Assistance w ubezpieczeniach turystycznych. Jaką pomoc otrzymamy w podróży?

Redakcja
Udostępnij:
5

Assistance turystyczne to całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłych wypadków w podróży. Jest to wsparcie zapewniane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na różnych płaszczyznach, w zależności od potrzeb ubezpieczonego i oferty ubezpieczyciela. Z tego artykułu dowiesz się:Assistance medyczne w ramach kosztów leczeniaAssistance prawne –  pomoc w razie kradzieży, zgubienia dokumentówPomoc finansowa w ramach AssistanceOrganizacja pomocy,  czyli dodatkowe […]

Assistance turystyczne

Assistance turystyczne to całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłych wypadków w podróży. Jest to wsparcie zapewniane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na różnych płaszczyznach, w zależności od potrzeb ubezpieczonego i oferty ubezpieczyciela.

W ramach Assistance towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły centra alarmowe, zwane również centrami pomocy. Działają one całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Osoba w podróży, która potrzebuje skorzystać z polisy może kontaktować się z nimi  o każdej porze dnia i nocy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów Assistance – organizacyjne, medyczne, prawne, finansowe, samochodowe. Każde z nich zawiera inny zakres usług. Poniżej omówimy krótko każdy typ Assistance w ubezpieczeniach turystycznych.

zy każde ubezpieczenie turystyczne ma Assistance? Tak, ale nie każde w takim samym zakresie i świadczące te same usługi. Przy wyborze polisy należy się zapoznać ze szczegółami oferty oraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tam znajdziemy pełną informację na temat tego, co towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nam w ramach Assistance i na jaką pomoc w podróży możemy liczyć.

Assistance medyczne w ramach kosztów leczenia

insurance-1991276

To najpopularniejszy rodzaj Assistance turystycznego, ponieważ oferuje go każde towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach kosztów leczenia. Jest to wszelka pomoc związana z kłopotami zdrowotnymi. W ramach tego ubezpieczenia  centra pomocy wskażą, gdzie znajduje się najbliższy szpital, placówka medyczna czy lekarz specjalista, a także podpowiedzą, jak tam dotrzeć oraz jakie dokumenty mieć ze sobą. To także organizacja przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu, wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu powrotu do zdrowia. To również załatwienie wszystkich formalności związanych z powrotem do kraju. Ubezpieczyciel w razie choroby czy śmierci gwarantuje także opiekę nad towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży niepełnoletnimi dziećmi. Niekiedy w ramach Assistance medycznego oferowana jest organizacja kontynuacji leczenia na terenie Polski.

Assistance prawne –  pomoc w razie kradzieży, zgubienia dokumentów

To szeroko rozumiana pomoc w razie problemów prawnych. Centrum alarmowe podpowie, jak zachować się w danej sytuacji , gdzie szukać wsparcia, gdzie znajdują się polskie placówki konsularne.  W razie utraty dokumentów również osoba ubezpieczona zostanie odpowiednio poinstruowana. Towarzystwa ubezpieczeniowe niekiedy w ramach Assistance zapewniają pomoc prawnika czy wypłatę w poczet kaucji.

Pomoc finansowa w ramach Assistance

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają swoim klientom wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. Towarzystwo – w zależności od oferty i wybranej polisy – zapewnia ubezpieczonemu środki niezbędne do kontynuacji podróży oraz powrotu do kraju.  Na dodatkowe środki mogą liczyć także osoby, które mają w polisie dodatek związany z opóźnieniem lotu i bagażu – wówczas otrzymają gotówkę na organizację wyżywienia, zakwaterowania czy na zakup niezbędnych środków higienicznych (w razie zagubienia bagażu przez linie lotnicze), a także pomoc w odzyskaniu i ponownym wysłaniu bagażu.

Organizacja pomocy,  czyli dodatkowe usługi Assistance

calculator-1044173

Jest też szereg usług organizacyjnych zapewnianych w ramach Assistance, które ciężko zakwalifikować do którejś z powyższych kategorii.  To na przykład organizacja kontaktu z osobą bliską, przekazywanie informacji, zorganizowanie zastępstwa w razie podróży służbowej, pomoc w przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do kraju. Można liczyć także na informacje przed podróżą, np. jak przygotować się do wyjazdu.  W niektórych ofertach Assistance wiąże się także z dosłaniem niezbędnych przedmiotów osobistych. Często w razie kłopotów za granicą, towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje pomoc tłumacza. Rzadziej można spotkać opiekę nad zwierzętami domowymi towarzyszącymi Ubezpieczonemu w podróży zagranicznej – tak występuję najczęściej w ramach dodatkowego rozszerzenia.

Dodatek do ubezpieczenia – Assistance samochodowe

W niektórych ofertach możemy spotkać się z jeszcze jednym rodzajem Assistance – samochodowym. Jest to pomoc dla osób, które udają się w podróż własnym pojazdem. W razie kolizji, wypadku, awarii można liczyć na zorganizowanie lawety, samochodu zastępczego, zakwaterowania oraz naprawy.  Słowem jest to kompleksowe wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów z pojazdem w podróży. Zakup takiego rozszerzenia wiąże się z dodatkową opłatą, często dotyczy samochodów do określonego wieku.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

insurance-1991277

To bardzo proste – wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Tam szybko za pomocą krótkiego formularza można znaleźć kilkanaście najróżniejszych polis na wyjazd. Po kliknięciu w konkretną ofertą widzimy szczegóły i zakres ubezpieczenia. Możemy także pobrać OWU. Każda polisa podróżna powinna zawierać koszty leczenia i NNW. Warto sprawdzić, co mamy w ramach Assistance (pełniejsze wsparcie to większa szansa na spokojniejszą podróż). Pomocnym dodatkiem jest także OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego. Osoby planujące uprawianie aktywności podwyższonego ryzyka lub sportów ekstremalnych za granicą powinny zadbać o odpowiednie rozszerzenie. Koszt  polisy zależy od kierunku, celu wyjazdu, czasu pobytu, wybranych elementów. .. Najtańsze ubezpieczenie  można znaleźć od 2,20 zł dziennie.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania