Ubezpieczenie na Dominikanę  

Anna Świątecka
Udostępnij:
4.1

Dominikana to przede wszystkim przepiękne, iście rajskie krajobrazy, plaże, palmy i wysokie temperatury. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę, aby spędzić urlop bezpiecznie, miło i bez dodatkowych kosztów.

Dominikana

Dominikana to przede wszystkim przepiękne, iście rajskie krajobrazy, plaże, palmy i wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że corocznie przyciąga wielu turystów, również z Polski. Planując wymarzone wakacje na Dominikanie, z pewnością w pierwszym odruchu myślisz o tym, aby zadbać o zabookowanie biletów lotniczych, noclegu czy biletów wstępu na przeróżne atrakcje. Tak samo odruchowe przy planowaniu urlopu powinno być zadbanie o bezpieczeństwo własne, jak i innych podróżujących z Tobą osób. 

Wypadki się zdarzają, i chociaż mamy nadzieję, że zdarzać się będą jak najrzadziej, warto dmuchać na zimne i wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Tobie i Twoim bliskim kompleksową ochronę na czas podróży. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie turystyczne, jak je wybrać oraz dlaczego jest tak ważne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Dominikanę?  

Ubezpieczenie turystyczne to polisa wykupywana na czas podróży. Dostęp do opieki medycznej za granicą często jest płatny, a ceny potrafią zwalić z nóg. W przypadku posiadania polisy, to ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do określonych sum gwarantowanych.

W Europie, na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i/lub organizacji EFTA, możemy korzystać z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia nas do korzystania z pomocy lekarskiej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego państwa. Zatem jeśli kraju docelowym Twojej podróży mieszkańcy płacą za poradę lekarską czy wezwanie karetki, Ty również będziesz musiał za to zapłacić. W Dominikanie karta EKUZ w ogóle nie jest honorowana, a w dodatku na wyspie większość klinik i szpitali jest prywatna. Oznacza to, że bez ubezpieczenia zdrowotnego wszystkie koszty ewentualnego leczenia pokryjemy sami, zatem zdecydowanie warto wykupić polisę.

Wybór polisy musi być wyborem świadomym i odpowiedzialnym. Nasze ubezpieczenie powinno zawierać elementy takie jak:

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
 • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
 • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (w tym ochronę na wypadek śmierci),
 • OC – ochronę cywilną – (dzięki której otrzymasz m.in. wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek),
 • pakiet Assistance (co najmniej podstawowy),
 • ochronę COVID-19,
 • ubezpieczenie bagażu

Polisa zawierająca wszystkie wymienione wyżej elementy to zdecydowanie dobry wybór, który zapewni nam kompleksową ochronę na każdą ewentualność.

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie do Dominikany?

Podstawowy pakiet ubezpieczenia nie zawsze wystarcza, szczególnie jeśli na wakacjach planujesz podejmować niecodzienne aktywności lub przewlekle chorujesz. Aby polisa odpowiadała na Twoje potrzeby, możesz ją dowolnie personalizować i wzbogacać o rozszerzenia. Najpopularniejsze z nich to:

 • Klauzula alkoholowa – to ochrona zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu. Jeśli na wakacjach planujesz spożywać alkohol, nawet w niewielkich ilościach, takie rozszerzenie to absolutna konieczność. Jeśli bowiem trafisz do szpitala z urazem, a w Twojej krwi wykażą nawet śladowe ilości alkoholu, sam odpowiesz za opłacenie kosztów leczenia. Z klauzulą alkoholową nie będzie to miało znaczenia, a za konsultację lekarską czy hospitalizację zapłaci ubezpieczyciel. 
 • Uprawianie sportów zimowych – to opcja najczęściej wybierana na zimowe wypady w góry. Jeśli na wakacjach planujesz uprawiać narciarstwo, snowboarding czy inne sporty zimowe musisz dodać to rozszerzenie do puli, gdyż wypadki na stoku zdarzają się często i równie często nie obejmuje ich standardowy pakiet. 
 • Uprawianie sportów ekstremalnych – fani adrenaliny nie muszą z niej rezygnować, jednak jeśli planujesz uprawiać sporty ekstremalne, musisz wziąć to pod uwagę przy wybieraniu swojej ochrony na wyjazd. Ze względu na spore ryzyko urazów, ubezpieczyciele zazwyczaj niewielkiej dopłaty do ceny polisy za takową ochronę. 
 • Uprawianie sportów wysokiego ryzyka – do sportów wysokiego ryzyka zaliczamy nawet chodzenie po górach, o ile są one wyższe niż 2 500 metrów nad poziomem morza. Sytuacja podobna do tej wyżej: ubezpieczyciel musi wiedzieć o Twoich planach w tym zakresie, aby zagwarantować Ci odpowiednią ochronę i dodać do umowy stosowne zapisy. W innym przypadku może odmówić wypłaty świadczenia.
 • Leczenie chorób przewlekłych – jeśli chorujesz przewlekle, możesz potrzebować szczególnej opieki lekarskiej i kontroli podczas wyjazdów, szczególnie tych dłuższych. Koniecznie rozszerz swoje ubezpieczenie o leczenie chorób przewlekłych, gdyż ich zatajenie może spowodować odmowę wypłaty środków na leczenie ze strony ubezpieczyciela. Polisa musi zawierać zapis na temat pomocy w takich przypadkach i wyższe sumy gwarantowane, gdyż istnieje większe ryzyko, że na wyjeździe możesz potrzebować pomocy lekarza. 

Koszty leczenia na Dominikanie

Na Dominikanie niemalże wszystkie placówki medyczne są prywatne, co oznacza, że za leczenie płaci pacjent, i to niemałe kwoty. W dodatku szpitali jest bardzo mało.

Z dobę hospitalizacji na Dominikanie zapłacimy około 100 euro, a za pojedynczą konsultację lekarską od 40 do 60 euro. Lekarstwa i opatrunki również nie należą do najtańszych. Kwoty te są zdecydowanie wyższe niż wykupienie polisy. 

By uniknąć takich kosztów na Dominikanie, znajdź najlepszą dla siebie polisę w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznych. Zajmie to kilka minut, a na pewno oszczędzisz sobie wielu problemów i wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
89 138 zł
Ratownictwo
31 198 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł sporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
135 772 zł
Ratownictwo
22 629 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 577 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
8,89 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Co warto zobaczyć na Dominikanie?  

Czego na Dominikanie nie można pominąć? Zostawiamy listę miejsc, w które koniecznie trzeba się udać!

 • Santo Domingo – to stolica Dominikany, a gdzie lepiej poczujemy klimat państwa, jeśli nie w jego stolicy? Co ciekawe, miasto to zostało założone przez brata samego Krzysztofa Kolumba. W Santo Domingo koniecznie udaj się do Dzielnicy Kolonialnej, najstarszej katolickiej świątyni Catedral Santa Marina oraz na Skwer Kolumba. 
 • Plaże na wyspie Saona – tamtejsze plaże są uważane za najpiękniejsze plaże na Dominikanie. Turkusowa woda, biały piasek i naprawdę rajskie widoki! 
 • Wodospad El Limon – do wodospadu prowadzi ponad 2-kilometrowy szlak, jednak nie jest on szczególnie wymagający, więc z pewnością każdy da sobie radę, a widoki są naprawdę zniewalające. Można również skorzystać z wjazdu konno. Wejście na teren parku, w którym możemy cieszyć się tymi widokami to koszt 50 RDS (co w przeliczeniu na polskie złote daje nam jedynie 2 złote za osobę). 

Pogoda i średnia temperatura na Dominikanie — kiedy warto jechać?

Najlepsza pogoda na Dominikanie panuje w sezonie wakacyjnym, a więc od maja do września. Najcieplejszymi miesiącami są: lipiec, sierpień i wrzesień. W tych trzech miesiącach średnia temperatura powietrza wynosi 29 stopni w dzień i 24,5 stopnia w nocy. W tym okresie jest też jednak sporo dni deszczowych, więc jeśli chcemy uniknąć deszczu dużo lepiej wybrać okres od stycznia do marca. Jest co prawda nieco chłodniej, jednak średnie temperatury wciąż sięgają niemalże 23 stopni. 

Ubezpieczenie turystyczne na Dominkanę: pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje polisa turystyczna na Dominikanę?

  Koszt polisy turystycznej na Dominikanę waha się w cenach od 3 do 12 złotych za dzień. Polisa zapewniająca kompleksową, pełną ochronę i wysokie sumy gwarantowane to koszt około 7 złotych za dzień pobytu osoby dorosłej, zatem jest to znacznie mniej niż potencjalne koszty leczenia.

 2. Czym jest suma gwarantowana w polisie?

  Suma gwarantowana to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel jest zobligowany zapłacić za nasze leczenie w danym zakresie usług medycznych. 

 3. Gdzie znaleźć polisę turystyczną na Dominikanę?

  Najłatwiej będzie skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. To proste, dostępne online zupełnie za darmo narzędzie pozwala na znalezienie najkorzystniejszej dla nas oferty z uwzględnieniem naszych osobistych potrzeb jak cel podróży, wiek podróżnych, konieczność rozszerzeń itp. 

Co warto wiedzieć?
 1. Przed wyruszeniem w podróż, szczególnie zagraniczną, koniecznie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, wykupując polisę turystyczną.
 2. Aby polisa turystyczna była kompletna i zapewniała kompleksową ochronę, musi zawierać kilka elementów jak pokrycie kosztów leczenia, OC czy NWW.
 3. Każdą polisę można dowolnie personalizować, dobierając wybrane rozszerzenia. 
Autor

Anna Świątecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania