Wyjazd do Wielkiej Brytanii a Brexit – co trzeba wiedzieć?

Redakcja
Udostępnij:
4.7

Zmiany wynikające z Brexitu dotyczą nie tylko zasad wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii, ale i funkcjonowania na jej terenie. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed podróżą, jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak zabezpieczyć swoją podróż. 

brexit

Mimo dynamicznie zmieniających się okoliczności, Wielka Brytania to wciąż chętnie wybierany przez Polaków kierunek podróży. Po Brexicie i pandemii COVID-19, wyjazd na Wyspy wygląda jednak nieco inaczej. Sprawdź, co się zmieniło i jak się do niego przygotować. 

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dla pozostałych krajów członkowskich Unii spora zmiana, nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale i turystycznym. Szczególnie odczuć mogą to Polacy, którzy od wielu lat chętnie wyjeżdżają do UK, nie tylko pozwiedzać, czy odwiedzić przebywająca na emigracji rodzinę, ale także w celach zarobkowych. 

Wyjazd do Wielkiej Brytanii a Covid-19 – co trzeba wiedzieć?

Jak informuje MSZ, od 18 marca 2022 roku zniesione zostały dodatkowe obostrzenia podczas przekraczania brytyjskiej granicy. Od tego dnia podróżujący z Polski turyści – niezależnie od tego, czy posiadają szczepienie przeciwko COVID-19, czy nie – nie muszą legitymować się paszportem szczepień. 

Nie muszą również wykonywać testów na obecność koronawirusa ani przed wyjazdem ani po przylocie. Zniesiona została również kwarantanna wjazdowa oraz konieczność wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Czy do Anglii po Brexicie potrzebny jest paszport?

Z dniem 1 października ubiegłego roku zmianie uległy zasady wjazdowe do Wielkiej Brytanii dla obywateli krajów członkowskich UE i UFTA. Zgodnie z nowymi procedurami, Polacy mogą podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie ważnego paszportu, a nie – jak do tej pory – tylko z dowodem osobistym. Po Brexicie dowód nie będzie wystarczający. 

Zdarzają się jednak wyłączenia tej zasady – jak informuje MSZ: 

Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku. 

Paszport muszą posiadać również osoby, podróżujące na Brytyjskie Terytoria Zamorskie – w tym przypadku wymagana ważność dokumentu to minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu. 

Wiza do Anglii – czy jest potrzebna?

Osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych (w tym odwiedzające rodzinę lub bliskich), które nie planują przebywać w kraju dłużej niż 6 miesięcy, nie muszą posiadać wizy. 

Wizę wyrobić muszą jedynie osoby, które w Wielkiej Brytanii planują podjąć pracę, otworzyć własną działalność, lub podróżują służbowo, a pobyt na Wyspach nie potrwa dłużej niż wspomniane pół roku. Dokument muszą posiadać także uczniowie i studenci, którzy planują naukę w GB. 

Ważne! Osoby, które posiadają status osiedleńca (Settled Status), nie muszą mieć wizy podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii. 

Wjazd samochodem do Wielkiej Brytanii – co się zmienia po Brexicie?

Aby poruszać się samochodem po wielkiej Brytanii, wystarczy polskie prawo jazdy. Konieczne będzie także posiadanie papierowej wersji dowodu osobistego (należy wozić go w aucie). 

Należy posiadać także ważne OC – polski ubezpieczyciel na podstawie wykupionej w kraju polisy wydaje dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzw. Zieloną Kartę. 

Pamiętaj! Jeśli wyjeżdżamy samochodem do Wielkiej Brytanii w calach innych niż zarobkowe, po przybyciu do kraju musimy zarejestrować pojazd i wykupić tamtejsze ubezpieczenie. 

Podróż samolotem do Anglii po Brexicie – o czym pamiętać?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – tak jak dotychczas – loty do tego kraju odbywają się ze stref Non-Schengen. Czas oczekiwania na odprawę może się jednak wydłużyć. Pamiętać trzeba także o paszporcie oraz o tym, by na bieżąco śledzić obecną sytuację dotyczącą COVID-19. 

Cło w Wielkiej Brytanii. Jak używki można przewieźć do Anglii? ]

Jeżeli podróżując do Wielkiej Brytanii zabieramy ze sobą większe kwoty pieniędzy (więcej niż 10 000 euro), musimy odpowiednio to udokumentować, na przykład przedstawiając potwierdzenie z banku. W przypadku mniejszych kwot takie potwierdzenie nie jest konieczne, jednak na wszelki wypadek warto mieć ze sobą jakiekolwiek potwierdzenie, że gotówka pochodzi z legalnego źródła. 

Jeśli chodzi o alkohol i wyroby tytoniowe, obowiązują limity co do przewożonej przez granicę ilości. Trzeba także pamiętać, że jedno i drugie można wwieźć do Wielkiej Brytanii jedynie na własny użytek. 

W przypadku alkoholu, ustalone limity to: 

  • 2 litry piwa oraz 
  • 18 litrów wina (nie-musującego) lub wymiennie: 
  • Alkohol powyżej 22% – 4 litry lub 
  • Mocne wino, wino musujące, lub alkohol do 22% – 9 litrów 

Jeśli chodzi o tytoń, ograniczenia wyglądają następująco: 

  • 200 sztuk papierosów lub 
  • 100 cygaretek lub 
  • 50 cygar lub 
  • 250g tytoniu lub 
  • 200 sztuk wkładów do papierosów elektronicznych 

Ważne! Prawo miejscowe w Wielkiej Brytanii daje lokalnej policji policji prawo do zatrzymania gotówki powyżej 1000 GBP, jeżeli władze uznają, że istnieje podejrzenie, iż pieniądze pochodzą z przestępstwa. 

 Przewóz zwierząt do Anglii po Brexicie – co trzeba wiedzieć?

  • Zwierzę powinno posiadać mikroczip.
  • Zwierzę musi posiadać paszport.
  • W paszporcie muszą znajdować się informacje na temat szczepień (ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – podróż możliwa min. po upływie 21 dni od daty szczepienia).
  • Co najmniej 24h przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii (ale nie później niż 1-5 dni), psy powinny przyjąć środek na odrobaczenie z tasiemca (wpis z paszporcie lub książeczce zdrowia).
  • Niektóre rasy psów nie mogą być przewożone przez granice brytyjską.

 Wyjazd do pracy po Brexicie – czy coś się zmienia?

Polacy, którzy pracowali w Anglii jeszcze przed Brexitem, będą mogli kontynuować pracę na takich samych zasadach, jednak ich pobyt musi zostać zalegalizowany. Taką legalizację zapewnia np. otrzymanie tak zwanego Settled Status, czyli statusu osiedleńca (dla osób, które przebywają w UK dłużej niż 5 lat). 

Osoby, które podejmują pracę w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021r., przed przyjazdem do kraju muszą wyrobić wizę. 

EKUZ w Wielkiej Brytanii – co się zmienia po Brexicie?

Chociaż Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Unii Europejskiej, wyjeżdżający na Wyspy Polacy nadal mogą korzystać z nieodpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karty, które są aktualne, zachowują swoją ważność. 

Trzeba jednak pamiętać, że pomoc, jaką możemy otrzymać w ramach publicznej służby zdrowia jest mocno ograniczona. EKUZ nie zapewnia między innymi refundacji leczenia stomatologicznego, zakupu leków i środków medycznych, kosztów ratownictwa, czy transportu poszkodowanej osoby z powrotem do Polski. 

Jeśli dojdzie do wypadku lub innej nagłej sytuacji, w wyniku której potrzebna będzie pomoc, osoby nie posiadające EKUZ mogą z niej skorzystać, a następnie postarać się o wystawienie specjalnego Certyfikatu, który tymczasowo zastępuje dokument. Certyfikat wydawany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Polskie władze przestrzegają jednak przed podróżami bez dodatkowego zabezpieczenia i ochrony, jeśli chodzi o leczenia. Jak czytamy na gov.pl: 

EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ)” 

 Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Jak je wybrać?

Polisa turystyczna na wyjazd do Wielkiej Brytanii powinna chronić ubezpieczoną osobę w sposób kompleksowy i dopasowany do potrzeb konkretnego wyjazdu. Przede wszystkim musi zapewniać pomoc w razie zachorowania na COVID-19 – nie tylko w kwestii leczenia, ale także podczas odbywania kwarantanny, izolacji, czy choroby dziecka. O czym jeszcze trzeba jednak pamiętać, wybierając polisę dla siebie? 

  • Koszty leczenia i ratownictwa – to podstawowe ubezpieczenie każdego zagranicznego wyjazdu. Zagwarantuje ono zwrot kosztów za leczenie podczas pobytu poza Polską, także w krajach innych niż te należące do EU. Najważniejsze, by suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka (nie powinna być niższa niż 50 tysięcy Euro). Zarówno koszty hospitalizacji jak i koszty leczenia czy innych usług medycznych, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, są bardzo wysokie. W ramach kosztów ratownictwa odbywa się także leczenia w razie zachorowaniem na COVID-19. 
  • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli na skutek wypadku lub choroby poszkodowana osoba będzie wymagała odwiezienia do placówki medycznej, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeszcze droższe będzie przetransportowanie poszkodowanego z powrotem do Polski – taka usługa noże kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Odpowiednie ubezpieczenie zapewni zwrot takich kosztów. Pomoże także wtedy, gdy konieczne będzie sprowadzenie do kraju wyjazdu członka rodziny osoby poszkodowanej, gdy nie będzie on mógł odbyć podróży na własną rękę. 
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie w razie nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, w wyniku których to my sami doznamy uszczerbku na zdrowiu. Będzie niezbędne np. przy skomplikowanym leczeniu lub rehabilitacji po wypadku. NNW zabezpieczy także osoby najbliższe ubezpieczonemu na wypadek jego śmierci. 
  • OC – ubezpieczenie OC zapewni ochronę i odszkodowanie, jeśli podczas wyjazdu będziemy sprawcami wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. Polisa pokryje między innymi koszty leczenia lub powypadkowej rehabilitacji poszkodowanych. 
  • Ubezpieczenie bagażu – jeżeli na wyjazd do Anglii zabieramy ze sobą wartościowe przedmioty, w tym przede wszystkim sprzęt elektroniczny, lub drogi sprzęt sportowy, warto ubezpieczyć swój bagaż. Dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w wyniku zgubienia, uszkodzenia, a nawet opóźnienia przewożonych rzeczy. 

 Ile kosztuje polisa turystyczna do Wielkiej Brytanii?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny 1-dniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej, wyjeżdżającej do Wielkiej Brytanii: 

Ubezpieczyciel  Allianz  Signal Iduna  Axa Partners Nationale Nederlanden 
Cena  3,74 PLN  4,01 PLN  4,31 PLN  6,36 PLN 
COVID-19  TAK  TAK  TAK  TAK 
Leczenie chorego  80 000 PLN  20 000 Euro  200 000 PLN  150 000 PLN 
Pokrycie kosztów testu  Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku  Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku  Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku  Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia) 
Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka  400 zł/dzień koszty zakwaterowania (max 7 dni) W ramach Świadczenia „Wizyta Członka Rodziny”  100 euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni); 20 000 euro koszty transportu  200 000 PLN  400 zł/dzień (tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania – max. 7 dni) 
COVID-19 – Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)  TAK      TAK 
Zakwaterowanie i wyżywienie  5 400 PLN      3 000 PLN (do max. 10 dni) 
Transport powrotny        500 PLN 
COVID-19 – Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)  TAK       
Zakwaterowanie i wyżywienie  5 400 PLN       
Transport powrotny         
Koszty leczenia i assistance  TAK  TAK  TAK  TAK 
Suma ubezpieczenia  80 000 PLN  20 000 Euro  200 000 PLN  150 000 PLN 
Ratownictwo  50 000 PLN  7 000 Euro  200 000 PLN  100 000 PLN 
Koszty hospitalizacji  TAK  TAK  TAK  TAK 
Transport medyczny do kraju  Bez limitu  Bez limitu  TAK  Bez limitu 
Stomatolog  1000 PLN  250 Euro  900 PLN  1000 PLN 
Assistance  W ramach kosztów leczenia  W ramach kosztów leczenia  W ramach kosztów leczenia  W ramach kosztów leczenia 
OC        TAK 
Suma ubezpieczenia        150 000 PLN 
Szkody osobowe        150 000 PLN 
Szkody w mieniu        150 000 PLN 
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)  TAK  TAK  TAK  TAK 
Suma ubezpieczenia  14 000 PLN  15 000 PLN  20 000 PLN  10 000 PLN 
Uszczerbek na zdrowiu  14 000 PLN  15 000 PLN  20 000 PLN  10 000 PLN 
Śmierć  7 000 PLN  15 000 PLN  10 000 PLN  10 000 PLN 

Taką polisę można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy podać dane dotyczące podróży i zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Spośród kilkunastu pakietów można wybrać najlepszy dla siebie rodzaj ochrony, dopasowany do charakteru wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jaki dokument pozwoli na wjazd do Wielkiej Brytanii po Brexitcie? P

    Po Brexicie obywatele polscy mogą przekraczać brytyjską granicę na podstawie ważnego paszportu.

  2. Czy na podróż do Anglii potrzebna jest wiza?

    Polacy wyjeżdżający do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy, jeśli podróż nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku innych wyjazdów wiza będzie konieczna.

  3. Czy EKUZ zadziała w Wielkiej Brytanii?

    Tak – osoby posiadające EKUZ mogą korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak posiadający ubezpieczenie społeczne obywatele tego kraju.

  4. Jakie ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii wybrać?

    Ubezpieczenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii powinno być dopasowane gównie do charakteru wyjazdu. Przede wszystkim polisa musi zapewniać odpowiednio wysokie sumy gwarantowane ubezpieczenia KL (w tym leczenie COVID-19, kwarantanna i izolacja), kosztów ratownictwa, czy transportu medycznego do kraju. Osoby planujące aktywny wypoczynek, nie mogą zapomnieć o zakupie właściwego rozszerzenia dla aktywnych.

Co warto wiedzieć?
  1. Po Brexicie zmieniło się kilka zasad wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.
  2. Między innymi konieczne jest posiadanie ważnego paszportu.
  3. Zmieniły się też zasady wwożenia używek.
  4. Warto zabrać ze sobą też ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania