Jesteś na wakacjach za granicą. Wsiadasz do metra i nagle, ni stad, ni zowąd ktoś wyrywa Ci torbę. Próbujesz gonić złodzieja, ale zniknął, rozpłynął się w tłumie ludzi. A w torbie był portfel, dowód osobisty i karta kredytowa… Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim – nie panikuj. Podpowiemy, jakie kroki podjąć po kradzieży za granicą.
1. Zgłoś kradzież na policję!
Zacząć trzeba od wizyty na najbliższej jednostce policji – warto jeszcze przed podróżą zapisać sobie adresy takich placówek. Na komisariacie złożysz zeznania (policja powinna zorganizować tłumacza, jeśli nie mówisz w miejscowym języku) i otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu zdarzenia. Ten dokument jest bardzo ważny – przede wszystkim stanowi ochronę przed podszyciem się pod Ciebie i wyłudzeniem np. kredytu na Twoje dane. Co więcej – jeśli będziesz wnioskować o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, takie zgłoszenie będzie potrzebne do udokumentowania zdarzenia.
2. Zastrzeż dowód i kartę!
Zgłoszenie na policję powinno wystarczyć, jednak warto zabezpieczyć się z kilku stron. Dowód można zastrzec online – jeśli tylko posiada się konto w Biurze Informacji Kredytowej (jest darmowe). Wystarczy tylko parę kliknięć i już żaden oszust nie weźmie kredytu czy pożyczki na nasze dane. Kartę kredytową i bankomatową też można zastrzec online – wiele banków daje taką możliwość za pomocą zalogowania się do bankowości internetowej lub mobilnej – wystarczy zaznaczyć odpowiednia funkcję i karta zostanie zablokowana. Można to zrobić także telefonicznie (ogólna całodobowa infolinia dotycząca wszystkich kart dostępna jest pod numerem (+48) 828 828 828) lub w oddziale banku, co jednak poza granicami kraju jest praktycznie niemożliwe.
3. Zgłoś zdarzenie w centrum alarmowym
Niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga, by nieszczęśliwe zdarzenie, do którego doszło podczas podróży zostało zgłoszone w centrum alarmowym. To infolinia dla ubezpieczonych, która działa przez całą dobę. Wystarczy tylko zadzwonić pod podany na polisie numer i poinformować konsultanta o zdarzeniu. Podpowie on, jakie kroki podjąć oraz odnotuje kradzież w systemie. Dzięki temu będziesz mieć prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Niezgłoszenie zdarzenia w przewidzianym w OWU terminie (zwykle do 24 godzin po zdarzeniu) jest jednym z wyłączeń ochrony.
4. Odwiedź polski konsulat
Jeśli skradziono Ci dowód lub paszport, to wizyta w placówce konsularnej będzie niezbędna. Adres konsulatu można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych albo uzyskać go podczas telefonu do centrum alarmowego. W konsulacie otrzymasz stosowną pomoc i dokument tymczasowy, który pozwoli Ci na powrót do kraju. Będziesz zobowiązany do wypełnienia podania oraz formularzu o zgłoszeniu kradzieży paszportu lub dowodu osobistego, do którego załączysz kopię zaświadczenia otrzymanego na policji. Potrzebne będą także aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm (pracownicy konsulatu wykonają ci je na miejscu). Konieczne będzie uiszczenie opłaty konsularnej (jeśli skradziono Ci także pieniądze, to w wyjątkowych okolicznościach konsul może opłatę przenieść na inny termin – opłacisz ją dopiero po powrocie do kraju). Otrzymasz także informację, kiedy zgłosić się po odbiór paszporty tymczasowego umożliwiającego powrót do kraju – zwykle otrzyma się go bardzo szybko, do paru dni (w ekstremalnych sytuacjach nawet w ciągu jednego dnia).
A co jeśli do kradzieży dojedzie w kraju, w którym nie ma polskiego konsulatu? Pomoc otrzymasz w każdej placówce konsularnej jakiekolwiek państwa członkowskiego Unii Europejskiej i otrzymasz tam Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży).
Ubezpieczenie od kradzieży – co obejmuje ochroną?
Jeśli posiadasz ubezpieczenie turystyczne, a razem z kradzieżą dokumentów straciłeś swój bagaż – a był on objęty ochroną, to możesz uzyskać odszkodowanie. Ubezpieczyciel wypłaci Ci ekwiwalent finansowy przynajmniej w części pokrywający poniesione straty (oczywiście tylko do sumy gwarantowanej). Warto pamiętać, że jeśli do kradzieży dojdzie z powodu niedopilnowania bagażu lub jego niewłaściwego zabezpieczenia, to towarzystwo nie nie wypłaci odszkodowania. Zdarzenie należy niezwłocznie zgłosić do centrum alarmowego w określonym przez OWU terminie, a podczas ubiegania się o odszkodowanie, do dokumentów należy dołączyć zaświadczenie otrzymane na policji. W ramach Assistance ubezpieczyciel gwarantuje także pomoc w całej procedurze zgłaszania kradzieży i wyrabiania dokumentu tymczasowego.
Co jeszcze powinna zawierać polisa turystyczna?
Ubezpieczenie bagażu to tylko dodatek do standardowej polisy. Przede wszystkim polisa obejmuje koszty leczenia oraz NNW. Warto rozszerzyć ochronę o OC w życiu prywatnym. Osoby, które planują uprawianie aktywności podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych sportów, powinny zainwestować w dodatkową ochronę. Szczegółowy zakres ubezpieczenia oraz jego cenę można sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wybraną polisę można zakupić online i zabrać w podróż.
Podróżuj i nie daj się okraść
Pamiętaj, że w podróży trzeba mieć oczy dookoła głowy, zwłaszcza na lotniskach, dworcach, w środkach komunikacji miejskiej – tam najłatwiej paść ofiarą kradzieży. Nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki. Dokumenty, karty bankomatowe i pieniądze najlepiej trzymać oddzielnie i w miejscach trudno dostępnych (nigdy w kieszeniach i luźno zwisających torbach!). Ubezpieczenie, ubezpieczeniem, niemniej jednak nasza ostrożność też jest kluczem do bezpiecznego wyjazdu. A wtedy nie będziemy musieli się martwić, co zrobić w razie kradzieży!