Tunezja znajduje się wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych na wypoczynek. Tylko w w 2023 roku ten piękny kraj odwiedziło ponad 9,4 miliony turystów z całego świata, w tym naprawdę dużo Polaków. W poniższym artykule przedstawimy najciekawsze atrakcje, a także podpowiemy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Tunezji.
Wyobraź sobie miejsce, w którym monumentalne, starożytne ruiny przeplatają się z barwnymi bazarami, a gorące plaże z tajemniczymi piaskami Sahary. To właśnie Tunezja, kraj pełen kontrastów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Pasjonaci historii, nacieszą oko wyjątkowymi zabytkami. Miłośnicy dobrego jedzenia zasmakują się w aromatycznej kuchni. Średnia temperatura w okresie wakacyjnym na wybrzeżu Morza Śródziemnego to około 27 stopni Celsjusza. Z kolei woda zwykle ma około 25 stopni Celsjusza.
Dlaczego warto jechać do Tunezji?
Tunezja, kraj kolorowy, różnorodny, łączący bogatą historię, kulturę i zachwycające krajobrazy. To wszystko sprawia, że jest doskonałym celem podróży dla każdego. Niezależnie od wybranego regionu, Tunezja zapewni niezapomniane przeżycia. Bogactwo starożytnych zabytków przenosi odwiedzających do epoki świetności cywilizacji rzymskiej.
Rozległe plaże i luksusowe kurorty na wyspie Dżerba oraz w Hammamecie pozwalają się zrelaksować i skorzystać z ciepłych wód Morza Śródziemnego z całą rodziną. Wakacje z Tunezji są przyjazne rodzinom z dziećmi. Niezwykłe krajobrazy tunezyjskiej Sahary, zielone oazy Tozeur i Nefta oraz niezwykle intrygujące domy troglodytów w Matmacie na pewno na długo pozostaną w pamięci.
Co jeszcze przemawia za tym, że warto wybrać Tunezję za cel podróży? Ten barwny kraj jest przystępnym cenowo miejscem na wakacje, oferującym masę atrakcji za rozsądną cenę. Koszty wyżywienia, transportu i zakwaterowania są często niższe niż w wielu popularnych krajach turystycznych. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, zdecydowanie wartych odwiedzenia.
Tunis – różnorodna stolica
Stolica Tunezji na pierwszy rzut oka przypomina miasta europejskie. Zobaczyć tam można wysokie wieżowce, czyste ulice i zadbane zabytki. Zwiedzając Tunis, warto w pierwszej kolejności wybrać się do Sidi Bou Said. Dawniej miasteczko, a dziś dzielnica tunezyjskiej stolicy słynie z pięknych białych domów z niebieskimi okiennicami, romantycznych alejek i kolorowych ogrodów. W XIX wieku było to popularne miejsce letniskowe francuskich artystów: słynnych malarzy i pisarzy. Dziś to romantyczne miejsce pełne kafejek i przechadzających się turystów.
Nie zapomnijmy też odwiedzić Medinę – starą arabską dzielnicę, której architektura w znacznym stopniu różni się od reszty miasta. Gdy przemierzymy już wąskie uliczki i kupieckie suki, dotrzemy do Pałacu Dar Othoman, meczetu oliwnego Az-Zajtuna.
Gdy jednak zbrzydnie nam już miejski zgiełk, warto udać się w podróż do położonych niecałe 20 km od Tunisu ruin Kartaginy. Starożytne miasto zostało zrównane z ziemią przez Rzymian, by później zostać odbudowane za czasów Cezara. Znajdziemy tam więc zarówno ruiny rzymskich budowli, jak i fundamenty punickiej metropolii.
Podczas wycieczki powinniśmy odwiedzić Termy Antoniusza – jedne z największych na świecie w czasach antycznych. Natomiast na Wzgórzu Byrsa znajduje się Muzeum Kartaginy, które najlepiej zwiedzać z profesjonalnym przewodnikiem.
Dżerba – wyspa Odyseusz
Położona na południu tunezyjskiego wybrzeża wyspa Dżerba, w mitologii zwana też wyspą Lotofangów to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kurortów w tym kraju. To miejsce idealne miejsce zarówno jeśli chodzi o wypoczynek, jak i wycieczki krajoznawcze. Znaleźć tam można jedne z najpiękniejszych plaż w Tunezji i suchy stepowy klimat sprawia, że nawet zimą temperatury potrafią dochodzić tam do 20 stopni Celsjusza. Latem natomiast należy przygotować się na prawdziwe upały. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w ciągu dnia wahają się tam od 35 do nawet 40 stopni Celsjusza.
Największymi atrakcjami pod względem rekreacji są tam 9-kilometrowa plaża Sidi Mahres, a także park rozrywki Djerba Explore, w którym znajduje się muzeum kultury arabskiej, tradycyjna wioska rzemieślnicza oraz park krokodyli zamieszkały przez 400 gadów!
W miejscowości Ar-Rijad, niedaleko stolicy regionu (Houmt Souk) znajduje się jedna z najbardziej znanych synagog na świecie: Al-Ghirba. Według legendy w mury świątyni wmurowano kamień ze Świątyni Salomona. W synagodze znajduje się też jedna z najstarszych Tor, dlatego co roku do Dżerby ściągają tłumy Żydów.
Amfiteatr w Al-Dżam
To trzeci co do wielkości tego typu obiekt na świecie (zaraz po amfiteatrach w Rzymie i Kapui). Dziś przylega do niego niewielkie miasteczko Al-Dżam, jednak kiedyś znajdowało się tam ogromne – jak na ówczesne czasy – 100-tysięczne miasto. Sam amfiteatr doceniany był nieraz przez filmowców. To właśnie tam nagrywano sceny do “Żywotu Briana”, “Quo Vadis”, a także “Gladiatora”.
Teraz amfiteatr stanowi punkt obowiązkowy większości objazdowych wycieczek po Tunezji. Budowlę można obejrzeć zarówno z areny, jak i z trybun. Za to latem odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej.
Oazy i kaniony
Znudzeni plażowaniem powinni udać się do Tozeur. Miasto to zbudowano na pustyni, tuż obok ogromnej oazy wypełnionej tysiącami palm. Za to w górach, kilkadziesiąt kilometrów od miasta znajdują się dwie niezwykłe oazy.
U podnóża góry Jebel El Negub odnajdziemy Oazę Szabika. Niezwykle bujna roślinność wyrastająca ze skalistego podłoża, wodospady i błękitne jezioro – nic dziwnego, że to miejsce przyciąga tylu turystów. Na szczęście, oazę możemy zobaczyć także wiosną, kiedy to z pewnością unikniemy tłumów.
Natomiast Oaza Temerza to największa i najstarsza oaza w Tunezji. W latach sześćdziesiątych znajdujące się tam miasteczko zostało zniszczone przez powódź. Temerzę podzieloną więc na dwie części. Na brzegu rzeki znajduje się turystyczna infrastruktura: hotele, kawiarnie i sklepy. Tymczasem stare miasteczko pozostawiono w nietkniętej formie. Dziś często nazywane miastem duchów, jest szczególną tunezyjską atrakcją.
Domy troglodytów w Matmacie
Matmata od lat jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejscowości przez turystów w Tunezji . I nic w tym dziwnego, ponieważ jest wyjątkowa! Wszystko dzięki wydrążonym w skałach, niskich domostwom troglodytów, które tworzą nieoczywisty krajobraz. To właśnie tutaj kręcono słynne Gwiezdne Wojny, a Matmata posłużyła za scenerię dla planety Tatooine.
Spacerując po tym niezwykłym mieście, można nie tylko podziwiać niezwykłe domostwa, ale również odwiedzić tradycyjne, berberyjskie domy przekształcone w muzea. Te dadzą nam wwgląd w życie i zwyczaje Berberów. W muzeach bowiem znajdziemy autentyczne przedmioty codziennego użytku, stroje czy rękodzieło.
Warto dodać, że wycieczka do Matmaty, to nie tylko okazja do podziwiania unikalnej architektury, ale również możliwość spotkania z gościnnymi mieszkańcami Ci zaproszą nas do siebie i opowiedzą o swoim wyjątkowym życiu czy tradycjach. Jednak należy pamiętać o okazaniu wdzięczności za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. Można kupić od domowników jakąś drobnostkę, albo uiścić dobrowolną opłatę za wstęp – wszystko zależy od odwiedzającego.
Mimo dużej popularności miasta wśród turystów, jest tutaj znacznie spokojniej niż w nadmorskich kurortach.
Ile kosztują wakacje w Tunezji?
Ile kosztują wakacje w Tunezji? Ciężko podać jedną, uśrednioną cenę, ponieważ koszty zależą od wielu czynników. Warto jednak wspomnieć, że Tunezja jest stosunkowo przystępnym cenowo kierunkiem turystycznym. Wiadomo – w szczycie sezonu letniego jest drożej. Dlatego warto szukać okazyjnych ofert, a także wykupić bilety oraz zakwaterowanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Poniżej przedstawiamy przybliżone koszty.
Loty
Za bilet lotniczy z Polski do Tunezji trzeba zapłacić od około 500 do 1800 złotych w obie strony. Szukanie promocyjnych lotów na popularnych stronach internetowych albo rezerwacje z wyprzedzeniem mogą obniżyć te koszty.
Zakwaterowanie
Tutaj tak samo – wszystko zależy od wybranego standardu i lokalizacji. Wiadomo, że hotel będzie dużo tańszy niż luksusowy resort. Niemniej, Tunezja oferuje szeroki zakres zakwaterowania. Ceny wahają się od około 200 do nawet 1300 złotych za pokój dwuosobowy, choć warto zaznaczyć, że górna granica jest dość elastyczna i tyczy się hoteli pięciogwiazdkowych.
Osoby, szukające bardziej przystępnych cen powinny wziąć pod uwagę nocleg w miejscowościach mniej turystycznych, a także – tak jak w przypadku lotów – szukać promocji i rezerwować pobyt z dużym wyprzedzeniem.
Transport
Turyści w Tunezji często decydują się na podróżowanie taksówkami. Te są naprawdę tanie i łatwo dostępne, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Średnia cena za kilometr trasy wynosi 1 TND, czyli na nasze około 1,30 zł. Kursy nocne (21:00 – 5:00) rzecz jasna są droższe, ale nadal dość przystępne. Warto zaznaczyć, że taksówkarze nie korzystają z taksometru, więc przed rozpoczęciem podróży należy negocjować cenę za cały przejazd.
Wyżywienie
Ceny żywności w Tunezji nie są wysokie, nawet są porównywalne do tych, jakie widujemy w Polsce. Na bazarkach natomiast jest taniej. Podstawowe produkty spożywcze są stosunkowo tanie i można je kupić w lokalnych sklepach na każdym kroku. Przykładowo chleb kosztuje tylko 0,60 TND, czyli około 75 groszy. Za dania główne, takie jak grillowane mięso czy tajine zapłacimy około 10-20 TND, czyli w górnej granicy jakieś 25 złotych.
Atrakcje
Przed wyjazdem warto wybrać atrakcje, aby odpowiednio rozplanować budżet. Ceny wahają się od 5 do 20 TND, więc nie uderzają boleśnie po kieszeni. Aczkolwiek decydując się na wycieczkę fakultatywną, trzeba się liczyć z kosztami rzędu 120 TND (ok. 151 złotych) za wyjazd do Kartaginy z przewodnikiem i obiadem. Natomiast dwudniowa wycieczka na Saharę z noclegiem i przejażdżką wielbłądem wiąże się z kosztem około 300 TND (ok. 378 złotych).
Ubezpieczenie
Ceny ubezpieczeń zależą od zakresu ochrony, a także wybranych rozszerzeń. Ubezpieczenie turystyczne do Tunezji można mieć już za około 8 złotych za dzień ochrony, jednak o tym opowiemy w dalszej części artykułu.
Bezpieczeństwo i wiza – na co uważać w Tunezji?
Na dzień 16 lipca polskie MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do następujących regionów Tunezji: Sahara i regiony pustynne przy granicy z Algierią i Libią z wyłączeniem szlaków turystycznych, tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila) mogące być terenem działań służb do walki z terroryzmem i przemytnikami, natomiast dla pozostałych regionów Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachować szczególną ostrożność.
Ważne. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polskie MSZ, od 2015 roku na terytorium Tunezji obowiązuje stan wyjątkowy. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych i rządowych, nie należy również fotografować przedstawicieli służb bezpieczeństwa. Naruszenie tych zasad wiąże się z możliwym aresztowaniem na minimum 5 dni.
Dla Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych na nie więcej niż 90 dni obowiązek wizowy został zniesiony (ale obowiązuje on już np. dla obywateli Ukrainy). Dlatego bez problemu przekroczymy granicę okazując ważny paszport – musi być ważny na 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji.
Jeśli zaś chodzi o języki, w miejscowościach turystycznych można porozumiewać się w języku francuskim, włoskim, niemieckim i angielskim. Większość osób pracujących z turystami zna podstawy języka angielskiego. Co ciekawe, w strefach turystycznych można porozumieć się nawet w języku polskim, jednak w bardzo ograniczonym zakresie.
Koszty leczenia w Tunezji
Koszty leczenia w Tunezji być może nie są tak przytłaczające jak w USA, Kanadzie albo Australii, ale mimo to trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego ubezpieczenia, pomoc medyczna może nas dużo kosztować. Cena za zwykłą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu to ok. 50-100 TND, czyli jakieś 63-126 złotych.
Jednak tutaj warto zaznaczyć, że jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia jest niska. Wysokiego standardu należy szukać w prywatnych klinikach oraz gabinetach. Doba hospitalizacji wyniesie wówczas minimum 200 TND (ok. 250 złotych). Pamiętajmy też, że w Tunezji nie respektuje się Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ), dlatego kup ubezpieczenie turystyczne.
Jak wybrać ubezpieczenie do Tunezji?
Decydując się na wyjazd do Tunezji, w pierwszej kolejności należy wybrać polisę z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, na terenie Tunezji ubezpieczenie EKUZ nie zadziała – karta nie jest tam honorowana.
Zwróć uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która powinna wynosić minimum 60 000 euro (ok. 270 tys. złotych). Ważne, aby polisa w wysokim stopniu rekompensowała koszty ratownictwa medycznego oraz w całości pokrywała koszt ewentualnego transportu medycznego do kraju, ponieważ jest to bardzo drogie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?
- NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju ochrona zapewnia odszkodowanie osobie ubezpieczonej wówczas, gdy podczas wyjazdu dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (na przykład złamie nogę). Ponadto NNW zapewnia wsparcie finansowe bliskim osobom ubezpieczonego w razie jego śmierci. Suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum 50 000 złotych.
- OC – rodzaj ochrony, gwarantującej wypłatę odszkodowania wówczas, gdy w trakcie wyjazdu doprowadzimy do wypadku, w wyniku którego ucierpi osoba trzecia bądź jej mienie. Ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów związanych z taką sytuacją.
- Assistance – to nic innego, jak wsparcie w razie nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach pakietu Assistance możemy liczyć między innymi na pomoc prawną, organizację przyjazdu osoby bliskiej do poszkodowanego (ubezpieczyciel pokrywa koszty podróży, a także noclegu), powrót do Polski, a także w razie potrzeby – pomoc tłumacza.
- Ubezpieczenie bagażu – o swój bagaż warto zadbać, zwłaszcza podczas podróży z przesiadkami. Ten rodzaj ochrony zapewnia pomoc finansową w razie zniszczenia bądź zgubienia bagażu. Przed wyjazdem warto zapoznać się z listą wyłączeń, dostępną w ogólnych warunkach umowy ubezpieczenia.
Ponadto osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, przykładowo zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzycę – powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony tj. „choroby przewlekłe”, natomiast osoby planujące imprezować bądź chociażby pić lampkę wina do kolacji, powinny zastanowić się nad klauzulą alkoholową.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 64,12 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 66,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 2 000 zł | 76,42 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 300 000 zł OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 5 000 zł | 86,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł OC sportowe: 500 000 zł sporty objęte polisą: 64 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 |
64,12 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | |||
66,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
76,42 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 300 000 zł OC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
86,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 5 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 500 000 zł OC sportowe: 500 000 zł sporty objęte polisą: 64 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
Ile czasu zajmie znalezienie odpowiedniej polisy, skoro trzeba zwrócić uwagę na tyle rzeczy? Dosłownie kilka chwil! A wszystko dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy podać podstawowe dane (kraj, czas pobytu, ilość osób itd.), a kalkulator porówna oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych w kilka sekund. Zakupiona polisa zostanie przesłana na podany wcześniej adres e-mail i to wszystko bez wychodzenia z domu.
Najczęściej zadawane pytania
-
Jakie ubezpieczenie wykupić do Tunezji?
Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, zawierające koszty leczenia (na min. 60 000 euro), NNW, OC oraz koszty ratownictwa. W razie indywidualnych potrzeb można skorzystać z dodatkowych rozszerzeń, takich jak: ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzula alkoholowa.
Ile kosztuje wiza turystyczna do Tunezji?
Obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny w Tunezji do 90 dni. Wiza nie jest wymagana, więc nie ma kosztów związanych z jej uzyskaniem. -
Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w Tunezji?
Nie. W Tunezji nie obowiązuje karta EKUZ. Warto mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne.
-
O czym trzeba pamiętać jadąc do Tunezji?
Należy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą ważne dokumenty tożsamości (dowód, ważny paszport) oraz przyjąć szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, polio, WZW A i B po konsultacji z lekarzem. Walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski - należy wymienić walutę na przykład w banku lub kantorze. Dobrze mieć przy sobie gotówkę. Na wszelkiej maści bazarach warto się targować, jednak ważne jest, aby unikać kupowania produktów wykonanych z kości słoniowej lub innych materiałów, pochodzących od zagrożonych gatunków. To samo tyczy się antyków.
-
Ile kosztuje wiza turystyczna do Tunezji?
Obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny w Tunezji do 90 dni. Wiza nie jest wymagana, więc nie ma kosztów związanych z jej uzyskaniem.
- W Tunezji oficjalnym językiem jest arabski, jednak w miejscowościach turystycznych można się porozumiewać po angielsku, francusku, włosku czy nawet niemiecku.
- Oficjalną walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski (TND).
- Aby przekroczyć granicę Tunezji, należy okazać ważny paszport (minimalna ważność dokumentu podróży to sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu), wiza jest wymagana wówczas, gdy pobyt ma przekraczać 90 dni.
- Polskie MZS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku podróży do Tunezji.
- Zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem, które zapewni pokrycie kosztów leczenia. Należy pamiętać, aby suma gwarantowana nie była niższa niż 60 000 euro. Podstawowe ubezpieczenie powinno zawierać również ubezpieczenie NNW, koszty ratownictwa oraz OC.