Ubezpieczenie bez ubezpieczenia. Karencja w ubezpieczeniu turystycznym

Redakcja
Udostępnij:
5

W końcu upragnione wakacje. Wylądowałeś na gorących Wyspach Kanaryjskich, wyciągasz z walizki ręcznik, strój kąpielowy, już nie możesz się doczekać leniuchowania na złocistych plażach, z dobrą książkę pod pachą i z kolorowym drinkiem w ręce. Nagle cofasz się w drzwiach: zapomniałeś ubezpieczenia! I co teraz?Z tego artykułu dowiesz się:Jak karencja wygląda w praktyce?Ile trwa karencja? […]

karencja w ubezpieczeniu turystycznym

W końcu upragnione wakacje. Wylądowałeś na gorących Wyspach Kanaryjskich, wyciągasz z walizki ręcznik, strój kąpielowy, już nie możesz się doczekać leniuchowania na złocistych plażach, z dobrą książkę pod pachą i z kolorowym drinkiem w ręce. Nagle cofasz się w drzwiach: zapomniałeś ubezpieczenia! I co teraz?

Oczywiście – możesz je zakupić za granicą. W dobie internetu i płatności online to żaden problem. Jednakże musisz się liczyć z karencją. Co to takiego? To okres wyczekiwania pomiędzy zakupem polisy a rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej. Trwa od kilku godzin do kilku dni.

Towarzystwa ubezpieczeniowe określają liczbę dni po jakich rozpocznie się ochrona w razie zakupu polisy już za granicą. Dlaczego? Powód jest prosty, by ochronić przed wyłudzeniem odszkodowania. Gdyby nie obowiązywała karencja każdy kupowałby polisę dopiero po nieszczęśliwym zdarzeniu. Trudno więc dziwić się ubezpieczycielom, że chronią się przed takimi sytuacjami.

Jak karencja wygląda w praktyce?

Zanim wyruszysz na plażę, postanowisz naprawiać swój błąd i kupujesz polisę. Płacisz online, dostajesz dokumenty ubezpieczeniowe na maila. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyczytałeś, że ochrona w przypadku zakupu polisy za granicą zacznie się dopiero po czterech dniach.

Niestety – na dwa dni po przyjeździe miałeś bliskie spotkanie z jeżowcem. Efekt: wizyta na ostrym dyżurze w prywatnej klinice nieopodal i rachunek na 500 euro. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupiłeś polisę odmówiło zwrotu kosztów – i miało do tego pełne prawo, bo do zdarzenia doszło w trakcie trwania karencji.

Ile trwa karencja? Sprawdź OWU zanim kupisz polisę

Co w takiej sytuacji jak ta opisana powyżej? No niestety nie ma na to dobrej rady – można jedynie szukać towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym karencja jest jak najkrótsza (tutaj kłania się lektura OWU przed zakupem ubezpieczenia!). Wtedy minimalizujemy ryzyko i jesteśmy bez ochrony jak najkrócej się da.

Poniżej prezentujemy, ile wynosi karencja w towarzystwach ubezpieczeniowych, których polisy można zakupić za pośrednictwem naszego kalkulatora.

Pamiętaj! Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić dopiero od następnego dnia. Okres ochrony de facto wydłuża się o jeszcze jeden dzień!

TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE DŁUGOŚĆ KARENCJI
Allianz 3 dni
Uniqa 3 dni
Axa Assistance 4 godziny
ERV 5 dni
Signal Iduna 5 dni

Porównaj ubezpieczenie turystyczne››

Termin ma znaczenie. Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym przed wyjazdem

Nie ma innej rady, jak pogodzić się z istnieniem karencji. Wiadomo: lepiej później niż wcale, ale życie pisze różne scenariusze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup polisy jeszcze w Polsce, przed wyjazdem. Można na spokojnie porównać różne oferty, zapoznać się z OWU, przemyśleć swoją decyzję – i co najważniejsze: mieć pełną ochronę już od pierwszego dnia wyjazdu!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania