Ubezpieczenie kosztów leczenia bez tajemnic. Jak wybrać sumę gwarantowaną?

Redakcja
Udostępnij:

Za kilka dni wyjazd na urlop, w zasadzie jesteś już spakowany i gotowy, brakuje tylko ubezpieczenia na czas podróży. Wchodzisz na naszą stronę, porównujesz i….. nie masz pojęcia, na co się zdecydować. Bo skąd wiadomo, że lepiej wziąć koszty leczenia na 30 000 euro niż na 20? I czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? […]

...

Za kilka dni wyjazd na urlop, w zasadzie jesteś już spakowany i gotowy, brakuje tylko ubezpieczenia na czas podróży. Wchodzisz na naszą stronę, porównujesz i….. nie masz pojęcia, na co się zdecydować. Bo skąd wiadomo, że lepiej wziąć koszty leczenia na 30 000 euro niż na 20? I czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Spokojnie, usiądź, wygodnie, przeczytaj nasze porady i na spokojnie wybierz najlepszą dla siebie polisę z dostosowanymi do wyjazdu kosztami leczenia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia – co w ogóle o nich trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie kosztów leczenia, w skrócie nazywane również ubezpieczeniem KL to ogół wydatków na świadczenia medyczne, które są zapewnione w ramach polisy turystycznej podczas wyjazdu za granicę. Jest to szeroki zakres pomocy udzielanej w szpitalach, klinikach, przez lekarzy oraz służby ratownicze, za którą (jeśli jest to zgodne z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe. Koszty leczenia są obwarowane limitami, czyli sumami gwarantowanymi.

Co pokrywają koszty leczenia?

W ramach tego ubezpieczenia opłacane są badania medyczne, wizyty lekarskie (domowe i w gabinetach), doby spędzone w szpitalu, zabiegi i operacje, transport sanitarny (ambulansem, śmigłowcem) oraz transport powrotny pacjenta do kraju, ratownictwo (czasem jest zaliczane jako osobny element ubezpieczenia) na lądzie, morzu, w górach oraz jaskiniach, zakup leków, środków opatrunkowych oraz innych akcesoriów medycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Koszty leczenia, czyli co to jest ubezpieczenie KL i co zapewnia?

Koszty leczenia a EKUZ – co mamy za darmo, a za co trzeba płacić?

ekuz_18018

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia osobom ubezpieczonym w ramach publicznej służby zdrowia. Karta upoważnia do skorzystania z opieki medycznej za granicą na tych samych zasadach, jakie przysługują obywatelom kraju, w którym się przebywa (dotyczy to oczywiście państw Unii Europejskiej i krajów EFTA). EKUZ dotyczy zatem podstawowych usług medycznych, nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, w tym takich istotnych jak powrót do kraju, zakup leków czy pomoc specjalistów. Trzeba zatem mieć na uwadze, że karta nie może zastąpić ubezpieczenia turystycznego – mówi o tym sam NFZ, zalecając zakup dodatkowej polisy na czas wyjazdu. Transport sanitarny, leczenie dentystyczne, pobyt w szpitalu – w wielu krajach za takie “przyjemności” pacjent płaci sam lub dopłaca w jakiejś części. A jeśli trafimy do placówki prywatnej, to nawet EKUZ nie pomoże – będziemy zobowiązani do opłacenia 100% kosztów leczenia.

Jak wybrać sumę gwarantowaną kosztów leczenia?

Każda oferta ubezpieczenia kosztów leczenia ma jasno określoną sumę gwarantowaną, do której będą pokrywane wydatki na opiekę medyczną, limit, do którego towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci lub zrefunduje koszty pobytu w szpitalu, operacji, leków itp. Skąd więc wiedzieć, jaką sumę wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Dopasuj sumę gwarantowaną KL do kraju i czasu podróży

Wiadomo – w Europie część kosztów możemy odzyskać, posiadając EKUZ, w innych państwach świata nie mamy takiej możliwości. W jednym kraju koszty leczenia są śmiesznie tanie, inne horrendalnie drogie. Dlatego wybierając polisę, musimy dopasować wysokość sumy gwarantowanej do miejsca, w którym planujemy przebywać. Eksperci sugerują, że bezpieczna minimalna suma kosztów leczenia na terenie Europy wynosi 20 000 euro, ale mimo to warto na stronie NFZ sprawdzić, co w danym kraju zapewnia nam EKUZ i dopiero wybrać odpowiednią opcję. Z najwyższych kosztów leczenia słynną takie państwa, jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia – tam minimalna suma gwarantowana powinna wynosić 50 000 euro.

W przypadku dłuższych wyjazdów (np. ponad miesiąc) lepiej zdecydować się na wysoki limit – bo może się okazać, że z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia będziemy korzystać kilkukrotnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenie kosztów leczenia bez limitu – nie ma określonej sumy, zostaną zaś pokryte wszystkie koszty leczenia. Polisa będzie odpowiednio droższa – ale jeśli planuje się dłuższy wyjazd, to takie rozwiązanie będzie idealne.

Uważaj na ciążę i choroby przewlekłe – pamiętaj o rozszerzeniach

globe-travel-moneyTowarzystwa ubezpieczeniowe traktują choroby przewlekłe (zdiagnozowane, długoterminowe, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory) oraz zaawansowaną ciążę jako czynniki zwiększają ryzyko konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Standardowa polisa zatem nie wystarczy, trzeba dokupić stosowne rozszerzenie. Lepiej też zdecydować się na wyższą sumę gwarantowaną, od 30 000 euro wzwyż.

Aktywni płacą więcej – rozszerzenie ubezpieczenia KL od sportów podwyższonego ryzyka i ekstremalnych

Planujesz podczas wyjazdu zagranicznego serfować, nurkować albo jakąkolwiek inną aktywność? Koniecznie sprawdź, czy w Ogólnych Warunkach /ubezpieczenia danego towarzystwa widnieje ona jako aktywność podwyższonego ryzyka lub ekstremalna. Jeśli tak, koniecznie musisz dokupić rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. W innym razie – jeśli podczas uprawiania sportu czy danej aktywności dojdzie do wypadku – koszty leczenia ze standardowej polisy nie zostaną pokryte. Takie formy odpoczynku za granicą są według ubezpieczycieli czynnikiem zwiększającym ryzyko i wymagają nieco innego rodzaju polisy, dlatego warto pomyśleć też o wyższej sumie gwarantowanej.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wiemy już, na jakie czynniki zwrócić przy kosztach leczenia. Ale co dalej? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie różnych ofert i dopasowanie ich do swoich potrzeb – a można to zrobić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. W jednym miejscu znajdują się różne oferty, różnych towarzystw, z dodatkami lub standardowe, dla aktywnych i wypoczywających. Można wybierać wśród różnych pakietów, tak by ubezpieczenie faktycznie zostało zindywidualizowane pod konkretne potrzeby. Kalkulator pomoże też w znalezieniu najkorzystniejszej cenowo oferty.

Ubezpiecz się i podróżuj spokojnie

Ubezpieczenie na wakacje w Polsce - dlaczego warto je mieć?

Polisa turystyczna podczas wyjazdu zagranicznego jest koniecznością. Sam EKUZ nie wystarczy, a problemy zdrowotne mogą się nam przytrafić w każdym miejscu na świecie. Przezorny zawsze ubezpieczony – dlatego lepiej mieć polisę w kieszeni i spokojną głowę, że w razie “w” nie zostaniemy z długami za pobyt w szpitalu.

Autor

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania