Ubezpieczenie turystyczne do Japonii – jak wybrać?

Dominika Ryszka
Udostępnij:
4.3

Planujesz podróż do Japonii? Upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne! W naszym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszą polisę na czas pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia, jakie koszty leczenia mogą Cię spotkać za granicą oraz dlaczego warto zadbać o ochronę bagażu i sprzętu elektronicznego.

Ubezpieczenie turystyczne do Japonii – jak wybrać?

Japonia to kraj, sprytnie łączący historyczne tradycje z innowacyjną technologią, zadziwiającą cały świat i zapierającymi dech, rozległymi metropoliami. Kraj kwitnącej wiśni – bo właśnie tak często określa się Japonię –  każdego roku przyciąga turystów z najdalszych zakątków świata. Kusi znakomitą kuchnią, barwną historią i kulturą, pozostawiając po sobie masę wspomnień i zupełnie nowych doświadczeń.

Japonia zadziwia na każdym kroku i sprawia, że każdy przyjezdny chociaż raz pomyśli o tym, że chciałby tam wrócić ponownie. Zaskakujące natomiast jest to, jak Japonia żongluje kontrastami. Łączy starożytne świątynie Kioto, wprowadzające w błogi nastrój ogrody zen ze zgiełkiem uderzającego futuryzmem, cudownego Tokio. To jeden z tych krajów, gdzie można odnieść wrażenie przeniesienia do innego świata, zupełnie innej kultury. Trzeba jednak zaznaczyć, że podróż ta jest niestety dość kosztowna. Dlatego planując wyjazd, warto się dobrze przygotować.

Dlaczego warto jechać do Japonii?

Dlaczego warto jechać do Japonii? Powodów jest mnóstwo! Począwszy od pysznego jedzenia, przez zapierające dech krajobrazy na zadziwiające nas – Europejczyków – niezwykle punktualne środki komunikacji, dzięki którym z łatwością można zaplanować swoją wycieczkę po tym wyjątkowym kraju co do minuty.

Japonia przede wszystkim jest wymarzonym kierunkiem dla fanów gier, anime i mangi, azjatyckiej kuchni, historii oraz nowinek technologicznych. Tanie, przepyszne sushi i ramen? Dostęp do najnowszych mang i świeżego Shonen Jump’a? Na każdym kroku! W szczególności warto poszukać na mapie Tokio sklepu Animate. Kilka pięter wypełnionych mangami, figurkami czy płytami CD zapewne ucieszy niejednego fana. Gracze mogą odwiedzić również sklepy Sofmap, poświęcone niemal wyłącznie grom.

Co warto zobaczyć w Japonii?

Popularne miasta

  • Tokio jest połączeniem typowo miejskiej przestrzeni przepełnionej nowoczesnymi wieżowcami oraz tradycyjnej zabudowy. Można tutaj spotkać mnóstwo pięknych świątyń. Wśród nich znajdziemy na przykład najstarszą świątynie buddyjską w Tokio – Kinryū-zan Sensō-ji. Ponadto warto zwiedzić Pałac Cesarski i ogrody, dzielnice Shinjuku i skrzyżowanie Shibuya. Wielbiciele zapierających dech widoków z pewnością pokochają Tokyo Skytree. Z tej wieży można obserwować Tokio z lotu ptaka, a z najwyższego punktu również górę Fuji (Fudżi).
  • Kioto – dawna stolica, kolejny ważny punkt na mapie Japonii. To miasto stanowi istotę japońskiej kultury i tradycji. Można tutaj zobaczyć wiele przepięknych świątyń, takich jak chociażby Fushimi Inari Taisha. Ta ostatnia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w całej Japonii, znana z Senbon Torii, czyli tysięcy czerwonych bram torii, tworzących rozległe tunele wzdłuż ścieżek na wzgórze świątyni oraz licznych rzeźb lisów. Dzielnica Gion, znana z kultury gejsz to kolejny punkt zdecydowanie wart odwiedzenia w Kioto, tak jak i bambusowy las Asashiyama czy zamek Nijo.
  • Hiroszima – miasto, które w tragiczny sposób zapisało się na kartach historii. Po ataku atomowym w 1945 roku została doszczętnie zniszczona, a jej odbudowa trwała bardzo długo. Historycznym upamiętnieniem sierpniowych wydarzeń jest Park Pokoju. Tam znajduje się Pomnik Pokoju, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Wartym uwagi jest również owiany legendą pomnik Sadako Sasaki oraz Hiroshima National Peace Memorial Hall, ukryty pod ziemią pawilon upamiętniający 140 tysięcy ofiar zrzucenia bomby atomowej.

Inne atrakcje Japonii

  • Nikko – w odróżnieniu od powyższych jest to niewielka miejscowość znajdująca się w pobliżu Tokio, do której można dotrzeć między innymi szybkim pociągiem Shinkansen. Główną atrakcją są tutaj liczne świątynie, między innymi Tōshō-gū, Futurasan i Rinnō-ji. Ponadto w Nikko można zobaczyć różne ciekawe miejsca i obiekty, takie jak czerwony most Shin-kyo, rzeźba trzech mądrych małp oraz śpiącego kota Nemurineko.
  • Fuji – góra Fuji to najwyższy szczyt Japonii i symbol tego kraju. Wciąż aktywny wulkan jest jedną z największych atrakcji dla turystów i pasjonatów wrażeń z całego świata. Niezwykła aura, piękne krajobrazy rozpościerające się wkoło podczas wspinaczki są zdecydowanie warte zobaczenia, Japończycy uważają wręcz wspinaczkę na Fuji za duchowe przeżycie. Tutaj należy wspomnieć, że góra uważana jest za święte miejsce. Została też wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O Japonii można pisać w nieskończoność, ale gdybyśmy mieli wypisać wszystkie atrakcje, jakie czekają przyjezdnych w Kraju Kwitnącej Wiśni, napisalibyśmy książkę. A raczej książki, bo na jednym tomie z pewnością by się nie skończyło – Japonia to naprawdę wyjątkowy kraj, niezwykle wdzięczny dla odwiedzających z całego świata.

Na co uważać w najbezpieczniejszym kraju Azji? Kilka porad dla podróżujących po Japonii

Znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Japonii!

Właściwie nie ma się czego bać, ponieważ jest to jeden z najbezpieczniejszych i najlepiej zorganizowanych krajów na świecie. Japonia jest krajem o bardzo niskim poziomie przestępczości, jednak mimo to, warto zachować podstawowe środki ostrożności. Przyjezdni nie muszą się obawiać oszustów i naciągaczy. Nie ma również żadnych zagrożeń związanych z piciem wody czy jedzeniem.

Jeśli mielibyśmy wspomnieć o jakichś realnych zagrożeniach, powiedzielibyśmy – natura. Na wyspach roi się od węży, na plażach natomiast należy unikać meduz oraz kłujących ryb.  Zaleca się jedynie szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu oraz klasycznie – błonica, tężec, polio.

Na ulicach Japonii panuje ruch lewostronny. Uznawane jest tutaj jedynie międzynarodowe prawo jazdy, wydane w Polsce, ważne co najmniej rok. Z uwagi na bezpieczeństwo władze Tokio całkowicie zakazały lotów dronami. W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie (100V prąd zmienny 50 Hz w rejonie wschodnim oraz 60 Hz w zachodnim).

Japończycy to wyjątkowo tolerancyjny naród, jednak warto unikać niezręcznych sytuacji i respektować miejscowe zwyczaje. Nie zostawiaj napiwków w restauracjach, ponieważ jest to uważane za obraźliwe. Za to podczas jedzenia można mlaskać do woli – jest to oznaka, że jedzenie nam smakuje. Spożywanie posiłku w trakcie spaceru jest uznawane za niechlujne.

Właściwym gestem na powitanie i pożegnanie jest uprzejmy ukłon. Japończycy jako wyjątkowo tradycyjny naród nadal wolą płatność gotówką. Niemniej można również płacić kartą (VISA, MasterCard).

Wszystko się może zdarzyć. Zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne do Japonii

Mimo że Japonia jest tak bezpieczna, to nie możemy założyć, że nie dopadną nas tam problemy zdrowotne albo czy nie zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Wszędzie się coś może nam stać, nawet w domu, a co dopiero w podróży. Jesteśmy w obcym kraju, gdzie koszty leczenia musimy pokrywać w 100% z własnej kieszeni. Dlatego lepiej mieć ze sobą polisę, która w razie jakichkolwiek problemów za granicą będzie finansowym zabezpieczeniem. Co powinno zawierać takie ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Koszty leczenia w Japonii

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Jak zostało wspomniane, koszty leczenia w Japonii są bardzo wysokie. Warto też zaznaczyć, że EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie funkcjonuje na terenie tego kraju. Pojedyncza wizyta ambulatoryjna możne nas kosztować od 8 000 do 25 000 jenów (około 320-1000 zł)!

O wiele droższa jest hospitalizacja, za jedną dobę spędzoną w szpitalu można zapłacić nawet od 10 000 do 40 000 jenów (od około 400 do 1400 zł)! Wizyta u stomatologa może zakończyć się wystawieniem rachunku na 15 000 jenów (600 zł).

Nawet mały problem zdrowotny w Japonii może okazać się ogromnym nadszarpnięciem naszego budżetu. Lekkomyślnością więc będzie wyjazd bez ubezpieczenia. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia do sumy gwarantowanej (minimum 100 000 euro). A jeszcze lepiej wybrać opcję kosztów leczenia bez limitu.

Polisa z NNW i OC

Ubezpieczenie na wyjazd do Japonii powinno także posiadać NNW (czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz OC w życiu prywatnym (czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej). To pierwsze gwarantuje nam odszkodowanie, jeśli w razie nieszczęśliwego wypadku doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, taką rekompensatę za poniesiony ból, cierpienie i dyskomfort.

Zaś OC chroni bardziej nasz portfel – bo jest to ochrona w razie, gdy my poszkodujemy osobę trzecią powodujące u niej utratę zdrowia lub mienia, a ona wystąpi z roszczeniem pokrycia strat. Wówczas odszkodowanie zostanie opłacone z naszej polisy. Im wyższa suma gwarantowana NNW i OC, tym wyższe odszkodowania.

Dodatki do ubezpieczenia – co warto objąć ochroną?

Zakres, jaki powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Japonii

W niektórych pakietach wraz z kosztami leczenia, NNW i OC oferowane są dodatkowe elementy. Warto zainwestować w ubezpieczenie bagażu, które chroni nasze rzeczy osobiste od kradzieży, zniszczenia czy zgubienia. Dotyczy to także opóźnienia w związku ze zgubieniem bagażu przez linie lotnicze.

Dzięki temu nie będziemy stratni, a wiemy że takie sytuacje zdarzają się podróżnikom dość często. Osoby planujące podczas wyjazdu do Japonii uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych, jak np. nurkowanie, surfowanie, wyprawy do dżungli, terenów wysokogórskich, w miejsca opuszczone czy odosobnione muszą rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o te właśnie aktywności. To wiąże się ze zwyżką ceny polisy. Podobnie osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Jeśli w podróż zabiera się sprzęt sportowy, również można go ubezpieczyć.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Japonii››

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Polisa, które obejmie nas ochroną podczas podróży do Japonii wcale nie musi być droga. Jej koszt zależy od wybranych elementów ubezpieczenia, charakteru wyjazdu i konkretnej oferty, na którą się zdecydujemy. Można znaleźć polisę już od 5,21 zł za dzień ochrony.

To naprawdę niewiele. Zwłaszcza gdy zestawi się koszt polisy z kosztami leczenia w Japonii. Lepiej mieć ubezpieczenie, nawet zakupione za 50-100 zł niż płacić tysiące jenów za wizytę u japońskiego specjalisty. Poniżej podajemy kilka przykładowych kalkulacji polisy turystycznej:

Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
147,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
176,50 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Europa
Koszty leczenia
1 286 837 zł
Ratownictwo
42 895 zł
Bagaż
4 289 zł
180,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 42 895 zł OC: 428 946 zł OC sportowe: 428 946 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
231,60 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
Generali
147,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
176,50 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł)
Europa
180,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 286 837 zł
Ratownictwo
42 895 zł
Bagaż
4 289 zł
Dodatkowo: NNW: 42 895 zł OC: 428 946 zł OC sportowe: 428 946 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Uniqa
231,60 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne do Japonii
Porównujemy ubezpieczenie turystyczne do Japonii

Każdy sam może wykonać takie wyliczenia – w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.  Wybierz opcję dopasowaną do własnych potrzeb, możliwości i wymagań. Wybraną polisę można zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą w podróż do Japonii. I nie bać się gigantycznych kosztów leczenia ani nieszczęśliwych wypadków. W końcu podróżnik przezorny, to podróżnik spokojny.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

    Ubezpieczenie turystyczne do Japonii można mieć już za około 6 zł za dzień ochrony. Ostateczna cena zależy od wybranych elementów. Wiadomo, im więcej rozszerzeń tym cena wzrasta, jednak czasami nie warto oszczędzać.

  2. Czy EKUZ działa w Japonii?

    Nie. Karta EKUZ jest honorowana wyłącznie w krajach Unii Europejskiej oraz państw EFTA.

  3. Jakie ubezpieczenie jest honorowane w Japonii?

    Ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia za granicą. Wybierając polisę turystyczną, warto się upewnić, że zawiera dostateczną sumę gwarantowaną kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, OC. Opcjonalnie ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego czy w razie chorowania na chociażby cukrzycę - rozszerzenie "choroby przewlekłe".

  4. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Japonii?

    Przede wszystkim należy upewnić się, czy mamy ważny paszport. Wiza do Japonii nie jest wymagana, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni. Trzeba sprawdzić również zalecenia dotyczące szczepień oraz zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Dobrze mieć przy sobie gotówkę (jeny), ponieważ nie wszystkie miejsca akceptują karty płatnicze.

Co warto wiedzieć?
  1. Oficjalnym językiem w Japonii jest japoński, jednak w miastach można się porozumieć również po angielsku. Oficjalną walutą w Japonii jest jen (JPY).
  2. Chcąc przekroczyć japońską granicę, należy posiadać ważny paszport lub paszport tymczasowy (nie ma wymaganego, minimalnego okresu ważności), sam dowód osobisty nie wystarczy.  Wiza nie jest wymagana.
  3. Japonia należy do najbezpieczniejszych krajów świata, jednak przed podróżą warto przyjąć szczepienia oraz zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Nie ma żadnych ostrzeżeń odnośnie wody – można pić ją bezpośrednio z kranu,
  4. Przed wyjazdem warto poczytać o Kraju Kwitnącej Wiśni, aby zapoznać się nieco z tutejszymi, odmiennymi od naszych – obyczajami.
  5. Karta EKUZ nie obowiązuje w Japonii, dlatego zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego, ponieważ licho nie śpi i nawet w najbezpieczniejszym kraju może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń lub problemów ze zdrowiem za co będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Polisę szybko i łatwo można kupić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych bez wychodzenia z domu.
Autor

Dominika Ryszka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania