Czechy to państwo, które niewątpliwie warto odwiedzić chociaż raz. Słynie nie tylko z otwartości mieszkańców, dobrego piwa czy pysznego smażonego sera. To również miejsce z bogatą kulturą, historią, pełne malowniczych obszarów. Można tam też kupić ciekawe pamiątki. W takim razie co przywieźć z Czech? Jakie upominki można zabrać ze sobą jako wspomnienie dobrej podróży?
Czechy bez wątpienia kojarzone są głównie ze stolicą Pragą i słynnym Mostem Karola. To m.in. tam można kupić czeskie pamiątki, regionalne przysmaki, charakterystyczne dla tego regionu. Możliwości jest wiele, a Twoi bliscy mogą otrzymać świetne upominki z wycieczki. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, co kupić dla bliskich, siebie, i jaki budżet trzeba na to przeznaczyć.
Najpopularniejsze produkty czeskie, które warto kupić na miejscu
Z czego jeszcze słyną Czechy? Po jakie produkty przyjeżdża tam większość turystów? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi na temat tego, co może Ci się spodobać, ale i przydać.
1. Kryształ i szkło
- Czechy są znane z produkcji wysokiej jakości kryształu. Lokalne wyroby, takie jak kieliszki, wazony i biżuteria, są cenione na całym świecie, dlatego stanowią cenną pamiątkę.
- Marka Moser to synonim luksusowego szkła i kryształu. Produkty tej marki są ręcznie wytwarzane i wyróżniają się doskonałą jakością oraz pięknem.
2. Biżuteria z granatami
Granat czeski to półszlachetny kamień, który jest wydobywany w tym kraju. Biżuteria, w której się go wykorzystuje, taka jak pierścionki, naszyjniki i kolczyki, jest popularna wśród turystów, ale również ceniona przez Czechów. A to przecież najlepsza rekomendacja.
3. Ceramika i porcelana
Karlowe Wary to miejsce znane z produkcji eleganckiej porcelany. Warto poszukać wyrobów pochodzących właśnie z tego regionu. Dzięki temu wzbogacisz się o cenne i nietypowe naczynia, które ozdobią stoły Twoje i bliskich.
4. Czeskie piwo i akcesoria
Czechy słyną z doskonałego piwa. Warto spróbować produktów lokalnych marek, takich jak Litovel, Staropramen czy Kozel.
Piwo smakuje jeszcze lepiej w tradycyjnych czeskich kuflach, które można kupić jako pamiątkę z wycieczki. Popularne są również ciekawie zdobione otwieracze do butelek.
5. Becherovka
To tradycyjny czeski likier ziołowy produkowany w Karlowych Warach. Będzie to doskonały prezent dla miłośników alkoholi – przede wszystkim tych, którzy lubią delektować się nowymi smakami, typowymi dla danego regionu.
6. Wina z Moraw
Region ten jest znany z produkcji tego trunku. Warto spróbować białych i czerwonych win morawskich, które są cenione przede wszystkim za jakość i wybitny smak.
7. Produkty spożywcze
Ciekawymi pamiątkami z Czech mogą być np.:
- czeskie czekolady i praliny, takie jak te produkowane przez firmy Orion i Carla, są smaczną pamiątką dla wszystkich łasuchów;
- lokalne sery, takie jak Hermelín, który smakiem nieco przypomina francuski camembert;
- czeskie miody – są naturalne i smaczne, a produkty pszczele, takie jak propolis czy pyłek pszczeli, cieszą się dużą popularnością i kupowane są np. przez osoby dbające o swoje zdrowie.
8. Koronki i tekstylia
Ręcznie robione koronki z Bobowa są piękne i delikatne. Można je znaleźć w postaci obrusów, serwetek i innych tekstyliów, wykorzystywanych później jako dekoracje domów i mieszkań.
9. Zabawki drewniane
Marionetki i lalki są popularnymi pamiątkami z Czech. To drewniane, ręcznie robione i często malowane w żywych kolorach zabawki, które idealnie nadają się na pamiątkę dla najmłodszych.
10. Książki i przewodniki
Warto poszukiwać w księgarniach i antykwariatach książek autorów czeskich, takich jak Franz Kafka, Milan Kundera czy Bohumil Hrabal. Można je znaleźć zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniach.
Jaki budżet trzeba przeznaczyć na zakup pamiątek w Czechach?
Twój budżet na pewno będzie uzależniony od tego, co planujesz kupić i jaki fundusz został przez Ciebie przeznaczony na wycieczkę do Czech. Poszczególne kwoty mogą się wahać w zależności od tego, w jakim miejscu nabędziesz pamiątki.
Przewidywane koszty zakupu poszczególnych produktów mogą wyglądać następująco:
- ceny za pojedyncze przedmioty, takie jak kieliszki czy małe wazony, zaczynają się od około 300-500 CZK (czyli 50-100 zł). Większe i bardziej wyrafinowane produkty mogą kosztować od 1000 CZK (około 200 zł) w górę;
- proste srebrne kolczyki z granatami można znaleźć za około 500-1000 CZK (czyli 100-200 zł);
- butelka czeskiego piwa w lokalnym sklepie to koszt około 20-50 CZK (około 4-10 zł).;
- ceny czeskiej czekolady zaczynają się od około 20-50 CZK (około 4-10 zł) za jedną tabliczkę.
Na co zwrócić uwagę, podróżując do Czech?
Zakup pamiątek i produktów czeskich to duża przyjemność dla turystów. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne zakupy i wybierzesz się w podróż, sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając się na wycieczkę do tego kraju:
- wiza i dokumenty podróżne — obywatele Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i wielu innych krajów nie potrzebują wizy, podróżując do Czech. W przypadku polskich obywateli wystarczy dowód osobisty. Zabierz go ze sobą, a przed wyruszeniem w drogę sprawdź jeszcze raz obowiązujące w Czechach zasady wjazdu turystów;
- sposób płatności — oficjalną walutą Czech jest korona czeska (CZK). Zawsze warto mieć ze sobą gotówkę na początek, ale większość miejsc akceptuje również karty płatnicze, które używane są w Polsce. Dotyczy to szczególnie miejsc znajdujących się w większych miastach. Sprawdź również aktualny kurs wymiany walut przed wyjazdem. Kantory są szeroko dostępne, ale unikaj wymiany pieniędzy na lotniskach, gdzie kursy mogą być mniej korzystne;
- sposób komunikacji — językiem urzędowym jest czeski. W większych miastach i turystycznych miejscowościach często można porozumieć się po angielsku, ale znajomość podstawowych zwrotów po czesku może być pomocna, a przede wszystkim świadczy o wysokiej kulturze turysty, który ma poszanowanie dla lokalnych zasad;
- bezpieczeństwo — Czechy są określane jako bezpieczny kraj do podróży. Zawsze warto jednak zachować ostrożność w tłumnych miejscach i unikać nieznanych okolic w godzinach wieczornych i nocnych;
- system zdrowotny — Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia dostęp do podstawowych publicznych usług zdrowotnych w Czechach. Warto mieć również prywatne ubezpieczenie podróżne na wypadek nagłej potrzeby;
- transport publiczny — w Czechach, zwłaszcza w Pradze, jest on dobrze rozwinięty. Po miastach poruszają się tramwaje, metro, autobusy oraz pociągi, które umożliwiają łatwe przemieszczanie się po kraju;
- klimat i pogoda — Czechy mają klimat umiarkowany, co oznacza, że lato jest zazwyczaj ciepłe, a zima chłodna z możliwością opadów śniegu. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody i odpowiednio się przygotuj;
- kultura i obyczaje czeskie — szanuj lokalne tradycje. W Czechach, podobnie jak w innych krajach europejskich, istnieją pewne normy dotyczące zachowania się w miejscach publicznych i religijnych, których warto przestrzegać. Dotyczy to również pewnego napiwków w restauracjach. Są zazwyczaj wręczane w wysokości 10-15% wartości rachunku. W hotelach również oczekuje się ich dla personelu i obsługi;
- atrakcje turystyczne i kulturalne — głównym punktem przyciągającym turystów jest stolica Czech, Praga, znana z malowniczych zabytków, takich jak Most Karola, Zamek Praski i katedra św. Wita. Warto również odwiedzić inne miasta, takie jak Brno, Ostrawa czy Karlowe Wary, które oferują unikalne atrakcje kulturalne i historyczne.
Ubezpieczenie w podróży — bezpieczne zwiedzanie Czech i okolic
Jeśli planujesz podróż do Czech, koniecznie rozważ zakup odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego, które zapewni Ci ochronę w przypadku nieprzewidzianych sytuacji podczas wyjazdu. Polisa turystyczna może obejmować takie aspekty jak koszty anulowania podróży, opóźnienia, utraty lub uszkodzenia bagażu, koszty medyczne i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zapewnia ochronę w przypadku choroby lub wypadku, w tym może pokryć koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego i leków. W takim razie którą polisę turystyczną najlepiej wykupić? Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego i poznaj najlepsze oferty, dopasowane do Twoich potrzeb, i czasu trwania podróży.
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania
-
Czy do przekroczenia granicy czeskiej potrzebny jest paszport?
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje zmieniona procedura przekraczania granicy Czech z Polską oraz innymi krajami Schengen. Obywatele państw Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę między Czechami a Polską na podstawie ważnego dowodu osobistego. Nie musisz specjalnie wyrabiać paszportu, aby udać się na wakacje czy wycieczkę do Czech. Jeśli jednak już go masz, zabierz dokument ze sobą.
-
Czy w Czechach można porozumiewać się w języku angielskim?
Językiem urzędowym jest czeski, ale znaczna część mieszkańców dobrze zna również język angielski i używa go na co dzień. Można porozumiewać się w języku angielskim zwłaszcza w większych miastach, miejscowościach oraz miejscach silnie związanych z turystyką i biznesem. W większych miastach restauracje często dysponują menu w języku angielskim, a personel z powodzeniem komunikuje się w tym języku.
- Podróż do Czech może obfitować w zakup takich pamiątek jak porcelana, kryształy, ale również lokalne przysmaki, smażone sery, piwo i słodycze.
- Czechy najczęściej przyciągają turystów, którzy cenią sobie nie tylko możliwość spróbowania lokalnych przysmaków, ale również lubią różnorodną kulturę, kochają rzeźbę, ceramikę i szkło artystyczne.
- Zanim zdecydujesz się na podróż do Czech, pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawdź, która polisa najlepiej odpowie na Twoje wymagania.