Czy do zakupu biletu lotniczego potrzebny jest paszport?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz podróż samolotem? Obecnie standardową praktyką jest zakup biletu ze sporym wyprzedzeniem, najczęściej przez Internet. Jak to zrobić i jakie dane będą do tego potrzebne? Sprawdź, jak wygląda ta procedura krok po kroku. Dowiedz się także, czy można kupić bilet lotniczy bez paszportu. Jak kupić bilet na samolot? Zastanawiasz się, jakie dane do biletu lotniczego […]

paszport i bilet lotniczy

Planujesz podróż samolotem? Obecnie standardową praktyką jest zakup biletu ze sporym wyprzedzeniem, najczęściej przez Internet. Jak to zrobić i jakie dane będą do tego potrzebne? Sprawdź, jak wygląda ta procedura krok po kroku. Dowiedz się także, czy można kupić bilet lotniczy bez paszportu.

Jak kupić bilet na samolot?

Zastanawiasz się, jakie dane do biletu lotniczego będą potrzebne, gdzie kupić lot i jak wygląda cała procedura? Jeśli po raz pierwszy wybierasz się w podróż samolotem, ten poradnik z pewnością dostarczy Ci cennej wiedzy.

Od czego zacząć? Przede wszystkim musisz znaleźć lot, który Cię interesuje. Najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ ceny biletów zmieniają się w czasie. Gdy już wybrałeś termin i kierunek, czas rozpocząć poszukiwania. Lot możesz wykupić bezpośrednio na stronie przewoźnika lub za pomocą kalkulatorów/porównywarek internetowych. Wówczas po wybraniu interesującej Cię opcji, zostaniesz przekierowany na stronę danych linii lotniczych i tam dopełnisz reszty formalności.

Ceny biletów – od czego zależy ich wysokość?

Zanim dowiesz się, czy przy zakupie biletu lotniczego potrzebny jest paszport, poznaj nieco więcej informacji na temat cen ustalanych przez przewoźników. Taka wiedza może okazać się bardzo cenna i pozwoli Ci sporo zaoszczędzić.

Liczy się m.in. okres roku, w którym planujesz podróż. Najtaniej polecisz w miesiącach jesiennych, czyli od września do końca listopada. Na tanie bilety nie licz natomiast w okolicach Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Nowego Roku lub innych świąt. Wtedy zainteresowanie podróżami jest bardzo duże, co przekłada się na wysokie ceny. Planowanie city break’u w tym czasie może Cię zatem sporo kosztować.

Kolejną zasadą jest to, że zwykle im wcześniej kupisz bilet, tym taniej polecisz. Właśnie dlatego sporo osób śledzi promocje w porównywarkach. Jeśli znajdą bardzo tani lot, kupują go od razu, choć do jego terminu pozostały np. 2 miesiące. Najlepsze oferty można znaleźć właśnie z takim wyprzedzeniem.

Linie lotnicze stosują następujący „algorytm”: w każdym rejsie sprzedają około 10 miejsc w najniższej cenie. Po ich sprzedaniu kolejne 10 jest już trochę droższe, kolejne mają jeszcze wyższe ceny i tak dalej. Im bliżej dnia wylotu, tym koszt podróży jest wyższy.

Jak jeszcze można „upolować” tani bilet? Atrakcyjne ceny często są proponowane w przypadku uruchomienia nowych połączeń. Linie lotnicze promują kolejne kierunki podróży, a co za tym idzie, znacząco obniżają ceny.

Gdzie kupować bilety na samolot?

Są dwie główne metody zakupu biletu lotniczego. Pierwsza z nich to skorzystanie z oferty przewoźnika (wchodzisz na stronę na LOT, Ryanair czy Wizzair i tam wybierasz interesujący Cię kierunek). Druga to zakup przez pośrednika, czyli również na stronie internetowej, ale nie przypisanej do konkretnej firmy świadczącej usługi lotnicze. Którą opcję wybrać?

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska przeprowadziło badanie dotyczące cen biletów kupowanych za pomocą każdej z metod. Wyniki prezentują się następująco:

  • 33 na 43 ceny biletów oferowanych bezpośrednio przez przewoźników były średnio o 9% niższe,
  • maksymalna różnica w cenie wynosiła 38%,
  • niektóre strony pośredników pokazywały różne opcje cenowe, ze względu na wybraną metodę płatności (przelewem, kartą płatniczą itp.),
  • tylko w jednym przypadku opłata dodatkowa za konkretną formę płatności wynosiła 11% ceny biletu.

Co te dane mówią podróżującym? Okazuje się, że wbrew pozorom zakup biletu bezpośrednio na stronie przewoźnika może być tańszy. Co więcej, wspomniana instytucja podkreśla, że zdarzają się problemy ze skontaktowaniem się z pośrednikiem sprzedaży lotów, np. w razie ich odwołania. Jeśli z kolei pasażerowi już się to uda, często słyszy odpowiedź, że portal internetowy wyłącznie pośredniczy w transakcji, więc nie odpowiada za żadne nieprawidłowości. Nie są to sytuacje powszechne, jednak warto mieć świadomość, że też mogą się zdarzyć.

Jak zatem rezerwować loty, żeby nie przepłacać? Najlepiej po prostu porównać ceny na stronie linii lotniczych i pośrednika. Jeśli jedna z nich jest wyjątkowo atrakcyjna – nie wahaj się, kupuj. Pamiętaj również o ważnej zasadzie: linia lotnicza ani pośrednik nigdy nie mogą od Ciebie żądać wyższej ceny niż ta, którą przedstawili Ci jako ostateczną.

Jak wygląda zakup biletu? Jakie dane są potrzebne?

Zastanawiasz się, jakie dane do biletu lotniczego musisz przygotować? Wyjaśniamy, jak wygląda procedura zakupu.
Jeśli już wybrałeś odpowiedni kierunek lotu, postępuj zgodnie ze wskazówkami, które znajdują się na stronie. Każda z witryn może wyglądać nieco inaczej, ale z pewnością nie będziesz mieć trudności ze zlokalizowaniem przycisku „kup teraz” czy „wybierz bilet”. Może być konieczne zalogowanie – nie trzeba się tego obawiać, to standardowa procedura.

System poprosi Cię o podanie danych personalnych pasażerów. Jakie informacje będą potrzebne? Tylko te najbardziej standardowe, czyli:

  • imię nazwisko,
  • numer i rodzaj dokumentu tożsamości,
  • PESEL (nie zawsze),
  • adres email,
  • numer telefonu.

Zwróć uwagę, że na niektórych stronach taka procedura nie jest określana jako zakup biletu, ale rezerwacja lotu – nie obawiaj się, chodzi dokładnie o to samo. Po przejściu kroków przewidzianych na stronie www, otrzymasz bilet w formie załącznika do wiadomości e-mail.

Podczas przechodzenia odprawy na lotnisku możesz mieć jego papierową wersję (wydruk) lub, coraz częściej, także zrzut ekranu, czy po prostu załącznik wyświetlony na telefonie czy tablecie. Upewnij się, jak dana linia lotnicza podchodzi do tej kwestii. Jeśli wydruk jest wymagany (rzadko), musisz go mieć. Inaczej nie zostaniesz wpuszczony na pokład.

Jakie dane znajdują się na bilecie?

W załączniku biletu, który otrzymasz na adres e-mail, znajdą się niezbędne dane potrzebne do identyfikacji pasażera. Będzie tam widniało Twoje imię i nazwisko, ale także:

  • numer rezerwacji,
  • nazwa linii lotniczych,
  • nazwa lotniska macierzystego i docelowego,
  • godzina wylotu i przylotu,
  • numer miejsca siedzącego,
  • dodatkowe informacje (np. którymi drzwiami należy wejść na pokład).

Dokładny wygląd biletu może się różnić w zależności od przewoźnika, jednak powyższe dane są niezmienne.

Pamiętaj, że zakup biletu to nie wszystko. Musisz również przejść odprawę – ją także przeprowadzisz on-line. Zwykle na podany adres e-mail otrzymasz informację, że możesz już zacząć się odprawiać. Przeważnie dostaniesz także link. Kliknij w niego i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Całość zajmie Ci tylko chwilę.

Czy przy zakupie biletu lotniczego potrzebny jest paszport?

Zastanawiasz się, czy można kupić bilet lotniczy bez paszportu? Jest to jak najbardziej możliwe. Podczas rezerwacji i odprawy możesz zostać poproszony o numer dokumentu, jednak wystarczy również dowód osobisty. Możesz podać jego numer, nawet jeśli podróżujesz do kraju, do którego Polacy mogą wjeżdżać wyłącznie na podstawie paszportu.

Pamiętaj jednak, że nie przekroczysz granicy takiego państwa, czyli nie zostaniesz wypuszczony z lotniska docelowego, jeśli nie będziesz mieć paszportu, choć jest on wymagany. Linie lotnicze nie prowadzą granicznej kontroli paszportowej. Wykonują ją natomiast funkcjonariusze kraju docelowego. Po opuszczeniu samolotu zostaniesz skierowany do ich stanowiska. Tam przedstawiasz dokumenty uprawniające Cię do przekroczenia granicy. Jeśli są w porządku, przejdziesz dalej, jeśli nie, narażasz się na spore kłopoty.

Zakup biletu nie jest zatem równoznaczny z uzyskaniem pozwolenia na wjazd do danego państwa. Rezerwację lotu bez problemu przeprowadzisz na podstawie dowodu osobistego. Nie wjedziesz na nim natomiast do kraju, gdzie paszport jest wymagany. Warto mieć tego świadomość.

Odpowiedź na pytanie, czy przy zakupie biletu lotniczego potrzebny jest paszport, brzmi zatem: nie. Nie musisz mieć go także, jeśli lecisz do kraju ze strefy Schengen, lub innego, w którym od Polaków wymaga się wyłącznie dowodu osobistego, np. do Serbii.

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

  1. Czekam na odbiór paszportu. Czy mogę już teraz kupić bilet lotniczy?

    Tak, jak najbardziej możesz to zrobić. Paszport nie jest potrzebny podczas rezerwowania lotu. Pamiętaj jednak, że musisz go mieć, jeśli jest wymagany w kraju, do którego się udajesz. Bez niego nie opuścisz lotniska docelowego. Zakup biletu nie jest jednoznaczny z zezwoleniem na wjazd do danego kraju. Po przylocie czeka Cię jeszcze kontrola dokumentów.

  2. Kiedy są najtańsze loty?

    Zwykle najniższe ceny panują jesienią – między wrześniem a listopadem. Z kolei najdrożej jest w wakacje oraz w okolicach świąt (Bożego Narodzenia, Wielkanocy itp.). Najbardziej opłaca się kupować bilety z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto przeglądać promocje i szukać tanich lotów. Możesz to zrobić na stronach, które są specjalnie do tego stworzone lub po prostu starać się być na bieżąco z ofertą przewoźników

  3. Czy muszę drukować bilet kupiony on-line?

    Zwykle nie ma takiej potrzeby, ponieważ wystarczy pokazać go na telefonie czy tablecie. Ważny jest kod QR, który zostanie zeskanowany podczas odprawy. Upewnij się jednak, że linia lotnicza nie wymaga papierowej wersji. Każda z nich może mieć nieco inną politykę.

Podsumowanie
  • Bilet lotniczy można kupić na lotnisku (co jest praktykowane dość rzadko), na stronie linii lotniczej lub u pośrednika.
  • Zakup biletu nie jest skomplikowany, wystarczy przejść wszystkie wymagane kroki na stronie www, czyli wypełnić formularz i opłacić usługę lotniczą.
  • Bilet kupowany on-line otrzymuje się na adres e-mail.
  • Do zakupu biletu lotniczego nie jest potrzebny paszport. Musisz go jednak mieć, jeśli wybierasz się do kraju, w którym jest on wymagany od Polaków.
  • Zakup biletu na stronie przewoźnika bywa tańszy niż korzystanie z usługi pośrednika. Jest to również bezpieczniejsza opcja w razie jakichkolwiek trudności związanych z lotem.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania