Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabezpieczeniu domu

Redakcja
Udostępnij:
5

Ponieważ sezon wakacyjny już się rozpoczął, każdy myśli teraz wyłącznie o terminie wyjazdu na zasłużony wypoczynek. Coraz więcej osób jest świadomych tego, że posiadanie ubezpieczenia na wakacjach, może okazać się prawdziwym wybawieniem jeśli dojdzie do wypadku lub szkody. Warto pamiętać o tym, że udając się na urlop, koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Nikt […]

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabezpieczeniu domu

Ponieważ sezon wakacyjny już się rozpoczął, każdy myśli teraz wyłącznie o terminie wyjazdu na zasłużony wypoczynek. Coraz więcej osób jest świadomych tego, że posiadanie ubezpieczenia na wakacjach, może okazać się prawdziwym wybawieniem jeśli dojdzie do wypadku lub szkody. Warto pamiętać o tym, że udając się na urlop, koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu domu.

Nikt o niczym nie wie

Kiedy wyjeżdża się na dłużej, np. na 2-3 tygodnie lub więcej, nie należy zakładać, że nasi sąsiedzi są tak bardzo spostrzegawczy, iż zorientują się, że od jakiegoś czasu nie ma nas w domu. Warto ich o tym poinformować wcześniej, zwłaszcza tych najbliższych, którzy graniczą z nami przez płot lub ścianę. Jeśli będą oni wiedzieć, że wyjechaliśmy z pewnością od razu zwrócą uwagę na to, że na naszym podjeździe stoi nieznany samochód lub, że z naszego mieszkania dochodzą dziwne odgłosy.

Jeśli przyjaźnimy się z najbliższymi sąsiadami, możemy dać im klucze i poprosić, żeby od czasu do czasu zaglądali do naszego domu. Choćby tylko po to, aby podlać kwiaty. Obieranie przez kogoś nasze poczty też jest ważne, ponieważ jeśli zalega ona w skrzynce, to niezawodny dla włamywaczy znak, że nie ma nas od dłuższego czasu.

Można też skorzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań i kupić urządzenie, które imituje światło włączonego telewizora. Jest ono dostępne za około 100 zł i tak go zaprogramowano, aby do złudzenia można było pomyśleć, że ktoś właśnie siedzi w domu i ogląda TV. Oprogramowanie sprawia, że zamieszone w nim diody świecą jednostajnie i co jakiś czas migają, dają wrażenie zmieniania kanałów. Urządzenie trzeba ustawić tak, aby jego działanie było widoczne z okna i aby mogło ono wychwytywać natężenie światła dziennego. Jego czujniki wtedy reagują i włączają diody.

Wszystko pozamykane i wyłączone?

Pozostawienie uchylonego okna, czy niezamkniętych drzwi zdarza się często. Spieszymy się, mieliśmy wyjechać już 2 godziny temu, a nadal stoimy pod domem. W zamieszaniu nie trudno o przeoczenie, a dla złodzieja to jak zaproszenie. Potrafi on dostać się do budynku nawet przez niewielki lufcik, nawet jeśli to okno dachowe. Dlatego też bezwzględnie trzeba sprawdzić wszystkie drzwi i okna, zanim wyjedziemy. Dla pewności ze 2 razy.

Równie wiele uwagi trzeba poświęcić urządzeniom, z których korzystamy każdego dnia. Lokówki, suszarki, prostownice, żelazka, pralki, zmywarki i telewizory podczas naszej nieobecności, zwłaszcza dłuższej, mogą być przyczyną przykrych niespodzianek. Dlatego właśnie ze szczególną starannością trzeba posprawdzać, czy nie zostawiamy podłączonego do prądu czegoś, co podczas naszej nieobecności się bez niego obejdzie. Wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, możemy śmiało wyłączyć z gniazdek. Warto to zrobić również z uwagi na to, że nie wiemy jaka będzie pogoda podczas naszego urlopu. Uderzenie pioruna może nie tylko zniszczyć nam telewizor, ale też wywołać od niego pożar.

Zanim ruszy się w drogę dobrze też sprawdzić teren wokół domu. Leżąca pod ścianą drabina lub stara kłódka na drzwiach szopy, z pewnością pomogą złodziejowi. Nie ułatwiajmy mu zadania.

Ubezpieczenie i ochrona

Ochrona kamer

Nawet jeśli wszystko sprawdzimy, pozamykamy i odłączymy, wypadek lub włamanie i tak mogą się przydarzyć podczas naszego wyjazdu. Ubezpieczenie domu lub mieszkania będzie tu więc dodatkową ochroną nie tylko przed włamaniem, ale i różnego rodzaju zdarzeniami, jak pożar, zalanie, czy zerwanie dachu przez wichurę. Zakres takiej polisy musi być jednak odpowiednio dobrany. Ponieważ, zwłaszcza przez wakacje zależy nam też na jak najniższej cenie, warto skorzystać z różnego rodzaju narzędzi, jakie oferuje nam internet. I tak np. aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania w rankomat.pl, potrzebujemy zaledwie kilku minut.

Innym rozwiązaniem może być zawarcie odpowiedniej umowy z firmą ochroniarską. Pomaga ona nie tylko odpowiednio zabezpieczyć dom, poprzez instalację różnego rodzaju czujników, kamer i wykrywaczy dymu. Za opłatą odpowiedniej składki można zakupić opcję zapewniającą przyjazd patrolu, w razie uruchomienia się alarmu. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale zapewniające lepszą ochronę.

Bardzo cenne przedmioty

Skrytka

Wszelkie rzeczy o dużej wartości, trzeba chronić szczególnie dobrze. Jeśli więc zostawiamy w domu coś naprawdę cennego, warto to odpowiednio zabezpieczyć. Dobry sejf wbudowany w ścianę przez profesjonalistę, stanowi ochronę na naprawdę przyzwoitym poziomie. Jeśli jednak nadal obawiamy się o pewne przedmioty, to warto rozważyć wynajęcie skrytki w banku lub specjalizującej się w tym firmie.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania