Albania samochodem – co warto wiedzieć? 

Emilia Kołsut
Udostępnij:
4.1

Czy warto jechać do Albanii samochodem? Takie pytanie co roku w sezonie urlopowym zadają sobie turyści z Polski. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Ten kraj, choć do niedawna mocno niedoceniany, dziś staje się coraz popularniejszą destynacją na europejskiej mapie turystycznej. Podróżnicy doceniają malownicze krajobrazy, bardzo przystępne ceny i niesamowitą wręcz bałkańską gościnność.

Albania samochodem - Tirana

Albania to propozycja nie tylko dla miłośników błogiego odpoczynku nad Morzem Adriatyckim. Nie brak tam również zabytków i pięknych szlaków turystycznych.

Aby jednak wyjazdu był wydany i bezpieczny, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu – zarówno OC pojazdu, jak i ubezpieczeniu turystycznym, które ochroni podróżników. Wyjaśniamy, jak przygotować się do podróży do Albanii autem.  

Dlaczego warto wybrać się do Albanii samochodem?

Dlaczego warto wybrać się do Albanii samochodem? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista – nasz kraj od słonecznej Albanii dzieli w różnych wariantach tras ok. 2 000 kilometrów. Mimo to podróżnicy bardzo chętnie decydują się na podróż autem, zamiast wybrać znacznie szybszy samolot. Dlaczego? Przede wszystkim: 

 • Podróż autem pozwala zaoszczędzić. Choć przy obecnych cenach paliw trzeba liczyć się z kosztami w granicach 1300-1600 zł za podróż w jedną stronę, gdy kwotę tę podzielimy przez wszystkich podróżników – prawdopodobnie i tak opłaci się bardziej niż bilet na samolot. Zwłaszcza w środku sezonu! 
 • Trasa do Albanii jest malownicza i pozwala na zwiedzenie po drodze ciekawych miejsc w innych krajach. W zależności od wyboru trasy, można zatrzymać się m.in. na Węgrzech, w Chorwacji, w Serbii, Macedonii Północnej, czy nawet… w Grecji.  
 • Swoboda podróżowania. Własne auto zapewnia swobodę i elastyczność. Pozwala zatrzymywać się w interesujących miejscach i odkrywać piękno Albanii we własnym tempie, na własnych warunkach. Nie bez znaczenia jest również możliwość zapakowania znacznie większej ilości bagażu niż w przypadku lotu samolotem.  

Podróż samochodem do Albanii – jaką trasę wybrać?

Warszawę od stolicy Albanii, Tirany, dzieli nieco blisko 2 000 km. Oczywiste jest więc, że tras do wyboru mamy kilka. Różne będą również czasy dotarcia do Albanii, w zależności od tego, jaki jest nasz punkt startowy w Polsce. Poniżej propozycje kilku tras. Warto je rozważyć, biorąc pod uwagę stan dróg oraz miejsce w Albanii, do którego chcemy się dostać.  

Trasa nr 1: Polska – Czechy – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia Północna – Grecja – Albania

 •  Liczba kilometrów: ok. 2215 km
 • Czas przejazdu: ok. 19 godzin
 • Koszt podróży: ok. 1 549,61 zł przy spalaniu 11 l./100 km  

To trasa, którą najchętniej wybierają podróżnicy, mimo że nie jest wcale najkrótsza. Charakteryzuje się jednak dobrym stanem dróg, dzięki czemu pokonujemy ją szybciej niż drogi alternatywne. To propozycja, która sprawdzi się w szczególności dla turystów podróżujących do jednego z kurortów na południu Albanii.  

Trasa nr 2: Polska – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia – Albania 

 • Liczba kilometrów: ok. 1978 km
 • Czas przejazdu: ok. 23 godziny
 • Koszt podróży: ok. 1 383,81 zł przy spalaniu 11 l./100 km  

To trasa, którą warto wybrać, np. jeśli planujemy zatrzymać się w stolicy kraju, Tiranie. Należy liczyć się z możliwością, że miejscami drogi mogą być w gorszym stanie, co spowolni podróż. 

Trasa nr 3: Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra – Albania

 • Liczba kilometrów: ok. 1886 km
 • Czas przejazdu: ok. 24 godziny
 • Koszt podróży: ok. 1 319,45 zł przy spalaniu 11 l./100 km 

To trasa, która idealnie sprawdzi się dla osób, które po drodze do Albanii chcą odwiedzić również inny popularny wakacyjny kraj – Chorwację. Wybierając ten wariant, trzeba jednak liczyć się z blisko dobą spędzoną w samochodzie.  

Bez względu na wybór trasy i możliwość oszczędzenia kilku godzin, warto zaplanować nocleg po drodze. Pokonania tak długiej trasy bez odpoczynku jest nie tylko męczące, ale często również bywa niebezpieczne.  

Winiety w Albanii – ile kosztują?

Dobra wiadomość dla kierowców – w Albanii nie obowiązują winiety. Płatny jest tylko jeden odcinek autostrady A1 – Rruga e Kombit. To fragment drogi, który biegnie na zachód od granicy z Kosowem w kierunku Tirany. Przejazd nim kosztuje 5 Euro dla samochodów osobowych. Płatności można dokonać kartą lub gotówką na bramce oraz za pośrednictwem Digitalpass. 

Winiety niezbędne są jednak w kilku krajach, przez które trzeba przejechać, jadąc z Polski.  

 • W Czechach – koszt winiety to na 10 dni to ok. 78 zł, na miesiąc ok. 103 zł. 
 • W Słowacji – koszt winiety na 10 dni to ok. 10 euro, na miesiąc ok. 14 euro. 
 • Na Węgrzech – koszt winiety na 10 dni to około 86 zł, na miesiąc ok. 113 zł. 

Winiety do tych krajów można kupić przez Internet oraz w licznych w przygranicznych sklepach, u administratorów autostrad, czy nawet w niektórych marketach. 

Wjazd do Albanii – jakie dokumenty są potrzebne?

Planując wycieczkę do Albanii samochodem, trzeba wziąć ze sobą całkiem sporą liczbę dokumentów. Najlepiej skompletować je wcześniej, aby tuż przed wyjazdem nie musieć ich gorączkowo poszukiwać. W podróż do Albanii trzeba zabrać:  

 • dokument potwierdzający tożsamość – paszport lub dowód osobisty, 
 • prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe), 
 • dowód rejestracyjny pojazdu (trzeba pamiętać o ważnym przeglądem technicznym!), 
 • certyfikat potwierdzający ważne ubezpieczenie OC, 
 • Zieloną Kartę. 

Dodatkowo – jeśli w podróż wybieramy się autem, które nie należy do nas, powinniśmy dysponować pisemną zgodą właściciela pojazdu na używanie pojazdu poza granicami Polski (w j. angielskim).  

Ubezpieczenie turystyczne w Albanii – czy karta EKUZ wystarczy?

Wielu turystów zastanawia się, czy karta EKUZ obowiązuje w Albanii. Niestety – nie. EKUZ zapewnia pomoc jedynie na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Albania nie jest członkiem UE, nie możemy więc skorzystać tam z karty EKUZ. Karta refunduje zresztą pomoc medyczną w bardzo ograniczonym zakresie – pozwala skorzystać wyłącznie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych, tylko w placówkach publicznych.  

Warto dodać, że istnieje pewnego rodzaju „furtka” do uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w Albanii. Polscy obywatele mogą domagać się opieki zdrowotnej na mocy umowy podpisanej przez rządy Albanii i Polski. Niestety, to najczęściej długotrwała i żmudna procedura, wymagająca dopełnienia szeregu formalności. Dodatkowo w tym przypadku również można liczyć tylko na wsparcie udzielane w ośrodkach publicznych, a publiczna opieka zdrowotna nie stoi w Albanii na zbyt wysokim poziomie. 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego. Pokryje ono wszystkie koszty leczenia turysty w Albanii – również w prywatnych klinikach. Zapewni też szereg innych, praktycznych elementów wpływających na bezpieczeństwo wyprawy oraz zrefunduje koszty transportu medycznego do kraju. Zakup polisy turystycznej rekomenduje również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Albanii?

Polisa turystyczna na wyjazd do Albanii z pewnością nie zrujnuje budżetu podróżnika. Ceny dobrego ubezpieczenia rozpoczynają się już od ok. 4,50 zł za jeden dzień ochrony.  

Warto zdecydować się na polisę, która zawiera: 

 • Koszty leczenia. To właśnie dzięki nim wszystkie wydatki na leczenie i hospitalizację turysty w Albanii, w tym także w placówkach prywatnych, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.  
 • Koszty ratownictwa. Za sprawą kosztów ratownictwa podróżnik nie będzie musiał samodzielnie pokrywać wydatków na ewentualną akcję ratowniczą. W Albanii nie działa bezpłatny odpowiednik polskiego GOPR.  
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewnia turycie możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania, jeśli dozna uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku.  
 • Assistance. Gwarantuje pomoc centrum alarmowego ubezpieczyciela w kryzysowych sytuacjach w podróży – przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.  

Polisę można rozszerzyć również o praktyczne elementy dodatkowe ubezpieczenia. Sportowcy mogą dobrać do ubezpieczenia klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, OC sportowe, czy ubezpieczenie sprzętu bagażowego. Każdy podróżnik powinien rozważyć też ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym, czy klauzulę alkoholową.  

Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji ubezpieczeń turystycznych do Albanii. Przygotowaliśmy je dla wyjazdów, których celem jest wypoczynek i zwiedzanie.  

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Zakres ubezpieczenia  Cena za 1 dzień ochrony 
AXA  Koszty leczenia: 200 000 zł
Ratownictwo: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
Zachorowanie COVID-19: ✓
Sporty objęte polisą: 114
Opóźnienie lotu: o 6h – 200 zł 
4,53 zł
1 dzień / 1 osoba  
Nationale Nederlanden  Koszty leczenia: 300 000 zł
Ratownictwo: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 150 000 zł
Bagaż: 1 000 zł
OC sportowe: 150 000 zł
Sporty objęte polisą: 60
Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
Zachorowanie COVID-19: ✓  
9,18 zł
1 dzień / 1 osoba  
Generali  Koszty leczenia: 500 000 zł
Ratownictwo: 500 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 200 000 zł
Bagaż: 1 000 zł
Zdarzenia pod wpływem alkoholu ✓
Zachorowanie COVID-19: ✓
Opóźnienie lotu: o 6 h – 100 euro 
11,00 zł
1 dzień / 1 osoba  

Jak kupić polisę na wyjazd do Albanii? Najlepiej zrobić to w najprostszy możliwy sposób – online, w pełni bezpiecznie, bez wychodzenia z domu.  

 1. Po pierwsze – wchodzimy na stronę naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.
 2. Wybieramy kontynent i kraj będące miejscem naszej podróży. Kolejno wybieramy z listy cel podróży, okres ubezpieczenia (pierwszy i ostatni dzień wyjazdu) oraz podajemy liczbę osób do ubezpieczenia – wraz z ich datami urodzenia. To również miejsce na podanie informacji o tym, czy aktualnie wszyscy podróżujący przebywają w Polsce – wystarczy wybrać odpowiedni checkbox.   
 3. Opcjonalnie wpisujemy adres e-mail, na który system może nam automatycznie przesłać oferty ubezpieczeniowe. Zaznaczamy wymagane zgody i klikamy przycisk PORÓWNAJ OFERTY. 
 4. Wybieramy spośród kilkunastu propozycji polis ubezpieczeniowych, które wyświetlił nam system. Możemy zapoznać się z ich szczegółami oraz OWU, klikając SZCZEGÓŁY OFERTY. 
 5. Czas wybrać polisę! Po wyborze najlepszej dla nas oferty wystarczy kliknąć KUP ONLINE. System przeprowadzi nas przez prosty i intuicyjny proces zakupu. Za ubezpieczenie płacimy online. I już, gotowe! Dokumenty zostaną przesłane na podany nas adres e-mail. Teraz wystarczy je już tylko wydrukować, odręcznie podpisać i zabrać do Albanii. 
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Przepisy drogowe w Albanii – na co uważać?

Część przepisów drogowych obowiązujących w Albanii może zdziwić podróżników z Polski. Zaskakujące są zwłaszcza ograniczenia prędkości, które są znacznie bardziej restrykcyjne niż w Polsce i krajach zachodnich.  

 • W terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 40 km/h (35 km/h dla samochodów z przyczepą). 
 • Poza terenem zabudowanym – obowiązuje ograniczenie do 80-90 km/h w przypadku samochodów osobowych i 60-70 km/h w przypadku aut z przyczepą i powyżej 3,5 t. 
 • Na drogach ekspresowych – obowiązuje ograniczenie do 90 km/h dla samochodów osobowych. 
 • Na autostradach – obowiązuje ograniczenie do 110 km/h dla samochodów osobowych i do 80 km/h dla samochodów z przyczepą i ciężarowych. 

Dodatkowo kierowcy powinni wiedzieć, że w Albanii:  

 • Dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą korzystać z fotelika dostosowanego do wzrostu i wagi oraz być przypięte specjalnymi pasami.  
 • Limit alkoholu we krwi dopuszczalny przez albańskie przepisy to 0,01 promila; za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości od 10 000 do 40 000 leków albańskich i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy. 
 • Każde auto musi mieć na wyposażeniu apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. 
 • Na rondach pierwszeństwo mają auta, które na nie wjeżdżają.  
 • Pasażerowie na tylnych siedzeniach również obowiązkowo muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa.  
 • Światła mijania obowiązkowo trzeba włączyć w tunelach, w nocy i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.  
 • Prowadząc auto, przez telefon można rozmawiać wyłącznie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. 

Warto pamiętać też, że sam styl jazdy albańskich kierowców może być dla nas zaskakujący. Nadużywają klaksonów, zdarza się, że nonszalancko przejeżdżają na czerwonym świetle, nierzadko nagle zatrzymują się, nie informując o tym innych uczestników ruchu. W Albanii trzeba zachowywać szczególną ostrożność – wymaga jej również stan dróg, który miejscami znacząco odbiega od europejskich standardów.  

Ważne numery telefonów w Albanii

Przed wyjazdem do Albanii warto wpisać do swojego telefonu kilka podstawowych ważnych telefonów. To przede wszystkim: 

 • telefony alarmowe: 129,   
 • policja drogowa: 126 ,  
 • pogotowie ratunkowe: 127,  
 • straż pożarna: 128, 
 • Ambasada Polski w Tiranie: (00-355 4) 234 190, 
 • numer dyżurny Ambasady RP w Tiranie: +355 694 022 011 (tylko w nagłych przypadkach).  

Numer kierunkowy do Albanii to: +355. 

Co warto zwiedzić w Albanii?

Choć Albania dopiero od kilku lat podbija serca turystów, w tym kraju zdecydowanie nie brakuje atrakcji. Zaliczamy do nich przede wszystkim wybrzeże, choć nie tylko – Albania to nie jest propozycja wyłącznie dla miłośników plażowania. Będąc w tym kraju, warto udać się choć do kilku malowniczych miejsc z poniższej listy.  

 • Wyspy Ksamil. To najprawdopodobniej największa atrakcja Riwiery Albańskiej. Te trzy malownicze wyspy nie bez przyczyny nazywane są Malediwami Albanii. Kolor wody i biel piasku naprawdę do złudzenia przypominają Malediwy! Dodatkowo wyspy stanowią doskonałą bazę wypadową na grecką wyspę Korfu.  
 • Tirana. Stolica Albanii od dawna nie jest już smutnym, postkomunistycznym miastem. To kolorowa, tętniąca życiem metropolia, w której kwitnie świat kultury i biznesu. Turystów zachwycają też kolorowe uliczki pełne budowli z czasów osmańskich. Warto odwiedzić m.in. Narodowe Muzeum Historyczne, XVIII-wieczny meczet Et’hem Bey, czy wyjątkowe muzeum Bunk’Art 2. 
 • Berat. To słynne miasto tysiąca okien, pełne meczetów z czasów osmańskich i bizantyjskich kościołów. Słynie również z imponującego zamku Kalaja. Wszystkie te zabytki znajdują się na malowniczych wzgórzach, z których roztacza się niepowtarzalny widok. Nic dziwnego, że miasto Berat w 2008 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
 • Jezioro Koman. Zdaniem wielu turystów widoki z rejsu jeziorem Koman są najpiękniejsze na całych Bałkanach. Krystaliczna woda w otoczeniu majestatycznych gór oraz możliwość podejrzenia, jak wygląda życie Albańczyków w odległych rejonach kraju – to wystarczające powody, aby wybrać się nad Jezioro Koman.  
 • Himare. Obok najpopularniejszego albańskiego kurortu, czyli Durres, zdecydowanie godna uwagi jest nadmorska miejscowość Himare. To kurort znacznie spokojniejszy, a jednocześnie – równie piękny. Widok na turkusowe morze, pyszne jedzenie, coraz bardziej rozbudowana infrastruktura hotelowa i gościnni mieszkańcy sprawiają, że Himare to wymarzony kurort na wypoczynek.  
 • Park Narodowy Butrint. To właśnie tu mieszają się historia i natura. Park zamieszkuje ponad 1 200 różnych gatunków zwierząt i roślin, a jednocześnie miłośnicy historii mogą podziwiać tu wiele stanowisk archeologicznych. Najpopularniejsze liczy ponad 2 500 lat i obejmuje starożytne mury miejskie, bazylikę bizantyjską, dwa zamki, a także pozostałości po teatrze rzymskim. Brzmi imponująco!  
 • Theth. Niesamowita wioska, do której koniecznie powinni wybrać się miłośnicy trekkingu górskiego i nietypowych miejsc, poza utartymi szlakami. Wodospady, górskie krajobrazy i szlaki turystyczne, z których rozpościerają się niezapomniane widoki – warto zwiedzić to miejsce, zanim dotrą tam tłumy turystów.  

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Albanii jest honorowane polskie OC? 

  Tak. Jeśli wybieramy się w podróż do Albanii, nie musimy wykupować odrębnego ubezpieczenia OC. Musimy jednak pamiętać o Zielonej Karcie – jest ona niezbędna w przypadku podróży do Albanii. Upewnijmy się więc, że ją mamy lub zawnioskujmy o nią do ubezpieczyciela odpowiednio wcześniej.

 2. Czy w Albanii polskie prawo jazdy jest ważne? 

  Tak. Albania honoruje polskie i międzynarodowe prawo jazdy.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Albanii jest obowiązkowe? 

  Nie. Zdecydowanie warto jednak je wykupić, ponieważ w Albanii EKUZ nie zapewni nam żadnej ochrony. Zakup ubezpieczenia na wyjazd do Albanii rekomenduje też Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Co warto wiedzieć?
 1. Do Albanii można pojechać samochodem – podróż zajmuje jednak zwykle ok. 20 godzin, dlatego warto zaplanować nocleg w jednym z krajów, przez które będziemy przejeżdżać.  
 2. W Albanii honoruje się polskie prawo jazdy – kierowcy muszą też dysponować ważnym ubezpieczeniem OC i Zieloną Kartą.  
 3. Karta EKUZ w Albanii nie zapewni nam żadnej ochrony. 
 4. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, przed wyjazdem do Albanii należy kupić polisę turystyczną.  
 5. Największe atrakcje Albanii to m.in. wyspy Ksamil, Jezioro Koman i Park Narodowy Butrint. 
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania