Roczne ubezpieczenie podróżne. Analiza oferty.

Kamil Sztandera
Udostępnij:

Roczne ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę przez cały rok od daty zakupu. Nie ważne, czy w tym czasie podróżujemy, czy nie. Jednak cena zakupu całorocznej polisy jest wielokrotnie wyższa niż zakup jednorazowego ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli nie posiada w ofercie całorocznych polis turystycznych. Oprócz słabej dostępności i wysokich kosztów zakupu, ich minusem jest brak możliwości każdorazowego dopasowania […]

ubezpieczenie turystyczne na rok

Roczne ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę przez cały rok od daty zakupu. Nie ważne, czy w tym czasie podróżujemy, czy nie. Jednak cena zakupu całorocznej polisy jest wielokrotnie wyższa niż zakup jednorazowego ubezpieczenia.

Większość ubezpieczycieli nie posiada w ofercie całorocznych polis turystycznych. Oprócz słabej dostępności i wysokich kosztów zakupu, ich minusem jest brak możliwości każdorazowego dopasowania wysokości sum gwarantowanych do celu i miejsca wyjazdu.

Na czym polega roczne ubezpieczenie turystyczne?

Roczne ubezpieczenie turystyczne jest ważne 365 dni od daty zakupu. Zapewnia taki sam zakres ochrony, jak polisa chroniąca podczas krótszego wyjazdu (np. kilkudniowego czy kilkutygodniowego). Jedyną różnicą jest jej znacznie dłuższy okres, który trwa cały rok. Niezależnie, czy w tym czasie podróżujemy, czy nie. Liczba wycieczek po Europie bądź świecie jest nieograniczona w zależności od wariantu ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele proponują to rozwiązanie osobom często podróżującym. Nie tylko turystycznie, lecz także służbowo. Jednak w takim przypadku należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czy zakresem ochrony jest również objęta praca umysłowa lub fizyczna. Może to wymagać dodatkowego rozszerzenia.

Jaka jest cena rocznego ubezpieczenia turystycznego?

Większość ubezpieczycieli nie oferuje możliwości zakupu rocznej polisy turystycznej. Nasza redakcja porównała ze sobą dostępne oferty Allianz, ERV, Generali oraz PZU w przypadku podróży po całym świecie. Ich zakres ochrony, a także ceny zakupu są bardzo zróżnicowane (wynoszą od 314 do 2104,50 zł rocznie). 

Zestawiając szerokość zakresu ochrony do wysokości składki, najkorzystniejsza wydaje się oferta PZU. Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. Największy polski ubezpieczyciel w rocznej polisie turystycznej jej limit określił na poziomie 250 000 zł. Jej cena wynosi 567 zł rocznie przy jednorazowej płatności. Allianz proponuje wyższą kwotę opieki medycznej (300 000 zł), ale za aż czterokrotnie większą opłatę (2104,50 zł rocznie).

Porównanie cen rocznych ubezpieczeń turystycznych (wariant świat)

Zakres ochronyAllianz ERV GeneraliPZU
Koszty leczenia300 000 zł40 000 euro (około 172 000 zł)200 000 zł250 000 zł
NNW30 000 zł30 000 zł30 000 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym50 000 zł50 000 euro (około 215 000 zł)50 000 zł500 000 zł
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu4000 zł1200 zł1000 zł3000 zł
Cena roczna polisy2104,50 zł314 zł1493 zł567 zł

Źródło: Kalkulacja wakacyjnapolisa.pl w kalkulatorach online ubezpieczycieli

Roczne ubezpieczenie turystyczne – wady i zalety

Zalety:

 • jedno ubezpieczenie turystyczne przez cały rok,
 • brak konieczności każdorazowego zakupu polisy turystycznej w przypadku spontanicznych wyjazdów,
 • oszczędność czasu,
 • wygoda.

Wady:

 • wysoka cena zakupu polisy turystycznej na cały rok,
 • brak możliwości zmiany sum gwarantowanych ubezpieczenia turystycznego,
 • niedopasowanie zakresu ochrony do celu i miejsca wyjazdu,
 • mała liczba ofert całorocznych pakietów.

Zakup rocznego ubezpieczenia turystycznego wydaje się bardzo kuszącą opcją dla osób, które często i spontanicznie podróżują. W ten sposób wydając kilkaset złotych mogą mieć ochronę przez cały rok. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Po pierwsze zakup polisy całorocznej jest o wiele droższy od jednorazowego ubezpieczenia. Po drugie, każdorazowo łatwiej jest dopasować wysokość sum gwarantowanych do celu i miejsca wyjazdu.

Ponadto w przypadku podróży po Europie, limit kwotowy kosztów leczenia określony przez ERV (40 000 euro za 314 zł rocznie) oraz PZU (około 58 000 euro za 567 euro rocznie), jest raczej wystarczający. Jednak inaczej może być poza Starym Kontynentem. Szczególnie w krajach słynących z bardzo drogiej służby zdrowia, jak USA, Australia, Japonia czy Tajlandia. Podróżując do nich warto posiadać ubezpieczenie turystyczne z nielimitowaną opieką medyczną.

Taką polisę turystyczną można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Oferta jednego z ubezpieczycieli zawiera sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa bez limitu. W przypadku podróży do USA w celu wypoczynku lub zwiedzania, cena jej zakupu wynosi zaledwie 23,07 zł dziennie dla osoby dorosłej.

Oferta z kalkulatora WakacyjnaPolisa.pl z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa (podróż do USA)

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczeniaBez limitu
Koszty ratownictwaBez limitu
NNW150 000 zł
OC w życiu prywatnym1 500 000 zł
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego3000 zł
Cena polisy23,07 zł dziennie dla osoby dorosłej

Źródło: wakacyjnapolisa.pl

Roczne ubezpieczenie turystyczne - Co warto wiedzieć?
 1. Roczne ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę przez cały rok.
 2. Roczne ubezpieczenie turystyczne jest wielokrotnie droższe od tradycyjnej polisy.
 3. Mało ubezpieczycieli oferuje zakup rocznego ubezpieczenia turystycznego.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania