczytać na forach dla rodziców. Nigdy nie możemy zatem zakładać, że podczas wyjazdu nic się nie stanie. Warto wcześniej przygotować się na ewentualne sytuacje problemowe. Jeśli Twoje dziecko będzie wypoczywało za granicą, możesz wyrobić mu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która gwarantuje zwrot kosztów leczenia w krajach UE i EFTA, ale tylko w zakresie tamtejszej publicznej służby zdrowia. Dlatego EKUZ nie wystarczy – rodzice opisanego wcześniej Jasia ponieśli dodatkowe koszty związane z wizytą u specjalisty, gdyż te, w niektórych europejskich krajach nie są refundowane. Dlatego warto wiedzieć co w danym kraju zapewnia EKUZ. Na stronach NFZ można sprawdzić, w jakim państwie co i gdzie zostanie zrefundowane.

Polisa narciarska dla dziecka?

Nie można zapomnieć o dodatkowej ochronie, a taką z pewnością jest ubezpieczenie. Jego koszt nie jest wysoki, a zakres ochrony dość spory. Dlatego koniecznie sprawdź, czy organizator wyjazdu Twojego dziecka zapewnia ubezpieczenie i co ono obejmuje. Pamiętaj przy tym, że najtańsza polisa zapewnia najmniej. Co zatem powinno wchodzić w zakres ubezpieczenia dziecka na wyjazd podczas ferii? stok narciarski dla dzieci

Przede wszystkim – koszty leczenia (KL) i ratownictwa (w przypadku zagranicznego wyjazdu na narty), które pokryją to, czego nie zapewnia EKUZ, a ze statystyk wynika, że wypadki na stoku zdarzają się często, nie mamy też pewności czy dziecko podczas ferii nie zachoruje. Minimalna suma gwarantowana KL, jaką powinno zapewniać ubezpieczenie to 20 000 EUR. W Polsce koszty leczenia nie są potrzebne, w zamian można zdecydować się na koszty rehabilitacji. Ważną kwestią jest też ubezpieczenie NNW – warto sprawdzić, czy dziecko już takie posiada (np. w szkole) i jakie świadczenie ono zapewnia. Dzięki NNW, w razie uszczerbku na ciele (np. po złamaniu ręki na stoku ) będzie można ubiegać się o odszkodowanie (zwykle określony w umowie procent wyliczany z sumy gwarantowanej). Dlatego NNW będzie przydatne nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Zarówno w kraju, jak i za granicą przyda się OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez Twoje dziecko) oraz ubezpieczenie sprzętu i bagażu (ochrona nart, rzeczy osobistych i dokumentów na wypadek kradzieży).

Koszt ubezpieczenia na narty dla dziecka

Ubezpieczenia, które są oferowane przez biura podróży czy firmy organizujące grupowe wyjazdy zimowe zwykle obejmują niewiele świadczeń, a tym samym dają bardzo mały zakres ochrony w razie nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Warto więc zainwestować w dodatkową polisę dla dziecka. Jej koszt jest naprawdę niewielki. Poniżej można zapoznać się z tabelkami, które obrazują przykładowe koszty ubezpieczenia na narty zarówno na wyjazd krajowy, jak i zagraniczny.

koszt ubezpieczenia na narty w Polsce W skład pakietu podstawowego na wyjazd na narty do Polski wchodzą koszty leczenia (500 zł), OC (100 000 zł), NNW (10 000 zł), koszty ratownictwa (15 000 zł) i rehabilitacji (500 zł) oraz Assistance. Pakiet rozszerzony zawiera koszty leczenia (1000 zł), OC (100 000 zł), NNW (50 000 zł), koszty ratownictwa (15 000 zł) i rehabilitacji (1000 zł) oraz Assistance.

tabela cen ubezpieczenia wyjazdu na narty za granicę Pakiet podstawowy polisy narciarskiej na wyjazd zagraniczny obejmuje koszty leczenia (10 000 EUR), NNW (2000 EUR), ratownictwo (5000 EUR) oraz ubezpieczenie bagażu (200 EUR). W skład pakietu rozszerzonego wchodzi zwrot kosztów leczenia (50 000 EUR), OC (50 000 EUR), NNW (4000 EUR), ratownictwo (5000 EUR) oraz ubezpieczenie bagażu (400 EUR).

Wybierz ubezpieczenie w kalkulatorze na wakacyjnapolisa.pl

Powyższe wyliczenia zostały wykonane za pomocą porównywarki ubezpieczeń narciarskich, dostępnej na stronie kalkulatora ubezpieczeń. Narzędzie to pozwala na szybkie porównanie kilkunastu ofert 7 firm ubezpieczeniowych. Z pomocą naszego kalkulatora bez problemu obliczysz ile wyniesie Cię zakup ubezpieczenia dla dziecka i wybierzesz najkorzystniejszą z dostępnych ofert – dopasowując ją do potrzeb Twojej pociechy i miejsca wyjazdu. Jak można zauważyć koszt ubezpieczenia dziecka nie jest wysoki. Warto zapłacić te kilka złotych i mieć pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna i dobrze chroniona. Lepiej dmuchać na zimne, a ferie z pewnością będą udane i niezapomniane!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Szałaj
Paweł Szałaj
9 lat temu

Lubie wasz portal, ale wydaje mi sie, ze na wygodnie.pl maja wiecej ofert. Skad taka roznica?

Dorkus
Dorkus
9 lat temu

My to i tak przez SMS się ubezpieczamy przed każdym wyjazdem, bo nasz operator ma umowę z ubezpieczycielem. Lepiej wychodzi, bo jest i assistance i zdrowotne w jednym.

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania