Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak wybrać?

Julia Stuła
Udostępnij:
4.1

Słowacja to niewielki, lecz niezwykle interesujący pod kątem turystycznym kraj. Planujesz urlop u naszych południowych sąsiadów? Dowiedz się, co zobaczyć, na co uważać i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na Słowację!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Słowacja – nieduży i na pierwszy rzut oka niepozorny kraj tuż za naszą południową granicą. Choć nie każdy o tym wie, ma naprawdę wiele do zaoferowania miłośnikom podróży. Malownicze górskie pejzaże, gorące źródła, winnice, piękne jeziora, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych czy pełna atrakcji Bratysława.

To tylko wycinek tego, co można tam zobaczyć. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Dlaczego warto jechać na Słowację?

Słowacja, choć niewielka, oferuje turystom szeroką gamę atrakcji. Od majestatycznych Tatr Wysokich, które przyciągają miłośników trekkingu i wspinaczki, przez zabytkowe miasta z ich średniowiecznymi zamkami i kolorowymi rynkami, aż po bogate tradycje kulturowe i kulinarne. Słowacja jest także rajem dla miłośników jaskiń i termalnych basenów. Można tu znaleźć zarówno przygodę, jak i relaks.

Gościnni mieszkańcy i atrakcyjne ceny sprawiają, że wakacje w Słowacji to doskonały wybór dla osób szukających autentycznych doświadczeń w sercu Europy. Czego nie moża zabraknąć w wakacyjnym planie zwiedzania?

Słowackie miasta

Aż 18 ze słowackich miast uzyskało status miejskich rezerwatów zabytków. Miłośnicy architektury mają z czego wybierać. Na pewno warto zobaczyć wspomnianą już Bratysławę, choć na uwagę zasługuje zdecydowanie więcej miejskich destynacji. Oto kilka przykładów:

  • Koszyce – drugie co do wielkości miasto na Słowacji, które posiada wiele atrakcji dla turystów. Znajduje się tu m.in. Katedra św. Elżbiety – jedno z najważniejszych dzieł architektury gotyckiej w Europie Środkowej, Wieża Urbana, czy jedno z najstarszych słowackich muzeów: Muzeum Wschodniosłowackie. Koszyce mogą pochwalić się również jednym z najlepiej zachowanych historycznych starych miast w Europie Środkowej. Na zabytkowym rynku znajdują się kolorowe kamienice, wąskie uliczki i liczne kawiarnie. Są otoczone pięknymi górami i parkami narodowymi, takimi jak Park Narodowy Słowacki Raj, który oferuje wspaniałe szlaki turystyczne i malownicze wodospady.
  • Levoča – jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast na Słowacji. Najciekawszym zabytkiem jest tu Kościół św. Jakuba, znany z najwyższego drewnianego ołtarza na świecie, liczącego prawie 19 metrów wysokości, stworzonego przez Mistrza Pawła z Levočy. Na uwagę zasługują też historyczne mury obronne, Płaskowyż Spiš i znajdujący się w pobliżu jeden z największych zamków w Europie Środkowej – Zamek Spiski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Levoča jest również gospodarzem wielu kulturalnych wydarzeń i festiwali przez cały rok, w tym słynnego Pielgrzymkowego Święta na Górze Mariánskiej, które przyciąga tysiące pielgrzymów z całej Słowacji.
  • Bardejov – małe miasto na wschodzie Słowacji, często określane jako jeden z najpiękniejszych skarbów tego kraju. Jego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główny plac jest otoczony kolorowymi kamieniczkami z okresu renesansu, a w jego centrum znajduje się ratusz z XIV wieku. Miasto słynie z dobrze zachowanych budynków z okresu średniowiecza, które stanowią doskonałe przykłady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Znaleźć tu można np. Bazylikę Św. Idziego: imponujący kościół gotycki, w którym można podziwiać wspaniałe średniowieczne ołtarze. W Bardejovie znajduje się kilka interesujących muzeów, w tym Skanzen, czyli Muzeum Ludowej Architektury, które prezentuje tradycyjne słowackie chaty i budynki. W pobliżu warto odwiedzić też znane uzdrowisko Bardejovské Kupele, które przyciąga ludzi ze względu na lecznicze właściwości wód i piękne otoczenie. Sam Bardejov otoczony jest przez malownicze krajobrazy Pogórza Bardejowskiego, które stanowią idealne miejsce na piesze wędrówki i inne aktywności na świeżym powietrzu.
  • Banská Bystrica – jedno z najważniejszych i najpiękniejszych słowackich miast. Znajdziemy tu wspaniale zachowane średniowieczne centrum z wieloma historycznymi budynkami, placami i uliczkami. Rynek otaczają kolorowe kamienice, a w jego środku znajduje się fontanna. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Zamek Banská Bystrica. To imponujący kompleks pochodzący z XIII wieku, który przez długi czas służył jako ważny ośrodek administracyjny. W zamku można zobaczyć wiele wystaw dotyczących historii miasta i regionu. Miasto otoczone jest przez góry, co sprawia, że jest doskonałym miejscem wypadowym dla miłośników pieszych wędrówek, narciarstwa i innych aktywności na świeżym powietrzu. Banská Bystrica to też ważny ośrodek kulturalny z wieloma teatrami, galeriami i muzeami. Przez cały rok odbywają się tu różnego rodzaju festiwale, koncerty i inne wydarzenia.
  • Prešov – jest jednym z najbardziej malowniczych miast Słowacji i stanowi ważny punkt na turystycznej mapie kraju. Mieści się tam wiele zabytkowych budynków i kościołów, które odzwierciedlają różnorodność architektoniczną miasta. Szczególnie godny uwagi jest renesansowy ratusz i barokowy kościół św. Mikołaja. Region wokół Prešova jest znany z produkcji wina. Odwiedzający mogą degustować lokalne trunki i tradycyjne dania słowackie w wielu restauracjach i kawiarniach w mieście. Dla miłośników przyrody lokalizacja ta stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania wschodnich Karpat. W okolicy są liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy. Miasto ma także kilka interesujących muzeów i galerii, które prezentują historię i kulturę regionu. Warto odwiedzić Muzeum Środkowoeuropejskie w Prešovie, aby dowiedzieć się więcej o historii regionu.
  • Poprad – jedno z głównych miast na Słowacji, znane głównie jako wrota do Tatr Wysokich. Można się stąd łatwo dostać do takich miejscowości jak Stary Smokowiec, Štrbské Pleso czy Tatranská Lomnica. Stare Miasto w Popradzie pełne jest zabytków i historycznych budynków, takich jak Kościół św. Idziego z XIII wieku czy plac św. Idziego z kolorowymi kamienicami. Turyści chętnie odwiedzają również Aquapark Poprad: jeden z największych kompleksów termalnych na Słowacji, gdzie po dniu spędzonym na górskich wędrówkach można zrelaksować się w ciepłych źródłach. W okolicach Popradu można podziwiać przepiękne krajobrazy, w tym jezioro Popradské Pleso czy Dolinę Siedmiu Źródeł. Nieopodal miasta znajdują się też przepiękne jaskinie, takie jak Jaskinia Lodowa w Dobszynie czy Jaskinie Demianowskie.

Góry

Słowacja to jednak przede wszystkim góry – pomysłów na wędrówki po Tatrach z pewnością nie zabraknie. Na brak atrakcji nie będą mogli narzekać fani wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej.

Słowacja posiada bowiem wiele pasm górskich, od niskich pagórków po majestatyczne szczyty w Tatrach. Dzięki temu można doświadczyć różnorodności krajobrazów w jednym kraju. Warto odwiedzić Słowacki Raj: park narodowy znany z malowniczych dolin, wodospadów i drewnianych kładek umożliwiających wędrówki przez skalne wąwozy.

Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu wielu części Słowacji, w górach można znaleźć liczne źródła termalne i kąpiele, które oferują relaks po dniu spędzonym na wędrówkach. Dla tych, którzy szukają adrenaliny, góry Słowacji oferują wyzwania w postaci trudnych szlaków, via ferrat i innych aktywności.

Zamki

Na Słowacji znajduje się też wiele zamków i ruin dawnych budowli pochodzących z różnych epok historycznych. Na uwagę zasługuje m.in.:

  • Zamek w Spiszu – jedna z największych twierdz zamkowych w Europie Środkowej, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  • Zamek Oravský – malowniczo położony nad rzeką Orava, znany z wielu filmów i produkcji,
  • Zamek Bojnice – pięknie zachowany zamek w stylu romantycznym, często kojarzony z bajkowymi pałacami.

Z pewnością warto zwiedzić też dwa dawne miasta górnicze – wspomnianą Banską Bystricę i Banską Štiavnicę.

Kultura

Słowacja ma także bogatą ofertę kulturalną. Między innymi w maju organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł w Bojnicach, w sierpniu koniecznie trzeba wybrać się na Dni Janosikowe do Trchovej – miejscowości, w której urodził się Janosik.

Warto wspomnieć także o wydarzeniu takim jak Festival Pohoda, czyli największym festiwalu muzycznym na Słowacji odbywający się w Trenčínie, czy festiwalach folklorystycznych jak festiwal w Detvie czy Východná, gdzie można zobaczyć tradycyjne tańce, piosenki i stroje.

Natura

Słowacja jest krajem pełnym naturalnych ciekawostek i cudownych krajobrazów, które czekają na odkrycie przez turystów. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem gór, wodospadów, jaskiń czy innych cudów natury, Słowacja ma coś dla Ciebie.

W planie podróży na pewno nie może zabraknąć jaskiń. Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Jaskinia Domica – znana z imponujących stalaktytów i stalagmitów oraz rzeki Styks płynącej przez jaskinię,
  • Jaskinia Ojcowska – jedna z najdłuższych jaskiń w Słowacji z bogatymi formacjami skalnymi,
  • Jaskinia Lodowa w Demänovskej Dolinie – unikalna ze względu na lodowe formacje wewnątrz.

Inne ciekawe dla miłośników przyrody atrakcje to:

  • Pustynia Čergov – ten unikalny obszar piaskowy w górach Čergov oferuje interesujące formacje piaskowe i unikalną florę,
  • Wodospad Skok – położony w Tatrach Wysokich, jest jednym z najbardziej znanych i dostępnych wodospadów w Słowacji,
  • Krajobrazy wulkaniczne – regiony takie jak Čermeľ czy Mátra prezentują fascynujące formacje wulkaniczne, kraterów i basenów termalnych,
  • Zalew Zemplínska Šírava – jedno z największych jezior sztucznych w Słowacji, popularne miejsce do pływania, żeglowania i wędkowania,
  • Rzeka Dunaj – płynąca przez Bratysławę, stanowi ważny korytarz ekologiczny i oferuje piękne widoki, zwłaszcza w regionie Dunajskich Łach,
  • Rezerwat Przyrody Šúr – obszar torfowiskowy z unikalnymi jeziorami i bogactwem roślin i zwierząt,
  • Termalne źródła – Słowacja jest znana z licznych źródeł termalnych. Kąpiele takie jak w Popradzie, Bešeňovej czy Oravicy oferują relaksujące doświadczenie w naturalnie podgrzewanej wodzie.

Uwaga na Janosika, czyli zagrożenia na Słowacji

Słowacja jest krajem o poziomie bezpieczeństwa zbliżonym do polskiego. Nie ma specjalnego zagrożenia przestępczością czy zamachami. W większych miastach i ośrodkach turystycznych, zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej lepiej uważać na kieszonkowców.

Nie warto wybierać się do biedniejszych i podejrzanych dzielnic, zwłaszcza po zmroku. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas wypraw w góry. Warto też pamiętać o tym, że szlaki górskie powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte dla turystów.

Poradnik dla wyjeżdżających na Słowację

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
  • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 30 000 EURO,
  • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Pomocne wskazówki ze strony MSZ dotyczące Słowacji
  • Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.
  • Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska zachranna služba) pobiera opłaty za przeprowadzane akcje ratownicze. Opłatom podlega techniczna strona akcji ratowniczej tj. przybycie ratowników na miejsce wypadku, użycie skutera śnieżnego, samochodu lub helikoptera.
  • Natomiast pomoc medyczna jest w tych przypadkach udzielana bezpłatnie. Koszty pomocy ponoszą także narciarze, jeżeli odnieśli obrażenia poza wyznaczonymi trasami narciarskimi.
  • Pokrycie kosztów akcji poszukiwawczych i ratowniczych gwarantują tylko specjalistyczne ubezpieczenia wykupione w polskich lub słowackich firmach ubezpieczeniowych, które obejmują turystykę górską, wspinaczkę, alpinizm itp.
  • Uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej wymaga przedłożenia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. (źródło: Polak Za Granicą )
Słowacka służba zdrowia
Odpowiednik NFZ Pięć towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych (Zdravotna Poistovna)
Leczenie z EKUZ – opłaty Lekarz pierwszego kontaktu Bezpłatne
Szpital Za wizytę w pogotowiu – 1,99 EURO. Jeżeli okaże się, że konieczne jest pozostanie w szpitalu, opłata nie jest pobierana.
Pomoc w górach Należy pokryć 100 % kosztów.
Transport medyczny do Polski Należy pokryć 100 % kosztów.
Samochodem w Słowacji– informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
  • kamizelki odblaskowe w pojeździe, ale nie w bagażniku
  • komplet zapasowych żarówek
  • komplet bezpieczników
  • trójkąt ostrzegawczy
  • apteczka
  • koło zapasowe
  • podnośnik, klucze do demontażu kół i linka holownicza

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicę.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych.
  • na autostradach do 130 km/godz.
  • na drogach szybkiego ruchu do 90 km/godz.
  • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
  • w terenie zabudowanym do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
  • Narty
  • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Pogotowie Ratunkowe – 155
Straż Pożarna – 150
Policja – 158
Telefon alarmowy: 112
Pomoc drogowa: 07 154Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławieul. Paulínyho 7, 81491 Bratysława, Słowacjatelefon: +421 2 5949 0211
faks: +421 2 5441 3193
e-mail: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.gov.pl/web/slowacja/ambasada

Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia Strona NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl/
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody https://pogoda.interia.pl/miasta-europa-slowacja,ctId,181

Koszty leczenia, czyli czego nie pokryje karta EKUZ?

Na terenie Słowacji w razie problemów ze zdrowiem możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie refunduje ona wszystkich usług medycznych, a jedynie te niezbędne i konieczne do ratowania zdrowia i życia. Za co zapłacimy na Słowacji? Możemy zostać pociągnięci do płatności za materiały wykorzystane w trakcie leczenia stomatologicznego.

Za wizytę w pogotowiu pobierana jest opłata w wysokości 1,99 EUR. W przypadku hospitalizacji koszty pobytu musi pokryć osoba towarzysząca pacjentowi – jest to opłata w wysokości 3,32 EUR za dzień.

Należy zapłacić także opłatę 0,17 EUR za wystawienie recepty. Leczenie prywatne oraz transport powrotny do kraju są w 100% pokrywane przez pacjenta. Na Słowacji z własnej kieszeni płacimy również za koszty ratownictwa.

Tamtejszy odpowiednik GOPR-u, czyli Horská Záchranná Služba pobiera opłaty za akcje poszukiwawcze w górach oraz transport śmigłowcem (są to sumy idące w tysiące euro).

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – jak je dobrze wybrać?

Jak widać – polisa turystyczna na Słowacji może się bardzo przydać, niezależnie od charakteru planowanego wyjazdu. Po co płacić za nierefundowane usługi medyczne i ratownicze z własnej kieszeni, skoro można zainwestować o wiele, wiele tańsze ubezpieczenie? Podpowiemy, jak je wybrać, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać odpowiednie elementy polisy.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Po pierwsze koszty leczenia

Koszty leczenia to najważniejszy element ubezpieczenia. Planując wyjazd na Słowację, powinniśmy zainwestować w polisę z kosztami leczenia opiewającymi na sumę gwarantowana przynajmniej na 30 000 euro. To taki minimalny, ale bezpieczny zakres.

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie opłaty medyczne i ratownicze w ramach polisy do wysokości wybranej sumy gwarantowanej. Warto więc zadbać, by była ona odpowiednio dopasowana.

W ramach kosztów leczenia można liczyć także na usługę Assistance, czyli telefoniczne wsparcie Centrum Alarmowego, organizującego wszystkie usługi i wszelką pomoc podczas pobytu za granicą.

Pamiętaj o NNW i OC, ubezpiecz bagaż

Drugim elementem polisy, który koniecznie trzeba mieć jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które jest wsparciem finansowym dla nas – jeśli na skutek jakiegoś zdarzenia ucierpi nasze zdrowie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam stosowne do urazu odszkodowanie (wyznaczony procent z sumy gwarantowanej, do wyboru jest wiele wariantów) rekompensując nam poniesione straty, ból i dyskomfort.

Warto w polisie zawrzeć również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – to z kolei jest zabezpieczenie na wypadek poszkodowania osób trzecich. W razie zasądzenia odszkodowania, które musimy opłacić, ubezpieczyciel pokryje wszystkie stosowne koszty.

Nie można zapomnieć też o ochronie bagażu od zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży (w razie tych wydarzeń zostanie nam wypłacone odszkodowanie częściowo pokrywające wartość utraconych rzeczy osobistych).

Dodatki do polisy

Osoby, które wyjazd na Słowację będą łączyć z aktywnością fizyczną, np. wędrówkami po górach, uprawianiem sportów uznawanych za ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka powinny rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, opłacając stosowną zwyżkę.

Warto pomyśleć też w takim przypadku o ubezpieczeniu sprzętu sportowego oraz kosztach ratownictwa (niezbędne w przypadku wycieczek górskich, pokryją opłaty związane z akcjami ratowniczymi oraz transport śmigłowcem służb ratunkowych).

Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej wymagane jest również od osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze).

Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry słowackie?

Wybór ubezpieczenia przed wyjazdem w Tatry Słowackie jest istotny, zwłaszcza jeśli planujemy aktywny wypoczynek, np. jazdę na nartach lub desce, trekking czy wspinaczkę. Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby dokonać właściwego wyboru ubezpieczenia:

  • Określ swoje potrzeby:

Jakie aktywności planujesz podjąć? Czy będziesz uprawiać wspinaczkę, narciarstwo czy trekking? Jeśli chcesz bez obaw cieszyć się aktywnym wypoczynkiem, wybierz polisę obejmującą ten element. A może jesteś miłośnikiem bardziej nietypowych i ekstremalnych dyscyplin, takich jak heliskiing, freeride, snowkiting, iceclimbing, skiboby, icediving, czy snowfeet? Jeśli tak – koniecznie wykup ubezpieczenie rozszerzone o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka. Pamiętaj, aby dokładnie przejrzeć Ogólne warunki Ubezpieczenia (OWU) wybranego ubezpieczyciela, ponieważ tam znajdziesz pełną listę objętych ochroną aktywności.

  • Jak długo planujesz przebywać w Tatrach?

Czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia od utraty bagażu, odpowiedzialności cywilnej itp.? Im dłuższy pobyt tym wyższe powinny być sumy gwarantowane elementów polisy.

  • Sprawdź zakres ubezpieczenia:

Upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje wszystkie aktywności, które planujesz podjąć. Np. niektóre standardowe polisy turystyczne mogą nie obejmować wspomnianych chorób przewlekłych, czy zdarzeń pod wpływem alkoholu. Jeśli na wakacjach chcesz próbować lokalnych win, czy wypić grzańca na stoku, warto pomyśleć o klauzuli alkoholowej. Sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje transport medyczny/ratownictwo helikopterem – w górach jest to często najskuteczniejszy sposób pomocy w sytuacji awaryjnej. Ważne będzie też ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Nie zaszkodzi, jeśli ubezpieczenie kosztów leczenia będzie obejmowało ubezpieczenie COVID.

  • Sprawdź kwotę ubezpieczenia:

Wysoka kwota ubezpieczenia zapewni lepszą ochronę w przypadku poważnych wypadków lub problemów zdrowotnych. Ważne, aby konkretne elementy polisy gwarantowały odszkodowanie dopasowane do charakteru i celu podróży, np. jeśli zabierasz cenny sprzęt sportowy, zadbaj o wysoką sumę gwarantowaną ochrony bagażu, a jeśli chcesz spędzać czas aktywnie – upewnij się, że koszty leczenia i ratownictwo są na wysokim poziomie. Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu są oczywiście koszty leczenia i transportu medycznego na odpowiednim poziomie.

  • Sprawdź szczegóły dotyczące zgłaszania roszczeń:

W sytuacji, gdy będziesz musiał skorzystać z ubezpieczenia, ważne jest, by wiedzieć, jak szybko i w jaki sposób zgłosić roszczenie.

  • Porównaj różne oferty:

Warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć najlepszą relację ceny do zakresu ochrony. Można to zrobić korzystając z wygodne kalkulatora, który umożliwi zestawienie kilku propozycji i zakup tej wybranej online, szybko i bez wychodzenia z domu.

  • Sprawdź opinie innych:

Warto poczytać recenzje i opinie innych turystów na temat konkretnego ubezpieczenia. Możesz również zasięgnąć opinii w klubach górskich czy forach dla miłośników gór.

  • Rozważ dodatkowe opcje ubezpieczenia:

Jeśli planujesz wynająć sprzęt górski, może być warto rozważyć ubezpieczenie od uszkodzenia czy kradzieży. Zadbaj o wspomnianą klauzulę alkoholową, choroby przewlekłe, czy sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne. Przydatne będzie też ubezpieczenie sprzętu sportowego w ramach bagażu.

  • Zawsze bierz ze sobą dokumenty ubezpieczeniowe:

W przypadku wypadku lub konieczności skorzystania z ubezpieczenia, ważne jest, by mieć przy sobie wszelkie niezbędne dokumenty.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nawet jeśli wybierasz się tylko na krótką wycieczkę w góry, warto mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na Słowację, które zapewni Ci spokój ducha i ochronę w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Słowację? Porównujemy ceny i zakresy

W Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń turystycznych w Europie. Koszt polisy jest naprawdę niewielki i zależy od wielu czynników – ciężko podać jedną uśrednioną kwotę. Ostateczna suma będzie zależała od charakteru wyjazdu, długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, wybranych rozszerzeń, konkretnego pakietu, dodatkowych elementów oraz oferty danego towarzystwa.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Słowacji można znaleźć już za niecałe 4 zł za dzień ochrony. Zakres i koszt polisy najlepiej dopasować samodzielnie, według własnych potrzeb, wymogów i możliwości finansowych. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert od różnych ubezpieczycieli:

Ubezpieczenie na narty do Słowacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,67 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
8,47 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
12,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na narty do Słowacji
AXA
4,67 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
8,47 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł OC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Proama
12,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł OC sportowe: 100 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
19,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Wybraną polisę można zakupić online – dokumenty otrzyma się na maila w ciągu 15 minut. Wystarczy wydrukować ubezpieczenie i już można zacząć bezpieczne podróżowanie po Słowacji!

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie turystyczne na Słowacji jest obowiązkowe?

    Ubezpieczenie turystyczne nie jest konieczne w sensie formalnym, jednak warto je wykupić, aby zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami w razie wypadku czy choroby. Ministerstwo Spraw Zagranicznych również zaleca zakup polisy.

  2. Czy koszty ratownictwa są refundowane na Słowacji?

    Nie. Koszty ratownictwa górskiego są w pełni odpłatne i bardzo wysokie. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne trzeba pamiętać o tym elemencie.

  3. Co w Słowacji zapewnia EKUZ?

    EKUZ w Słowacji pokryje jedynie podstawowe koszty leczenia, takie jak udzielenie pierwszej pomocy. Za bardziej skomplikowane usługi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, dlatego przyda się ubezpieczenie turystyczne.

Co warto wiedzieć?
  1. Słowacja to niewielki, ale bardzo ciekawy pod względem turystycznym kraj, w którym można znaleźć wiele zabytków, ciekawych atrakcji kulturalnych, a także wiele niezwykłych ciekawostek przyrodniczych.
  2. Słowackie Tatry to jedna z głównych atrakcji regionu. Jeśli planujemy odwiedzić tę część kraju, warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie, ponieważ ratownictwo górskie jest na Słowacji w pełni odpłatne, a jego koszty są naprawdę wysokie.
  3. W Słowacji obowiązuje ochrona w ramach EKUZ, jednak w większości przypadków jest ona niewystarczająca i nie zapewnia pełnego zabezpieczenia w razie choroby lub wypadku. Nie jest też alternatywą dla polisy. Przed podróżą trzeba wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, które w razie potrzeby pokryje m.in. koszty leczenia.
  4. Jeżeli podróżujemy do Słowacji aby spędzić czas aktywnie, konieczne będzie dopasowanie polisy do tego celu. Nie można zapomnieć o rozszerzeniach ochrony, zwłaszcza jeżeli interesują nas sporty ekstremalne, do których niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają również narciarstwo. Aby poznać listę dyscyplin objętych ochroną, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
  5. Zakres i sumy gwarantowane ubezpieczenia muszą być dopasowane do długości i charakteru wyjazdu. Koszty leczenia nie powinny być niższe niż 30 OOO EURO. Polisa musi też pokrywać ewentualny koszt akcji ratowniczej, szkody powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczenie bagażu, czy OC. Aby wybrać ubezpieczenie turystyczne najlepiej dostosowane do swoich potrzeb, warto skorzystać ze specjalnej porównywarki online.
Autor

Julia Stuła

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania