Marzą Ci się wakacje na statku wycieczkowym? To może być fascynująca przygoda. Zanim jednak opuścisz ląd, przygotuj się na to, co czeka Cię na pełnym morzu.
Nie wiesz, co należy ze sobą zabrać i co sprawdzi się na pokładzie? Bez obaw. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz kilka wskazówek przydatnych zarówno podczas dłuższych rejsów jak i krótszych wycieczek. Zobacz, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym.
- Jakie dokumenty będą potrzebne na rejs statkiem?
- Dress code na statku — co musisz wiedzieć?
- Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?
- Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym poza ubraniami?
- Czego nie zabierać na rejs statkiem?
- Czy na statku są sklepy?
- Przygotowanie do rejsu statkiem – co warto wiedzieć?
- Jak uchronić się przed chorobą morską?
- Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem – jak je wybrać?
Jakie dokumenty będą potrzebne na rejs statkiem?
Przed wejściem na pokład statku pamiętaj o dokumentach podróży. To bardzo ważne, jeśli chcesz, żeby Twój urlop był w pełni bezpieczny i spokojny. Niezbędne dokumenty, które należy wziąć ze sobą w rejs, to:
- Paszport — konieczny przy podróży poza Strefę Schengen. Powinien być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy, choć w niektórych krajach wymagane jest nawet 12 miesięcy. Sprawdź, czy do danego regionu nie potrzebujesz również wizy. Nie zawsze mamy możliwość wyrobienia jej na miejscu, dlatego warto się wcześniej zorientować, czy nie będzie ona konieczna, żeby zaokrętowanie przebiegło pomyślnie.
- Dowód osobisty — czyli dokument, który potwierdza tożsamość pasażera.
- Bilet wycieczkowy — niezbędny przy wykupionych wcześniej rejsach. Znajdują się na nim podstawowe informacje dotyczące między innymi godziny zaokrętowania.
- Polisa ubezpieczeniowa — warto wziąć ze sobą skan warunków ubezpieczenia, żeby w razie wypadku lub choroby mieć przy sobie najważniejsze informacje.
Jeśli wybierasz się w rejs statkiem do krajów, gdzie obowiązują konkretne szczepienia, to musisz posiadać dodatkowo dokumentację medyczną, która potwierdza wzięcie potrzebnej dawki. To może być międzynarodowa książeczka szczepień.
Dress code na statku — co musisz wiedzieć?
Rejs statkiem wycieczkowym kojarzy się głównie z beztroskim odpoczynkiem w stroju kąpielowym i letniej sukience. Chociaż jest w tym sporo racji, to wieczorami mogą się przydać stosowne ubrania. Na statku nie obowiązuje konkretny dress code i w dzień można się ubierać niezobowiązująco, ale na czas wizyty w restauracji należy pamiętać o odpowiednim stroju, ponieważ takim miejscu nie wypada zakładać krótkich spodenek i skąpej bluzki.
Ponadto na pokładzie odbywają się czasem oficjalne przyjęcia, podczas których również wypada mieć koszulę czy gustowną sukienkę. Zatem jeśli planujesz udział w takich imprezach, nie zapomnij spakować na rejs morski eleganckich ubrań. Na mniejszych wycieczkowcach również przyda się strój wizytowy, ale może być on mniej formalny i nieco luźniejszy. Przed planowanym rejsem warto zasięgnąć informacji, czy statek posiada konkretne wytyczne, co do garderoby.
Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?
Nie wiesz, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym? Oprócz wyżej wspomnianych dokumentów należy spakować odpowiednie ubrania, ponieważ warunki atmosferyczne podczas rejsu bywają bardzo różne.
W Twojej walizce powinien się znaleźć zarówno kostium kąpielowy, jak i ciepła bluza. Jeśli wybierasz się na tzw. zimne wody (np. w okolice Islandii), to przyda się gruby sweter, długie spodnie i płaszcz z kapturem, który ochroni Cię przed deszczem i wiatrem. Wypływasz na ciepłe wody? W tych regionach sprawdzi się lżejsze okrycie wierzchnie i typowo letnie odzienie (obowiązkowo krótkie spodenki).
Pakując walizkę, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem UV, które zmieszczą się w bagażu podręcznym. Pomyśl także o odpowiednim obuwiu — jeśli masz w planach zwiedzić port, to przydadzą się sandały i buty sportowe. Dobrym pomysłem będzie również wzięcie aparatu fotograficznego, którym uwiecznisz wyjątkowe chwile na statku.
Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym poza ubraniami?
Rejsy podobnie, jak inne wycieczki mogą przynieść niespodziewane sytuacje. Warto zatem zabrać w podróż apteczkę i niezbędne leki, do których dostęp na statku może być utrudniony. Na pewno musisz mieć ze sobą lekarstwa, które przyjmujesz na co dzień i akcesoria medyczne, które pozwalają na zrobienie zastrzyku czy wykonanie pomiaru ciśnienia – jeśli stan Twojego zdrowia tego wymaga. Przydadzą się także środki przeciwbólowe oraz preparaty na owady.
Ponadto polecamy zabrać ze sobą karty płatnicze — na statkach dostępny jest bezgotówkowy system opłat, więc nie musisz mieć ze sobą gotówki. Równie istotne jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci bezpieczeństwo w kryzysowych sytuacjach, np. problemach ze zdrowiem, nieszczęśliwych wypadkach czy kradzieży. Polisę należy wykupić przed rozpoczęciem rejsu!
Co jeszcze przyda się podczas morskiej podróży? Dobrze jest mieć ze sobą ulubioną książkę, grę planszową, tablet i niezbędne ładowarki. Pamiętaj jednak, że statki wycieczkowe mają często problemy z Internetem, ale możesz wykupić specjalny pakiet z dostępem do sieci lub skorzystać z dostępnej na pokładzie kafejki internetowej.
Czego nie zabierać na rejs statkiem?
Rejs wycieczkowy podobnie, jak podróż samolotem, wiąże się z pewnymi zasadami. Na pokładzie statku nie powinny się znajdować:
- niebezpieczne (ostre) przedmioty oraz broń;
- substancje łatwopalne i wybuchowe;
- groźne środki chemiczne;
- alkohol (ten zakupiony w portach zostanie prawdopodobnie zabrany i zwrócony po zakończeniu rejsu);
- środki odurzające;
- sprzęty AGD (m.in. ekspres do kawy, żelazko);
- drony i inne tego rodzaju gadżety;
- przedmioty służące do samoobrony (np. pałki, gaz pieprzowy).
Wybierając się w rejs statkiem, zorientuj się, jak wygląda regulamin Twojej wycieczki. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu.
Czy na statku są sklepy?
Niektóre statki wycieczkowe wyposażone są w sklepy, ale często asortyment bywa ograniczony, a ceny przyprawiają o zawrót głowy. Dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy. Zakupy możesz zrobić w strefach wolnocłowych, które znajdują się w porcie.
Kupisz tam produkty bez podatków i akcyzy (m.in. kosmetyki, galanterię, pamiątki), ale pod warunkiem, że posiadasz kartę pokładową. Oprócz sklepów podróżni mają na czas rejsu do dyspozycji restauracje, kasyno, siłownię, a nawet baseny i jacuzzi. Niektóre wycieczkowce wyposażone są również w boiska sportowe do tenisa lub siatkówki.
Przygotowanie do rejsu statkiem – co warto wiedzieć?
Rejs statkiem to niezapomniane przeżycie, które z pewnością zapadanie Ci w pamięć. Musisz jednak wiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas podróżowania. Wiele osób obawia się katastrofy morskiej, ale nie należy panikować. Obecnie, statki są bardzo bezpieczne, więc odsetek kryzysowych sytuacji jest naprawdę niewielki.
Pasażerowie powinni pojawić się w porcie co najmniej 2 godziny przed zaokrętowaniem — wówczas obsługa zabiera bagaże (możesz mieć ze sobą dwa bagaże rejestrowane oraz jeden podręczny) i dostarcza je do kabiny podróżnego. Do dyspozycji mamy kabinę wewnętrzną lub droższą kabinę zewnętrzną z widokiem. Duże wycieczkowce dysponują również luksusowymi apartamentami, w których jest o wiele więcej miejsca niż w standardowym lokum.
Ciekawostką jest, że na statku obowiązkowo zostawia się napiwki, które są wyrazem szacunku do obsługi i są one wliczane w cenę poszczególnych usług. Pod koniec wycieczki należy uregulować sumę napiwków razem z innymi wydatkami.
Mimo tego, ze rejs statkiem wycieczkowym uważany jest za bezpieczną atrakcję, to nawet tutaj należy uważać na złodziei. Pamiętaj, że w wycieczce może brać udział nawet kilka tysięcy osób, więc jest szansa, że spotkamy na swojej drodze kogoś nieuczciwego. Dlatego należy zawsze mieć przy sobie dokumenty i pieniądze oraz pamiętać o zamykaniu kabiny!
Jak uchronić się przed chorobą morską?
Choroba morska spędza sen z powiek wielu podróżującym. Chociaż wycieczki odbywają się zwykle wtedy, gdy pogoda jest sprzyjająca, to mogą się zdarzyć nieprzewidziane okoliczności. W takiej sytuacji należy mieć ze sobą lekarstwa, które złagodzą objawy choroby morskiej. Jednak leki to nie wszystko.
Osoby, które mocno odczuwają dolegliwości, powinny pamiętać o piciu dużej ilości wody, oddychaniu świeżym powietrzem oraz odpowiedniej ilości snu.
Warto również uważać na spożywane posiłki, które powinny być lekkostrawne oraz alkohol, którego w takiej sytuacji najlepiej unikać. Świetnym domowym sposobem na chorobę morską jest imbir, który łagodzi mdłości, więc możesz go zabrać na pokład i wykorzystać w razie potrzeby.
Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem – jak je wybrać?
Wykupując rejs w biurze podróży, zwykle mamy w cenie ubezpieczenie. Może się jednak ono okazać niewystarczające, więc warto wykupić dodatkową indywidualną polisę turystyczną.
Taka polisa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a daje nam szerszy zakres ochrony w razie nieprzewidzianych okoliczności. W jej skład wchodzi najczęściej:
- pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa,
- ubezpieczenie NNW (zapewnia odszkodowanie, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku);
- OC prywatne (w razie zniszczenia mienia innej osoby odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel);
- ubezpieczenie bagażu;
- Assistance (Wsparcie informacyjne, prawne, medyczne).
Ubezpieczenie można dodatkowo rozbudować o:
- zdarzenia pod wpływem alkoholu (często dostępne w standardzie),
- zaostrzenie chorób przewlekłych,
- uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych (dostępne za dodatkową składką),
- rehabilitację po powrocie do kraju (za dodatkową opłatą).
Koszty leczenia w niektórych krajach są bardzo wysokie, dlatego warto się dodatkowo ubezpieczyć, żeby móc spokojnie podróżować i cieszyć się urlopem. Polecamy skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń, który pomoże Ci wybrać najlepszy wariant. Zajmie Ci to kilka minut, a polisę znajdziesz już od około 4 zł dziennie!
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 300 000 zł | Ratownictwo 300 000 zł | Bagaż 0 zł | 86,00 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | ||||
Koszty leczenia 432 181 zł | Ratownictwo 432 181 zł | Bagaż 4 322 zł | 102,00 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 43 218 zł OC: 432 181 zł OC sportowe: 432 181 zł Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 4 322 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 133,00 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | ||||
Koszty leczenia 750 000 zł | Ratownictwo 750 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 174,72 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna |
86,00 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 300 000 zł | Ratownictwo 300 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | |||
102,00 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 432 181 zł | Ratownictwo 432 181 zł | Bagaż 4 322 zł | |
Dodatkowo: NNW: 43 218 zł OC: 432 181 zł OC sportowe: 432 181 zł Sporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 4 322 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | |||
133,00 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | |||
174,72 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 750 000 zł | Ratownictwo 750 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna | |||
Najczęściej zadawane pytania
-
Jak się ubrać na statek wycieczkowy?
Wszystko zależy od regionu, do którego się wybierasz. Warto mieć ze sobą zarówno kostium kąpielowy i krótkie spodenki, jak i ciepłą bluzę. Przyda się także strój wizytowy.
-
Czego nie można zabrać na statek?
Na pokład statku nie wolno wnosić między innymi niebezpiecznych substancji, ostrych narzędzi, dronów, środków odurzających, alkoholu oraz sprzętów AGD.
-
Co zabrać ze sobą na statek?
Warto mieć ze sobą potrzebne dokumenty (paszport, dowód osobisty), karty płatnicze, odpowiednie ubrania oraz podręczną apteczkę z niezbędnymi lekami.
-
Czy na rejs statkiem wymagane jest ubezpieczenie?
Taka polisa zwykle jest w cenie biletu. Może okazać się jednak niewystarczająca, dlatego lepiej dokupić indywidualne ubezpieczenie o większym zakresie i wyższych sumach gwarantowanych.
- W rejs morski należy zabrać niezbędne dokumenty i ubrania dostosowane do warunków atmosferycznych. Pogoda podczas morskiej podróży bywa bardzo kapryśna.
- Na statku nie trzeba mieć gotówki, ponieważ wydatki można pokryć za pomocą karty płatniczej.
- Jest cała lista rzeczy, których nie wolno wnosić na pokład statku, a które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla uczestników wycieczki. Są to między innymi ostre przedmioty czy sprzęt AGD.
- Każdy organizator indywidualnie ustala regulamin wycieczki, którego należy bezwzględnie przestrzegać.
- Podczas pobytu na statku do rachunków automatycznie doliczane są napiwki dla obsługi.