Planujesz rodzinne wakacje w górach? Ubezpiecz najbliższych!

Redakcja
Udostępnij:
5

Słowackie Tatry, czeskie Karkonosze lub po prostu polskie Bieszczady – mamy wiele możliwości, aby wyjechać na krótkie wakacje w góry. Oprócz odpowiedniego sprzętu, nastawienia oraz planu musimy również posiadać właściwe ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, dlaczego tak ważne jest wykupienie dodatkowego ochrony na górski wypad.Z tego artykułu dowiesz się:Wyjeżdżamy w polskie góry – po co nam dodatkowe […]

ubezpieczenie na wakacje w górach

Słowackie Tatry, czeskie Karkonosze lub po prostu polskie Bieszczady – mamy wiele możliwości, aby wyjechać na krótkie wakacje w góry. Oprócz odpowiedniego sprzętu, nastawienia oraz planu musimy również posiadać właściwe ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, dlaczego tak ważne jest wykupienie dodatkowego ochrony na górski wypad.

Wyjeżdżamy w polskie góry – po co nam dodatkowe ubezpieczenie?

Dodatkowa polisa podróżna pomoże nam w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, których kosztów nie obejmie nasze państwowe ubezpieczenie.  

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy dwie usługi, które powinniśmy posiadać podczas bezpiecznych wakacji w górach. To ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej.

Aktywny wypoczynek sprzyja urazom. Wypadek w górach może nie tylko zepsuć wakacje, ale również stworzyć stałe problemy zdrowotne lub konieczność późniejszej rehabilitacji.

Ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia NNW wypłaci świadczenie pieniężne, jeśli podczas wakacji w górach dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub naszej śmierci. A jeśli nawet spełni się najgorszy scenariusz, nie zostawimy naszych najbliższych bez dalszej pomocy finansowej.

Wyjeżdżając z dziećmi na wczasy, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie pilnować ich przez cały czas. W ferworze zabawy stają się, delikatnie rzecz ujmując, nieuważne. Możliwe, że w trakcie harców zepsują np. sprzęt górski innemu turyście.

Kto zajmie się roszczeniami o zadośćuczynienie osoby poszkodowanej? Towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli będziemy posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).

Wakacje w górach a ratownictwo górskie

Pomimo że w Polsce osoba ubezpieczona w ramach NFZ nie zapłaci za koszty ratownictwa i poszukiwań, to u naszych sąsiadów taki rachunek zostanie wystawiony właśnie turyście.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wysokie mogą być koszty akcji ratowniczej. Już tylko start śmigłowca może kosztować 2 000 EUR. Biorąc pod uwagę całą akcję ratowniczą, rachunek za tego typu usługę może opiewać nawet na 15 000 EUR.

Ubezpieczenie na bezpieczne wakacje za granicę musi zawierać na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia, OC oraz NNW. Jednak w Polsce, jeśli planujemy wyjazd np. w Tatry, również powinniśmy posiadać pełnowartościowe ubezpieczenie.

Możliwe, że szlaki górskie, mimo że wyjazd zaplanowany jest na polską stronę, będą przecinać się z granicą Słowacji. Jeśli coś nam się stanie po stronie sąsiada, akcje ratownicze będą przeprowadzone przez słowackie wyspecjalizowane służby, a za tego typu usługę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Warto tutaj przypomnieć sytuację 19-latka z Polski, który w 2014 roku spadł z Rysów na słowacką stronę, pomimo że planował pozostać tylko na polskich szlakach. W akcji ratunkowej brali udział polscy i słowaccy ratownicy.

Na szczęście odnaleziono młodego turystę i rannego przewieźli do słowackiego szpitala. Niestety jednak,  chłopak wybrał się w góry bez dodatkowej polisy turystycznej. Z tego powodu wystawiono mu rachunek za 19-godzinną akcję, opiewający na 15 tysięcy EUR! 19-latek zapewne myślał, że nie wchodząc na słowackie szlaki, nie będzie mu potrzebna dodatkowa polisa. Niestety, mylił się.

Ile wynosi suma ubezpieczenia kosztów ratownictwa i poszukiwań?

Koszty ratownictwa i poszukiwań zawierane są już w podstawowej wersji polisy turystycznej. Zazwyczaj znajdują się w ubezpieczeniu kosztów leczenia (KL) lub assistance.

Sumy ubezpieczeń zależne są od zakresu ochrony, rodzaju produktu i po prostu od samego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Poniżej stworzyliśmy tabelkę, w której zawarliśmy sumy ubezpieczeń kosztów ratownictwa (KR) i poszukiwań w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Suma ubezpieczenia KR
AXA Assistance Do sumy ubezpieczenia KL
Uniqa Do 10 000 EUR
Ergo Ubezpieczenia Do 5 000 EUR
Signal Iduna Do 6 000 EUR
Allianz Do 22 000 PLN
Aviva Do 20% sumy ubezpieczenia KL

Bezpieczne wakacje w górach za granicą oznaczają jedno – chęć poczucia bezpieczeństwa i zagwarantowania ochrony dla nas i naszych najbliższych podczas wyjazdu.

Im więcej aktywności fizycznej uprawiamy podczas pobytu w górach (np. wspinaczkę), tym więcej niebezpieczeństw nam grozi. Musimy pamiętać, że wraz z wyjazdem rodzinnym bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

Nie oszczędzajmy na polisie, która może nas uchronić przed dodatkowymi wydatkami podczas wyjazdu.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania