Jak samodzielnie zwiedzać Santorini? Jakie atrakcje warto zobaczyć?

Redakcja
Udostępnij:
5

Santorini - piękna wyspa w Grecji

Wietrzna wyspa Santorini to połączenie niezwykłych czerwonych i czarnych plaż, bajecznych krajobrazów, idealnego błękitu wody, malowniczej architektury, prehistorycznych ruin i niemal 300 kościołów. Do tego wyborne, zachwalane wśród znawców santoryńskie wino i pyszna grecka kuchnia. Urlop na Santorini nie może się nie udać.

Na Santorini najlepiej polecieć wiosną lub latem – notowane są wtedy wysokie, sięgające 28-30 stopni C, temperatury i jest małe ryzyko deszczu. Opady mogą wystąpić w miesiącach zimowych, wtedy też temperatura dość znacznie spada do ok. 10-12 stopni C.

Co ciekawe, nazwa Santorini nie dotyczy tylko tej jednej wyspy greckiej, ale obejmuje archipelag 5 wysp: Nea Kameni, Palea Kameni, Thirassia, Apronissi oraz Thera/Thira. Właśnie ta ostatnia wyspa to nazywana powszechnie Santorini.

Atrakcje turystyczne Santorini – co zobaczyć na wyspie?

Santorini to niewielka wyspa – jej powierzchnia wynosi jedynie 76 km2. W najwęższym miejscu wyspa liczy zaledwie 2 km, w najszerszym 6 km. Długość linii brzegowej to 70 km. Można więc z powodzeniem zorganizować wyjazd pod hasłem: Santorini na weekend i sporo w tym czasie zobaczyć. Choć oczywiście dłuższy, co najmniej tygodniowy, wyjazd pozwoli bardziej nacieszyć się wyspą. A jest czym. Będąc na Santorini, dobrze zarezerwować sobie czas na zwiedzanie, picie santyruńskiego, przepysznego wina w jednej z kafejek w Oi i Firze, nieśpieszne spacery i gubienie się pomiędzy wąskimi uliczkami, bo zazwyczaj wtedy dociera się do najpiękniejszych zaułków.

A co konkretnie zobaczyć na Santorini?

Plaże

Santorini to przede wszystkim zachwycające plaże, jakich nie znajdzie się nigdzie indziej. Zdecydowanie są to wyróżniające się atrakcje turystyczne Santorini. Jedną z najciekawszych jest plaża Perissa z czarnym piaskiem. Jest to szeroka, zadbana i czysta plaża, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą dookoła, co czyni ją znakomitym miejscem do rodzinnego wypoczynku. Podobnie plaża w miejscowości Kamari – szeroka, z wulkanicznym piaskiem, leżakami, licznymi restauracjami i leżąca w uroczym miasteczku. Lubią ją zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Kolejna plaża, warta odwiedzenia to plaża Vlychada z potężnymi, wspaniale wyrzeźbionymi klifami, które królują nad brzegiem. Sama plaża nie jest szeroka, ale można się po niej swobodnie poruszać, a nawet relaksować się na leżaku. W pobliżu znajduje się piękna przystań jachtowa, którą również warto zobaczyć.  

Najsłynniejszą plażą Santorini jest Red Beach, czyli Czerwona Plaża i jak sama nazwa wskazuje znajduje się na niej czerwony piasek a otaczają ja strome czerwone klify. Skały często osuwają się na plaże, więc może się zdarzyć, że plaża będzie zamknięta. Będąc na Red Beach, należy zachować szczególną ostrożność.

Zwiedzanie

Dwie najpopularniejsze miejscowości, jakie trzeba zobaczyć na Santorini to Fira i Oia.

Fira to stolica wyspy, niezwykle urocza miejscowość, znajdująca się w środkowo-zachodniej części Santorini. To jedno z tych uroczych śródziemnomorskich miasteczek, które zachęcają do wielogodzinnych spacerów i niespiesznej sjesty z kieliszkiem pysznego wina. Biała zabudowa Firy ułożona jest schodkowo, co czyni krajobraz niezwykle urokliwym, choć spacery wymagają więcej wysiłku.

W miasteczku znajduje się dogodny punkt widokowy, na którym można przez lornetkę podziwiać widoki. Warto zejść do Starego Portu – schodami lub kolejką linową.

Coś dla siebie znajdą w Firze miłośnicy historii. Zlokalizowane jest tutaj Muzeum Archeologiczne, Muzeum Prehistorycznej Thery, Santoryńskie Muzeum Folkloru oraz Muzeum Megaro Gyzi.

Z Firy już tylko kilometr dzieli od kolejnej miejscowości, tj. Firostefani. Można się tu dostać alejką prowadzącą nad samym klifem, co zapewnia niebywałe widoki i jest okazją do zrobienia fantastycznych zdjęć.

Pyrgos to dawna stolica wyspy (do 1800 r.), znajdująca się w odległości 1 km od Firy. Kiedyś na szczycie znajdował się wenecki zamek, a do dziś można tu zobaczyć pozostałości średniowiecznej fortecy. Miejscowość znana jest z licznych, pięknych kościołów, m.in. Kościół Świętej Theotokaki pochodzący z X wieku.

Oia należy to najbardziej rozpoznawalnych symboli Santorini. Miasteczko niczym wykute w skale, z białymi budynkami kontrastującymi z szarymi skałami w tle, słynne, charakterystyczne niebieskie kopuły, drzwi i płotki to widok, który prawie każdy kojarzy ze zdjęć czy widokówek. Myśląc „Santorini atrakcje turystyczne”, niemal każdy będzie miał przed oczami właśnie ten malowniczy krajobraz biało-niebieskich domów.

Do Oi warto przyjechać na zachód słońca, który wygląda tu wprost fenomenalnie. A najlepiej przybyć tu kilka godzin wcześniej i pozostały do zachodu czas poświęcić na spacer po miasteczku. Szczególnie zachwycają tu kościoły: św. Mikołaja, kościół Panagia Platsani, a także znany z widokówek wiatrak znajdujący się na końcu Oi. W miasteczku znajduje się Muzeum Morskie.

Trzeba liczyć się z tym, że w sezonie raczej nie da się podziwiać zachodu słońca w romantycznych okolicznościach, a raczej z pozostałymi turystami. Jednak nie powinno stanowić to przeszkody, bo zachód jest warto zobaczenia.

Historia, krajobraz

Domy groty „Iposkafa” to wydrążone w skale domy mieszkalne, co ciekawe zamieszkane do dnia dzisiejszego. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż w środku panuje dogodna temperatura 20-25 stopni, bez względu na temperaturę na zewnątrz.

Ruiny Thiry – pozostałości antycznego miasteczka znajdują się na górze Mesa Vouno. Było zamieszkane już w IX w p.n.e. Ruiny Thiry (Thery) pochodzą z okresu hellenistycznego, romańskiego i bizantyjskiego. Ruiny zostały odkryte przez niemieckiego archeologa, który prowadził tu prace na przełomie XIX i XX wieku.

Profitis Ilias to najwyższy szczyt Santorini. Atrakcje turystyczne to głównie klasztor znajdujący się na samym szczycie góry, a wybudowany w 1712 roku. W klasztorze znajduje się muzeum, prowadzone są warsztaty obuwnicze i wyrabiania świec. Mnisi zajmują się także produkcją win.

Santorini na własną rękę czy z biurem podróży – jaki wyjazd będzie korzystniejszy?

Greckie wyspy są bardzo niejednorodne, zarówno jeśli chodzi o krajobraz, jak i ceny. Santorini należy do tych droższych greckich wysp. Łatwo to zauważyć już na etapie selekcji ofert biur podróży.

Najtańszy 4-gwiazdkowy hotel w ofercie biura podróży kosztuje 4,5 tys. zł za osobę. Przy czym cena ta zawiera wyłącznie wyżywienie w formie śniadań. Co prawda wliczony w koszt jest transfer z lotniska, opieka rezydenta, nocleg i śniadania, jednak do kwoty doliczyć należy jeszcze koszt jedzenia. A ten będzie odmienny w zależności od tego, czy posiłki będą własnoręcznie przygotowywane czy spożywane wyłącznie w restauracjach.

Poniżej znajduje się porównanie dwóch wersji wyjazdu: Santorini na własną rękę oraz Santorini z biurem podróży.

2 os, 7 dni, urlop, Santorini

Rodzaj wyjazduBilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Santorini na własną rękę3 000 zł/2 os. 2 500 zł950 zł7 000 zł* + jedzenie
Santorini z biurem podróży9 000 zł (wyżywienie BB)950 zł9 950 zł + pozostałe wyżywienie

Opracowanie własne

Całościowy koszt wydaje się być porównywalny, z nieznaczną przewagą samodzielnie organizowanego wyjazdu. Cenę można obniżyć, decydując się na hotel o niższym standardzie, samodzielnie przyrządzając posiłki lub rezygnując z wynajmu samochodu. Jednak ta ostatnia możliwość bardzo ułatwia poruszanie się po wyspie i szkoda byłoby rezygnować z tego udogodnienia.

Santorini z dzieckiem – co zwiedzać?

Zastanawiając się, czy Santorini z dzieckiem to dobra destynacja, trzeba przede wszystkim pamiętać, że jest to górzysta wyspa, więc zwiedzanie z małym dzieckiem w wózku może być uciążliwe. Jeśli tylko jest możliwość umieszczenie malucha w chuście lub nosidle, to warto to zrobić – znacząco polepszy się komfort podróży.

Na Santorini nie ma atrakcji turystycznych skierowanych typowo pod dzieci, tj, parków wodnych, wesołych miasteczek, ogrodów zoologicznych itp. Planując wyjazd na Santorini z dzieckiem, dobrze jest znaleźć hotel, który ma infrastrukturę i atrakcje skierowane dla najmłodszych (brodziki, baseny, zjeżdżalnie itp.). Dzięki temu choć w hotelu najmłodsi będą mieli zapewnione rozrywki, które ich najbardziej interesują.

Plaże i morze na Santorini także nie sprzyjają najmłodszym dzieciom. Plaże z czarnym piaskiem wyglądają intrygująco, ale maluchy najczęściej wolą jasny, złoty piasek. Wchodząc do morza, dość szybko robi się bardzo głęboko, co też stanowi istotne utrudnienie podczas plażowania z dziećmi.

Santorini z dzieckiem spośród wszystkich greckich wysp nie jest może najlepszym wyborem, jednak Kreta lub Korfu są już zdecydowanie przyjaźniejsze dla najmłodszych.

Santorini a bezpieczeństwo

Przed jakimkolwiek wyjazdem zagranicznym, w turystach często pojawia się obawa o bezpieczeństwo. Santorini pod tym względem nie odstaje od pozostałych greckich wysp. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że na Santorini nie wprowadzono zagrożenia terrorystycznego, ale wskazane jest zachowanie ostrożności i czujność z uwagi na ogólne, międzynarodowe ryzyko ataków.

Szczególną ostrożność należy zachować przed złodziejami. Kradzieże i włamania do samochodów zdarzają się tu niestety dość często, więc warto przestrzegać podstawowych reguł, które powinny przyświecać turystom: nietrzymanie wszystkich dokumentów, kart płatniczych i gotówki w jednym miejscu, niezostawianie w aucie telefonu i innych cennych przedmiotów, niekładzenie telefonu na stoliku w tawernie.

Santorini – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wyjazd zagraniczny bez ubezpieczenia? Santorini, mimo iż jako wyspa grecka należy do Unii Europejskiej, nie zapewni jednak polskim turystom takich świadczeń medycznych, jakie mają w Polsce za darmo. W ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego Grecja zapewnia turystom taką darmową opiekę medyczną, jaka funkcjonuje także dla Greków. Oznacza to, że w Polsce dana usługa może być nieodpłatna, w Grecji pełnopłatna, więc Polak z EKUZ będzie musiał za nią zapłacić według greckiego cennika.

Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno podkreśla, że wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Grecji to nieodzowny punkt dla wszystkich, którzy wybierają się do części kontynentalnej lub na jakąkolwiek inną grecką wyspę.

„Karta EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.”

Poniżej znajduje się porównanie 3 propozycji polis turystycznych: najtańszej, najdroższej i optymalnej.

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 3,15 zł zł/dzień (Signal Iduna)Najdroższa oferta – 46,36 zł/dzień (AXA Assistance)Oferta optymalna – 13,97 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia86 091 zł 600 000 zł40 000 000 zł
Ratownictwo25 827 zł 600 000 zł40 000 000 zł
NNW15 000 zł50 000 zł150 000 zł
OC-150 000 zł1 500 000 zł
Stomatolog1074,20 zł1600 zł2000 zł
Bagaż-1500 zł3000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standardAssistance pełnyUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 5h – 250 euroO 5h – 200 euroO 6h – 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1500 zł

Źródło: Rankomat.pl

Powyższe zestawienie zawiera tylko 3 propozycje znalezione w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Na stronie znajduje się więcej propozycji ubezpieczeń, więc można dobrać takie, o jak najlepszych sumach ubezpieczeń i warunkach.

Na co zwróci uwagę, szukając ubezpieczenia? Przede wszystkim, czy suma ubezpieczenia wynosi co najmniej 120 tys. zł i czy oferta zawiera także usługę ratownictwa, OC i NNW. To są najważniejsze punkty, choć przydaje się także assistance, ubezpieczenie bagażu i stomatolog.

Powyższa tabela pokazuje, że nie zawsze najdroższa polisa zawiera najwyższe kwoty ubezpieczeń. W przypadku urlopu na Santorini oferta za 13 zł/dziennie jest dużo korzystniejsza niż ta za 46 zł/dzień. Dlatego warto poświęcić kilka minut na porównanie wybranych ofert. Po zakupie, polisa przyjdzie na maila.

Santorini - Co warto wiedzieć?
  1. Santorini przyjemnie się zwiedza ponieważ jest małą wyspą o powierzchni 76 km2.
  2. Na Santorini najlepiej wypoczywać na plaży Perissie z czarnym piaskiem.
  3. Na Santorini taniej jest podróżować samodzielnie niż z biurem podróży.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Santorini można kupić już od 3 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania