Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży? Bezpieczna mama w podróży.

Redakcja
Udostępnij:

Przyszłe mamy z roku na rok stają się coraz bardziej aktywne. Ciąża nie jest przeszkodą w podróżowaniu i zwiedzaniu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka planuje wyjazd za granicę nawet w zaawansowanej ciąży. Jak przygotować się do takiej podróży? I najważniejsze – czy standardowe ubezpieczenie turystyczne wystarczy? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te […]

...

Przyszłe mamy z roku na rok stają się coraz bardziej aktywne. Ciąża nie jest przeszkodą w podróżowaniu i zwiedzaniu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka planuje wyjazd za granicę nawet w zaawansowanej ciąży. Jak przygotować się do takiej podróży? I najważniejsze – czy standardowe ubezpieczenie turystyczne wystarczy? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Nie można nic robić wbrew zdrowemu rozsądkowi. Przede wszystkim przyszła mama powinna pomysł wyjazdu uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Jeśli ten nie będzie miał żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, można się pakować i przygotowywać do wakacji. Najważniejsze to wybrać optymalny sposób podróżowania – tak, żeby nie był zbyt długi i męczący, maksymalnie do dwóch-trzech godzin. Kobiety w zaawansowanej ciąży powinny unikać podróży samolotami – ryzyko porodu w powietrzu jest zbyt wysokie, a w razie komplikacji pomoc może nie zostać udzielona odpowiednio szybko (niektóre linie lotnicze z tego powodu odmawiają wpuszczania ciężarnych pasażerek na pokład).

Niezwykle ważny jest też kraj docelowy. Najlepiej, żeby były to miejsca położone blisko cywilizacji, z dostępem do profesjonalne służby zdrowia. Przyszłe mamy powinny unikać krajów egzotycznych, gdzie łatwo o zarażenie się niebezpieczną chorobą oraz tych państw, gdzie służba zdrowia nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy na miejscu podróży oraz w drodze do niego znajdują się odpowiednio wyposażone i zaopatrzone placówki medyczne.

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża. Jaką opcję wybrać?

ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży - jak znaleźć najlepsze?Wiadomo, że opieka zdrowotna poza granicami kraju jest płatna. W krajach Unii Europejskiej oraz EFTY przysługuje nam refundacja części usług w ramach EKUZ, ale nie pokrywa ona w 100% wszystkich wymaganych opłat. Lepiej więc zainwestować w polisę turystyczną, która pokryje wszystkie koszty leczenia. Powstaje zatem pytanie, czy wystarczy standardowe ubezpieczenie, czy też ubezpieczyciele wymagają rozszerzania go o choroby przewlekłe? To zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego – szczegółowo omawia każde z nich tę sytuację w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Niektórzy ubezpieczyciele nie wymagają dokupienia dodatku, oferując kompleksowe pokrycie wszystkich kosztów leczenia związanych z ciążą i porodem, inne nie wymagają rozszerzenia, ale w ramach polisy zostanie opłacona tylko jedna wizyta lekarska lub nie zostaną pokryte koszty przedwczesnego porodu. Jeszcze inne ubezpieczenia wyróżniają konieczność dokupienia rozszerzenia po określonym w  OWU tygodniu ciąży. Część ubezpieczycieli wymaga, by kobiety ciężarne zakupiły rozszerzenie choroby przewlekłe.

Rozszerzenie „choroby przewlekłe”. Jak to działa?

Bezpieczna mama - kup ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży

Jeśli ubezpieczyciel w wyłączeniach OWU zamieszcza ciążę, to konieczne będzie wykupienie tego rozszerzenia. Wówczas zostaną pokryte wszystkie koszty związane z ciążą , porodem i opieką nad dzieckiem, oczywiście do wysoki sumy gwarantowanej. Warto więc zadbać, żeby ta suma była odpowiednio wysoka, a nawet wyższa niż w przypadku standardowych polis turystycznych. Ile kosztuje rozszerzenie „choroby przewlekłe”? Składka standardowego ubezpieczenia zostanie powiększona od 200% lub 300%. Firmy ubezpieczeniowe w ten sposób chronią się przed większym ryzykiem.

Co poza kosztami leczenia? Zakres ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży

Czym różni się ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży od zwykłej polisy?

Koszty leczenia to najważniejszy element polisy, ale nie jedyny. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne musi zawierać także NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) oraz ochronę bagażu od kradzieży, zniszczenia czy też zgubienia. W przypadku uprawiania sportów uznawanych za ekstremalne lub podwyższonego ryzyka trzeba wykupić dodatkowe rozszerzenie oraz koszty ratownictwa. Koszt polisy zależy od wybranych dodatków, indywidualnych preferencji, długości pobytu czy charakteru wyjazdu. Najtańsze ubezpieczenie można zakupić od 2,5 zł za dzień ochrony. Najlepiej jednak samemu znaleźć najkorzystniejszą dla siebie polisę w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Bezpieczna podróż przyszłej mamy

Mama na wakacjach kupuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale wyjątkowy stan – warto więc zadbać o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka, nawet będąc w podróży i poza granicami kraju. Odpowiednia opieka zdrowotna to priorytet – by w razie jakichkolwiek problemów czy komplikacji mieć, gdzie szukać pomocy. Lepiej za tę pomoc nie płacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne właściwie dobrane pozwoli zaoszczędzić pieniądze, nerwy i zapewni bezpieczną, spokojną podróż, nie dla jednej, a dla dwóch osób – mamy i jej dziecka!

Autor

Redakcja

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zuzanna Bracka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zuzanna Bracka
Gość
Zuzanna Bracka

Ja ma całą polisę na życie i dokupuję na wyjazdy od jednego towarzystwa – Stowarzyszenie Ubezpieczonych Grupowo, bo dają mi fajne warunki. i byłam za granicą i w ciaży i z dzieckiem także super 🙂

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania