Wyjazd samochodem na Litwę/do Wilna. O czym pamiętać i co ze sobą zabrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Polska graniczy z Litwą na północnym wschodzie. Od Wilna dzieli nas niespełna 200 kilometrów. Na Litwie można znaleźć wiele polskich śladów, malownicze krajobrazy i piękna zabytki. Nic więc dziwnego, że to częste miejsce naszych weekendowych wypadów.

samochodem na Litwę

Na Litwę można wybrać się samochodem. To także dobry kraj tranzytowy do dalszych wyjazdów – na Łotwę czy do państw skandynawskich. Podpowiadamy, jak zaplanować taką wyprawę autem, co ze sobą zabrać i na co uważać.

Planowanie wyjazdu trzeba zacząć od ustalenia odpowiedniej trasy. Na Litwę można bez problemu dojechać samochodem – mamy kilka wariantów tras, w zależności od tego z której części Polski wyjeżdżamy. Nasi sąsiedzi dysponują dobrą infrastrukturą, siecią rozwiniętych dróg ekspresowych i autostrad.

Jaką trasę na Litwę wybrać?

Do Wilna można dojechać przez Mazury. Do wyboru mamy dwie, wygodne trasy. Można kierować się na Suwałki i jechać w kierunku Kowna oraz Wilna najpierw drogą ekspresową E67, a później autostradą A4. Jadąc w kierunku Augustowa, na Litwę dojedzie się drogą krajową numer 16.

Od Suwałk do Wilna dojedzie się w około  2 godziny 46 minut, trasa liczy 224 km. Wybierając trasę przez Augustów pokona się do stolicy Litwy 212 km, zajmie to około 2 godzin 50 minut.

Ile kosztuje podróż na Litwę? Winiety i inne opłaty

Korzystanie z dróg i autostrad na terenie Litwy jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli. W związku z tym nie wymaga się zakupu winiet przy przekroczeniu granicy. Za litr benzyny Pb95 zapłacimy 4,77 zł, a litr ON kosztuje 4,24 zł.

Przepisy drogowe na Litwie – na co uważać?

Litwa, podobnie jak Polska, należy do strefy Schengen. W związku z tym na granicach nie ma kontroli, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, a także prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Na terenie Litwy nie trzeba mieć Zielonej Karty.

Warto jednak pamiętać, że na Litwie przepisy odnośnie prędkości na drogach zmieniają się w zależności od pory roku. Od listopada do marca na autostradach maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wynosi 110 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h. Latem autostradami można jeździć do 130 km/h, a na drodze szybkiego ruchu do 110 km/h.

Dopuszczalna prędkość na drogach na Litwie:

 listopad-marzeckwiecień-październik
Autostrady110 km/h130 km/h
Drogi szybkiego ruchu100 km/h110 km/h
Teren niezabudowany90 km/h90 km/h
Teren zabudowany50 km/h50 km/h

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy na Litwie to 0,40 promila dla kierowców z doświadczeniem dłuższym niż 2 lata, oraz 0,00 promila dla tych którzy posiadają je poniżej 2 lat oraz motocyklistów. 

Jazda na światłach mijania lub dziennych jest obowiązkowa przez cały rok, podobnie jak jazda w pasach dla wszystkich przebywających w pojeździe. Od początku listopada do 10 kwietnia należy posiadać opony zimowe.

Na Litwie obowiązują wysokie mandaty za wykroczenia drogowe. Za przekroczenie prędkości płaci się za każdy kilometr ponad obowiązującą normę (określone są różne stawki). Przykładowo, jazda ponad 50 km/h szybciej będzie kosztować nawet od 450 euro do 550 euro dla doświadczonych kierowców i od 450 euro do 700 euro dla pozostałych. 

Brak zapiętych pasów podczas jazdy jest równoznaczny z karą w wysokości 29 euro do 58 euro, podobne stawki obowiązują za nieprawidłowe parkowanie czy rozmowę przez telefon bez systemu głośnomówiącego.

Wyposażenie samochodu na Litwie – co trzeba ze sobą zabrać?

Zgodnie z Konwecją Wiedeńska samochód musi być w wyposażony w elementy wymagane w kraju rejestracji samochodu. Przedstawiciele prawa różnych krajów interpretują jednak te przepisy na swój sposób. By uniknąć dyskusji z policją, lepiej zainwestować w wyposażenie samochodu wymagane na Litwie, czyli:

  • trójkąt bezpieczeństwa,
  • apteczkę,
  • gaśnicę.

Co warto zobaczyć na Litwie?

Najczęściej wybierając się na Litwę, odwiedzamy Wilno (w którym warto zobaczyć zabytkowe Stare Miasto z budynkami pochodzącymi z różnych epok oraz cmentarz na Rossie, gdzie pochowano wielu znanych Polaków) oraz Kowno (z licznymi zabytkami i słynną, jedyną na świecie koleją linowo-terenową).

Niezwykle malowniczy jest zamek w Trokach oraz uzdrowiskowe Druskienniki. Warto zobaczyć też wydmy na Mierzei Kurońskiej, Żmudzki Park Narodowy czy słynną Górę Krzyży.

Ubezpieczenie turystyczne na Litwę – jak je wybrać?

Podróżując na Litwę, mamy prawo do korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w razie zagrożenia życia i zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie pokrywa kosztu transportu powrotnego do kraju, wizyt w prywatnych placówkach, obowiązują też opłaty za niektóre leki. 

Warto zabrać więc ze sobą dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie koszty leczenia, także te nierefundowane przez EKUZ. Dodatkowo polisa zapewnia ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, a także bagażu czy sprzętu sportowego. Ochroną można objąć też uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, zdarzenia pod wpływem alkoholu czy zaostrzenie się chorób przewlekłych.

W naszym kalkulatorze można taką polisę znaleźć już od 3,27 zł dziennie. Wystarczy wypełnić prosty formularz, dotyczący kierunku i celu podróży oraz zapoznać się z różnymi propozycjami najpopularniejszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Wybrane ubezpieczenie można zakupić online, zostanie ono przesłane na maila w PDF-ie. 

Co warto wiedzieć?
  1. Litwa graniczy z Polska na północnym wschodzi, od granicy dzieli nas niespełna 200 km do Wilna.
  2. Od Suwałk do Wilna dojedzie się w około  2 godziny 46 minut, trasa liczy 224 km. Wybierając trasę przez Augustów pokona się do stolicy Litwy 212 km, zajmie to około 2 godzin 50 minut.
  3. Na Litwie nie obowiązują winiety.
  4. Warto zabrać ubezpieczenie turystyczne na Litwę, dostępne już od 3,2 zł dziennie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania