Polisa zamiast gotówki. Jak działa rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym?

Redakcja
Udostępnij:
5

Większość ubezpieczycieli gwarantuje w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia rozliczenie bezgotówkowe. Oznacza to, że okazanie polisy wystarczy, by placówka medyczna dogadała się z ubezpieczycielem w celu bezpośredniego pokrycia poniesionych kosztów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rozliczenie bezgotówkowe się opłaca?Gdzie nie rozliczysz się bezgotówkowo? Co w takiej sytuacji?Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?Rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym a cena polisy […]

Wyjaśniamy, jak działa rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym?

Większość ubezpieczycieli gwarantuje w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia rozliczenie bezgotówkowe. Oznacza to, że okazanie polisy wystarczy, by placówka medyczna dogadała się z ubezpieczycielem w celu bezpośredniego pokrycia poniesionych kosztów.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jesteśmy na wakacjach w Turcji i trafiamy do szpitala z powodu złamania nogi. Podczas załatwiania formalności okazujemy polisę, pracownicy szpitala kontaktują się z ubezpieczycielem, a ten pokrywa wszystkie koszty związane z leczeniem złamanej nogi. Na tym właśnie polega rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym.

Dlaczego rozliczenie bezgotówkowe się opłaca?

Przede wszystkim dlatego, że osoby ubezpieczone nie muszą troszczyć się o dodatkowe wydatki podczas wakacji za granicą. Często przecież koszty leczenia są naprawdę wysokie i mogą wynieść o kilkanaście tysięcy euro i więcej – nikt z nas takiej gotówki w podróż nie zabiera. Rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym to także minimum formalności – to nie my, czyli osoby ubezpieczone musimy zajmować się kwestią opłat, nawet jeśli później je odzyskamy od ubezpieczyciela.

UWAGA! Jeśli to możliwe, zanim udasz się do placówki medycznej, skontaktuj się z centrum alarmowy informacyjnym towarzystwa ubezpieczeniowego. Tam otrzymasz informację, gdzie się udać – prawdopodobnie będzie to placówka, z którą współpracuje towarzystwa i z którą rozlicza się bezgotówkowo.

Gdzie nie rozliczysz się bezgotówkowo? Co w takiej sytuacji?

Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń danego towarzystwa ubezpieczeniowego – warto przed zakupem polisy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia rozliczenie bezgotówkowo. Jeśli nie, to opłaty za leczenie musisz pokryć z własnej kieszeni, zachowując rachunek lub poprosić szpital o wystawienie faktury. Z tymi dokumentami musisz zwrócić się do ubezpieczyciela, by odzyskać poniesione koszty.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Przede wszystkim należy je dopasować pod kątem własnych potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Najważniejsze są oczywiście koszty leczenia – suma gwarantowana zależy od kraju, do którego planujemy się wybrać. Warto też w OWU sprawdzić, czy ubezpieczyciele gwarantuje rozliczenie bezgotówkowe. Poza tym polisa powinna zapewniać:

  •        ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  •        ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC),
  •        ochronę bagażu i sprzętu sportowego,
  •        rozszerzenie ochrony dla osób aktywnych, chorych przewlekle lub podróżujących służbowo.

Dodatkowo można ubezpieczyć się od opóźnienia lotu oraz kosztów rezygnacji z podróży. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają także klauzulę alkoholową – po jej zakupie ochroną zostaną objęte również zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu (w przypadku kosztów leczenia i NNW).

Rozliczenie bezgotówkowe w ubezpieczeniu turystycznym a cena polisy

Polisa, która zapewnia rozliczenie bezgotówkowe nie jest droższa od ochrony, w której takie rozliczenie nie funkcjonuje. Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, takich jak zakres ochrony, kierunek wyjazdu, wybrane rozszerzenia, długość pobytu za granicą, a także wiek oraz ilość podróżujących. Najtańszą polisę można mieć już od 2,6 zł. I niezależnie od tego, na jaki sposób rozliczenia się zdecydujesz, warto mieć pełną ochronę w podróży niż samemu płacić horrendalne rachunki za pomocą medyczną za granicą.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania