Zakochaj się w Dubaju – podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Porównaj ubezpieczenia ››
Porównaj ubezpieczenia ››

Planując wycieczkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA),  pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego oraz zaplanowaniu miejsc, które odwiedzisz. W Dubaju czeka na Ciebie wiele niesamowitych budynków i cudów nowoczesnej techniki, w tym 200 sztucznych wysp tworzących mapę świata. A teraz usiądź wygodnie – zapraszamy do lektury najważniejszych informacji o tym mieście.

Gdzie leży Dubaj

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących razem Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo leży nad Zatoką Perską i Omańską we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, a sąsiaduje z Arabią Saudyjską i Omanem.


Wyświetl większą mapę

 

Dubaj jest stolicą emiratu o tej samej nazwie. Metropolia słynie w świecie z innowacyjnych pomysłów i rozwiązań w budownictwie. Miasto od 2001 r. do dziś jest w trakcie usypywania Wysp Palmowych, czyli zespołu trzech największych na świecie sztucznych wysp, kształtem przypominających drzewa palmowe, noszących nazwy Jumeirah, Jebel Ali oraz Deirah. Dubaj jest jednym z największych i najbogatszych miast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które inwestuje gównie w nieruchomości, bankowość i turystykę.

Dzięki znacznym środkom pochodzącym z wydobycia ropy naftowej, Dubaj oraz pozostałe emiraty mogą inwestować w inne sektory gospodarki, czego przykładem może być opracowanie innowacyjnej na świecie technologii odsalania morskiej wody oraz projekt Hydropolis czyli podwodnego hotelu. Dubaj jest najszybciej rozwijającym się miastem w ZEA, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również kulturowym, dzięki powstającym muzeom, bibliotekom, galeriom, szkołom muzycznym i tanecznym. Miasto słynie również z wielu hoteli, posiadających najwyższe światowe standardy.

Wycieczka do Dubaju – Atrakcje turystyczne, miejsca, które warto zwiedzić

Planując pobyt w Dubaju, warto pamiętać o kilku miejscach, które wręcz trzeba odwiedzić. Oto 11 miejsc, do których musicie się udać:

1. Meczet Jumeirah

Jeden z największych meczetów w Dubaju i jednocześnie jedyny otwarty dla turystów. Piękna konstrukcja i wykończenie wykonane w średniowiecznym stylu Fatimidów sprawiają, że budowla robi imponujące wrażenie, szczególnie wieczorami o zachodzie słońca. Dzięki Centrum Porozumienia Kultur im. Szejka Mohammeda organizowane są wycieczki po meczecie w ramach polityki „Otwarte drzwi, otwarte umysły”, poprzedzone prelekcją mającą na celu przybliżenie zwiedzającym kultury islamu i samą religię. Ważną i niezwykle przestrzeganą sprawą jest ubiór zwiedzających. Kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana oraz posiadać nakrycie głowy w postaci chusty lub kapelusza, a mężczyźni z kolei muszą mieć na sobie długie spodnie i koszulę, ale nie koniecznie z krótkim rękawem.

2. Targowiska w Deirze

Deira jest jedną z najstarszych dzielnic Dubaju i jednocześnie miejscem, w którym tradycja połączona jest z nowoczesnością. W tej dzielnicy mieszczą się 4 najsłynniejsze targowiska, których odwiedzenie musi być obowiązkowym punktem każdej wyprawy do Dubaju.

3. Bazar Złota

Najsłynniejszy bazar, słynący na świecie od lat 40 XX wieku. Niezwykle bogaty i urozmaicony, oferujący praktycznie każdy rodzaj biżuterii, od kolczyków i pierścionków poprzez wisiorki i naszyjniki, na bransoletach kończąc. Oferowane są wszelkiego rodzaju kamienie i metale szlachetne, jak np. złoto, srebro, platyna, diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry i inne drogocenności. Atrakcją dodatkową jest możliwość targowania się o cenę wyrobów, jednak należy pamiętać, że cena samego złota zależy od światowych cen tego kruszcu w danym dniu. Bazar najlepiej odwiedzać późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

4. Targ rybny

W przeciwieństwie do bazaru złota, na targ rybny należy wybrać się wczesnym rankiem. Jest jednym z największych tego typu targów w okolicy, a można na nim dostać, każdy gatunek ryb czy owoców morza, jaki dostępny jest w wodach Zatoki Perskiej. Można przebierać do woli, a istnieje również możliwość przyrządzenia zakupionych specjałów na miejscu. Tu również można, a nawet trzeba targować się o cenę ryb. Ważną sprawą jest przewóz zakupionych owoców morza, otóż nie wolno z nimi podróżować metrem, chociaż to najszybszy i najłatwiejszy sposób. Przy wejściach do stacji umieszczane są stosowne oznakowania.

5. Targ przypraw

Nazwa może być nieco myląca, ponieważ nie tylko przyprawy są dostępne na tym targu. Można zaopatrzyć się tu również w zioła i bakalie, a zapach jaki roztacza się wokół tej części Deiru jest wprost oszałamiający. Przyprawy ułożone są w najróżniejszy sposób dając wrażenie artystycznej wystawy, a nie miejsca nabywania ziół.

6. Targ włókienniczy

Zdecydowanie najbardziej kolorowy targ, na którym można znaleźć tkaniny we wszystkich kolorach tęczy, czystych oraz haftowanych w najróżniejsze wzory. Nie tylko delikatne płótna są tam dostępne, nabyć można również różnego rodzaju dywany.

7. Burdż Chalifa

Jest to najwyższy budynek świata, posiadający 163 piętra użytkowe i mierzący, aż 829 metrów wysokości. Jego budowa rozpoczęła się w 2004 roku, a zakończyła 5 lat później. Koszt wystawienia tak potężnej konstrukcji to 1,5 mld dolarów. Na najwyższych poziomach budynek posiada piętra widokowe, z których rozpościera się niesamowity widok na cały Dubaj i okolice.

8. Rezerwat dzikiej przyrody Ras al Khor

Rezerwat mieści się na podmokłych terenach leżących w północno-wschodniej części Dubaju. Ras al Khor jest pierwszym obiektem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który został wpisany na listę konwencji rymarskiej, jako teren podmokły o międzynarodowym znaczeniu. Z uwagi na możliwość obserwacji dzikiej przyrody, w rezerwacie umieszczone są specjalne kryjówki pozwalające na obserwację zwierząt, bez niepokojenia ich. Podziwiać można m.in. sieweczki morskie, rybołowy, błotniaki stawowe, małe siewkowce i flamingi.

9. Stare Miasto Al Fahidi

Jest to jedna z najstarszych części Dubaju, zabytkowa, a na dodatek jako ostatnia posiadająca tradycyjne wierze wentylacyjne. W tej części miasta można podziwiać zabytkowe mury i obiekty, tradycyjnie ubogie na zewnątrz i niezwykle barwne i bogate wewnątrz budynku. Obecnie w większości budynków mieszczą się kawiarnie, galerie sztuki i sklepiki.

10. Muzeum Dubaju

Muzeum mieści się w starej części miasta Al Fahidi, w dawnym forcie wzniesionym w 1787 roku. Jest to najprawdopodobniej najstarszy budynek w Dubaju, który w różnych częściach jego historii służył jako pałac, garnizon i więzienie. Obecnie w zbiorach mieszczącego się tam muzeum można podziwiać wykopaliska archeologiczne, przedmioty związane z życiem dubajczyków w przeszłości oraz zdjęcia ujęte z lotu ptaka pokazujące jak zmieniało się miasto od lat 50 XX wieku.

11. Ski Dubai

To jeden z najniezwyklejszych obiektów w Dubaju. Jest to pierwszy na Bliskim Wschodzie stok narciarski, w pełni wyposażony i ośnieżony. Budowla jest również unikatowa w skali świata, ponieważ pomimo, że istnieją zamknięte tory, to w tym przypadku udało się stworzyć prawdziwe, zimowe warunki na środku pustyni. Znajduje się tu 5 różnych tras zjazdowych, o różnym stopniu trudności, o urozmaiconej wysokości i nachyleniu, z których najdłuższy tor ma 400 m. Cała hala, która została specjalnie zaprojektowana i skonstruowana, a jej wysokość to przeszło 25 pięter. W cenie jednego karnetu otrzymuje się odpowiedni kombinezon, buty i cały niezbędny sprzęt na 2 godziny. W cenę nie są wliczone czapki i rękawiczki, więc należy mieć je ze sobą lub dokupić w sklepie narciarskim, gdyż na stoku panuje stała temperatura -2ºC.

Podstawowe zasady moralne, obyczajowe i zdrowotne

Ponieważ tak odległy i egzotyczny kraj zasadniczo różni się od stylu życia panującego w Europie, nie tylko pod względem kulturowym ale i klimatycznym, dobrze będzie zapamiętać kilka zasad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas odpoczynku w Dubaju:

 • nie należy pić wody nieprzegotowanej lub z kranu, a także jeść surowych potraw lub nieobranych owoców i warzyw. Flora bakteryjna jaka znajduje się w krajach leżących w ciepłym klimacie, zasadniczo różni się od tej jaka panuje w warunkach umiarkowanych, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, aby pita woda była butelkowana, a jedzenie usmażone lub ugotowane, w przeciwnym razie może dojść do zatrucia pokarmowego,
 • Dubaj to miasto islamskie, inaczej pojmowana jest tam kwestia dowolności ubioru. Nie ma oczywiście obowiązku chodzenia zakrytym od stóp do głów, ale nie należy też przesadzać ze zbyt krótkimi i kusymi ubraniami. Należy pamiętać, że to odmienna kultura i obyczaje, które jako goście powinniśmy uszanować. Dobrze jest ubierać się tak, aby zakryte były ramiona, kolana, dekolt i brzuch;
 • podczas nurkowania nie należy dotykać koralowców, gdyż mogą wydzielać parzącą substancję powodującą bolesne i długo golące się rany;
 • przy robieniu zdjęć miejscowym należy zawsze zapytać, czy nie mają oni nic przeciwko temu, aby zostali uwiecznieni na naszych zdjęciach z podróży, zakazane jest również fotografowanie budynków rządowych;
 • w czasie Ramadanu, czyli trwania świętego miesiąca, zabronione jest jedzenie i picie w miejscach publicznych, nie wolno również w tym czasie palić tytoniu;
 • kupno i spożywanie alkoholu możliwe jest jedynie w wyznaczonych miejscach, a jeśli ma być spożywany na prywatnym przyjęciu należy posiadać specjalną licencję. Picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione;
 • narkotyki są surowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zabronione i nawet za posiadanie niewielkiej ilości zakazanych substancji, można trafić do więzienia nawet na 4 lata;
 • w Dubaju obowiązują surowe zasady moralne, nie wolno w miejscach publicznych przytulać się i całować, a dzielenie pokoju, nawet w hotelu, przez osoby nie będące małżeństwem może się skończyć więzieniem. Nie ma natomiast żadnej obiekcji jeżeli małżonkowie spacerują po ulicach trzymając się za ręce;
 • taniec jest możliwy jedynie w wyznaczonych miejscach, a podrygiwanie na ulicy w takt jakieś melodii, uważany może zostać za prowokację;
 • niecenzuralne wyrażenia, agresywne zachowanie, plucie są niedopuszczalne i podlegają karze więzienia do 6 miesięcy. Przyłapanie turysty na tego typu zachowaniu może skończyć się więzieniem i deportacją.

Dubaj wakacje – Koszt wycieczki z biurem podróży

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), polscy obywatele nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie pół rocznym w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyty u rodziny i znajomych. Prawie każde biuro podróży oferuje przynajmniej kilka ofert wyjazdu do Dubaju i można do woli wybierać spośród hoteli o różnym standardzie oraz atrakcji na miejscu, z których chciałaby się skorzystać. Ceny tygodniowych wycieczek dla jednej osoby zaczynają się od około 2000 zł.

Ceny 7-dniowych wycieczek do Dubaju w biurach podróży dla jednej osoby

Towarzystwo ubezpieczeniowe
Zakres ubezpieczeniaCena
Axa AssistanceKL na 200 000 zł, KR na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł6,11 zł
Axa AssistanceKL na 600 000 zł, KR na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC na 150 000 zł, bagaż na 1 500 zł10,91 zł
Europa UbezpieczeniaKL na 60 00 euro, KR na 7 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro12 zł
Europa UbezpieczeniaKL na 100 00 euro, KR na 7 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro16 zł

Źródło: Traveplanet.pl Stan na 25 kwietnia 2018 r. (Ceny wycieczek w okresie 9-16 lipca 2018 r.).

Zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialność za osobę przyjezdną do ZEA bierze tzw. sponsor, którym może być biuro podróży, hotel lub osoba prywatna, wnioskująca o wydanie promesy w lokalnym urzędzie imigracyjnym z Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wybierając się do ZEA należy pamiętać, że paszport osoby podróżującej musi być ważny przez minimum pół roku.

Zabezpieczenie pobytu

Szczepienia

Jak informuje MSZ, obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.

Ubezpieczenie podróżne do Dubaju

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na tydzień dla osoby dorosłej wybierającej się do Dubaju kosztuje 34,25 zł. Jednak może okazać się niewystarczające, ponieważ w ogóle nie pokrywa kosztów ratownictwa.

Polisa turystyczna w przypadku wyjazdu do Dubaju powinna zawierać koszty leczenia na kwotę około 60 000 euro. Jeden z ubezpieczycieli oferuje aż 600 000 zł (około 140 000 euro) w ubezpieczeniu tygodniowego wyjazdu w celu wypoczynku lub zwiedzania za kwotę 101,04 zł. Oprócz tego w skład pakietu wchodzą:

 • koszty ratownictwa – 600 000 zł,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – 50 000 zł,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 150 000 zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 1500 zł,
 • usługi Assistance.

W przypadku cierpienia na choroby przewlekłe lub uprawiania sportów ekstremalnych, należy dokupić do polisy odpowiednie rozszerzenie. Ponadto do opisanego przez nas ubezpieczenia turystycznego, które jest dostępne w naszym kalkulatorze, za dopłatą można również dokupić tzw. klauzulę alkoholową. Jest ona dodatkiem do kosztów leczenia oraz NNW. Oznacza to, że jej posiadacze mogą liczyć na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje opłaty medyczne do wysokości sum gwarantowanych określonych w umowie nawet w przypadku, gdy będą znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Należy pamiętać, że przy zakupie ubezpieczenia turystycznego do Dubaju nie należy kierować się ceną, a zakresem ochrony. W prosty sposób oferty kilkunastu towarzystw można porównać w naszym kalkulatorze. Do każdej z nich dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), z którym dokładnie można zapoznać się w domowym zaciszu. Następnie po wyborze polisy, na skrzynkę e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na zwiedzanie Dubaju.

 

 

Zakochaj się w Dubaju – podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich
4.1 (82%) 10 głosów

Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o