Ubezpieczenie biletu lotniczego – czy warto je mieć?

Małgorzata Tabak
Udostępnij:
5

Zastanawiałeś się kiedyś, czy warto wykupić ubezpieczenie biletu lotniczego? Czy inwestycja w taką ochronę jest opłacalna? Czy to tylko kolejny chwyt marketingowy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, analizując korzyści płynące z wykupienia takiego ubezpieczenia.

ubezpieczenie biletu lotniczego

Planowanie podróży, zwłaszcza podróży zagranicznej, wiąże się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest decyzja o wcześniejszym zakupie biletu lotniczego, którego cena (zwłaszcza w przypadku lotów międzykontynentalnych) może być bardzo wysoka. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie kosztów odwołania podróży.

Uchroni nas przed poniesionymi wydatkami w razie jego anulacji, w sytuacji gdy nagle zachorujemy lub z innych powodów nie będziemy mogli wyjechać. Czy korzyści przewyższają jednak koszty wykupienia takiej polisy? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie biletu lotniczego – co to takiego?

Ubezpieczenie biletu lotniczego to rodzaj specjalnego ubezpieczenia, które oferuje ochronę finansową na wypadek rezygnacji z podróży lub kiedy jesteśmy zmuszeni do jej przerwania. Jeśli planujesz podróż z dużym wyprzedzeniem i masz obawy, że w następstwie nieprzewidzianej sytuacji, gdy będziesz musiał ją odwołać, stracisz pieniądze wydane na bilet, warto rozważyć wykupienie właśnie takiego ubezpieczenia.

Polisa obejmuje koszty rezygnacji z biletu lotniczego z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Sytuacje, w których jest to możliwe, są zawsze szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i przykładowo mogą to być: nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, kradzież dokumentów albo nagły obowiązek stawiennictwa ubezpieczonego w sądzie.

Tego rodzaju ubezpieczenie można zazwyczaj kupić w dniu zawarcia umowy podróży. Lista powodów umożliwiających rezygnację z podróży jest długa i ubezpieczyć można zarówno wyjazd zagraniczny jak i krajowy.

Co zapewnia ubezpieczenie biletu lotniczego?

Ubezpieczenie zapewnia ochronę finansową na wypadek anulowania lotu przed planowaną datą podróży. W ramach ochrony ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów zakupu biletów. Dodatkowo niektóre polisy oferują również ochronę innych kosztów związanych z podróżą, takich jak:

 • wycieczki z biurem podróży,
 • rezerwacje noclegów,
 • wykupione wcześniej bilety na różne imprezy,
 • wynajem samochodu,
 • bilety kolejowe lub na prom.

Jak i kiedy można anulować bilet na samolot?

Anulowanie biletu na samolot może być potrzebne z różnych powodów, takich jak: choroba, wypadek lub inne nieprzewidziane okoliczności. Ważne, aby bilet anulować jak najwcześniej, zaraz po nastąpieniu zdarzenia uniemożliwiającego podróż, aby uniknąć dodatkowych opłat. Można to zrobić telefonicznie lub online.

Każdy ubezpieczyciel określa własne zasady dotyczące anulacji biletów, dlatego zawsze warto sprawdzić konkretne warunki w danym przypadku. Najczęściej wymieniane sytuacje to:

 • nagłe zachorowanie albo nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
 • pogorszenie stanu zdrowia w następstwie choroby przewlekłej,
 • znaczne ograniczenie samodzielności ruchowej,
 • stany wymagające natychmiastowej hospitalizacji,
 • wyznaczenie terminu operacji,
 • śmierć bliskiej osoby,
 • kradzież dokumentów, które są niezbędne w podróży ubezpieczonego,
 • otrzymanie przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży wezwania obowiązkowego stawienia się w sądzie,
 • zdarzenia losowe takie jak np. powódź, pożar czy włamanie do mieszkania, wymagające obecności ubezpieczonego w miejscu zamieszkania,
 • wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy,
 • takiej ochronie także podlegają przypadki wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.

Wyłączenia ochrony w ubezpieczeniu anulacji biletu – kiedy ochrona nie zadziała?

Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu i biletu lotniczego to ochrona dotycząca tylko sytuacji nagłych. Każdy ubezpieczyciel określa je dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Tam też zamieszczona jest informacja o przypadkach, w których ochrona ubezpieczenia nie zadziała. Do najczęściej pojawiających się wyłączeń należą:

 • odwołanie lotu z przyczyn leżących po stronie linii lotniczej lub biura podróży,
 • nadzwyczajne okoliczności związane np. z klęskami żywiołowymi, atakiem terrorystycznym czy epidemią,
 • jeżeli lot zostanie anulowany z powodu lekkomyślności ubezpieczonego, tzn. dokona on rezygnacji z podróży z powodów, których mógł uniknąć lub na skutek celowego zaniechania.

Jak skorzystać z ubezpieczenia biletu?  

 1. Sprawdź, czy powód rezygnacji z podróży jest ujęty w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
 2. Skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela. Zostaniesz tam dokładnie poinformowany o sposobie postępowania oraz krokach, które musisz podjąć, aby wszcząć procedurę zgłoszenia roszczenia.
 3. Zgłoś roszczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają zazwyczaj przygotowane gotowe formularze online, na których można to zrobić.
 4. Dołącz potrzebne dokumenty. Jeżeli przyczyną rezygnacji z lotu jest nagłe zachorowanie musi to być potwierdzone dokumentacją medyczną.
 5. Oczekuj na decyzję. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma określony czas, aby ocenić zgłoszone roszczenie i podjąć decyzję.
 6. Otrzymanie zwrotu. Po akceptacji roszczenia następuje zwrot kosztów, a jego wysokość określają warunki ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego?

Koszt takiego ubezpieczenia zależy od ceny biletu lotniczego lub imprezy turystycznej, liczby ubezpieczonych osób i oczywiście zakresu ochrony oraz wybranych rozszerzeń.

Przykładowe ubezpieczenie rezygnacji z biletu lotniczego (cena biletu 4 000 zł, ubezpieczenie dla 1 osoby)

Ubezpieczyciel Wysokość składki Rozszerzenie o choroby przewlekłe Ochrona COVID-19
UNIQUA 200 zł NIE TAK
Signal Iduna 120 zł NIE NIE

Przykładowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży (2-tygodniowa wycieczka z biura podróży do Tajlandii, wyjazd za pół roku, cena 9 000 zł, ubezpieczenie dla 1 osoby)

Ubezpieczyciel Wysokość składki Rozszerzenie o choroby przewlekłe Ochrona COVID-19
GENERALI 343  zł NIE TAK
UNIQUA 584 zł TAK TAK
TU Europa 257  zł NIE NIE
Signal Iduna 240 zł NIE NIE

Jeśli już jednak podróż dojedzie do skutku, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym, które zapewni ochronę w czasie wyjazdu. Taką polisę znajdziesz w naszym kalkulatorze. Ubezpieczenie kupisz online, szybko i sprawnie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można dokupić ubezpieczenie biletu lotniczego?

  Tak, takie ubezpieczenie obejmuje zdarzenia takie jak: nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub nagłe sytuacje wymagające obecności ubezpieczonego w miejscu zamieszkania. Jest ono oferowane w ramach ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

 2. Co daje ubezpieczenie biletu lotniczego?

  Ubezpieczenie biletu lotniczego daje ochronę finansową w przypadku rezygnacji lub przerwania podróży. Sytuacje, w których obowiązuje taka ochrona, są ściśle określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie to jest zazwyczaj wykupowane w dniu zawarcia umowy podróży.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie biletów lotniczych?

  Cena takiego ubezpieczenia jest uzależniona od zakresu ochrony ujętej w polisie oraz od ceny biletów. Koszt ten może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i szczegółów umowy ubezpieczenia.

 4. Czy bilet lotniczy zawiera ubezpieczenie?

  Cena biletu lotniczego zazwyczaj nie zawiera ubezpieczenia. Taką ochronę można wykupić dodatkowo, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa termin od zakupu biletów, w którym można zawrzeć umowę ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie biletu lotniczego to polisa, która w sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do anulowania lotu z niezależny od nas przyczyn, zapewni rekompensatę kosztów poniesionych na zakup biletu.
 2. Planując podróż z wyprzedzeniem, warto rozważyć skorzystanie z rozwiązania, które umożliwi odzyskanie przynajmniej części pieniędzy wydanych na lot.
 3. Tego typu ubezpieczenie musi zostać wykupione odpowiednio wcześnie przed datą rozpoczęcia podróży, najlepiej zaraz po zakupie biletu lotniczego.
 4. W przypadku biletów lotniczych, które często kosztują kilka tysięcy złotych, cena takiej polisy jest niedużym wydatkiem.
 5. Przed zakupem ubezpieczenia zawsze należy zapoznać się z OWU, w szczególności z listą przyczyny, które ubezpieczyciel kwalifikuje do zwrotu kosztów.
Autor

Małgorzata Tabak

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania