Ubezpieczenie turystyczne do Francji – jak wybrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Wyjeżdżasz do Paryża, czy innych miast w kraju nad Sekwaną? Zobacz, jak się przygotować do podróży, na co uważać, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Francji.

ubezpieczenie turystyczne do Francji

Francja to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Paryż to prawdziwa mekka turystów, bez względu na porę roku. Nawet zamachy terrorystyczne i napięta sytuacja społeczno-polityczna nie zmniejszyły ruchu turystycznego. Podpowiadamy, co warto zobaczyć poza Paryżem, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Francji.

Ludwik XVI mawiał, że „Francja to ja”, dla wielu osób Francja to po prostu jej stolica z wieżą Eiffla, Luwrem, Polami Elizejskimi, Wersalem, Katedrą Notedre-Dame i licznymi muzeami i galeriami sztuki. Samo miasto jest bardzo malownicze, nie brakuje urokliwych kawiarni i eleganckich restauracji. Paryż po prostu trzeba zobaczyć i nie ma tu co do tego żadnych wątpliwości. jednakże Francja ma o wiele więcej do zaoferowania, wiec planując podróż poza stolicą trzeba zobaczyć jeszcze wiele innych miejsc.

Nie samym Paryżem żyje człowiek, czyli co jeszcze zobaczyć we Francji?

Na północy kraju warto zobaczyć Normandię i Pikardię. Z kolei ciepłe, nadmorskie południe to słynąca z lawendowych pól Prowansja, luksusowo-gwiazdorskie Lazurowe Wybrzeże czy piękne krajobrazy Alp Francuskich. Rodziny z dziećmi i miłośnicy adrenaliny z pewnością chętnie wybiorą się do znajdującego się pod Paryżem Disneylandu.

Francja to kraj, który można scharakteryzować krótko: dla każdego coś dobrego. Jest tu i wybrzeże ze złocistymi plażami i lazurowym morzem, i góry z nowoczesnymi stokami, odludne pejzaże, zatoczone miasta…. A do tego rewelacyjna kuchnia z serami słynnymi na cały świat, wytrwanymi winami, owocami morza.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Francji?

Ubezpieczenie turystyczne

Zdaniem specjalistów rankomat.pl

Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
– dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 40 000 EURO,
– dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.

Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Francji

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia we Francji (koszt wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 150 EUR; doba leczenia w szpitalu – od 600 do 1500 EUR) turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszty transportu ciała do Polski. (źródło: Polak Za Granicą).

Francuska służba zdrowia

Odpowiednik NFZ

Caisse Primaire D’Assurance Maladie (C.P.A.M.)

Leczenie z EKUZ – opłaty

Lekarz pierwszego kontaktu

23 EURO

Szpital

Do 20% kosztów pobytu lub opłata ryczałtowa 18 EURO/dzień

Pomoc w górach

Należy pokryć 100% kosztów.

Transport medyczny do Polski

Należy pokryć 100% ceny.

Samochodem po Francji – informacje dla kierowców

Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie

Obowiązek posiadania w pojeździe kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, komplet zapasowych żarówek i trójkąta ostrzegawczego. Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy tu: .

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych

– na autostradach do 130 km/godz.
– na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
– na pozostałych drogach do 90 km/godz.
– w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.

Dla aktywnych

Popularne sposoby aktywnego wypoczynku

Narty
Narty wodne
Wędrówki górskie
Windsurfing

Ważne numery telefonów

Policja – 17
Straż Pożarna- 18
Pogotowie Ratunkowe – 15
Numer alarmowy – 112

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 1 43173405

Tel. dyżurny: +33 680580220

Faks: +33 1 43173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.msz.gov.pl

Przydatne strony internetowe

Ostrzeżenia i informacje ogólne

Strona MSZ zawierająca informacje przydatne podczas podróży zagranicznej

https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Służba zdrowia

Strona NFZ zawierająca informacje o leczeniu w krajach gdzie obowiązuje karta EKUZ

https://www.ekuz.nfz.gov.pl/

Dla kierowców

Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego zawierające przydatne informacje dla kierowców

http://www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/

Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Informacje co robić w razie wypadku za granicą

http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica

Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Możliwość pobrania wzoru wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polskiej oraz polsko – angielskiej.

http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody

Pogoda

Aktualna prognoza pogody w Polsce i na świecie

 https://pogoda.interia.pl/miasta-europa-francja,ctId,57

Na co uważać we Francji?

Plagą we Francji są kradzieże kieszonkowców, zwłaszcza w metrze i zatłoczonych miejscach w większych miastach. Trzeba więc pilnować swojego bagażu podręcznego i nosić telefonu czy portfela w kieszeni. Pod Wieżą Eiffela należy unikać natrętnych sprzedawców róż i pamiątek.

Polskie MSZ informuje, że na całym terytorium Francji obowiązuje drugi poziom zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE = SECURITE RENFORCEE, RISQUE ATTENTAT, jest to równoznaczne z ryzykiem zamachu terrorystycznego. W związku z tym na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa, kontrole na drogach, a także ochrona i kontrola miejsc publicznych.

 

Koszty leczenia we Francji

Na terenie Francji polscy obywatele mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jednak nie pokrywa 100% kosztów, ponieważ we Francji obowiązuje zasada współfinansowania przez pacjenta.

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza dentysty kosztuje  23 euro, u lekarza specjalisty wynosi 25 euro, pacjent musi zapłacić 30% z tych kwot oraz dodatkowo musi każdorazowo pokryć we własnym zakresie ryczałt w wysokości 1 euro.

W przypadku badań laboratoryjnych pacjent zobowiązany jest pokryć 40% kosztów, tak samo jest przy świadczenia paramedycznych. Do leczenia szpitalnego należy dopłacić 20% kosztów, w przypadku pacjentów uprawionych do 100% zwrotu kosztów przez kasę chorych obowiązuje ryczałt w wysokości 18 euro za dzień. Niektóre leki są refundowane, za inne trzeba zapłacić w 100%.

Jeszcze inaczej wygląda leczenie w placówkach prywatnych, w których EKUZ nie obowiązuje. Tam koszt wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 150 euro, a doba leczenia w szpitalu – od 600 do 1500 euro. EKUZ nie pokrywa też transportu powrotnego do kraju (co może wynieść nawet do 10 000 euro) ani kosztów ratownictwa (około 5 000 euro za akcję). Dlatego zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego, które pokryje te dodatkowe koszty.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Francji?

Taka polisa powinna zapewniać przede wszystkim właśnie koszty leczenia – w przypadku wyjazdów do Francji związanych ze zwiedzaniem i wypoczynkiem wystarczy kwota 30 000 euro. Warto zadbać też, by ubezpieczenie gwarantowało szeroki zakres Assistance, czyli wsparcia informacyjnego, medycznego i prawnego w ramach infolinii ubezpieczyciela.

NNW i OC na wszelki wypadek

Polisa powinna zapewniać odszkodowanie – w ramach nieszczęśliwych wypadków dla ubezpieczonego oraz w ramach odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dla osób trzecich, poszkodowanych przez posiadacza polisy. Sumy gwarantowane tych ubezpieczeń można dopasować indywidualnie.

Zadbaj o bagaż

Ubezpieczeniem można objąć także swoje rzeczy osobiste, elektronikę, a nawet sprzęt sportowy. Dzięki temu w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia można liczyć na rekompensatę finansową. Sumy gwarantowane ubezpieczenia bagażu można dopasować do swoich potrzeb i jego realnej wartości.

Dodatkowe opcje na każdy rodzaj podroży

Jeśli podczas podróży do Francji planuje się uprawianie sportów, np. jazdę na nartach, pływanie jachtem czy nawet rejsy statkiem, koniecznie trzeba rozszerzyć polisę o ochronę dla aktywnych. Niektóre sporty są uznawane przez towarzystwa jako ekstremalne lub podwyższonego ryzyka – lista aktywności znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej firmy.

Warto zadbać też o wspominaną już wcześniej ochronę sprzętu sportowego. W przypadku podróży rekreacyjnych może się przydać klauzula alkoholowa, która obejmuje ochroną zdarzenia, do których doszło pod wpływem napojów wyskokowych. Osoby, które przyjmują leki i pozostają pod stałą opieką lekarza muszą rozszerzyć polisę o dodatek choroby przewlekłe.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Francji?

To zależy od wybranych opcji. Najtańszą polisę można mieć już od 2,3 zł dziennie. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie należy dopasować do swoich potrzeb, charakteru podróży, zaplanowanych aktywności.

Ile przykładowo można zapłacić za ubezpieczenie turystyczne do Francji?

  • Ubezpieczenie turystyczne do Francji dla jednej osoby planującej tygodniowe zwiedzanie połączone z wyjściem w Alpy:

Cena: 43 zł                                                    

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 27 sportów objętych polisą, OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na 14-dniową podróż po Francji:

Cena: 92,72 zł

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, 83 sporty objęte ochroną

  • Ubezpieczenie turystyczne na Łotwę dla czterech osób na weekend w Paryżu:

Cena: 32 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

***

Polisę na wyjazd do Francji można zakupić online w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – szybko, bez wychodzenia z domu. Gotowy dokument wystarczy pobrać i wydrukować. W razie problemów za granicą w każdej chwili można kontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. A dzięki polisie w kieszeni podróż będzie spokojniejsza i bezpieczna!

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania