Ranking top 7 miast na tani city break w Polsce z dziećmi

Redakcja
Udostępnij:
4.1

City break to niezwykle popularny w ostatnich czasach krótki wyjazd do jednego z większych miast. W okrojonej wersji trwa weekend, a w bardziej komfortowej, pozwalającej więcej zwiedzić – nawet kilka dni.

city break w Polsce - gdzie pojechać?

City break zwykło się kojarzyć z modnymi miastami europejskimi, jednak weekendowe zwiedzanie można z powodzeniem zawęzić do własnego kraju. Tym bardziej, że wiele polskich miast kryją w sobie ogromny potencjał turystyczny. Co więcej city break w Polsce to dużo korzystniejsze, tańsze i wygodniejsze rozwiązanie dla rodzin z  dziećmi.

Moda na city break to odpowiedź na współczesny tryb życia. Gdy nie ma dostatecznie dużo czasu, a często też funduszy na długie urlopy, kilka dni w ciekawym mieście to doskonałe rozwiązanie. Podpowiadamy, gdzie zorganizować takie krótki weekendowy wypad w Polsce.

City break, czyli pomysł na krótki wyjazd

Choć krótkie wyjazdy szczególnie upodobali sobie młodsi turyści, to coraz częściej spotkać można całe rodziny wraz z małymi dziećmi, które ruszają na kilkudniowe zwiedzanie miasta.

City break z dziećmi jest nie tylko możliwy, ale też będzie udaną formą spędzania czasu, o ile dobrze się przygotujemy i nieco dostosujemy sposób zwiedzania pod najmłodszych uczestników.

Jak zaplanować city break z dziećmi?

Wyjazdy z dziećmi to zupełnie inny poziom odpoczynku, nie ukrywajmy wymaga znacznie więcej energii, organizacji, cierpliwości i elastyczności. Ale czy niemożliwy? Absolutnie nie!

Z dziećmi, nawet małymi, warto podróżować, gdyż to ogromny bodziec do rozwoju. Argument, że dziecko i tak nic nie zapamięta z wycieczki, ma tu drugorzędne znaczenie, ponieważ nie o wspomnienia, a o doświadczanie i rozwój tu chodzi.

Jednak, aby wyjazd z dziećmi był udany i pozostawił w rodzicach chęć na dalsze wojaże, należy się do niego odpowiednio przygotować:

  • Plan wycieczki na miarę możliwości – a dokładnie na miarę dziecięcych możliwości. Jak bardzo my, dorośli, nie chcielibyśmy zobaczyć całej listy atrakcji turystycznych, tak miejmy na uwadze, że dla dziecka część z nich będzie mało ciekawa, a na pewno będzie ich za dużo. A więc warto zadbać przede wszystkim o niewypełniane planu wyjazdu zbyt wieloma miejscami do zobaczenia. Wybierzmy na każdy dzień 2-3 atrakcje, a w tym koniecznie jedno miejsce dedykowane dzieciom.
  • Atrakcje dla dzieci – katedry, muzea czy zabytki to nie są miejsca, które wybitnie wzbudzą zainteresowanie młodszych dzieci. Być może pewna ciekawość będzie, ale nie ukrywajmy, że maluch spędzi zafascynowany pół dni w katedrze. Dlatego podczas city break’u dobrze jest zadbać, aby rodzina odwiedziła też miejsca, które są stworzone z myślą o najmłodszych: parki rozrywki, farmy dyni, labirynty, wystawy dla dzieci, parki wodne i wiele, wiele innych.
  • Czas na odpoczynek – krótki wyjazd zazwyczaj jest intensywny, ale city break z dziećmi wymaga zorganizowania czasu na odpoczynek. Tak zaplanuj zwiedzanie, aby po każdej atrakcji turystycznej można było odpocząć w kawiarni, na lodach czy choćby zrobić szybki piknik w parku. Gdy widzisz pierwsze oznaki zmęczenia u dzieci, to sygnał, że należy wcisnąć pauzę. Zmęczone, głodne, rozdrażnione dziecko nie wróży nadziei na udane zwiedzanie. Lepszy posunięciem będzie zrobienie choćby 40-minutowej przerwy na lody, co sprawi że maluch nabierze nowej energii i humoru na dalsze eksplorowanie miasta.
  • Mamo bolą mnie nóżkizwiedzanie z małymi dziećmi wiąże się też z ograniczeniami kondycyjnymi. Nie licz, że 4-5 latek przejdzie z tobą 10-kilometrowy spacer po mieście. Ale od czego są gadżety i sprytne rozwiązania! Dla dziecka do 2 lat doskonale sprawdzi się nosidło ergonomiczne, dla 3-5-latka wzmacniane nosidło turystyczne. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym obciążeniem dla rodzica, któremu przyjdzie dźwigać dziecko na plecach, ale jest to cena za dodatkowe kilometry zwiedzania miasta. Nosidło może być awaryjnym rozwiązaniem, nie na cały dzień, a w sytuacji kryzysowego zmęczenia. Jeśli rodzina składa się z dziecka w wózku i kilkulatka, przydatnym gadżetem będzie podstawka lub siedzisko do wózka, które montuje się dla starszego dziecka. Tym sposobem rodzic prowadząc wózek, pcha też siedzącego/stojącego na nim starszaka.

7 pomysłów na city break w Polsce

  1. Gdańsk

Bliskość morza, tętniący życiem Gdańsk, nowoczesna Gdynia i klimatyczny Sopot – Trójmiasto to genialny kierunek na city break w Polsce. Dobrym pomysłem jest wybranie się tam poza sezonem – ciepły czerwiec czy jesienny wrzesień będą doskonałym momentem, aby we względnym spokoju zwiedzić Trójmiasto.

Rozpoczynając od Gdańska, pierwsze kroki koniecznie należy skierować na Starówkę. Nieśpieszny spacer pomiędzy zabytkowymi kamienicami, do tego oczywiście słynny pomnik Neptuna i Kościół Mariacki to punkty obowiązkowe. Jeśli najmłodsi będą potrzebować chwili wytchnienia, można odpocząć w któreś z licznych restauracji czy kawiarni.

Gdy dzieci nabiorą sił, świetną rozrywką z pewnością okaże się Diabelski Młyn, który znajduje się w sąsiedztwie starówki. Dodatkową wartością jest spektakularny widok na panoramę miasta.

Po zwiedzaniu Gdańska, przyjemnym miejscem na krótką regenerację będzie Park Oliwski. Sam w sobie jest niezwykle uroczy, a do tego znajduje się tutaj palmiarnia i mały wodospad. Jest to park zamykany na noc (godziny otwarcia 5:00-23:00), wstęp bezpłatny.  

Z atrakcji typowo dla dzieci warto jeszcze wymienić: Wystawę Hewelianum, Muzeum Bursztynu, Zoo Gdańsk Oliwa, Plac Zabaw „Kraina Zabawy” (największy na Pomorzu).

2. Gdynia i Sopot

Po Gdańsku przychodzi czas na klimatyczną Gdynię, która zachwyca nie tylko krajobrazem, architekturą, położeniem, ale też atrakcjami dla dzieci. Dla małych miłośników zwierząt świetną rozrywką będzie Mini Zoo, w którym można nakarmić emu i alpaki oraz pojeździć na kucyku.

W razie niepogody dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest Gdyńskie Akwarium Morskie – to miejsce zauroczy i mniejszych, i tych nieco starszych: ryby, gady, koralowce, a do tego możliwość skorzystania z zajęć edukacyjnych, aby oprócz oglądania, dowiedzieć się czegoś ciekawego.

W Gdyni koniecznie trzeba wybrać się do portu, gdzie stoi przycumowany najsłynniejszy polski okręt wojenny „Błyskawica”. Istnieje możliwość zwiedzenia statku w środku, co jest ciekawą rozrywką i dla dzieci, i dla dorosłych.

Jedną z największych atrakcji Gdyni jest dzielnica Gdynia-Orłowo z pięknym białym (bezpłatnym!) molo oraz zachwycającym Klifem Orłowskim w tle. Tutejsza plaża jest nie tylko przepiękna, ale też najczystsza w rejonie.

Sopot zachwyca z kolei uroczymi powojennymi kamienicami i deptakiem, przy którym znajdują się m.in. klasycystyczny Dworek Sierakowskich z XVIII wieku oraz kościół św. Jerzego.

Warto odwiedzić Operę Leśną, nawet gdy nic się aktualnie tam nie dzieje – daje to możliwość spokojnego przyjrzenia się scenie, garderobom oraz wystawie zdjęć, które opisują historię obiektu.

Sopot położony jest w malowniczym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – turyści złaknieni aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji aż 22 km szlaków, w tym słynną Łysą Górę. 

Z atrakcji turystycznych dla dzieci w Sopocie warto wymienić: plac zabaw na plaży (wejście nr 15), a do tego oczywiście piękną i szeroką plażę, Krzywy Domek, Latarnia Morska.

3. Wrocław

Stolica Dolnego Śląska to niezawodne miejsce na city break. Główna atrakcja turystyczna to oczywiście Ostrów Tumski, czyli najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, wraz z głównymi zabytkami: Archikatedrą św. Jana Chrzciciela, najstarszym wrocławskim kościołem św. Idziego, mostem Tumskim.

Spacer klimatycznymi uliczkami spodoba się każdemu członkowi rodziny. Tym bardziej, że podczas zwiedzania można rozglądać się za małymi krasnalami, kamiennymi figurkami, które zaczęły pojawiać się we Wrocławiu już od 2005 roku. Szukanie kolejnych krasnali, a jest ich niemal 400, to doskonały sposób do zmotywowania najmłodszych do spaceru.

Wrocław posiada jeden z najpiękniejszych w Polsce rynków miejskich. Jest otoczony 60 kamienicami, a każda z nich zachwyca detalami architektonicznymi, dodatkowo to tu znajduje się wiele z ulokowanych w mieście krasnali.

Panoramę miasta najlepiej podziwiać z tzw. Mostu Pokutnic, czyli kładki łączącej dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny.

Najmłodszych warto zabrać do fontanny w Pergoli, największej multimedialnej fontanny w Polsce. Woda wypływa tu aż z 300 dysz, tworząc hipnotyzujący pokaz – szczególnie atrakcyjny wieczorem, gdy fontanna jest oświetlona, a woda wypływa w rytm granej muzyki.

Z pozostałych atrakcji dla dzieci: słynne, nowoczesne wrocławskie Zoo i Afrykarium, Ogród Japoński.

4. Poznań

Jedno z ciekawszych miast na weekendowy city break. Punkt pierwszy i obowiązkowy wycieczki to Stary Rynek. Dorosłych zachwycą fasady zabytkowych kolorowych kamienic, a najmłodszych ratusz ze słynnymi koziołkami, które bodą się każdego dnia o godzinie 12:00.

Koniecznie trzeba też zobaczyć imponującą bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, którą poznaniacy nazywają w skrócie Fara.

Zaledwie 2 km od Starego Rynku znajduje się jezioro i centrum rekreacyjne – tzw. Poznańska Malta i Jezioro Maltańskie. Jest to sztuczny zbiornik powstały 60 lat temu, na którym – z uwagi na podłużny kształt – często rozgrywają się imprezy wioślarskie, kajakowe.

Doskonałe miejsce na pobyt z dziećmi: kolejka górska, całoroczny stok narciarski, zjazd na pontonach, mini golf, place zabaw, dwa parki linowe, pole piknikowe i kino letnie na zewnątrz dostarczą mnóstwa wrażeń.

Jakby tego było mało znajdują się tutaj Termy Maltańskie, czyli kompleks basenów wraz z parkiem wodnym (część umiejscowiona na powietrzu). Po skorzystaniu z licznych atrakcji można posilić się w jednej ze znajdujących się w pobliżu restauracji.

Zwiedzając Poznań z dziećmi warto zajrzeć do tutejszego zoo, które jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Odpocząć, np. organizując piknik, można m.in. w Ogrodzie Zamkowym tuż przy Zamku Cesarskim lub przy fontannie przed gmachem Teatru Wielkiego.

5. Warszawa

Wśród pomysłów na city break w Polsce nie mogło zabraknąć stolicy. Miejsca tak ciekawego, że trudno je zobaczyć podczas krótkiego wypadu. Warszawa w opinii wielu cieszy się złą sławą jako moloch, w którym życie płynie zbyt szybko. Nie jest to prawdą o czym może się przekonać każdy, kto zechce spojrzeć na to miasto przychylniejszym okiem.

Najlepsze atrakcje w Warszawie dla dzieci to: Centrum Nauki Kopernik – propozycja dla starszych dzieci (i dorosłych!), ale miejsce tak ciekawe, że można tu spędzić pół dnia i wciąż będzie mało. Młodym odkrywcom ciekawym świata spodoba się Smart Kids Planet, interaktywne, nowoczesne Centrum Mądrej Zabawy. Co ważne jest to miejsce przeznaczone i dla maluchów, i dzieci starszych, więc doskonale będzie się tu bawić cała rodzina.

Spacer po warszawskim Starym Mieście to punkt obowiązkowy wycieczki – w końcu jest to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz spaceru urokliwymi uliczkami starówki warto tu zwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Warszawy oraz zobaczyć kolumnę króla Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki.

Będąc w Warszawie latem, warto zabrać dziecko na pokaz tańczących fontann w Multimedialnym Parku Fontann – wyjątkowe widowisko łączące muzykę, światło i tańczące strumienie wody.

Momentem odpoczynku od miejskiego zgiełku i atrakcji może być spacer po Łazienkach Królewskich, miejscu niezwykle urokliwym i wyciszającym. Piknik nad jednym ze tutejszych stawów będzie przyjemną przerwą w zwiedzaniu.

6. Łódź

Dawniej miasto przemysłowe, dziś kreatywne i tętniące życiem miejsce, w którym zbiega się historia różnorodnych kultur i narodowości, o czym przypomina corocznie organizowany Festiwal Czterech Kultur.

Kultowym miejscem w Łodzi jest jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, licząca ponad 4 km, ulica Piotrkowska. Znajdują się tutaj liczne restauracje, kawiarnie, sklepy oraz miejsce, które zachwyci dzieci i dorosłych, czyli Pasaż Róży. Jest to kamienica wyłożona kawałkami szkła, która – szczególnie w słońcu – wygląda spektakularnie.

W pobliżu znajduje się Plac Wolności, stanowiący jednocześnie początek ul. Piotrkowskiej. Dla miłośników historii i archeologii: na Placu Wolności mieści się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

Wrocław ma krasnale, a Łódź ma postacie z bajek. W głównych punktach miasta porozmieszczane są rzeźby postaci z bajek znanych raczej współczesnym rodzicom niż dzieciom, ale nie umniejsza to zabawie. Bajkowe rzeźby to m.in. kot Filemon, Miś Uszatek, Plastuś.

Miejscem kipiącym energią i klimatem jest OFF Piotrkowska – w pofabrycznym, odnowionym kompleksie znajdują się restauracje, kawiarnie, lodziarnie i niszowe sklepy. Dobre miejsce na zjedzenie smacznego posiłku i regenerację podczas zwiedzania.

W Łodzi warto też zobaczyć miejsce niezwykłe – Księży Młyn. Kiedyś miasto w mieście, które miało nawet swoją walutę. Obszar niemal samowystarczalny, w którym znajdowała się fabryka, domy fabrykantów, szkoła, szpital. Dziś odrestaurowany, ale z zachowaniem dawnej architektury i klimatu, jest miejscem, które przyciąga zarówno inwestorów, jak i mieszkańców i turystów.

Atrakcje dla dzieci w Łodzi to m.in. Planetarium EC1, Muzeum Kinematografii, Palmiarnia.

7. Kraków

City break w Krakowie to oczywiście Wawel. Być w Krakowie i nie zobaczyć Zamku na Wawelu… Rodzice i starsze dzieci mogą zwiedzać Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, prywatne Apartamenty Królewskie, Wawel Zaginiony, Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską.

Młodsze dzieci (ale starsze również) powinny zainteresować się interaktywną rzeźbą multimedialną, która przedstawia współczesny model wzgórza wawelskiego. Miejscem dla całej rodziny będą też wspaniałe ogrody królewskie.

Atrakcja, która spodoba się i dzieciom, i dorosłym to zwiedzanie Podziemi Rynku. Wystawy ulokowane 4 metry pod ziemią spodobają się szczególnie pasjonatom historii.

Jeśli organizowany city break w Krakowie przypada latem to koniecznie trzeba zobaczyć Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim a także Małym Rynku. Organizowany przez Teatr KTO, najczęściej w lipcu, każdego roku ma inny motyw przewodni. Zdecydowanie to atrakcja dla małych i dużych.

Miejscem, które z pewnością zainteresuje całą rodzinę jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Rzeźbione bloki skalne, podziemne kaplice, emocjonująca trasa górnicza, solankowe jeziora, podziemne komory – to miejsce zachwyci nie tylko dzieci.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie: Muzeum Lotnictwa, Park Wodny, Papugarnia.

Ubezpieczenie na city break w Polsce – jak je wybrać?

Jedna rzecz łączy każdą wyprawę typu city break w Polsce (ale za granicę przede wszystkim) – to wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Każda podróż, a szczególnie podróż z dziećmi, powinna być przede wszystkim bezpieczna.

Jednym z elementów właściwego i rozsądnego przygotowania się do wyjazdu jest właśnie zakup ubezpieczenia. Dlaczego to tak ważne?

  • Spacerując nawet po prostych szlakach turystycznych, istnieje ryzyko kontuzji. Ubezpieczenie NNW zapewni pokrycie kosztów rehabilitacji i wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.
  • Podróż samochodem może wiązać się z nagłą niespodzianką w postaci unieruchomienia pojazdu w wyniku uszkodzenia jego podzespołów czy nawet wypadku. Dobre ubezpieczenie zawiera pakiet assistance, który jest w stanie uratować potencjalnie zepsuty wyjazd. Holowanie, auto zastępcze, a nawet nocleg dla rodziny – dzięki polisie zepsute auto to będą tylko chwilowe trudności.
  • Ubezpieczenie turystyczne może zawierać także dodatkowe rozszerzenia, które przydadzą się w podróży, m.in. odszkodowanie za zgubiony/uszkodzony bagaż (city break w Polsce nie wyklucza podróżowania samolotem), odszkodowanie za ukradziony sprzęt elektroniczny i wiele innych.

Takie ubezpieczenie można znaleźć już od 1,2 zł dziennie!

KUP UBEZPIECZENIE W UNIQA

KUP UBEZPIECZENIE W GENERALI

KUP UBEZPIECZENIE W PROAMA

Czy wyjazd typu city break jest przeznaczony tylko dla zamożnych singli wyjeżdżających na weekend do Barcelony? Zdecydowanie nie. Z dziećmi także da się podróżować, może nieco inaczej, ale równie satysfakcjonująco.

Polska jest pełna fascynujących, zachwycających miejsc a krótkie, kilkudniowe city break to najlepszy sposób na ich odkrycie.

Co warto wiedzieć?
  1. City break to krótki wyjazd do jednego z większych miast, trwający od dwóch do kilku dni.
  2. Przed takim wypadem weekendowym z dziećmi warto opracować plan zwiedzania i atrakcji.
  3. W Polsce na city break świetnie sprawdzą się takie miasta, jak Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Warszawa czy Kraków.
  4. Na wycieczkę po Polsce warto kupić ubezpieczenie NNW, dostępne już od 1,2 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania