Wczasy w Złotych Piaskach – o tym trzeba pamiętać!

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.1

Krystalicznie czyste morze, temperatura niespadająca poniżej 25 stopni Celsjusza i góry złotego piasku – to wszystko przyciąga do bułgarskiego kurortu turystów z Polski, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Bogate życie nocne i wypełniona atrakcjami okolica sprawiają, że wakacje w Złotych Piaskach spełnią oczekiwana każdego poszukiwacza wrażeń.  Złote Piaski to najpopularniejszy kurort turystyczny w Bułgarii, który leży […]

wakacje w Złotych Piaskach

Krystalicznie czyste morze, temperatura niespadająca poniżej 25 stopni Celsjusza i góry złotego piasku – to wszystko przyciąga do bułgarskiego kurortu turystów z Polski, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Bogate życie nocne i wypełniona atrakcjami okolica sprawiają, że wakacje w Złotych Piaskach spełnią oczekiwana każdego poszukiwacza wrażeń. 

Złote Piaski to najpopularniejszy kurort turystyczny w Bułgarii, który leży na samym wybrzeżu Morza Czarnego w odległości 17 km od Warny. Nazwa miejscowości pochodzi od charakterystycznego, złotego piasku, którym wypełnione są miejscowe plaże.

Złote Piaski – atrakcje turystyczne:

Wspaniała pogoda i rozbudowana infrastruktura turystyczna co roku przyciągają do kurortu tysiące turystów. Co cieszy się zatem największą popularnością?

  • Bajkowe plaże i gorące morze – większość odwiedzających Złote Piaski turystów myśli o wypoczynku na plaży i kąpielach w gorącym morzu. Rozciągająca się na obszarze prawie 4 km plaża jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Europie. Jej największe zalety to wyjątkowa czystość słynnego złotego piasku, a także łagodne zejście do morza, które sprawia, że idealnie nadaje się ona do odpoczynku z małymi dziećmi.
  • Warna – w odległości 17 km od Złotych Piasków znajduje się Warna, czyli trzecie co do wielkości bułgarskie miasto. Jest to miejscowość z bogatą historią, w której znajdziemy mnóstwo zabytków (pozostałości budowli rzymskich, fortyfikacje bizantyjskie, Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy) i atrakcji turystycznych (Delfinarium, klasztor skalny Aładża, Muzeum Medycyny).
  • Park Przyrodniczy Złotych Piasków – jeżeli zapragniemy chwilowego wyciszenia, koniecznie powinniśmy wybrać się do otaczającego bułgarski kurort lasu. Znakomitym pomysłem będzie również decyzja o odwiedzeniu okolicznego Parku Narodowego, którego tereny obfitują w rzadkie rośliny i gatunki zwierząt. Wytyczono w nim pięć szlaków turystycznych, które poprowadzą nas przez wszystkie przyrodnicze atrakcje.

Złote Piaski na własną rękę – jak zorganizować wakacje?

Gdy wybieramy się na zagraniczne wakacje, nieuchronnie stajemy przed dylematem: czy skorzystać z oferty biura podróży, czy zorganizować wszystko na własną rękę? Jeżeli wybierzemy pierwszą możliwość, prawdopodobnie uda nam się więcej zaoszczędzić. W drugim przypadku zyskamy jednak możliwość dostosowania całego planu urlopu do własnych potrzeb.

Złote Piaski z biurem podróży

•       8-dniowy pobyt w Hotelu Perla z Itaką: 989 zł za osobę

•       8-dniowy pobyt w Hotelu Briz z Itaką: 1 319 PLN za osobę

•       7-dniowy pobyt w Hotelu Kaliopa (oferta ze strony Fly.pl): 1 085 PLN za os.

Złote Piaski na własną rękę

Połączenia lotnicze:

•       Lot w obie strony (1-8 lipca) z RyanAir i Bulgaria Air (Kraków-Warna): 1 667 zł za osobę

•       Lot w obie strony (1-8 lipca) z RyanAir i Bulgaria Air (Warszawa Modlin-Warna): 962 zł za osobę

•       Lot w obie strony (1-8 lipca) z Austrian Air (Kraków-Sofia): 713 zł za osobę

Zakwaterowanie:

•       6 noclegów w Apartments Vicente dla 2 dorosłych z dzieckiem: 828 zł

•       6 noclegów w Royal Hostel dla 2 dorosłych z dzieckiem: 849 zł

•       6 noclegów w Hotelu Erma dla 2 dorosłych z dzieckiem: 1 585 zł

Korzystniejszą opcją w tym przypadku będzie jednak wyjazd z biurem podróży. Samodzielnie organizowane wakacje w Złotych Piaskach wiążą się z wyższymi kosztami, zwłaszcza w szczycie sezonu.

Rodzinne wakacje – Złote Piaski z dzieckiem

Rozbudowana infrastruktura turystyczna i wspaniały klimat sprawiają, że bułgarski kurort idealnie nadaje się na rodzinny urlop. Złote Piaski to około 240 hoteli o zróżnicowanym standardzie, spośród których bez problemu wybierzemy jeden odpowiadający potrzebom naszych najbliższych.

Dni spędzane nad gorącym morzem, place zabaw na terenie pensjonatów i niezapomniane miejskie atrakcje to gwarancja udanego wypoczynku również dla najmłodszych.

Wspomniane wcześniej delfinarium w Warnie, w którym organizowane są pokazy delfinów, a także park wodny Aquapolis (zjeżdżalnie, wodospady, jacuzzi i baseny) to tylko dwa z wielu miejsc, które warto odwiedzić. Niezapomnianym przeżyciem będzie również wizyta w urokliwych okolicznych miejscowościach, takich jak Bałczik, Sweti Konstantin i Sweta Elena czy Albena.

Złote Piaski – bezpieczeństwo

Bułgaria jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje podwyższone ryzyko terrorystyczne, a zagrożenie przestępczością nie jest wysokie. W kurortach i większych miastach zdarzają się jednak kradzieże pieniędzy i dokumentów.

Na co uważać:

  • Kieszonkowcy – jednym z największych miejscowych zagrożeń są kradzieże kieszonkowe, najczęściej spotykane w dużych skupiskach ludności. Aby ich uniknąć, należy zachowywać stałą ostrożność i nie nosić przy sobie dużych sum pieniędzy.
  • Zatrucia pokarmowe – chociaż hotele i miejscowe restauracje kuszą atrakcyjnymi cenami za wyżywienie, w wielu przypadkach warto go unikać. Należy również stronić od jedzenia ulicznego i sięgać wyłącznie po świeże produkty.
  • Zagrożenia na drodze – stan bułgarskich dróg często pozostawia wiele do życzenia, a wielu miejscowych kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.
  • Oszustwa – wielu odwiedzających Bułgarię turystów skarży się na zawyżone ceny np. w klubach, dyskotekach, sklepach i taksówkach. Zanim zdecydujemy się skorzystać z danej usługi, powinniśmy poznać jej cenę.

Ubezpieczenie turystyczne do Złotych Piasków

Jeżeli planujemy zagraniczne wakacje z całą rodziną, naszym priorytetem powinniśmy uczynić bezpieczeństwo. Chociaż odwiedzając Bułgarię możemy skorzystać z bezpłatnej karty EKUZ, musimy pamiętać, że zakres zapewnianej przez nią ochrony jest ograniczony. Karta nie refunduje kosztów akcji ratowniczych oraz transportu do kraju, a wiele bardziej skomplikowanych zabiegów medycznych wymaga partycypacji w wysokich kosztach.

Aby zyskać gwarancję, że w razie jakichkolwiek kłopotów zyskamy prawo do profesjonalnej pomocy, warto zdecydować się na zakup polisy. Najtańsze ubezpieczenie podróżne do Bułgarii kupimy już w cenie 2, 80 zł dziennie. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, czy jej zakres jest wystarczająco szeroki. Najważniejsze elementy polisy to: ubezpieczenie kosztów leczenia (min. 30 000 euro), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz OC w życiu prywatnym.

Przykładowe oferty ubezpieczeń

Tygodniowy wyjazd dla 3 osób (w PLN):

  • UNIQA w cenie 44, 90 PLN (lecz. 42 609, NNW 8 522, bagaż 852)
  • Nationale Nederlanden w cenie 85, 41 (lecz. 150 000, rat. 50 000, OC 150 000, OC sport. 150 000)
  • Allianz w cenie 269, 85 (lecz. 500 000, rat. 50 000, NNW 40 000, OC 100 000, bagaż 4 000, OC sport. 100 000)

Wakacje w Złotych Piaskach

Kurort cieszył się popularnością w czas komunizmu, dziś także jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski. I nie ma się czemu dziwić – piękne plaże, nowoczesne hotele, wiele atrakcji i przystępne ceny sprawiają, że wakacje w Złotych Piaskach będą naprawdę niezapomniane

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania