
Jeśli komuś się wydaje, że Rumunia to tylko legenda o słynnym Draculi i stereotypowe obrazki – jest w sporym błędzie. Ten kraj położony w południowo-wschodniej Europie ma do zaoferowanie naprawdę dużo, a przy tym stanowi doskonały kierunek wakacyjnego wyjazdu. Czy podejmować się podróży do Rumunii samochodem? Jeśli tak – to na co się przygotować i o czym pamiętać?
- Dlaczego warto wybrać się do Rumunii samochodem?
- Podróż samochodem do Rumunii – trasa
- Winiety w Rumunii
- Wjazd do Rumunii – niezbędne dokumenty
- Rumunia w czasie pandemii – na co się przygotować?
- Ubezpieczenie turystyczne w Rumunii – czy karta EKUZ wystarczy?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Rumunii
- Przepisy drogowe w Rumunii
- Ważne numery telefonów w Rumunii
- Co warto zwiedzić w Rumunii?
Rozjaśniamy wszystkie te kwestie w kolejnym poradniku samochodowego podróżnika. Zapnijcie pasy. Kierunek: Rumunia. Obiecujemy, że to będzie przyjemna wyprawa.
Dlaczego warto wybrać się do Rumunii samochodem?
Trzeba przyznać, że w większości przypadków panuje przeświadczenie, że Rumunia jest niezwykle odległym krajem, do którego wyprawa okupiona jest wielogodzinną podróżą, prowadzącą przez dziurawe drogi. Nic bardziej mylnego. Odległość od stolicy Rumunii – Bukaresztu – od Warszawy, to zaledwie 1348 km, a więc mniej więcej tyle, ile z Zakopanego do Gdańska i z powrotem.
Sprawdźmy zatem, czy 17 godzinna podróż własnym środkiem transportu do Rumunii to rozwiązanie dla każdego.
Podróż samochodem do Rumunii – trasa
Wciąż funkcjonujący i wspomniany wcześniej stereotyp kiepskich dróg w Rumunii powoli odchodzi do lamusa. Powstaje tu coraz więcej autostrad, które w przyszłości połączą największe miasta kraju, a przy tym ułatwią podróżowanie turystom. Na tę chwilę jednak, podejmując wyzwanie, jakim jest podróż do Rumunii własnym samochodem – warto liczyć się pewnymi faktami, których nie przeskoczymy.
Trasa z Warszawy do Bukaresztu nie prowadzi niestety przez autostrady i drogi szybkiego ruchu. Drogi krajowe będą z pewnością wymagać od kierowcy cierpliwości, ale dla wielu podróżników pocieszającym może okazać się fakt, że Trasa Transfogarska przecinająca Karpaty, jest jedną z najpiękniejszych tras samochodowych na świecie.
Według Google Maps przejazd z Warszawy do Bukaresztu wynosi dokładnie 17 godz. 13 min (1348 km), prowadząc przez Słowację, Węgry i sporą część Rumunii. Warto również pamiętać, że droga ta obejmuje odcinki płatne, a samo miejsce docelowe znajduje się w innej strefie czasowej (+1h).
- Słowacja: 10 dni – 10 euro (44 zł)
1 miesiąc – 14 euro (62 zł) - Węgry: 10 dni – 69,99 zł
Słowacja i Węgry umożliwiają zakup winiety elektronicznie, co z pewnością w przypadku podróży własnym samochodem – będzie dużym ułatwieniem. Aby dokonać zakupu takiej winiety, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, a następnie opłacić transakcję online na stronie operatora w danym kraju. Dzięki temu otrzymamy e-winietę, którą możemy przechowywać np. w smartfonie. Oczywiście cyfrową winietę możemy również kupić na przejściu granicznym czy pobliskiej stacji benzynowej.
✔ Na Słowacji nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy ani zielonej karty. Pamiętaj jednak, że zielona karta to międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który w razie razie wypadku może znacznie ułatwić uzyskanie odszkodowania.
Za brak naklejki PL grozi mandat. Nie musisz mieć naklejki, jeżeli pojazd ma tzw. unijne tablice rejestracyjne.
✔Na Węgrzech przejazd autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatny. Brak e-winiety wiąże się z nałożeniem wysokiej kary pieniężnej.
Winiety w Rumunii
W samej Rumunii – niezależnie od wybranej trasy – winiety są wymagane. Najlepiej zaopatrzyć się w takową stacji benzynowej lub w punkcie sprzedaży – są one oznaczone nazwami Rovigniette lub Rovinieta. Winietę w Rumuni, można kupić również przez stronę internetową, dostępną pod adresem: https://www.roviniete.ro/ro/. Po zakupie wystarczy okazanie elektrycznej wersji w czasie kontroli.
✔Za brak winiety grozi kara do 9500 RON.
Wjazd do Rumunii – niezbędne dokumenty
Wjeżdżając do Rumunii, należy mieć przy sobie ważny polski paszport lub dowód osobisty. Od kierowcy wymagane jest posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ponadto, w przypadku polisy ubezpieczeniowej wydanej w formie papierowej wymagany jest oryginał polisy, w przypadku polisy elektronicznej należy posiadać jej wydruk z widocznym wskazaniem, iż jest to dokument podpisany elektronicznie.
✔Pamiętaj również, że wybierając się do Rumunii samochodem musisz mieć przy sobie ubezpieczenie komunikacyjne OC. Rumunia honoruje polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona Karta nie jest wymagana.
Rumunia w czasie pandemii – na co się przygotować?
W Rumunii utrzymuje się wysokie ryzyko epidemiczne związane z COVID-19, dlatego zaleca się przestrzeganie dystansu społecznego i używania maseczek.
Zgodnie ze stanem na 17.12.2021 r. Polska jest umieszczona na tzw. rumuńskiej czerwonej liście.
W związku z tym, osoby przybywające do Rumunii z krajów będących na czerwonej liście, z kwarantanny zwolnione są, jeśli:
- posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu (Unijny Certyfikat COVID) minimum 10 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki.
- posiadają zaświadczenie o przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni, minimum 14 dni po ostatnim pozytywnym teście.
- są powyżej 16 rż. I posiadają negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72h przed przekroczeniem granicy Rumunii – przy pobycie w Rumunii trwającym maks. do 72h. W przypadku przedłużenia pobytu należy zgłosić ten fakt do właściwej dla miejsca pobytu wojewódzkiej Directia de Sanatate Publica i rozpocząć 14. dniową kwarantannę.
Wybierając się samochodem do Rumunii, warto również pamiętać, o zasadach, wprowadzonych w związku ze stanem epidemiologicznym:
- Wszystkie osoby pow. 5 roku życia powinny nosić medyczne maseczki ochronne zakrywające usta i nos w przestrzeniach publicznych zarówno zamkniętych jak i otwartych (przyłbice, szaliki, maski innego typu/przeznaczania nie są dopuszczalne);
- Zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w g. 22.00 – 5.00, z wyjątkiem:
- posiadaczy tzw. zielonego certyfikatu (Unijny Certyfikat COVID) tj. osób zaszczepionych (min. 10 dni po ostatniej dawce) lub ozdrowieńców (w ciągu 180 dni od przebycia choroby);
- wyjścia w celach zawodowych, medycznych, opieki and innymi osobami, tranzytu międzynarodowego etc.
- Restauracje, sklepy, punkty usługowe etc. działają tylko w godzinach 5.00 – 21.00
- Restauracje, hotele, centra handlowe, budynki administracji publicznej etc. przyjmują wyłącznie klientów legitymujących się tzw. zielonym certyfikatem (Unijny Certyfikat COVID) potwierdzającym pełne zaszczepienie lub status ozdrowieńca, z wyjątkiem:
- sklepów spożywczych;
- aptek;
- stacji benzynowych;
- budynków sądów, administracji/ pomocy społecznej etc. przy wykazaniu przez klienta konieczności wejścia do ww. budynków i posiadaniu negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) lub antygenowego (ważny 48h).
Ubezpieczenie turystyczne w Rumunii – czy karta EKUZ wystarczy?
Wybierając się samochodem do Rumunii, należy pamiętać, o wyrobieniu Karty EKUZ. Należy jednocześnie pamiętać, że pozwoli ona jedynie na skorzystanie z bezpłatnej pomocy lekarskiej w publicznych punktach ochrony zdrowia lub u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ.
✔ W Rumunii Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, a leczenie prywatne w placówkach o wyższym standardzie nie jest refundowane. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo płatne. Płatne są usługi stomatologiczne, z wyjątkiem nagłych przypadków.
Zatem najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które dostosowane do indywidualnych potrzeb podróżników, zapewni kompleksową, odpowiednią ochronę.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Rumunii
Ubezpieczenie wakacyjna na wakacyjnapolisa.pl można kupić już od 2,48 zł za dzień. Jest to rozwiązanie, które zapewnia każdemu podróżującemu bezpieczeństwo i odpowiednią ochronę.
Podstawą w ubezpieczeniu turystycznym jest ubezpieczenie od COVID-19, które obecnie jest w standardzie wszystkich ubezpieczycieli dostępnych w porównywarce ubezpieczeń na wakacyjnapolisa.pl. warto również zastanowić się nad rozszerzeniem w postaci ubezpieczenia bagażu. Polisa wakacyjna powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika wyjazdu
mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl
Kalkulator ubezpieczeń na wakacyjnapolisa.pl to narzędzie niezwykle proste i intuicyjne, które pozwoli za pomocą kilku kliknięć znaleźć doskonale dopasowane do konkretnych wymagań ubezpieczenie. Możliwość zakupu w zaciszu własnego domu to chwila na dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, oraz dokładne przemyślenie decyzji zakupowej.
Przepisy drogowe w Rumunii
Przepisy drogowe w Rumunii są bardzo podobne do tych w Polsce, zatem nie powinny pojawić się większe trudności „przestawieniu się” na rumuński kodeks drogowy. Jednocześnie, warto pamiętać o najważniejszych zasadach, których przestrzeganie pozwoli odbyć urlop nie tylko bezpiecznie, ale i przyjemnie.
Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:
- teren zabudowany – 50 km/h,
- poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
- drogi ekspresowe – 100 km/h,
- autostrady – 130 km/h.
✔ Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu jest surowo zabronione. Kierowca, który zdecyduje się na tak ryzykowny krok, a stężenie alkoholu w jego krwi wykaże poziom wyższy niż 0,8 promila musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 1 roku, do nawet 5 lat.
W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny, a wszyscy obecni w samochodzie powinni mieć zapięte pasy. Jeśli wybieramy się na urlop z dziećmi – pamiętajmy, że najmłodsi do 12 roku życia powinny podróżować na tylnym siedzeniu.
Podstawowe elementy wyposażenia samochodu, które powinny znaleźć się w każdym pojeździe to:
- trójkąt ostrzegawczy,
- apteczka,
- gaśnica.
✔ Światła mijania należy mieć włączone poza terenem zabudowanym przez całą dobę. W terenie zabudowanym wyłącznie nocą lub w czasie trudnych warunków pogodowych.
Ważne numery telefonów w Rumunii
Numery telefonów, które mogą z pewnością przydać się każdemu podróżnikowi to:
- Ambasada RP w Bukareszcie: +40 21 30 82 200
- Pogotowie ratunkowe: 112
- Policja: 112
- Straż pożarna: 112
- Numer alarmowy: 112
Co warto zwiedzić w Rumunii?
Kiedy już odpowiedni przygotujecie się pod kątem prawnym, organizacyjnym i bezpieczeństwa – czas na tę przyjemniejszą część podróży.
Rumunia to niepozorna, niewielka część Europy, która skrywa w sobie prawdziwe turystyczne smaczki.
Zacznijmy od krajobrazu Rumunii i położenia geograficznego. Widoki, w których przeważają góry, potrafią zaprzeć dech w piersiach, pozostawiając miłe wspomnienia, na długie lata. Całkowita powierzchnia Rumunii wynosi 238 391 km2. Kraj graniczy z Serbią i Węgrami na zachodzie, na południu – z Bułgarią, a na północy – z Ukrainą i Mołdawią. Linia brzegowa Rumunii ma 225 km. Otaczające Wyżynę Transylwańską Karpaty zajmują ponad 30% powierzchni kraju, a wiele szczytów przekracza poziom 2 000 m n.p.m. Trzy najwyższe szczyty kraju to:
- Vistea Mare (2527 metrów),
- Negoiu (2535 metrów) oraz
- Moldoveanu (2544 metry)
Równie częstym, co pięknym widokiem w Rumunii są jeziora polodowcowe. Jedno z najpopularniejszych – Lacul Capra – znajdujące się w Górach Fogaraskich, to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć, będąc w Rumunii własnym samochodem. Lustro wody jeziora mające nieregularny kształt i powierzchnię 1,8 ha znajduje się na wysokości 2230 m n.p.m. W tych samych górach, znajduje się również Jezioro Bâlea, równie warte uwagi.
W centralnej części kraju znajduje się największa wyżyna – Wyżyna Transylwańska, zwana również Wyżyną Siedmiogrodzką lub Kotliną Siedmiogrodzką. Jest to podprowincja geograficzna Karpat położona na terenie Rumunii, niemal ze wszystkich stron otoczona pasmami Karpat Wschodnich, Południowych i Gór Zachodniorumuńskich. Jest to takie ukształtowanie terenu, które gwarantuje niezapomniane widoki, rodem z najpiękniejszych pocztówek. Również w Wyżynie Transylwańskiej znajduje się sławna na cały świat Transylwania, znana także jako Siedmiogród (nazwa odnosząca się do siedmiu miast, z których każde może poszczycić się wyjątkowymi walorami turystycznymi). Pełna tajemnic kraina, która kryje w sobie mrożące krew w żyłach opowieści, opowiadane z pokolenia na pokolenie.
Obecnie Transylwania dla współczesnego turysty stanowi dualizm niezwykłego oblicza Europy, w którym doskonale odnajdą się zarówno poszukiwacze legend, jak i podróżnicy głodni bogatych historii, malowniczych wiosk, dużych miast i architektonicznych perełek.
Punktami, które należy obowiązkowo zobaczyć, będąc w Rumunii, to:
- Zamek Bran – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie. Dzięki książce Brama Stokera, zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi.
- The Black Church – kościół w Braszowie w południowo-wschodnim Siedmiogrodzie.
- Hoia-Baciu – znany pod nazwą „rumuńskiego trójkąta bermudzkiego”. Miejsce występowania charakterystycznych, zdeformowanych drzew i niewyjaśnionych zjawisk.
- Park Narodowy Retezat – Znajdują się tu liczne szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Na obszarze parku występują również ślady działalności lodowców – cyrki, moreny i jeziora.
- Ukryty wśród gór Wodospad Bâlea.
- Przełom Bicaz – niezwykle malowniczy wąwóz.
- Kościół obronny w Prejmer.
- Jezioro Tarnita.
- Zamek w Hunedoarze, Zamek Korwina – średniowieczny zamek w Hunedoarze w Siedmiogrodzie. Wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă.
- Kopalnia soli Turda – kopalnia soli w Rumunii, w okręgu Kluż, w Turdzie.
Jak widać Rumunia jest pełna niespodzianek. Odkrywanie uroków tego niezwykłego państwa na własnych zasadach to niewątpliwa przyjemność i satysfakcja. Odpowiednio zaplanowana podróż samochodem do Rumunii może okazać się niezapomnianą przygodą życia.
Rumunia samochodem - pytania i odpowiedzi
-
Gdzie wyrobię kartę EKUZ?
Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
-
Czy poza OC warto mieć również inne ubezpieczenie na podróż samochodem do Rumunii?
W Rumunii nagminnym problemem, na który narzekają kierowcy – są słabo oświetlone drogi, na których po zmroku pojawia się dzika zwierzyna. Ponadto, na drogach - także głównych/międzynarodowych - poruszają się nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu nagminnie parkowane są nieoświetlone pojazdy W przypadku spotkania się z którąś z tych sytuacji, warto wykupić wcześniej ubezpieczenie Autocasco, które z pewnością okaże się bardzo pomocne. Należy również pamiętać, że w Rumunii zakazane jest holowanie samochodu przez inne prywatne auta.
-
Czy w Rumunii jest wysoki wskaźnik przestępczości?
Nie, ale szczególną ostrożność należy zachować w okolicach dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej. Dochodzi w tych miejscach często do kradzieży kieszonkowych (których dokonują także dzieci).
-
Czy w Rumunii są wymagane inne szczepienia, niż to na COVID-19?
Nie są wymagane, ale warto pamiętać, że sezonowo w Rumunii występują epidemie grypy, które również są zagrożeniem dla zdrowia. Wiosną i jesienią pojawiają się regionalne ogniska odry. Najczęściej notowane zachorowania wystepują w południowo-zachodniej części kraju. Regularnie zdarzają się zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich pojawiają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju)
- Według Google Maps przejazd z Warszawy do Bukaresztu wynosi dokładnie 17 godz. 13 min (1348 km), prowadząc przez Słowację, Węgry i sporą część Rumunii. Warto również pamiętać, że droga ta obejmuje odcinki płatne, a samo miejsce docelowe znajduje się w innej strefie czasowej (+1h).
- W Rumunii Restauracje, hotele, centra handlowe, budynki administracji publicznej etc. przyjmują wyłącznie klientów legitymujących się tzw. zielonym certyfikatem (Unijny Certyfikat COVID) potwierdzającym pełne zaszczepienie lub status ozdrowieńca.
- Wjeżdżając do Rumunii, należy mieć przy sobie ważny polski paszport lub dowód osobisty. Od kierowcy wymagane jest posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu.
- W Rumunii utrzymuje się wysokie ryzyko epidemiczne związane z COVID-19, dlatego zaleca się przestrzeganie dystansu społecznego i używania maseczek.