W jakich sytuacjach ubezpieczenia turystyczne są konieczne?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo ważnym elementem podróży i, mimo że z reguły nie istnieje obowiązek jego posiadania, zdarzają się sytuacje, gdy będzie konieczne. O zasadności ochrony na czas wyjazdu powinieneś pamiętać, niezależnie od tego, dokąd się wybierasz oraz w jakim celu. Jeśli jest już ono wymagane, warto wiedzieć, co powinno zawierać. Jeżeli przed wyjazdem zastanawiasz […]

obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo ważnym elementem podróży i, mimo że z reguły nie istnieje obowiązek jego posiadania, zdarzają się sytuacje, gdy będzie konieczne. O zasadności ochrony na czas wyjazdu powinieneś pamiętać, niezależnie od tego, dokąd się wybierasz oraz w jakim celu. Jeśli jest już ono wymagane, warto wiedzieć, co powinno zawierać.

Jeżeli przed wyjazdem zastanawiasz się, czy ubezpieczenie jest potrzebne, podpowiadamy, że tak. Podróż bez właściwej ochrony zawsze jest sporym ryzykiem. Wybierając się do europejskich krajów (nie wszystkich) możesz oczywiście liczyć na pomoc EKUZ, ale uprzedzamy, że taka ochrona nie jest wystarczająca, a wydatki, które poniesiesz w razie nieszczęśliwego zdarzenia, będą dużo wyższe niż cena podstawowej polisy. Inaczej wygląda sprawa, gdy musisz posiadać ubezpieczenie. Kiedy spotkasz się z taką sytuacją?

Ubezpieczenie do wyjazdów zorganizowanych przez biura podróży

Wykupując wycieczkę w jakimkolwiek biurze turystycznym, musisz liczyć się z tym, że istnieją obowiązkowe ubezpieczenia turystyczne. Organizatorzy turystyki według przepisów prawa muszą zapewnić urlopowiczom ochronę. Nie zawsze jednak taka polisa będzie dla Ciebie wystarczająca. Biura zazwyczaj posiadają ograniczone pakiety ubezpieczenia i nie zawsze możesz je rozszerzyć. W takiej sytuacji warto dokupić na własną rękę polisę turystyczną, która zagwarantuje Ci wysoki poziom bezpieczeństwa podczas wyjazdu zagranicznego. Koniecznie pamiętaj wtedy o wysokich sumach ubezpieczenia.

 

Kup najlepsze ubezpieczenie

Ubezpieczenie do państw z obowiązkiem wizowym

Mimo że nie posiadasz obowiązku zakupu ubezpieczenia turystycznego, w niektórych przypadkach możesz mieć problem z wjechaniem na teren kraju, jeżeli wcześniej się w takowe nie zaopatrzyłeś. Bardzo często dotyczy to krajów, w których istnieje obowiązek wizowy. Zazwyczaj obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne musi posiadać, wyszczególnienie państwa, do którego się udajesz.

Na stronie MSZ możemy znaleźć informacje o konieczności posiadania ubezpieczenia, dla danych państw.

Państwo

Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne

1

Afganistan

Przed przyjazdem do Afganistanu konieczne jest wykupienie ubezpieczeń osobowych z opcją pokrycia kosztów transportu chorego na leczenie w innym kraju. Nie ma obowiązku ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

2

Benin Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.

3

Białoruś Obywatele polscy składający w urzędach konsularnych Republiki Białorusi w Polsce wniosek o wydanie wizy obowiązani są przedstawić polisę ubezpieczenia medycznego honorowaną na terytorium Białorusi. Kontrola posiadania przez obywateli RP ubezpieczenia medycznego odbywa się przy wjeździe na terytorium Białorusi, w przejściach granicznych, podczas rejestracji w hotelach i urzędach meldunkowych, tj. rejonowych Wydziałach ds. Obywatelstwa i Migracji. Informacji w sprawie punktów sprzedaży polis ubezpieczenia medycznego oraz ich cen udzielają urzędy konsularne Republiki Białoruś w Polsce. Kierowcy powinni dodatkowo wykupić w Polsce międzynarodową zieloną kartę.

4

Egipt Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej. W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

5

Ghana Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

6

Gujana Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarze mogą żądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

7

Indie Bezwzględnie należy mieć tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.
8 Kuba Polisa ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Wyspę. Należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje.
9 Nepal Na czas chodzenia po szlakach górskich należy zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową ważną na pułap po jakim będziemy się poruszać. Przy zaistnieniu potrzeby ewakuacji ze szlaków górskich, należy mieć świadomość, że godzina lotu helikoptera wynosi od 1,5 do 2,5 tys. USD.
10 Nigeria Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.
11 Timor Wschodni Nie należy udawać się w podróż zagraniczną bez ważnego ubezpieczenia od kosztów leczenia. W przypadku Timoru, szczególnie istotne jest aby wykupiona polisa ubezpieczeniowa obejmowała również pokrycie kosztów ewentualnej ewakuacji medycznej. Na Timorze brakuje podstawowej opieki medycznej i poważniejsze urazy lub choroby leczone są w szpitalach australijskich lub w Singapurze.
12 Togo Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.
13 Wybrzeże Kości Słoniowej Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji ze strony polakzagranica.msz.gov.pl

Wewnętrzne regulacje terytoriów i ośrodków a ubezpieczenie

Zdarza się również, że prywatne ośrodki będą od nas wymagać posiadania ubezpieczenia. Z taką sytuacją spotkał się jeden z turystów, który wybrał się na kilka dni na narty do Czech. W ośrodku narciarskim skontrolowano go pod kątem posiadania właściwej ochrony.

Chociaż osoby biorące udział w ekspedycjach oraz uprawiające sporty wysokiego ryzyka doskonale zdają sobie sprawę w niebezpieczeństwa i pamiętają o zakupie polisy, należy wspomnieć, że ich również może dotyczyć obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne. W tym przypadku konieczne jest wykupienie rozszerzenia ochrony o ekstremalne uprawianie sportów. Na terenie niektórych himalajskich krajów, właśnie ze względu na brak ochrony, możesz zostać niedopuszczony do wyprawy.

 

Porównaj ubezpieczenia

 

Z obowiązkowymi polisami na wyjazd, raczej nieczęsto mamy do czynienia, musisz jednak pamiętać, że zdarzają się takie sytuacje. Niezależnie czy ubezpieczenia są konieczne, czy nie, dodatkowej ochrony nigdy za wiele. Szczególnie, gdy wybierasz się do odległych państw lub zamierzasz uprawiać ryzykowne sporty. Kompleksowe ubezpieczenie może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi i warto wybrać to najlepsze, czyli z wysokimi sumami ubezpieczenia.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania