Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii

Dominika Ryszka
Udostępnij:
4.4

Tajlandia to jeden z najchętniej wybieranych krajów egzotycznych na wakacje i nic w tym dziwnego. Ten turystyczny raj, pełen piaszczystych plaż i niesamowitych krajobrazów może poszczycić się bogatą architekturą, ciekawą historią, a także zupełnie inną od naszej kulturą.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii

Kiedy u nas pada śnieg, w Tajlandii ciężko ukryć się przed gorącym słońcem. Dlatego też turyści często wybierają ten kierunek podróży właśnie zimą.

Podpowiadamy, jak przygotować się do podróży do Tajlandii, na co uważać i co ze sobą zabrać. Wyjaśnimy też, jakie ubezpieczenie wybrać, by wakacje w tym egzotycznym kraju były nie tylko niezapominane, ale i bezpieczne.

Dlaczego warto jechać do Tajlandii?

Tajlandia jest znakomitym wyborem zarówno dla tych, którzy uwielbiają wylegiwać się na leżaku w pełnym słońcu wypoczywając w najlepsze, jak i dla tych, którzy chcą spędzić swój urlop aktywnie. Tajlandia świetnie się sprawdzi  dla miłośników nurkowania ze względu na obfitość przepięknych raf koralowych.

Bujne lasy, liczne parki narodowe czy dostępne dżungle, to również świetna motywacja do długich spacerów i obcowania z wszechobecną naturą. W Tajlandii można spotkać również wiele ciekawych zabytków, przepięknych świątyń. Możesz tam przejechać się na słoniu, co niewątpliwie stanowi nie lada atrakcję dla mieszkańców Europy. Co jeszcze przemawia za wyjazdem w zakątki Azji? Tajska kuchnia, pozwalająca odkryć zupełnie nowe smaki!

Jakie miejsca w Tajlandii warto odwiedzić? Oto kilka przykładów:

 • Bangkok – stolica Tajlandii, a zarazem największe miasto w tym kolorowym kraju. Bywa nazywany przez Tajlandczyków Krung Thep (Miasto Aniołów) i często przewija się w filmach lub serialach. Bangkok nigdy nie zasypia. To również miasto pełne kontrastów, łączące piękne świątynie, pałace i zabytki z gwarnym życiem nocnym i niesamowitą, tajską kuchnią (street food). W tajlandzkim mieście aniołów warto zwiedzić też przede wszystkim liczne świątynie, takie jak Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy), Wat Arun, Wat Benchamabophit, Wat Pho czy Wat Suthat.
 • Ayutthaya – archeologiczny skarb, a zarazem dawna stolica Tajlandii. W tym mieście można znaleźć ruiny wielu buddyjskich świątyń, klasztorów oraz monumentalnych posągów. To idealne i niezwykle ciekawe miejsce – nie tylko dla miłośników historii – na jednodniową wycieczkę.
 • Phuket – jedna z najpiękniejszych wysp Tajlandii. To tutaj można zobaczyć zapierające dech wodospady Ton Sai i Bang Pae. Ponadto znajduje się tu piękna świątynia Wat Chalong ze słynną figurą Luang Pho Chaen. Nie można również pominąć Parku Narodowego Khao Taeo. Na tych, co wolą wylegiwać się na piasku czekają rozległe plaże – Patong Beach i Kata Noi Beach.
 • Si Satchanalai – jeden z dziesięciu parków historycznych Tajlandii w prowincji Sukhothai. Został utworzony dla ochrony ruin duchowego, a także religijnego centrum królestwa Sukhothai. Znajduje się tam wiele ciekawych obiektów, ważnych zarówno historycznie, jak i kulturowo: Wat Phra Sri Rattana Mahathat, Wat Chedi Chet Thaeo, Wat Nang Phaya, Wat Chang Lom, Wat Khao Suwan Khiri, czy Wat Khao Phanom Phloeng. Warto również wspomnieć, że miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.
 • Phraya Nakhon – zjawiskowa jaskinia pośrodku której znajduje się niewielka świątynia, a także otwór w sklepieniu, przez który można obserwować niebo. Jaskinia znajduje się w parku narodowym Khao Sam Roi Yot, można tam dotrzeć pieszo z wioski Bang Pu, kierując się w stronę plaży Laem Sala (lub dopłynąć tam łodzią), a następnie zrobić sobie mały spacerek prosto do jaskini.

Kiedy planować wyjazd do Tajlandii?

Najlepiej od listopada do marca, wtedy bowiem można trafić na piękną pogodę i temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Warto nadmienić, że w tym okresie opady deszczu są niewielkie. Raczej odradza się podróży w okresie od czerwca do października. Wówczas występują obfite deszcze.

Na co uważać w Tajlandii?

Zaprawieni w bojach podróżnicy podkreślają, że w Tajlandii – jeśli samodzielnie organizuje się wyjazd – należy uważać na wszelkiej maści oszustów i naciągaczy. Ci próbują coś ugrać na nieświadomych niczego turystach (np. wmawiając im, że jakaś atrakcja jest nieczynna i przekierowując do innej, nieciekawej, za to słono płatnej).

Trzeba także wystrzegać się kieszonkowców i drobnych przestępców, szczególnie w „ciemnych” ulicach. Lepiej po zmroku nie zapuszczać się w rejony oddalone od centrum miasta (choć i w centrum nocami jest pusto i niezbyt bezpiecznie). Nie warto też zaglądać do dzielnic czerwonych latarni.

Kuchnia i natura mogą być niebezpieczne

Druga ważna sprawa to zdrowie. Koszty leczenia w Tajlandii nie należą do najtańszych. Wizyta u lekarza kosztuje około 200 zł. W przypadku poważniejszego zachorowania lub wypadku, można liczyć się z kosztami, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych). Przede wszystkim nie wolno pić wody z kranu. Może się to skończyć zatruciem bądź zapadnięciem na jedną z egzotycznych chorób.

Kuchnia tajska jest bardzo smaczna, ale lepiej uważać na jedzenia z podejrzanych, ulicznych budek. Nasze europejskie żołądki mogą nie poradzić sobie z bardzo, bardzo ostrymi przyprawami. Lepiej poprosić o danie nieostre (po tajsku „maj pet”). W innym przypadku można wylądować w szpitalu z powodu zatrucia.

Zagrożenie dla turystów w Tajlandii stanowi też natura. W szczególności trzeba uważać na jadowite węże, a przy plażach – rekiny i parzące meduzy. Ponadto na terenie Tajlandii mogą wystąpić trzęsienia ziemi oraz tsunami.

Przed podróżą zaleca się wykonanie kilku szczepień (przeciwko WZW A, WZW B, żółtej gorączce, durowi brzusznemu, wściekliźnie, cholerze, malarii, błonicy, tężcowi, polio, krztuścowi, a także – w okresie największej aktywności komarów – japońskiemu zapaleniu mózgu), . MSZ rekomenduje też zarejestrowanie się w systemie Odyseusz.

Ważne! Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat, Songkhla, ze względu na napiętą sytuację społeczno-polityczną (w pozostałych rejonach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności). Dodatkowo na niektórych obszarach wspomnianych prowincji, wprowadzono stan wyjątkowy i obowiązują tam nadmierne kontrole oraz ograniczenia w podróżowaniu.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii – dlaczego warto je mieć?

Jak widać, nawet niewinny urlop w Tajlandii może być ryzykowny. Bliskie spotkanie z tajską kuchnią, wieczorny spacer w towarzystwie węży, nie mówiąc już o kontuzji doznanej podczas surfowania czy o innych kłopotach zdrowotnych – takie rzeczy się zdarzają, nie ma się co czarować.

Koszty leczenia w Tajlandii – jak zostało już wspomniane – są bardzo wysokie. Jednak należy również zaznaczyć, że opieka medyczna w tym kraju jest na wysokim poziomie. W Tajlandii leczenie zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych jest płatne. Dlatego też ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia to zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy dla wszystkich, planujących wyjazd.

Z jakimi, ewentualnymi kosztami trzeba się liczyć? Jednorazowa wizyta u lekarza może kosztować około 200 złotych. Schody zaczynają się wówczas, gdy dojdzie do zachorowania, złamania lub poważniejszego urazu, wymagającego pobytu w szpitalu albo bardziej specjalistycznych zabiegów.

Tutaj trzeba się liczyć z kosztami sięgającymi od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. To samo dotyczy też kosztów ratownictwa, tutaj również można spodziewać się rachunku na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak zabezpieczyć się przed zaporowymi kosztami? Najlepiej wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno składać się z następujących elementów:

 • koszty leczenia – przyda się na wypadek pobytu w szpitalu, skorzystania z pomocy lekarza, transportu medycznego, zakupu leków i środków opatrunkowych. Pokryje wszystkie usługi medyczne udzielone nam w Tajlandii, za które normalnie musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni. Minimalna kwota sumy gwarantowanej kosztów leczenia powinna wynosić 50 000 euro,
 • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – w razie jakiekolwiek zdarzenia powodującego uszczerbek na zdrowiu możemy otrzymać odszkodowanie, które zrekompensuje nam poniesione straty, wysokość takiego odszkodowania zależy od sumy gwarantowanej – będzie ono stanowiło procent, w zależności od tego, jaki uszczerbek poniesiemy, np. za złamanie nogi – 3%, a za operację, pobyt w szpitalu i rehabilitację – 30%,
 • ubezpieczenie bagażu – ochrona na wypadek kradzieży, zgubienia lub zniszczenia naszych rzeczy osobistych, w razie ich utraty możemy otrzymać odszkodowanie, przynajmniej w części rekompensujące wartość bagażu,
 • ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – jeśli w jakiś sposób uszkodzimy osobę trzecią, powodując wypadek albo zniszczymy nieumyślnie jej własność, to w razie pociągnięcia nas do odpowiedzialności finansowej, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody wyrządzone przez ubezpieczonego do określonej w OUW sumy gwarantowanej,
 • Assistance – decydując się na ubezpieczenie do Tajlandii, warto również zwrócić uwagę na pakiet Assistance, który może przydać się w wielu sytuacjach. Co oferuje? Koszty ratownictwa i transportu do Polski, transport medyczny, pomoc w zakresie kontaktu z lekarzem, a nawet pomoc tłumacza.

O co można rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?

Dla osób planujących standardowy, turystyczny pobyt w Tajlandii, połączony z odpoczynkiem i zwiedzaniem polisa obejmująca powyżej opisany zakres w zupełności wystarczy. Jedynie osoby planujące dodatkowe aktywności (np. nurkowanie czy surfing, a nawet wyprawę do dżungli czy niezamieszkanych terenów) powinny zainwestować w rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Przyda się także ochrona sprzętu sportowego (analogiczna jak ubezpieczenie bagażu). Osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami wymagającymi długoterminowego leczenia (np. z cukrzycą, nadciśnieniem, astmą itp.) powinny zainwestować w rozszerzenie o choroby przewlekłe. Na uwagę zasługują również też klauzula alkoholowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?

W Polsce mamy najtańsze ubezpieczenia turystyczne w całej Europie. Zainwestowanie we własne bezpieczeństwo zatem niewiele nas kosztuje, a bardzo się opłaca. Polisę z podstawowym zakresem można znaleźć od 4,50 zł za dzień ochrony.

Dostępne są różne pakiety, oferty, można zdecydować się na mniejsze lub większe sumy gwarantowane, dobierać różne dodatki. Zakres i cenę ubezpieczenia turystycznego do Tajlandii można porównać w naszym kalkulatorze.

Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
90,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
110,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
131,50 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Ubezpieczenie turystyczne do Indonezji
Proama
76,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zachorowanie COVID-19 zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
90,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
431 703 zł
Ratownictwo
30 219 zł
Bagaż
4 317 zł
Dodatkowo: NNW: 43 170 zł OC: 431 703 zł OC sportowe: 431 703 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
110,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
131,50 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)

Każdy może sam wyszukać najlepsze dla siebie ubezpieczenie, dopasować je do swoich preferencji oraz charakteru wyjazdu. Wybraną opcję można zakupić online i otrzymać na maila. Polisę wystarczy wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. I cieszyć się urokami egzotycznego urlopu w Tajlandii bez żadnych zmartwień!

Podstawowe informacje w skrócie

 • Do przekroczenia granicy Tajlandii wymagany jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. To samo tyczy się paszportu tymczasowego.
 • Walutą obowiązującą w Tajlandii jest bath (THB). Warto wymienić pieniądze w banku. Co prawda karty kredytowe (MasterCard, Visa) są honorowane w tym kraju, ale płacąc nimi, trzeba uważać na oszustwa.
 • Obywatele Polski, którzy podróżują do Tajlandii w celu turystycznym do 30 dni nie muszą posiadać wizy.
 • Ogólny numer alarmowy w Tajlandii to 1669 (pogotowie, straż pożarna, policja).
 • Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej. Dokładnie myj ręce, pij wyłącznie wodę butelkowaną oraz nie jedz owoców ze skórką, a także surowego mięsa.
 • Tajlandia nie uznaje polskiego prawa jazdy. Aby prowadzić pojazd, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy lub takie wydane przez władze Tajlandii.
 • Jeśli korzystasz z taksówki, proś o włączenie licznika lub wcześniej ustal cenę za przejazd.
 • Aby w pełni cieszyć się urlopem, warto wykupić dopasowane ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tajlandii?

  Na wyjazd do Tajlandii zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego zawierającego koszty leczenia (suma gwarantowana min. 50.000 euro), NNW, OC, ubezpieczenie bagażu oraz opcjonalnie pakiet Assistance. Warto również rozważyć dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, klauzula alkoholowa czy ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka oraz sprzętu sportowego, jeśli planujesz aktywny wypoczynek.

 2. Czy EKUZ działa w Tajlandii?

  EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Tajlandii, ponieważ obowiązuje wyłącznie na terenie Unii Europejskiej i EFTA. Podróżujący do Tajlandii powinni rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje koszty leczenia i inne nieprzewidziane sytuacje zdrowotne podczas pobytu za granicą. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę w przypadku nagłych wypadków, chorób, straty bagażu oraz innych nieoczekiwanych zdarzeń.

 3. Z jakiej firmy ubezpieczenie turystyczne?

  Wybór firmy ubezpieczeniowej to sprawa indywidualna. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora, porównującego oferty ubezpieczeń turystycznych wielu firm, co pozwala na dokładny wgląd oraz podjęcie ostatecznej decyzji, wedle własnych potrzeb i wymagań.

 4. Co jest potrzebne na wyjazd do Tajlandii?

  Przygotowując się na wyjazd do Tajlandii poza podstawowymi dokumentami (dowód osobisty, paszport, wiza - w razie pobytu przekraczającego 30 dni) i ubezpieczeniem turystycznym, należy pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach. Warto wziąć ze sobą zarówno lekkie ubrania, jak i coś odpowiedniego na deszcz (odzież, buty), nakrycia głowy, przejściówkę do kontaktu, krem nawilżający ze względu na klimat, chroniący przed słońcem krem z odpowiednio wysokim filtrem oraz środki na komary. Przewodnik po regionie również może być bardzo przydatny w odkrywaniu ciekawych miejsc i atrakcji.

Co warto wiedzieć?
 1. Tajlandia to egzotyczny kraj o bogatej historii, niesamowitej kulturze i pięknych krajobrazach. Znajdziesz tu rozległe plaże, bujne lasy, imponujące świątynie oraz wspaniałe miejsca do nurkowania.
 2. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność swoich dokumentów, przyjąć zalecane szczepienia oraz zadbać o najpotrzebniejsze rzeczy w bagażu. Ponadto, planując wyjazd, warto sprawdzić aktualne informacje o stanie bezpieczeństwa w kraju.
 3. Najlepszy okres na podróż do Tajlandii przypada od listopada do marca, gdy panuje tam słoneczna pogoda. Lepiej unikać okresu monsunowego, który trwa od czerwca do października ze względu na obfite deszcze.
 4. Podczas podróży do Tajlandii warto zachować ostrożność, unikać niebezpiecznych sytuacji oraz zadbać o zdrowie. Należy unikać wody z kranu, uważać na ostrą kuchnię, unikać zagrożeń naturalnych (np. węże, rekiny) oraz przestrzegać podstawowe zasady higieny tropikalnej.
 5. Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii jest stosunkowo niedrogie, a jego koszt w porównaniu z oferowanymi korzyściami jest niewielki. Istnieje wiele opcji dostępnych na rynku, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji, dzięki czemu podróż, a także pobyt miną komfortowo i bezpiecznie.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania