Ubezpieczenie na narty w Czechach – jak wybrać odpowiednie?

Redakcja
Udostępnij:
5

Polskie stoki ciągle się rozwijają i choć nasi górale starają się jak mogą, to jednak daleko im do alpejskich standardów. Jednakże wyjazd na narty do Austrii, Szwajcarii czy Włoch sporo kosztuje. A może szusowanie w Czechach? Blisko naszej granicy mamy stoki dorównujące tym w Alpach, a znacznie tańsze. Zarezerwuj ferie w Czechach i zabierz ze sobą ubezpieczenie – znajdziesz je od 4 zł dziennie!

Ubezpieczenie na narty w Czechach – jak wybrać odpowiednie?

Czechy to kierunek coraz chętniej wybierany przez polskich narciarzy. Nasi południowi sąsiedzi kuszą przede wszystkim przystępnymi na tle reszty Europy cenami. Oszczędność może okazać się jednak pozorna, jeśli na stoku dojdzie do wypadku. Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać, by uniknąć nieplanowanych kosztów.

Narciarski urlop spędzony na czeskich stokach może kosztować nawet o połowę mniej niż wypoczynek w Austrii, Francji, czy we Włoszech. Tymczasem czeski ośrodki oferują naprawdę świetne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Niezależnie od wybranej destynacji trzeba jednak pamiętać, że wypadki zdarzają się wszędzie. Aby zabawa na stoku była w pełni bezpieczna, przed wyjazdem należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie na narty w Czechach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać to najlepsze.

Dlaczego warto jechać na narty do Czech? 

Tak jak już wspomnieliśmy – w Czechach można liczyć na infrastrukturę na najwyższym poziomie. Świetne warunki pogodowe to kolejny powód, dla którego warto szusować u naszych sąsiadów. Odnajdą się tam zarówno zupełni amatorzy, jak i doświadczeni narciarze, miłośnicy klasycznego stylu i freestylowcy.

No i najważniejsze – narty w Czechach są po prostu tanie. Ceny skipassów (wahają się od 40 zł do 200 zł) i biją na głowe ceny z polskich stoków! Dojazd też nie jest drogi, bo wszystkie kurorty znajdują się blisko naszej granicy.

 Do najpopularniejszych ośrodków w Czechach należą:

  • Mosty koło Jabłonkowa (4 wyciągi orczykowe, ponad 2,5 km tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, 40 km tras biegowych),
  • Bedřichov (7 wyciągów orczykowych, 10  tras o różnym stopniu trudności, łącznie 8 km tras zjazdowych, 80 km tras biegowych),
  • Mała Upa (8 wyciągów, 8 tras narciarskich, łącznie 4 kilometry)
  • Harrachov (6 wyciągów, ponad 8 kilometrów tras zjazdowych, 104 kilometry tras biegowych).

Poza tym szusować można w wielu innych miejscach – warto znaleźć najlepszy dla siebie ośrodek, dopasowany do własnych preferencji narciarskich. Jedno jest pewne – czeskie stoki to idealne miejsce dla oszczędnych narciarzy!

Ubezpieczenie na narty w Czechach. Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

jak wybrać ubezpieczenie na narty w Czechach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed wyjazdem na narty do Czech należy pamiętać, że nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w razie wypadku na stoku nie mając wykupionego dodatkowego ubezpieczenia, najczęściej będziemy musieli zapłacić za udzieloną pomoc medyczną z własnej kieszeni.

Karta refunduje jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach mających podpisaną umowę z odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia w danym kraju.

Przykład: Pani Anna wraz z przyjaciółmi wybrała się na weekendowy wypad w czeskie góry. Planując jedynie krótki odpoczynek, nie wykupiła ubezpieczenia, ale zabrała ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety, trzeciego dnia Pani Anna podczas zjazdu czarną trasą przewróciła się i doznała bardzo poważnego złamania nogi, które wymagało jak najszybszej i specjalistycznej interwencji medycznej. Aby nie tracić czasu, znajomi zawieźli ją do najbliższej placówki medycznej, gdzie kobiecie udzielono pomocy, która obejmowała między innymi skomplikowaną operację. Placówka okazała się jednak prywatna, dlatego EKUZ nie pokrył kosztów leczenia, którego suma wyniosła kilkanaście tysięcy złotych.

EKUZ w Czechach, podobnie jak w większości krajów UE bądź EFTA, ochrona nie obejmuje transportu medycznego specjalistycznym śmigłowcem do kraju czy kosztów ratownictwa w górach. W efekcie nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia trzeba liczyć się, że w razie wypadku za zwiezienie ze stoku przez służby medyczne będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych z własnej kieszeni.

Przykład: Pan Paweł, spędzający zimowe wakacje na czeskich stokach, wybrał się w góry, by uprawiać freeride. Niestety, na jednym z ośnieżonych szczytów poza wyznaczonymi do jazdy trasami doznał kontuzji, co uniemożliwiło mu jazdę. Co więcej, pogoda uległa w tym czasie pogorszeniu, a Pan Paweł stracił orientację i nie mogł skontaktować się z służbami ratunkowymi. Jego przyjaciele czekający na niego w schronisku zainicjowali akcję ratownictwa górskiego, w której został wykorzystany helikopter. Poszukiwania zakończyły się po kilku godzinach i turystę udało się sprowadzić na dół i udzielić mu pomocy. Pan Paweł nie posiadał jednak dodatkowego ubezpieczenia poza EKUZ, dlatego za całą akcję musiał zapłacić z własnej kieszeni. Kosztowało go to prawie 40 000 PLN.

Co więcej, EKUZ nie zapewnia również ubezpieczenia OC, NNW, czy ochrony bagażu. Na stoku nietrudno jednak o wypadek, a jego konsekwencje – dla osób nie posiadających polisy turystycznej na narty – mogą okazać się bardzo kosztowne.

Przykład: Pani Weronika postanowiła spędzić zimowy urlop w Szpindlerowym Młynie. Wraz z mężem wykupili kilkudniowy karnet na czeski stok, by aktywnie spędzić czas jeżdżąc na nartach i snowboardzie. W związku z tym, że kierunkiem ich podróży był sąsiadujący z Polską kraj, nie zdecydowali się na zakup ubezpieczenia turystycznego, zakładając, że wystarczającym zabezpieczeniem będzie EKUZ. Pod koniec wyjazdu kobieta podczas jednego ze zjazdów spowodowała poważny wypadek, w wyniku którego ucierpiała nie tylko ona, ale także inny narciarz i jego sprzęt sportowy. Choć Pani Weronika otrzymała nieodpłatną podstawową pomoc medyczną, z własnej kieszeni musiała pokryć bardzo wysokie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją i naprawą nart poszkodowanej osoby, ponieważ EKUZ nie zapewnia OC. Całość likwidacji szkody kosztowała turystkę aż 20 000 PLN.

Koszty leczenia w Czechach – czego nie pokryje EKUZ?

Wizyty ambulatoryjne, porady lekarskie oraz transport sanitarny na terenie Czech w nagłych przypadkach są bezpłatne, jednak o tym czy dany przypadek kwalifikuje się jako nagły decyduje lekarz. Leczenie stomatologicznego w stanach nagłych będzie nas kosztować 90 Kč.  Pobyt na szpitalnym oddziale ratunkowym w stanach nagłych to również koszt 90 Kč. Leki wystawiane na receptę są refundowane tylko w części.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty w Czechach?

EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach, pacjenci są zobowiązani także do opłacenia kosztów transportu powrotnego do kraju oraz kosztów ratownictwa (zwiezienie ze stoku może kosztować nawet 4000 zł).

Trzeba więc zadbać, by ubezpieczenie narciarskie do Czech zapewniało koszty leczenia z minimalną sumą gwarantowaną wynoszącą 20 000 – 30 000 euro oraz koszty ratownictwa przynajmniej na 5000 euro.

NNW i OC – koniecznie dla każdego narciarza

ubezpieczenie na narty w Czechach

Dobrze dobrana polisa narciarska powinna również zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). To pierwsze gwarantuje pokrycie kosztów finansowych w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu – przykładowo łamiemy nogę i na podstawie OWU oraz sumy ubezpieczenia, towarzystwo ustala wysokość odszkodowania.

Zaś OC w życiu prywatnym to zabezpieczenie w razie, gdyby pozwała nas osoba, którą potrącimy podczas szusowania i zwróciła się do sądu o odszkodowanie za poniesione starty na zdrowiu, w sprzęcie i psychice. Suma gwarantowana OC powinna być wysoka – bo faktycznie zasądzane odszkodowania są bardzo wysokie, minimum to 50 000 euro.

Jakie rozszerzenia powinno zawierać ubezpieczenie na narty w Czechach?

  • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – to najważniejsze rozszerzenie, o jakim powinien pamiętać każdy turysta wyjeżdżający na stok. Przez wiele towarzystw narciarstwo i snowboarding, także w mniej tradycyjnej formie, uznawane są za bardziej niebezpieczne i stwarzające większe ryzyko wypadku, dlatego muszą być dodatkowo chronione. Dotyczy to również wielu dyscyplin zimowych, takich jak np. heliskiing, freeride, snowkiting, czy narciarstwo akrobatyczny. Dokładną listę wymagających rozszerzonej ochrony sportów znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z TU. Dzięki rozszerzeniu będziemy zabezpieczeni w razie nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportów, które dany ubezpieczyciel uznaje za ekstremalne.
  • Klauzula alkoholowa – to równie ważne rozszerzenie podczas narciarskiego urlopu na stoku. Bez niego ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania w związku z wypadkami i innymi nieszczęśliwymi zdarzeniami, do których dojdzie, gdy w chwili ich zajścia będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu. Tymczasem aktywny wypoczynek na stoku to świetna okazja, aby w wolnej chwili zrelaksować się z kubkiem grzanego wina lub piwa. Jeśli chcemy ubezpieczyć się przed ponoszeniem wysokich kosztów, musimy pamiętać o klauzuli alkoholowej.
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – ochronę ubezpieczeniową warto rozszerzyć także o ubezpieczenie zabieranych ze sobą w podróż rzeczy, szczególnie jeśli wśród nich znajduje się cenny sprzęt sportowy, taki jak narty, deska snowboardowa, czy kask, czy gogle narciarskie.
  • Choroby przewlekłe – o dodatkową ochronę zatroszczyć powinny się także osoby chorujące przewlekle, ponieważ jeśli podczas zimowego wypoczynku dolegliwości się nasilą, ubezpieczyciel – przy polisach nie posiadających rozszerzenia – może odmówić wypłaty odszkodowania z tytuły KL.

Porównaj ubezpieczenia narciarskie do Czech››

Ubezpieczenie na narty w Czechach – ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia wyjazdu na narty do Czech dla osoby dorosłej zaczyna się już od 4,31 PLN za dzień. Najtańsza polisa ochroną obejmuje koszty leczenia do kwoty 200 tys. zł czy NNW do wysokości 20 tys. zł.

Jednak w pakiecie nie posiada np. OC, które w przypadku narciarzy jest wręcz konieczne. Warto więc dokładnie przyjrzeć się różnym ofertom, by wybrać tę najlepszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb wyjazdu. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny polisy na narty:

Ubezpieczenie na narty do Czech
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
49,62 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochroną ubezpieczenie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
74,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objętych ochroną ubezpieczenie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
82,80 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy ubezpieczenie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
112,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochroną ubezpieczenie COVID-19
Ubezpieczenie na narty do Czech
Nationale-Nederlanden
49,62 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochroną ubezpieczenie COVID-19
Proama
74,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objętych ochroną ubezpieczenie COVID-19
AXA
82,80 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy ubezpieczenie COVID-19
Generali
112,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochroną ubezpieczenie COVID-19

Takie porównanie różnych wariantów znajduje się w naszym kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich. Tam też można sprawdzić ceny polisy i wybraną opcję zakupić online. Wystarczy wypełnić dane, opłacić składkę, a maksymalnie do kilkunastu minut na podany adres mailowy otrzyma się dokument ubezpieczenia w formacie PDF – gotowy do pobrania, wydrukowania i zabrania ze sobą na stok. I z takim parasolem ochronnym można śmiało szusować po czeskich stokach.

Czechy a Covid-19 – o czym pamiętać?

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń ani obostrzeń związanych z COVID-19 dla osób podróżujących z Polski do Czech, zarówno jeśli chodzi o przekraczanie granicy, jak i wypoczynek na czeskich stokach.

Na stronie gov.pl czytamy:

Republika Czeska zniosła wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19 oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego dla osób podróżujących z krajów UE (w tym z Polski) do Czech – brak obowiązku wykonywania testów, przedkładania zaświadczeń, wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Warto jednak pamiętać, by zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego zachorowania i jego konsekwencji, które za granicą mogą okazać się bardziej problematyczne. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zapewni pomoc na wypadek leczenia, kwarantanny, izolacji, czy zachorowania podróżującego z nami dziecka.

FAQ

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Czech?

    Podstawowe ubezpieczenie na narty do Czech które obejmuje w swoim zakresie koszty leczenia, ratownictwa, NNW oraz OC wynosi około 6,28 zł za jeden dzień ochrony. Należy pamiętać, że cena zależna jest od wielu czynników.

  2. Gdzie warto wybrać się na narty do Czech?

    Najpopularniejsze ośrodki narciarskie które warto odwiedzić to: Mosty koło Jabłonkowa, Bedřichov, Mała Upa, Harrachov.

  3. Czy w Czechach na stoku trzeba jeździć w kasku?

    Nie, na czeskich stokach nie ma formalnego wymogu jazdy w kasku. Jest to jednak zalecane, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży.

  4. Jakie ograniczenia ma polisa do Czech?

    Ubezpieczenie turystyczne ma szereg włączeń. Należą do nich między innymi rażące niedbalstwo, złamanie przepisów, leczenie niezgodne z wiedzą medyczną czy udział w bójkach i przestępstwach. Z wyłączeniem ochrony należy zapoznać się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Co warto wiedzieć?
  1. Stoki w Czechach oferują bardzo nowoczesną infrastrukturę narciarską.
  2. Szusować można między innymi w Mostach koło Jabłonkowa, Bedřichovie czy w Harrahovie.
  3. Na narty w Czechach należy zabrać ubezpieczenie, sam EKUZ nie wystarczy.
  4. Taką polisę można mieć już od około 4 zł za dzień ochrony.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów