Już chyba mało kto przed podróżą zagraniczną nie myśli ubezpieczeniu turystycznym. Wysokie koszty leczenia, napięta sytuacja na świecie i większa świadomość wśród podróżujących sprawiają, że zakup polisy traktujemy jako obowiązkowy punkt przygotowań do wyjazdu. Tym bardziej, że ubezpieczenie turystyczne można znaleźć i zakupić w parę minut.
Dobrze dobrana ochrona na czas podróży powinna obejmować koszty leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwszych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dodatkowo każdą polisę można dopasować do charakteru wyjazdu, własnych potrzeb i możliwości. Podpowiemy, jak to zrobić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Nie zajmie to więcej niż 5 minut!
1. Określ kraj i cel wyjazdu
Towarzystwa ubezpieczeniowe wyróżniają dwa zakresy ubezpieczeniowe: Europa i świat. Dlatego, by wybrać właściwą polisę musimy najpierw wybrać, na który kontynent się udajemy oraz w jakich krajach będziemy przebywać. Warto pamiętać, że niektóre kraje geograficznie, a nawet administracyjnie należące do innych kontynentów, ale leżące w pobliżu naszego kontynentu (np. państwa Basenu Morza Śródziemnego) są zaliczane do regionu Europy. Właściwe dobranie polis będzie możliwe również wtedy, gdy zaznaczymy cel wyjazdu. Inne ubezpieczenia są bowiem oferowane osobom, które jadą wypoczywać i zwiedzać, a inne dla osób, które planują uprawianie sportów zaliczanych do ekstremalnych czy podwyższonego ryzyka.
2. Podaj szczegóły na temat podróżujących i podróży
Jak wiadomo na jednej polisie może być ubezpieczonych nawet do 10 osób. Należy podać dokładną ich liczbę w kalkulatorze oraz daty urodzenia każdej osoby. Po co towarzystwom ubezpieczeniowym nasza data urodzenia? W przypadku ubezpieczeń turystycznych obowiązują zwyżki i zniżki za wiek. Przykładowo osoby poniżej 25 roku życia mogą liczyć na tańszą polisę, zaś seniorzy, którzy ukończyli 60 lat zapłacą więcej. Każdy ubezpieczyciel ma oczywiście swoje regulacje. Podczas wyliczenia ceny i zakresu ubezpieczenia musimy także, znaczyć, czy aktualnie przebywamy w Polsce – jeśli kupujemy polisę już w trakcie trwania podróży będzie obowiązywała nas karencja (ochrona ubezpieczeniowa zacznie działać dopiero po kilku dniach od zakupu polisy). Na tym etapie jesteśmy zobowiązani podać, czy któraś z ubezpieczeniowych osób choruje przewlekle – jeśli tak, to do ubezpieczenia zostanie dodane rozszerzenie i zwyżka za wyższe ryzyko. Na końcu musimy określić, od kiedy do kiedy potrzebujemy ochrony.
3. Zapoznaj się z ofertami i wybierz polisę dla siebie
Na podstawie podanych przez nas danych kalkulator przygotowuje dostępne oferty. Można zapoznać się z kilkunastoma pakietami, propozycjami różnych ubezpieczycieli i dostępnymi cenami.
Wybraną ofertę można przesłać na swoją pocztę – wystarczy zaznaczyć wybrany pakiet o wpisać swój adres e-mailowy w przeznaczone do tego miejsce. Możemy porównać oferty na spokojnie później lub przesłać je dalej, np. innym podróżującym z nami.
Za pomocą funkcji „Porównaj” można zestawić kilka ofert ze sobą jednocześnie. W tabelce pokażą się wybrane warianty posortowane według odpowiednich kryteriów. W taki sposób łatwiej nam będzie podjąć decyzję o wyborze ubezpieczenia.
Jeśli zainteresowała nas konkretna oferta, to warto zapoznać się z jej szczegółami. Tam dowiemy się, co dokładnie jest nam oferowane, jakie mamy sumy gwarantowane i dodatkowe elementy polisy. Osoby planujące uprawiać aktywność sportową, powinny zapoznać się czy wybranych przez nich sport znajduje się na liście ubezpieczonych. W szczegółach produktu znajdziemy także informacje na temat pokrywanych przez ubezpieczycielach wszystkich usług w ramach kosztów leczenia.
Pod szczegółami oferty znajduje się plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – warto go pobrać i zapoznać się z nim przed zakupem polisy. Zapraszamy do naszych wcześniejszych artykułów, o tym jak czytać OWU.
4. Kup wybrane ubezpieczenie turystyczne
Za pomocą pomarańczowego przycisku możemy przejść do zakupu wybranej przez na polisy. Na samym początku musimy podać nasz numer telefonu, na który otrzymamy potwierdzenie zakupu oraz adres e-mailowy, na który otrzymamy dokumenty ubezpieczeniowe (polisę w PDF oraz OWU).
Następnie zostaniemy poproszeni o podanie naszych danych osobowych, adresu zamieszkania oraz danych wszystkich osób ubezpieczonych. Musimy zaznaczyć także wymagane zgody prawne.
Ostatnim etapem zakupu ubezpieczenia jest dokonanie opłaty za pomocą szybkich płatności w systemie DotPay – wystarczy wybrać swój bank lub rodzaj karty kredytowej. Jedynie w przypadku zakupu polis Axa Assistance istnieje możliwość wyboru płatności za pomocą tradycyjnego przelewu, wówczas otrzyma się na maila dokument polisy wraz z danymi do płatności. Ubezpieczenie będzie ważne w momencie zaksięgowania się składki.
5. Odbierz SMS-a i e-maila z dokumentami ubezpieczeniowymi
Po zakończeniu całego procesu otrzymamy dwa powiadomienia, że transakcja została pomyślnie zrealizowana. Pierwszym będzie SMS-em z potwierdzeniem zakupu polisy, jej numerem oraz danym do Centrum alarmowego ubezpieczyciela. Na adres e-mailowy zostanie wysłane ubezpieczenia oraz OWU – w formie dokumentów PDF. Wystarczy je wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów podczas procesu wyboru i zakupu polisy można kontaktować się z naszymi konsultantami pod numerem telefonu (22) 417 11 40.
Kup polisę w 5 minut i ciesz się bezpieczną podróżą
Zakup ubezpieczenia nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Jesteśmy w stanie wybrać polisę nawet jeszcze na lotnisku, przed wylotem na wakacje (oczywiście, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, tylko na spokojnie zakupu dokonać najpóźniej na dzień przed podróżą). Ubezpieczenie turystyczne można znaleźć od 2,5 zł dziennie. W zamian mamy zapewnią ochronę na cały czas wyjazdu w razie problemów ze zdrowiem, nieszczęśliwszych wypadków, kradzieży czy innych problemów za granicą. Warto zainwestować te parę złoty w swoje bezpieczeństwo, święty spokój i ochronę przed słonymi rachunkami za leczenie poza krajem.