Tajlandia szczepienia 2024 – jakie są zalecane? Lista

Patrycja Kajor
Udostępnij:
Oceń tę stronę

Tajlandia to popularne miejsce na wakacje, które zachwyca krajobrazem i pysznym lokalnym jedzeniem, a jednocześnie jest stosunkowo tanie. Niestety klimat tego kraju jest gorący i wilgotny, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób tropikalnych, takich jak malaria czy dur brzuszny. Przed planowaną wyprawą do Tajlandii, warto udać się do lekarza medycyny podróży i zadbać o zalecane szczepienia, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania.

tajlandia szczepienia

Tajlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, który przyciąga podróżnych z całego świata. Możemy się tam zrelaksować na przepięknych plażach i jednocześnie poznać wyjątkową kulturę wschodu.

W przypadku problemów zdrowotnych — dostęp do opieki medycznej jest na dobrym poziomie, ale warto przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiednie szczepienia ochronne. Za wszystkie usługi medyczne zapłacimy bowiem z własnej kieszeni. 

Tajlandia — jakie są ryzyka chorób?

W niektórych rejonach Tajlandii turyści narażeni są na choroby tropikalne.  Przebywanie w odmiennych warunkach środowiskowych, odbiegających od tego, do czego, jesteśmy przyzwyczajeni, może doprowadzić do różnych chorób, takich jak  denga (gorączka krwotoczna), chikungunya, malaria (choroba przenoszone przez komary), schistosomatoza, leiszmanioza, czy japońskie zapalenie mózgu.

Tajlandia w porównaniu do reszty Azji, stoi na wysokim poziomie pod względem poziomu opieki medycznej, ale to wcale nie oznacza, że nie występuje tam prawdopodobieństwo kontaktu z zakaźnymi wydzielinami. W gorącym klimacie nietrudno o ukąszenia przez komary, a także kontakt z jadem owadów błonkoskrzydłych potrafiącym doprowadzić do spustoszenia w organizmie, zwłaszcza u osób uczulonych.

Komary w Tajlandii są aktywne przez cały sezon, szczególnie w porze deszczowej, dlatego nie należy ignorować działań profilaktycznych. Najczęstszym powodem zakażeń jest niewielka wiedza na temat danego kraju i brak odpowiedniej profilaktyki. Czasami wystarczy jedno ukąszenie komara, żeby nabawić się niemałych kłopotów.

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego ryzyka, dlatego warto odpowiednio wcześnie zakupić preparat do odstraszania komarów tropikalnych i pamiętać o moskitierach. Dzięki temu wypoczynek w nadmorskich kurortach będzie bezpieczniejszy.

Poza chorobami tropikalnymi w Tajlandii jest większe ryzyko zachorowania na WZW B, polio, błonicę czy dur brzuszny.

Lista szczepień obowiązkowych do Tajlandii

Bardzo ważnym elementem podróży zagranicznej do Tajlandii są odpowiednie szczepienia ochronne. Polacy nie mają obowiązku wykonywania żadnych szczepień przed podróżą, ale warto je zrealizować przed odwiedzeniem tego kraju. Przed wyjazdem pożądane jest umówienie się na wizytę u lekarza medycyny podróży, który udzieli niezbędnych informacji, przypomni o rejestracji w specjalnym systemie i wspomni o możliwości wykupienia szczepienia.

Wizyta u lekarza powinna mieć miejsce około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem do regionów zagrożonych. Podczas konsultacji należy udzielić informacji na temat kierunku podróży zagranicznej, zakwaterowania i planowanych aktywności.

Oprócz tego trzeba mieć wiedzę na temat historii szczepień, przyjmowanych leków i chorób przewlekłych. By podróż mogła być w pełni bezpieczna, nie powinno się zatajać informacji przed lekarzem.

Lista obowiązkowych szczepień ochronnych do Tajlandii.

Jak podaje WHO, Polacy nie muszą się szczepić przed wyjazdem. Szczepienia obowiązkowe obejmują turystów powyżej 9. miesiąca życia, którzy przybywają do Tajlandii z kraju, gdzie występuje żółta gorączka (między innymi z Ameryki Południowej, Afryki). W takiej sytuacji należy posiadać zaświadczenie o szczepieniu na żółtą febrę, zarówno podczas krótkiego, jak i dłuższego pobytu.

W Polsce preparatem na żółtą febrę jest Stamaril, który należy zastosować minimum dziesięć dni przed wyjazdem. Więcej informacji udzieli lekarz medycyny podróży.

Szczepienia zalecane do Tajlandii — które warto wykonać?

Chociaż w Tajlandii nie ma tak naprawdę szczepień obowiązkowych, ale warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych. Warto wziąć je pod uwagę, żeby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w czasie podróży. Sprawdź także, czy któregoś ze szczepień profilaktycznych nie musisz powtórzyć.

W przypadku podróży do Tajlandii zalecane szczepienia przed wyjazdem mają na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia, takimi chorobami, jak:

 • dur brzuszny,
 • wzw b (wirusowe zapalenie wątroby typu B),
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A (choroba brudnych rąk),
 • polio,
 • krztusiec,
 • tężec,
 • błonica,
 • wścieklizna,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • malaria.

Jeśli często podróżujesz do obszarów występowania chorób tropikalnych, możesz postarać się o międzynarodowe świadectwo szczepień, czyli tzw. żółtą książeczkę, czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień która potwierdza, że masz wymagane szczepienia, przyjmujesz leki przeciwmalaryczne i stosujesz inne działania profilaktyczne. Dzięki temu dokumentowi będziesz w stanie swobodnie podróżować.

Na co uważać w Tajlandii?

Tajlandia to popularny cel podróży, ale nawet tam należy uważać na potencjalne zagrożenia. W krajach Azji południo-wschodniej oprócz występowania chorób tropikalnych, możemy spotkać się także z działalnością kieszonkowców, którzy wykorzystują nieuwagę turystów i w ten sposób się wzbogacają. Zdarza się to najczęściej w mieście lub podczas pobytu na plaży, kiedy to przez nieuwagę zostawiamy na widoku cenne rzeczy.

Trzeba również uważać na nieuczciwych usługodawców, a zwłaszcza taksówkarzy, którzy dość często naliczają kosmiczne ceny za przewóz na krótkim odcinku trasy.

Inny aspekt to problemy zdrowotne, które mogą się pojawić po zjedzeniu ulicznego jedzenia oraz wypiciu wody z kranu. W takiej sytuacji bezpieczniejsza do picia i mycia zębów będzie woda butelkowana. Tajskie jedzenie choć pyszne, to może doprowadzić do rewolucji żołądkowych, dlatego należy unikać stołowania się w podejrzanych lokalach, które są na bakier z higieną. 

Podróż do Tajlandii — jak się przygotować?

Najważniejszym aspektem przed podróżą do Tajlandii jest konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej. Taka wizyta nie zaszkodzi, a może wręcz uchronić przed przykrymi chorobami. Lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości, przyjrzy się Twojemu zdrowiu i w razie potrzeby zleci szczepienia ochronne. Mimo tego, że nie są one obowiązkowe, to czasem lepiej być przezornym.

Pamiętaj❗️ Szczepienia powinny być podane na kilka dni/tygodni przed wylotem. Jeśli masz umówioną wizytę z lekarzem medycyny podróży, zapytaj go również o kwestię profilaktyki przeciw COVID-19 oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu.

O czym jeszcze pamiętać?

 • Zadbaj o wyposażenie podręcznej apteczki — preparaty na ukąszenia, krem z filtrem, najpotrzebniejsze leki (w tym leki przeciwmalaryczne przepisane przez specjalistę).
 • Sprawdź ważność paszportu i dokumentów — paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.
 • Potwierdź rezerwację noclegów i przelotów.
 • Wykup potrzebną wizę turystyczną, jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 30 dni. 

Jeśli planujesz podczas urlopu wypożyczyć w Tajlandii samochód, to musisz złożyć wniosek o międzynarodowe prawo jazdy, ponieważ prawo tajskie nie uznaje polskich uprawnień do kierowania pojazdami. Taki dokument otrzymasz w starostwie powiatowym. Kosztuje on kilkadziesiąt złotych, czeka się na niego zaledwie kilka dni, a jest ważny do trzech lat.

Koniecznie wykup też ubezpieczenie zdrowotne i w polisę od kosztów rezygnacji, która uchroni Cię przed utratą pieniędzy, gdy zajdzie konieczność rezygnacji z wycieczki.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii — jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii to obowiązkowy punkt podróży, zwłaszcza że koszty leczenia w tych regionach są spore. Koniecznie zadbaj o odpowiednią polisę, która pokryje wizytę u lekarza. Najlepszy będzie wariant zawierający pokrycie kosztów wizyty lekarskiej, potrzebnych badań i w razie wypadku — przewozu karetką do szpitala. Polisa powinna zapewniać też ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i Assistance.

Ochroną warto objąć też bagaż czy sprzęt sportowy. Przyda się też OC w życiu prywatnym. Jeśli planujesz aktywne wakacje w Tajlandii, to sprawdź, czy ubezpieczenie nie wymaga dodatkowego rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Większość towarzystw oferuje też ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu. Za dodatkową składką można ubezpieczyć też koszty rehabilitacji po powrocie do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
90,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
110,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
131,50 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Proama
76,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
90,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
110,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
131,50 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)

Taką polisę zakupisz za pomocą naszego kalkulatora. Wystarczy, że podasz dane dotyczące Twojej podróży oraz zapoznasz się z przedstawionymi ofertami. Możesz sam dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. Zajmie Ci to kilka minut, a dokument polisy będzie wysłany mailem.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy trzeba się szczepić do Tajlandii?

  Obecnie podróżni z Polski nie mają obowiązku szczepienia przed podróżą do Tajlandii, ale można wybrać zalecane szczepienia ochronne.

 2. Ile kosztuje pakiet szczepień do Tajlandii?

  Ceny szczepień na malarię, błonicę czy krztusiec są bardzo różne i wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną dawkę. Szczegółowe informacje w tym temacie można uzyskać od lekarza medycyny podróży lub w laboratorium.

 3. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Tajlandii?

  Należy pamiętać o potrzebnych szczepieniach i ubezpieczeniu oraz zaopatrzyć się w preparaty przeciw ukąszeniom tropikalnych owadów. Trzeba zabrać ze sobą paszport.

 4. Jaką chorobę można przywieźć z Tajlandii?

  W kraju południowo-wschodniej Azji możemy zarazić się malarią, japońskim zapaleniem mózgu, durem brzusznym oraz dengą (gorączką krwotoczną) transmitowaną przez komary. Wszystkie te schorzenia mają ciężki przebieg i są bardzo niebezpieczne. 

Co warto wiedzieć?
 1. Decydując się na podróż do Tajlandii, pamiętaj, że jest to kraj różniący się od Europy zarówno pod względem klimatycznym jak i kulturowym. 
 2. Podróże sprawiają przyjemność i dają satysfakcję, ale pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie normy bezpieczeństwa.
 3. Upewnij się przed wycieczką, czy masz aktualne wszystkie rutynowe szczepienia, czy musisz je odświeżyć.
 4. Niektóre z nich, np. krztusiec, tężec czy polio, pokrywają z tymi zalecanymi przed podróżą do Tajlandii.
 5. Przed wyjazdem do Tajlandii koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne.
Autor

Patrycja Kajor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania