Jak znaleźć tanie loty? Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze?

Patrycja Kajor
Udostępnij:
5

Podróżowanie samolotem pozwala szybko i komfortowo dotrzeć do celu. Dzięki tanim liniom i licznym promocjom możemy z tej opcji skorzystać nawet planując niskobudżetowe wakacje.

jak znaleźć tanie loty

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak znaleźć tanie loty i z jakich wyszukiwarek lotów korzystać, by w portfelu pozostało więcej środków na dodatkowe atrakcje i resztę wyjazdu. Tanie latanie jest możliwe! Sprawdź najlepsze triki podróżnicze, które powinny być znane każdemu turyście.

Podpowiadamy, gdzie szukać promocji i na jakie okazje szczególnie zwracać uwagę. Dzięki temu masz szansę upolować bilety na podróżowanie po całym świecie w najbardziej atrakcyjnych cenach.

Jak działają tanie linie lotnicze?

Planujesz wyjazd i szukasz taniego biletu lotniczego? W takim razie na pewno zastanawiasz się, co wpływa na ceny lotów i z czym trzeba się liczyć, podczas wyszukiwania  prawdziwych okazji. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje, lepsze zakwaterowanie czy wycieczki – w zależności od własnych potrzeb i preferencji podróżniczych. 

Czynników wpływających na zmieniające się koszty podróżowania samolotem jest całe mnóstwo, dlatego nie sposób spamiętać je wszystkie. Wśród najważniejszych czynników wymienić należy:

 • sezonowość;
 • porę lotu;
 • komfort w czasie lotu;
 • długość podróży;
 • ilość przesiadek lub ich brak;
 • płatność za bagaże — można zdecydować się na bagaż podręczny lub bagaż rejestrowany;
 • położenie lotniska.

Sezonowość to pojęcie, które dotyczy nie tylko okresu wakacji, długich weekendów czy świąt. Z punktu turystyki uwarunkowana jest ona głównie pogodą w danym miejscu. Przykładowo, podczas pory deszczowej loty na Malediwy są tańsze niż w porze suchej. Na cenę biletów wpływa też pora lotu, a także długość samej podróży. Nie bez znaczenia jest liczba przysiadek. Loty bezpośrednie są droższe od tych z przesiadką. Wpływa to bowiem na komfort pasażerów i wydłużenie czasu potrzebnego na dotarcie do miejsca docelowego.

Korzystne oferty często związane są również z lokalizacją lotniska. Zwyczajowo porty znajdujące się w samym centrum miasta lub blisko niego oznaczają wyższe ceny lotów, podczas gdy połączenia na lotniska na peryferiach są przystępniejsze dla portfela. Decydując się na drugą z wymienionych opcji, weź pod uwagę dodatkowe koszty dojazdu, związane z dotarciem do wybranego miejsca zakwaterowania. 

W dodatkowych opłatach, o których większość z nas przypomina sobie dopiero w momencie zaznaczania konkretnego wariantu, należy uwzględnić liczbę oraz wielkość bagaży. Opłata za walizki często znacząco wpływa na podniesienie kwoty biletu lotniczego. Planując podróż, dobrze zastanów się nad tym, co chcesz zabrać. Czasami wystarczy bagaż podręczny zamiast rejestrowanego.

Tanie bilety lotnicze — o czym trzeba pamiętać? Jak szukać tanich lotów?

Ceny biletów lotniczych mogą zmieniać się w zawrotnym tempie. Najważniejszą zasadą, o której musisz pamiętać, jest zatem cierpliwość i wytrwałość. Chcąc latać tanio, zapoznaj się z podstawowymi trikami, które pozwalają zaoszczędzić. Najlepszą metodą poszukiwania najatrakcyjniejszych ofert, jest korzystanie z wyszukiwarek tanich linii lotniczych, takich jak Kayak, Skyscanner lub Fly4Free. 

Tanie loty możesz znaleźć, decydując się na opcję last minute. Wymaga ona jednak dysponowania elastycznym grafikiem. Jeżeli jesteś zwolennikiem spontanicznych wyjazdów, pracujesz zdalnie lub nie masz problemu z zaplanowaniem urlopu na ostatnią chwilę, monitorowanie lotów “na już” może stać się doskonałym sposobem na znalezienie taniego lotu.

Innym sposobem na obniżenie kosztów podróży, jest wybranie alternatywnych lotnisk, a także oscylowanie w pobliskich datach.

Gdzie szukać tanich biletów?

Poszukiwania tanich lotów rozpocznij od zapoznania się z narzędziami, dostępnymi dla każdego, czyli z wyszukiwarkami tanich lotów. Zamiast wchodzić na strony przewoźników, w pierwszej kolejności porównaj w kilku miejscach ofert wielu linii lotniczych. Najtańsze loty znajdziesz m.in. na Skyscanner.pl, Kayak.pl, Fly.pl, Fru.pl, eSky.pl, biletylotnicze.pl oraz Momondo.pl.

Loty składane i smart Connection — na czym to polega?

Podróżujący coraz częściej decydują się na rozwiązanie, określane jako lot składany. Dzięki wspomnianej opcji bilet lotniczy może być o wiele tańszy. Na czym polega wykupienie lotu składanego? Łączysz ze sobą połączenia w kilku różnych liniach lotniczych, które nie są widoczne w systemach rezerwacyjnych. Przykładowo, w jedną stronę lecisz z Wizz Air, a wracasz linią Ryanair lub LOT.

Coraz popularniejszą alternatywą staje się Smart Connection. To możliwość podróżowania, która z całą pewnością przypadnie Ci do gustu jeśli nastawiasz się na aktywne zwiedzanie i szereg atrakcji, a także nie boisz się przesiadek. Metoda ta pozwala łączyć loty różnych przewoźników w jedną ofertę, co sprawia, że wyszukanie tanich lotów staje się jeszcze przystępniejsze. Miej jednak na uwadze, że wspomniane przesiadki mogą trwać nawet kilkanaście godzin.

Kiedy najłatwiej jest znaleźć tanie loty?

Szukanie tanich biletów lotniczych ponoć staje się znacznie prostsze, gdy rozglądamy się za nimi w konkretnych datach, a także, kiedy loty obejmują określone dni. Okazuje się, że jest w tym ziarenko prawdy. Obserwacje potwierdzają, że decydując się na podróż w niedzielę, zamiast w piątek, zaoszczędzisz około 10% na międzynarodowych lotach, a na krajowych nawet 20%! 

Kiedy natomiast jest najlepszy czas na to, by kupić tanie bilety lotnicze? Tutaj również sytuacja zależy od wybranej trasy. Na niższe ceny rezerwacji możesz liczyć, kupując bilet krajowy z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Z kolei planując zagraniczną wycieczkę, najlepiej rezerwuj bilet na 4 miesiące przed wyjazdem. Dzięki temu sposobowi zaoszczędzić nawet 30%.

Z tego względu utworzyło się przekonanie, że im wcześniej kupisz bilet, tym lepiej dla Twojego portfela. Ale i w tym przypadku są wyjątki. Czasami warto poczekać na promocje linii lotniczych. Sytuacja ta wymaga jednak elastyczności czasowej ze strony podróżujących, którzy nie są związani konkretnymi terminami.

W jaki sposób możesz załapać się na korzystniejsze ceny i tanie latanie? Zapisz się do newsletterów różnych przewoźników (np. Wizz Air) i korzystaj z powiadomień o wyprzedażach.

Jak znaleźć tanie loty? Triki podróżników

Planowanie podróży, zwłaszcza w budżetowej wersji bywa wymagającym przedsięwzięciem. Na szczęście mamy kilka skutecznych sposobów stosowanych przez wprawionych podróżników. Pomogą one odpowiedzieć sobie na pytanie, jak znaleźć tanie bilety lotnicze.

Jeśli to możliwe unikaj podróży w ściśle wyznaczonych terminach. Zachowanie elastyczności co do daty wyjazdu pozwala na korzystanie z atrakcyjnych ofert, takich jak np. wyprzedaże last minute.

Porównuj oferty, korzystając z polecanych i sprawdzonych porównywarek. Aktywne śledzenie ofert rejsów niekiedy pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wyszukiwarki lotów to pomocne narzędzia, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy wybrać kraj, z którego planujesz lecieć, a następnie wpisać interesujący kierunek. Dalej konieczne jest określenie celu podróży, liczby osób, daty oraz tego, czy rejs ma odbywać się w obie strony.

Zbieraj i wykorzystuj punkty z programów lojalnościowych linii lotniczych. Często loty z przesiadkami są tańsze niż bezpośrednie. Według niektórych badać są dni tygodnia, w których bilety są tańsze. Usuwaj pliki cookies – dzięki temu masz szansę trafić na zaktualizowaną, a więc i tańszą ofertę. Wyszukuj loty w trybie incognito – to też pozwoli na obniżenie cen.

Ubezpieczenie na lot samolotem — jak je wybrać?

Latanie samolotem to niezwykle wygodna forma podróżowania. Czasami jednak dochodzi do sytuacji od nas niezależnych, kiedy lot zostaje opóźniony lub całkowicie odwołany. Na szczęście można sobie z tym poradzić, wykupując polisę turystyczną z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu lub zagubienia bagażu.

Dzięki niemu masz szansę  na odszkodowanie rekompensujące takie wydatki jak, chociażby koszt transportu z lotniska na czas oczekiwania na lot, noclegu, a nawet jedzenia, czyli wydatków, które okazały się niezbędnymi w czasie opóźnienia. Poza tym polisa turystyczna gwarantuje pokrycie wydatków związanych z leczeniem, akcjami ratunkowymi oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy OC.

Zwykle możesz ubiegać się o zwrot środków za rejs, kiedy jest on opóźniony o więcej niż 3 godziny. Jednakże każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie swoje regulacje – warto sprawdzić przed zakupem polisy OWU oraz kartę produktu.

Ile kosztuje wykupienie ubezpieczenia na lot samolotem? Kwota uzależniona jest od wybranego towarzystwa i konkretnej oferty. Przykładowo, jednodniowa opłata dla osoby dorosłej oscyluje od około 4 zł do nawet kilkunastu.

Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
128 099 zł
Ratownictwo
21 350 zł
Bagaż
1 281 zł
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 810 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
118,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
142,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu dla 2 osób na tydzień
Europa
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
128 099 zł
Ratownictwo
21 350 zł
Bagaż
1 281 zł
Dodatkowo: NNW: 12 810 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
AXA
128,24 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Allianz
118,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Uniqa
142,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
750 000 zł
Ratownictwo
750 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Taką polisę możesz znaleźć za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Musisz jednak mieć świadomość, że polisa turystyczna i związane z nią odszkodowanie, obowiązują tylko wtedy, gdy przyczyna utrudnień leży po stronie linii lotniczych.

Oznacza to, że w sytuacjach określanych popularnie jako tzw. siły wyższe (np. wybuch wojny czy katastrofy naturalne), klientowi nie należy się prawo do zadośćuczynienia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Na jakich stronach szukać tanich lotów?

  Aby znaleźć tanie bilety lotnicze, warto korzystać ze stron takich jak Skyscanner, Kayak, Google Flights, lub Momondo, które porównują ceny biletów z różnych linii lotniczych.

 2. Jak polować na tanie bilety lotnicze?

  Polowanie na tanie bilety wymaga elastyczności w terminach podróży i częstego sprawdzania ofert.

 3. W jakie dni są najtańsze bilety lotnicze?

  Najtańsze bilety lotnicze często pojawiają się w środku tygodnia, zwłaszcza we wtorki i środy.

 4. Jak znaleźć tanie bilety na samolot?

  Ustawianie alertów cenowych na wybranych trasach i regularne sprawdzanie promocji linii lotniczych również pomaga w znalezieniu korzystnych ofert.

Co warto wiedzieć?
 1. Korzystaj z wyszukiwarki tanich lotów i na bieżąco monitoruj oferty rejsów.
 2. Bądź cierpliwy — bilety lotnicze i ich ceny często zmieniają się w zawrotnym tempie.
 3. Jeśli to możliwe, podróżuj z bagażem podręcznym.
 4. Najkorzystniejsze ceny często dotyczą wcześniejszych rezerwacji, jednak czasami trafiają się one również na ostatnią chwilę. Z tego względu warto pozostać elastycznym i nie trzymać się kurczowo ściśle określonych dat;
 5. Jeśli to możliwe, wybierz inne lotnisko. Sprawdzaj różne opcje i położenia — popularne porty znajdujące się w metropoliach najczęściej decydują o zawyżonych cenach biletów lotniczych.
Autor

Patrycja Kajor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania