Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki jest niezwykle przydatne i może pomóc zaoszczędzić nie tylko wiele stresu, ale i pieniędzy. Obejmuje wszelkie koszty, jakie ubezpieczony musi ponieść w związku z odwołaniem podróży. Dotyczy to zarówno kosztów odwołania wycieczki z biurem podróży, jak i indywidualnie rezerwowanych noclegów, biletów samolotowych, kolejowych, autobusowych. O czym warto pamiętać przed zakupem takiego ubezpieczenia?
- Rezygnację z wycieczki, z udziału w konferencjach, szkoleniach, imprezach masowych i turystycznych - w przypadku, kiedy z powodów uwzględnionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dojdzie do rezygnacji z wycieczki, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci koszty poniesione z tytułu zerwania umowy z biurem podróży.
- Anulacja biletów i rezerwacji noclegów - ubezpieczenie od rezygnacji stanowi również ochronę w sytuacji, kiedy konieczne jest anulowanie biletów lotniczych, autokarowych, promowych lub kolejowych. Będzie przydatne także wtedy, gdy anulowana zostanie dokonana wcześniej rezerwacja noclegu.
Ubezpieczyciel zwróci koszty wynikające z odwołania lub przerwania podróży jedynie wtedy, gdy powodem rezygnacji będzie sytuacja nieprzewidziana i niezależna od ubezpieczonego. Informacje o tym, co zalicza się do takich sytuacji, znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.
Inne przykłady powodów odwołania wyjazdu, które większość towarzystw ubezpieczeniowych uznaje za podstawę do wypłaty odszkodowania, to między innymi:
- Otrzymanie obowiązkowego wezwania do sądu.
- Ustalenie przez szkołę lub uczelnię wyższą terminu egzaminu warunkowego, który umożliwia kontynuację nauki.
- Wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy (w przypadku osób wcześniej bezrobotnych).
Ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia informują, ile czasu ma klient na zakup takiej polisy. Zwykle jest to nie więcej niż 7 dni po dokonaniu rezerwacji wycieczki, biletu bądź noclegu.
W OWU znajduje się lista powodów, które pozwalają dokonać bezkosztowej rezygnacji z wyjazdu. Wśród takich przyczyn można znaleźć śmierć bliskiego, wypadek, kradzież czy sprawę sądową.
Przed zakupem ubezpieczenia należy sprawdzić, czy gwarantuje ono 100% zwrotu kosztu rezygnacji z wyjazdu czy 80%. Takie informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Znajduje się tam szereg niezbędnych informacji, jak wspominana już lista powodów, dla których można zrezygnować z podróży, zakres ubezpieczenia czy wyłączenia ochrony.
Ubezpieczenie to dotyczy wycieczek organizowanych przez biura podróży oraz samodzielnie przygotowywanych wyjazdów, można ochroną objąć też rezygnację z koncertu czy konferencji.
Do nich można zaliczyć odwołanie wyjazdu z winy organizatora, chorobę spowodowaną nieprzestrzeganiem zaleceń lekarza czy wypadek, do którego doszło na skutek złamania prawa.
Wykupiłam wycieczkę na Seszele na pół roku wcześniej. Na wszelki wypadek wybrałam też ubezpieczenie od kosztów rezygnacji na WakacyjnaPolisa.pl I całe szczęście, bo na miesiąc przed wyjazdem złamałam rękę i czekała mnie poważana operacja. Dzięki polisie odzyskałam pieniądze z biura podróży, nie ponosząc żadnych strat. Aneta z Żywca
Na dwa tygodnie przed planowanym lotem do znajomych w Norwegii okazało się, że muszę zostać w kraju ze względu na obowiązki służbowe. Odwołałem rezerwację biletu – dzięki temu że miałem polisę nic na tym nie straciłem.
Od roku planowałem wyjazd do Peru. Niestety plany sobie, a życie sobie. Tuż przed wyjazdem rozchorowała się moja mama i musiałem odwołać cały wyjazd. Buro podróży wyliczyło mi koszty rezygnacji z wyjazdu, na szczęście odzyskałam je dzięki kupionej po rezerwacji polisie.
Na tydzień przed wyjazdem do Nowego Jorku okazało się, że czeka mnie ważny egzamin na studiach. Musiałam odwołać wyjazd. Na szczęście zraz po rezerwacji wycieczki kupiłam specjalne ubezpieczenie i odzyskałam część kosztów.
Z przyjaciółką wybierałyśmy się na krótkie wakacje do Hiszpanii. Na tydzień przed wylotem przyjaciółka zachorowała. Z bólem serca odwołałam rezerwacji na bilet, myślałam że pieniądze przepadły. Okazało się, że jednak obie mamy ubezpieczenie, które wykupiła znajoma i dzięki temu otrzymałyśmy zwrot pieniędzy za rezygnację z wyjazdu.
Rok temu przed samym wyjazdem na wakacje do Turcji ukradziono mi paszport. Nie dało się nic załatwić, musiałem zrezygnować z wyjazdu. Gdyby nie ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu, cała kwota wydana na zakup podróży przepadłoby.
Trzy dni przed podróżą do Kanady nasze mieszkanie zostało poważnie zalane. W związku z remontem musieliśmy przez dłuższy czas pozostać na miejscu. W takiej sytuacji nie zostało nic innego, jak odwołać lot. Na szczęście mieliśmy ubezpieczenie, które ochroniło nas przed koniecznością opłaty za rezygnację z biletu.
Na kilka miesięcy przed planowaną podróżą do znajomych w USA straciłem pracę. Szybko jednak znalazłem inne zajęcie, niestety okazało się że szkolenie w nowej pracy pokrywa się z terminem mojego wyjazdu. Z bólem serca z niego zrezygnowałem. Trochę osłodził mi to fakt, że ubezpieczyciel pokrył koszty rezygnacji z biletu i nie byłem stratny.
Wykupiłam wczasy spa w jednym z hoteli na Mazurach. Niestety, w ostatniej chwili musiałam odwołać rezerwację – mój mąż miał wypadek i wylądował w szpitalu. Dzięki temu, że miałam ubezpieczenie, dostał zwrot za pieniądze z rezerwacji, które przepadły.
Rok temu przez grypę straciłem rezerwację i kilka tysięcy złotych za wyjazd na narty w Alpy... Dlatego w tym roku kupiłem u Was ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, żeby się to nie powtórzyło.
Rezygnacja z wakacji zawsze oznacza dla nas stratę. Warto zadbać, by odwołanie wycieczki nie przyniosło też konsekwencji finansowych.
Zakup takiej polisy nie wymaga wielu formalności. Można to zrobić w parę minut.
Zakres ochrony i cena polisy zależy od indywidualnych czynników.
Ubezpieczony zobowiązany jest również powiadomić o rezygnacji ubezpieczyciela, w terminie 7 dni od daty zdarzenia. Do zgłoszenia ubezpieczony powinien dołączyć wszelkie dokumenty niezbędne przy ocenie zasadności sygnalizowanego roszczenia, takie jak na przykład:
- Umowa z biurem podróży.
- Bilet wraz z kopią obowiązujących warunków uczestnictwa w podróży.
- Oświadczenie dotyczące odwołania podróży, poręczone przez organizatora.
Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, polisa chroniąca przed kosztami rezygnacji z podróży zawiera w sobie pewne wyłączenia. Nie jest możliwe otrzymanie odszkodowania w sytuacji, kiedy powód odwołania wycieczki jest subiektywny (zmiana planów, chęć zmiany terminu wyjazdu) lub gdy wynika on z zachowania lub zaniedbania ze strony osoby ubezpieczonej. Dokładne warunki wyłączeń w ubezpieczeniu od rezygnacji znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Tak jak w przypadku innych polis, cena ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży jest uzależniona od wielu czynników. To, ile wyniesie, zależy między innymi od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, kwoty ubezpieczenia, terminu i regionu wyjazdu, liczby podróżujących osób oraz wykupienia dodatkowych opcji. Pełna kwota ubezpieczenia ustalana jest najczęściej w oparciu o przeliczenie całkowitej wartości wycieczki oraz określenie ryzyka rezygnacji.
Ubezpieczając się od kosztów rezygnacji z biletu, unikniemy konieczności pokrycia kosztów związanych z anulowaniem zarezerwowanego i opłaconego wcześniej lotu. Dotyczy to także podróży wieloetapowej. Powody, które w razie zaistnienia takiej sytuacji pozwalają uzyskać od ubezpieczyciela zwrot pieniędzy, są określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Znajdziemy tam również przypadki wyłączeń, z którymi warto zapoznać się przed wykupieniem polisy.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z wyjazdu!
Kto może ubezpieczyć się od rezygnacji z podróży?
Tak. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe (w tym choroby nowotworowe) mogą być objęte ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Nie jest to jednak element standardowej polisy. W większości przypadków, choroby przewlekłe traktowane są bowiem jako wyłączenia odpowiedzialności. Możliwe jest jednak wykupienie rozszerzenia polisy, a tym samym ponowne włączenie odpowiedzialności towarzystwa, pod warunkiem opłacenia dodatkowej składki.
Jaką kwotę otrzyma się za rezygnację z podróży?
Od rezygnacji z podróży może ubezpieczyć się każdy, kto wykupił wycieczkę w biurze podróży. Jest ono polecane szczególnie dla osób, które wykupiły podróż z dużym wyprzedzeniem, ponieważ pozwala uniknąć straty zainwestowanych w zaplanowany wyjazd pieniędzy. Z dokładnymi warunkami polisy powinny się jednak zapoznać przede wszystkim osoby chore przewlekle.
Kiedy otrzymam zwrot kosztów z podróży?
Każdy ubezpieczyciel ustala własne limity zwrotu świadczeń. Są one określane na podstawie ceny wykupionego wyjazdu zawartej w umowie podpisanej z biurem podróży. Zwrot może dotyczyć kosztów rezygnacji z wycieczki, anulowania biletów lub przerwania podróży w trakcie jej trwania. Niektóre polisy oferują możliwość wyboru pomiędzy opcją zwrotu niepełnego (najczęściej 80%) lub całkowitego (100%).
Jak wybrać ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podroży?
Termin wypłaty odszkodowania jest ustalony przez ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości przypadków towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest poinformować ubezpieczonego o swojej decyzji w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego. Na wypłatę należnego świadczenia ubezpieczyciel ma natomiast 30 dni od daty zawiadomienia o wypadku.