Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w mBank – analiza polisy

Kamil Sztandera
Udostępnij:
5

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w mBank dostępne jest w trzech wariantach: Minimum, Medium i Maksimum. Polisę można wykupić na wyjazd zagraniczny trwający od 1 do 90 dni. Jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający z powodu zbyt niskich sum gwarantowanych kosztów leczenia i akcji ratowniczej. Ubezpieczenie turystyczne mBank obowiązuje w Europie i na świecie z […]

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w mBank – analiza polisy

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w mBank dostępne jest w trzech wariantach: Minimum, Medium i Maksimum. Polisę można wykupić na wyjazd zagraniczny trwający od 1 do 90 dni. Jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający z powodu zbyt niskich sum gwarantowanych kosztów leczenia i akcji ratowniczej.

Ubezpieczenie turystyczne mBank obowiązuje w Europie i na świecie z wyłączeniem terytorium Polski. Zakres ochrony można rozszerzyć w przypadku amatorskiego uprawiania sportu, nurkowania oraz pracy za granicą. Jednak polisa nawet za dodatkową opłatą nie chroni osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Ubezpieczenie turystyczne mBank – trzy warianty ochrony

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w mBank mogą kupić klienci posiadający w tej instytucji finansowej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Dostępne są polisy indywidualne (do 10 osób), rodzinne (do 6 osób) lub grupowe (do 15 osób, nie trzeba być jednym z członków grupy). Można wybrać jeden z trzech wariantów ochrony, które prezentuje poniższa tabela.

Porównanie zakresu ochrony trzech wariantów ubezpieczenia turystycznego mBank

Zakres ochronyWariant MinimumWariant MediumWariant Maksimum
Koszty leczenia35 000 zł80 000 zł250 000 zł
Koszty transportu medycznego30 000 zł50 000 zł80 000 zł
Koszty ratownictwa20 000 zł
AssistanceTakTakTak
NNW15 000 zł25 000 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym100 000 zł200 000 zł
Ubezpieczenie bagażu1000 zł2000 zł

Źródło: mBank

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny mBank – jakie koszty pokrywa?

Ubezpieczenie turystyczne mBank zakresem ochrony obejmuje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Sfinansowane zostaną również wydatki związane z akcją ratowniczą lub koniecznością poszukiwania poszkodowanego. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), polisa refunduje m.in.:

 • badania i zabiegi ambulatoryjne,
 • zakupy lekarstw i środków opatrunkowych,
 • konsultacje lekarskie,
 • hospitalizację,
 • leczenie stomatologiczne.

Ubezpieczenie pokryje również koszty transportu medycznego w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Polisa refunduje m.in. następujące świadczenia:

 • transport z miejsca wypadku do najbliższego szpitala lub placówki służby zdrowia,
 • transport do Polski, jeśli wymaga tego stan zdrowia zgodnie z pisemnym zaleceniem lekarza.

W ramach assistance ubezpieczony może liczyć na całodobowy kontakt telefoniczny z centrum pomocy ubezpieczyciela. Towarzystwo pomoże również w razie problemów z rezerwacją hotelu lub lotu, czy wypożyczeniu samochodu. Gwarantuje też wsparcie na wypadek kradzieży lub utraty dokumentów niezbędnych w podróży. Ponadto posiadacze wariantów Medium oraz Maksimum mogą skorzystać z takich świadczeń, jak:

 • pomoc w powrocie towarzyszących członków rodziny ubezpieczonego w razie organizacji transportu poszkodowanego do Polski,
 • pomoc w organizacji pobytu i podróży powrotnej osoby towarzyszącej,
 • pomoc w zorganizowaniu wcześniejszego powrotu do Polski,
 • pomoc prawna.

Posiadacze ubezpieczenia turystycznego mBanku w wariantach Medium oraz Maksimum, mogą również liczyć na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego bagażu. Jeżeli został on utracony, rekompensata będzie wypłacona, gdy szkoda była spowodowana:

 • zdarzeniem losowym (np. pożarem, huraganem, powodzią, lawiną),
 • zniszczeniem lub uszkodzeniem bagażu w czasie akcji ratowniczej,
 • kradzieżą z włamaniem oraz rabunkiem,
 • nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem (które uniemożliwiały opiekę nad bagażem),
 • zaginięciem w przypadku, gdy bagaż znajdował się pod opieką zawodowego przewoźnika (na podstawie dokumentu przewozowego).

Ubezpieczenie turystyczne mBank – rozszerzenia i wyłączenia ochrony

Opłacając wyższą składkę, można rozszerzyć zakres ochrony polisy. mBank daje taką możliwość turystom uprawiającym amatorsko sporty zimowe (narty i snowboard), a także nurkowanie. Ponadto z tej opcji mogą skorzystać Polacy pracujący za granicą, ale nie w przypadku wykonywania obowiązków o wysokim stopniu ryzyka. Niestety nawet za dodatkową opłatą, ubezpieczeniem nie mogą zostać osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Do innych wyłączeń zawartych w OWU należą m.in.:

 • brak refundacji leczenia, które wychodzi poza podstawowy zakres umożliwiający powrót do Polski,
 • brak refundacji operacji plastycznych oraz zabiegów kosmetycznych,
 • brak pokrycia szkód w ramach OC, powstałych w wyniku działań należących do ubezpieczonego psów, koni oraz zwierząt dzikich i egzotycznych,
 • brak pokrycia szkód w ramach NNW, powstałych w wyniku zatrucia pokarmowego lub chorób zawodowych,
 • brak pokrycia zniszczenia przedmiotów znajdujących się w bagażu, w tym cennych rzeczy (np. gotówka, karty płatnicze, biżuteria, sprzęt sportowy).

Ile wynosi cena ubezpieczenia turystycznego mBank?

Niestety osoby niebędące klientami mBanku nie mogą sprawdzić ceny ubezpieczenia turystycznego przed jego zakupem. Bank uniemożliwia przeprowadzenie wstępnej kalkulacji wysokości składki na stronie internetowej. Jak informuje, cena polisy zależy od:

 • wariantu: Minimum, Medium, Maksimum,
 • zakresu terytorialnego,
 • okresu ubezpieczenia,
 • czy ochrona zostanie rozszerzona o amatorskie uprawianie sportów zimowych bądź nurkowanie, a także wykonywanie pracy za granicą,
 • liczby osób ubezpieczonych.

Ubezpieczenie na wyjazd turystyczny mBank – wady i zalety

Dużym minusem ubezpieczenia turystycznego mBank jest brak refundacji akcji ratowniczej w wariantach Minimum i Medium. Oba z nich posiadają również zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia na terenie Europy, która powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Tymczasem podstawowy pakiet oferuje 35 000 zł (około 8160 euro), a średni 80 000 zł (około 18 650 euro). Z kolei w przypadku podróży poza Stary Kontynent, minimalny limit refundacji świadczeń medycznych to przynajmniej 60 000 euro. mBank w najwyższym pakiecie proponuje nieco niższą kwotę 250 000 zł (około 58 275 zł).

Polisę turystyczną w niskiej cenie ze znacznie wyższymi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i akcji ratowniczej (600 000 zł, czyli około 139 860 euro), można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Koszt jej zakupu w przypadku wyjazdu na terenie Europy w celu wypoczynku lub zwiedzania wynosi 7,27 zł dziennie dla osoby dorosłej. Pełny zakres ochrony ubezpieczenia wygląda następująco:

Zakres ochrony przykładowego ubezpieczenia turystycznego w kalkulatorze rankomat.pl

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczenia600 000 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł
NNW50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu1500 zł
AssistanceW ramach kosztów leczenia

Źródło: rankomat.pl

Zalety:

 • możliwość zakupu polisy turystycznej w mBanku w ramach posiadanego rachunku,
 • możliwość rozszerzenia ochrony o amatorskie uprawianie sportów zimowych, nurkowanie i pracę za granicą.

Wady:

 • zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia w wariantach Minimum i Medium,
 • brak refundacji akcji ratowniczej w wariantach Minimum i Medium,
 • brak możliwości rozszerzenia ochrony o choroby przewlekłe,
 • brak możliwości poznania przed zakupem ceny polisy przez osoby niebędące klientami mBanku.

Ubezpieczenie turystyczne mBanku to oferta jedynie dla jego klientów, którzy natychmiast potrzebują polisę. Potwierdza to fakt, że mogą je kupić wyłącznie osoby posiadające w nim rachunek bankowy. Jest to konieczny wymóg, aby dowiedzieć się ile wynosi koszt zakupu poszczególnych wariantów. Poza tym na rynku są dostępne pakiety z szerszym zakresem ochrony w niskich cenach, którą można poznać od razu. W związku z tym korzystniej będzie zamiast wybrać którąś ze standardowych opcji proponowanych przez mBank, indywidualnie dobrać ubezpieczenie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Podsumowanie:
 1. Możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczenia
 2. Brak możliwości rozszerzenia ochrony o choroby przewlekłe
 3. Brak refundacji akcji ratowniczej w wariantach Minimum i Medium
 4. Cenę ubezpieczenia sprawdzisz tylko jako klient banku.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania