Kupujesz ubezpieczenie na narty? Przeczytaj OWU!

Redakcja
Udostępnij:
5

Przed wyjazdem na narty postanowiłeś zainwestować w polisę. Zanim jednak zdecydujesz się na jej zakup, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tak, wiemy – czytranie umów nie jest przyjemne, do tego ten mały druk i kilkanaście stron dokumentu…. Podpowiadamy, jak czytać OWU ze zrozumieniem i kupić dobre ubezpieczenie na narty.Z tego artykułu dowiesz się:Co […]

Kupujesz ubezpieczenie na narty? Przeczytaj OWU!

Przed wyjazdem na narty postanowiłeś zainwestować w polisę. Zanim jednak zdecydujesz się na jej zakup, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tak, wiemy – czytranie umów nie jest przyjemne, do tego ten mały druk i kilkanaście stron dokumentu…. Podpowiadamy, jak czytać OWU ze zrozumieniem i kupić dobre ubezpieczenie na narty.

Najpierw trzeba zacząć od tego, czym są w ogóle OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to przepisy prawne, które stosuje się do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Ich zadaniem jest ustalenie przedmiotu i zakresu ubezpieczenia oraz czasu trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU wskazują także prawa i obowiązki obu stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń. Taki dokument musi być zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi.

Co jest czym, czyli poznaj definicje

Zapisy OWU mogą być dla klienta niezrozumiałe.. Dlatego na samym początku należy zapoznać się z definicjami wszystkich używanych przez ubezpieczyciela terminów. Dowiemy się między innymi, co oznaczają pojęcia takie jak np. choroba przewlekła, sport podwyższonego ryzyka, nieszczęśliwy wypadek czy trwały uszczerbek na zdrowiu. Dzięki zapoznaniu się z  definicjami, nie będziemy mieli problemu ze zrozumieniem zakresu ubezpieczenia oraz  dalszych punktów OWU.

Wyłączenia – za co ubezpieczyciel nie zapłaci

document-428331 (1)

To w zasadzie najważniejszy element wszystkich OWU. Wyłączenia określają, w jakich sytuacjach towarzystwo nie pokryje szkód, mimo że teoretycznie zakres ubezpieczenia je obejmuje. Ubezpieczyciel ma prawo do określenia takich wyłączeń. Wśród nich znajdują się między innymi takie sytuacje, jak wypadek na stoku pod wpływem alkoholu, rażące niedbalstwo ze strony ubezpieczonego, niestosowanie się do przepisów, zaniedbanie podstawowych zasad itp. Takich przypadków jest całkiem sporo więc  warto się z nimi zapoznać. Niektóre są oczywiste, inne jednak nie, np. że narciarstwo u niektórych ubezpieczycieli jest sportem podwyższonego ryzyka i wymaga dokupienia dodatkowej składki albo bagaż musi być odpowiednio chroni przed kradzieżą. Tak czy owak – lektura wyłączeń przed zakupem polisy jest obowiązkowa.

Sumy gwarantowane i wysokość wypłacanych świadczeń – sprawdź, na ile się ubezpieczasz

To kolejny punkt obowiązkowy w OWU. Sumy gwarantowane są podane przy zakresie polisy w momencie jej zakupu. Niemniej jednak w OWU jest dokładnie wypisane co w ramach danej sumy wchodzi w grę, czy nie ma jeszcze jakiś pomniejszych limitów (np. na leczenie stomatologiczne). Warto zapoznać się także z tabelami, w których są informacje na temat wypłacanych świadczeń. Często przy ubezpieczeniu OC obowiązuje jakiś wkład własny, czyli do określonej sumy musimy sami pokryć szkody, np, do 500 zł. Dopiero powyżej tej kwoty włącza się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Lepiej poznać te informacje i przeanalizować je pod kątem korzyści.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

narty

W razie ewentualnych, pytań czy wątpliwości zawsze można skontaktować się z doradcą klienta i dopytać o niezrozumiałe zagadnienia ..  Jeśli natomiast  wszystko jest już  klarowne, można przejść do zakupu polisy na narty. Trzeba pamiętać, że takie ubezpieczenie powinno zawierać:

  • koszty leczenia (minimum 20 000 – 30 000 euro),
  • koszty ratownictwa,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Nie można zapomnieć o stosownych rozszerzeniach. Zakres i cenę polisy na narty można porównać w naszym kalkulatorze. Tam też od razu można zakupić wybrane ubezpieczenie online i zapoznać się z OWU. Więcej o tym, czym powinna charakteryzować się odpowiednio dobrana polisa na narty można przeczytać w naszych wcześniejszych artykułach.

Podejmuj przemyślane decyzje

Ubezpieczenie swojego zdrowia i życia to ważna rzecz. Warto więc podjąć mądrą i przemyślaną decyzję. Zapoznanie się z OWU na to pozwoli. Kupując polisę online, mamy czas i warunki, by na spokojnie sprawdzić wszystko, co wiąże się z ubezpieczeniem. Korzystajmy z tego –  nic nie tracimy, a możemy sporo zyskać.

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów