Podróż do Rumunii samochodem – poradnik dla kierowców

admin
Udostępnij:
4.7

Podróż do Rumunii samochodem to doskonały pomysł, pod warunkiem że ją dobrze zaplanujesz. Przeczytaj poradnik, w którym przypominamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przed wyjazdem.

Rumunia samochodem

Jeśli komuś się wydaje, że Rumunia to tylko legenda o słynnym Draculi i stereotypowe obrazki, to jest w sporym błędzie. Ten kraj położony w południowo-wschodniej Europie ma do zaoferowanie naprawdę dużo, a przy tym stanowi doskonały kierunek wakacyjnego wyjazdu. Czy warto wybrać się w podróż do Rumunii samochodem? Jeśli tak – to na co się przygotować i o czym pamiętać?

Wyjaśniamy te wszystkie te kwestie w naszym kolejnym już poradniku dla samochodowego podróżnika. Zapnijcie pasy. Kierunek: Rumunia. Obiecujemy, że to będzie przyjemna wyprawa.

Dlaczego warto wybrać się do Rumunii samochodem?

Wśród Polaków panuje przekonanie, że Rumunia jest niezwykle odległym krajem, do którego wyprawa okupiona jest wielogodzinną podróżą, prowadzącą przez dziurawe drogi. Jednakże nic bardziej mylnego. Odległość od stolicy Rumunii, Bukaresztu od Warszawy to zaledwie 1348 km, a więc mniej więcej tyle, ile z Zakopanego do Gdańska i z powrotem.  

Podróżowanie samochodem daje swobodę zwiedzania zarówno słynnych atrakcji turystycznych, jak malowniczych zamków w Transylwanii, takich jak Zamek Drakuli w Bran czy Zamek w Peleş, jak i mniej znanych, urokliwych zakątków kraju. Pozwala to również na łatwe dostosowanie planu podróży do własnych zainteresowań i rytmu, a także umożliwia odkrywanie odległych regionów, takich jak Karpaty czy urokliwe wioski saskie, które mogą być trudno dostępne innymi środkami transportu.

Dodatkowo, podróż samochodem po Rumunii to okazja do zanurzenia się w bogatej kulturze i historii kraju, próbowania lokalnej kuchni i nawiązywania bezpośredniego kontaktu z gościnnymi mieszkańcami.

Podróż samochodem do Rumunii – trasa

Popularną i wygodną opcją jest podróż przez Słowację i Węgry. Z południowej Polski, np. z Krakowa można udać się na Słowację przez przejście graniczne w Chyżnem, a następnie kontynuować przez Poprad, Koszyce, a potem przez Węgry, kierując się na Debreczyn i Oradeę, aby wjechać do Rumunii.

Według Google Maps przejazd z Warszawy do Bukaresztu wynosi dokładnie 17 godz. 13 min (1348 km). Warto również pamiętać, że droga ta obejmuje odcinki płatne, a samo miejsce docelowe znajduje się w innej strefie czasowej (+1h).

Winiety w Rumunii

W samej Rumunii – niezależnie od wybranej trasy – winiety są wymagane. Najlepiej zaopatrzyć się w takową na stacji benzynowej lub w punkcie sprzedaży – są one oznaczone nazwami Rovigniette lub Rovinieta. Winietę w Rumuni można kupić również  przez stronę internetową, dostępną pod adresem: https://www.roviniete.ro/ro/. Po zakupie wystarczy okazanie elektrycznej wersji w czasie kontroli.

Koszt takiej winiety to 2,5 euro za dzień, 3,3 euro na 7 dni lub 5,50 euro na miesiąc. Za brak winiety grozi kara do 9500 RON (około 8 000 zł).

Poza tym trzeba zakupić winiety także w Słowacji oraz na Węgrzech. Ile kosztują?

 • Słowacja: 10 dni – około 44 zł
 • Węgry: 10 dni – 69,99 zł

Słowacja i Węgry umożliwiają zakup winiety elektronicznie, co z pewnością w przypadku podróży własnym samochodem – będzie dużym ułatwieniem. Aby dokonać zakupu takiej winiety, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, a następnie opłacić transakcję online na stronie operatora w danym kraju.

Dzięki temu otrzymamy e-winietę, którą możemy przechowywać np. w smartfonie. Oczywiście cyfrową winietę możemy również kupić na przejściu granicznym czy pobliskiej stacji benzynowej.

Wjazd do Rumunii – jakie dokumenty są konieczne?

Musisz mieć przy sobie ważny polski paszport lub dowód osobisty. Od kierowcy wymagane jest także posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ponadto, w przypadku polisy ubezpieczeniowej wydanej w formie papierowej wymagany jest oryginał polisy, w przypadku polisy elektronicznej należy posiadać jej wydruk z widocznym wskazaniem, że jest to dokument podpisany elektronicznie.

Jadąc do Rumunii samochodem, musisz mieć przy sobie również ubezpieczenie komunikacyjne OC. Rumunia honoruje polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona Karta nie jest wymagana.

Ubezpieczenie turystyczne w Rumunii – czy karta EKUZ wystarczy?

Wybierając się do Rumunii, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ. Pozwoli Ci na skorzystanie z bezpłatnej pomocy lekarskiej w publicznych placówkach ochrony zdrowia lub u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ.

W Rumunii Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, a leczenie prywatne w placówkach o wyższym standardzie nie jest refundowane. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo płatne. Płatne są usługi stomatologiczne, z wyjątkiem nagłych przypadków.

Zatem najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które dostosowane do indywidualnych potrzeb podróżników, zapewni kompleksową, odpowiednią ochronę.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 30 000 euro. Poza tym powinna gwarantować:

 • pokrycie kosztów ratownictwa,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ochronę bagażu,
 • Assistance.

Warto dopasować polisę pod kątem swoich potrzeb. Każde ubezpieczenie możemy rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, zdarzenia pod wpływem alkoholu albo zaostrzenie chorób przewlekłych. Dzięki temu ochrona będzie jeszcze bardziej kompletna i zagwarantuje wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów w czasie wakacji w Rumunii.

Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie na wakacyjnapolisa.pl można kupić już za około 4 zł za dzień. Jest to rozwiązanie, które zapewnia każdemu podróżującemu bezpieczeństwo i odpowiednią ochronę.

Tygodniowe wakacje w Europie
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
129 038 zł
Ratownictwo
21 506 zł
Bagaż
1 290 zł
30,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 904 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
64,28 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
71,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Tygodniowe wakacje w Europie
Europa
30,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
129 038 zł
Ratownictwo
21 506 zł
Bagaż
1 290 zł
Dodatkowo: NNW: 12 904 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Allianz
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
64,28 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
71,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Znajdziesz je w naszym kalkulatorze na wakacyjnapolisa.pl.  To niezwykle proste i intuicyjne narzędzie, które pozwoli za pomocą kilku kliknięć znaleźć doskonale dopasowane do konkretnych wymagań ubezpieczenie, a możliwość zakupu polisy bez wychodzenia z domu pozwoli na dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz wybór najlepszej ochrony.

Przepisy drogowe w Rumunii

Przepisy drogowe w Rumunii są bardzo podobne do tych w Polsce, zatem nie powinny pojawić się większe trudności  „przestawieniu się” na rumuński kodeks drogowy. Jednocześnie, warto pamiętać o najważniejszych zasadach, których przestrzeganie pozwoli odbyć urlop nie tylko bezpiecznie, ale i przyjemnie.

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

 • teren zabudowany – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
 • drogi ekspresowe – 100 km/h,
 • autostrady – 130 km/h.

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu jest surowo zabronione. Kierowca, który zdecyduje się na tak ryzykowny krok, a stężenie alkoholu w jego krwi wykaże poziom wyższy niż 0,8 promila musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 1 roku, do nawet 5 lat.

W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny, a wszyscy obecni w samochodzie powinni mieć zapięte pasy. Jeśli wybieramy się na urlop z dziećmi, pamiętajmy, że najmłodsi do 12 roku życia powinny podróżować na tylnym siedzeniu.

Podstawowe elementy wyposażenia samochodu, które powinny znaleźć się w każdym pojeździe to:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica.

Światła mijania należy mieć włączone poza terenem zabudowanym przez całą dobę. W terenie zabudowanym wyłącznie nocą lub w czasie trudnych warunków pogodowych.

Ważne numery telefonów w Rumunii

Numery telefonów, które mogą z pewnością przydać się każdemu podróżnikowi to:

 • Ambasada RP w Bukareszcie: +40 21 30 82 200
 • Pogotowie ratunkowe: 112
 • Policja: 112
 • Straż pożarna: 112
 • Numer alarmowy: 112

Rumunia – co warto wiedzieć?

Kiedy już odpowiedni przygotujecie się pod kątem prawnym, organizacyjnym i bezpieczeństwa – czas na tę przyjemniejszą część podróży. Rumunia to niepozorna, niewielka część Europy, która skrywa w sobie prawdziwe turystyczne smaczki.

Zacznijmy zatem od krajobrazu Rumunii i położenia geograficznego. Widoki, w których przeważają góry potrafią zaprzeć dech w piersiach, pozostawiając miłe wspomnienia, na długie lata. Całkowita powierzchnia Rumunii wynosi 238 391 km2. Kraj graniczy z Serbią i Węgrami na zachodzie, na południu – z Bułgarią, a na północy – z Ukrainą i Mołdawią.

Linia brzegowa Rumunii ma 225 km. Otaczające Wyżynę Transylwańską Karpaty zajmują ponad 30% powierzchni kraju, a wiele szczytów przekracza poziom 2 000 m n.p.m. Trzy najwyższe  szczyty kraju to:

 • Vistea Mare (2527 metrów),
 • Negoiu (2535 metrów) oraz
 • Moldoveanu (2544 metry)

Równie częstym, co pięknym widokiem w Rumunii są jeziora polodowcowe. Jedno z najpopularniejszych – Lacul Capra – znajdujące się w Górach Fogaraskich, to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć, będąc w Rumunii własnym samochodem. Lustro wody jeziora mające nieregularny kształt i powierzchnię 1,8 ha znajduje się na wysokości 2230 m n.p.m. W tych samych górach znajduje się również Jezioro Bâlea, równie warte uwagi.

Co zobaczyć w Rumunii?

W centralnej części kraju znajduje się największa wyżyna – Wyżyna Transylwańska, zwana również Wyżyną Siedmiogrodzką lub Kotliną Siedmiogrodzką. Jest to podprowincja geograficzna Karpat położona na terenie Rumunii, niemal ze wszystkich stron otoczona pasmami Karpat Wschodnich, Południowych i Gór Zachodniorumuńskich. Ukształtowanie terenu gwarantuje niezapomniane widoki, rodem z najpiękniejszych pocztówek.

Również na Wyżynie Transylwańskiej znajduje się sławna na cały świat Transylwania, znana także jako Siedmiogród (nazwa odnosząca się do siedmiu miast, z których każde może poszczycić się wyjątkowymi walorami turystycznymi). Ta niezwykła pełna tajemnic kraina kryje w sobie mrożące krew w żyłach opowieści, opowiadane z pokolenia na pokolenie.

Obecnie Transylwania dla współczesnego turysty stanowi dualizm niezwykłego oblicza Europy, w którym doskonale odnajdą się zarówno poszukiwacze legend, jak i podróżnicy głodni bogatych historii, malowniczych wiosk, dużych miast i architektonicznych perełek.

Jakie atrakcje w Rumunii zobaczyć?

 • Zamek Bran – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie. Dzięki książce Brama Stokera, zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi.
 • The Black Church – kościół w Braszowie w południowo-wschodnim Siedmiogrodzie.
 • Hoia-Baciu – znany pod nazwą „rumuńskiego trójkąta bermudzkiego”. Miejsce występowania charakterystycznych, zdeformowanych drzew i niewyjaśnionych zjawisk.
 • Park Narodowy Retezat –  Znajdują się tu liczne szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Na obszarze parku występują również ślady działalności lodowców – cyrki, moreny i jeziora.
 • Ukryty wśród gór Wodospad Bâlea.
 • Przełom Bicaz – niezwykle malowniczy wąwóz.
 • Kościół obronny w Prejmer.
 • Jezioro Tarnita.
 • Zamek w Hunedoarze, Zamek Korwina – średniowieczny zamek w Hunedoarze w Siedmiogrodzie. Wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă.
 • Kopalnia soli Turda – kopalnia soli w Rumunii, w okręgu Kluż, w Turdzie.

Jak widać Rumunia jest pełna niespodzianek. Odkrywanie uroków tego niezwykłego państwa na własnych zasadach to niewątpliwa przyjemność i satysfakcja. Odpowiednio zaplanowana podróż samochodem do Rumunii może okazać się niezapomnianą przygodą życia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie wyrobię kartę EKUZ?

  Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić również online poprzez stronę NFZ.

 2. Czy poza OC warto mieć również inne ubezpieczenie na podróż samochodem do Rumunii?

  W Rumunii nagminnym problemem, na który narzekają kierowcy – są słabo oświetlone drogi, na których po zmroku pojawia się dzika zwierzyna. Ponadto, na drogach - także głównych/międzynarodowych - poruszają się nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu nagminnie parkowane są nieoświetlone pojazdy. W przypadku spotkania się z którąś z tych sytuacji, warto wykupić wcześniej ubezpieczenie krótkoterminowe Assistance.

 3. Czy w Rumunii jest wysoki wskaźnik przestępczości?

  Nie, ale szczególną ostrożność należy zachować w okolicach dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej.  Dochodzi w tych miejscach często do kradzieży kieszonkowych (których dokonują także dzieci).

 4. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe w Rumunii?

  Nie. Warto jednak je mieć, ponieważ EKUZ nie gwarantuje refundacji wszystkich usług medycznych. Polisę można znaleźć już od kilku złotych dziennie, a zapewni wsparcie w razie problemów ze zdrowiem, wypadku czy nawet kradzieży.

Co warto wiedzieć?
 1. Według Google Maps przejazd z Warszawy do Bukaresztu wynosi dokładnie 17 godz. 13 min (1348 km), prowadząc przez Słowację, Węgry i sporą część Rumunii. Warto również pamiętać, że droga ta obejmuje odcinki płatne, a  samo miejsce docelowe znajduje się w innej strefie czasowej (+1h).
 2. Wjeżdżając do Rumunii, należy mieć przy sobie ważny polski paszport lub dowód osobisty.
 3. Od kierowcy wymagane jest posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu.
 4. Na terenie Rumunii można korzystać z karty EKUZ, ale nie refunduje ona wszystkich usług.
 5. Dlatego warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, dostępne już od około 4 zł za dzień.
Autor

admin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania