Lato na saksach, czyli jak wybrać ubezpieczenie do pracy na wakacje?

Redakcja
Udostępnij:

Wakacje nie dla każdego są czasem wypoczynku. Wiele osób w tym czasie planuje wyjazd do pracy za granicę. Polacy na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech i krajach Beneluksu są rozchwytywani i mogą liczyć na dobrze płatne sezonowe zajęcia. Wyjeżdżasz latem, by sobie dorobić? Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicą.Z tego artykułu dowiesz się:Ubezpieczenie do […]

ubezpieczenie do pracy na wakacje - porównuj ceny

Wakacje nie dla każdego są czasem wypoczynku. Wiele osób w tym czasie planuje wyjazd do pracy za granicę. Polacy na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech i krajach Beneluksu są rozchwytywani i mogą liczyć na dobrze płatne sezonowe zajęcia. Wyjeżdżasz latem, by sobie dorobić? Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicą.

W sezonie Polacy pracują przede wszystkim przy zbiorach owoców i warzyw. Nie jest to najłatwiejsze zajęcie – wymaga pracowitości, samozaparcia, dokładności i wytrzymałości na trudne warunki atmosferyczne, jak upały czy deszcze. W zamian można liczyć na zarobki rzędu od 8 do 15 euro na godzinę i dodatki za pracę w ramach nadgodzin. Wielu Polaków latem pracuje także w sadach i na farmach. Rzadziej wyjeżdżamy, by dorobić sobie w branżach gastronomicznych i turystycznych, choć ofert dla kelnerów i kelnerek, pokojówek, barmanów, pomocy kuchennych czy animatorów hotelowych też nie brakuje.

Ubezpieczenie do pracy na wakacje. Czy EKUZ wystarczy?

 Zazwyczaj pracodawcy zagraniczni oferują swoim pracownikom z innych krajów zapewnione ubezpieczenie. Często dotyczy to jednak stałego zatrudnienia, w przypadku prac sezonowych różnie to bywa – jedni pracodawcy zapewniają ubezpieczenie, inni nie. Wiele osób sądzi, że w takim wypadku wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta jednak gwarantuje podstawową pomoc, wiele usług medycznych musi pokryć sam pacjent, np. leczenie dentystyczne, wizyty u specjalistów, ratownictwo czy koszt transportu powrotnego do kraju. By nie ponosić tych kosztów z własnej kieszeni, warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie do pracy na wakacje. Podpowiadamy, jak jej wybrać.

Koszty leczenia przynajmniej na 20 000 euro

To zdecydowanie najważniejszy element każdego ubezpieczenia. W przypadku pracy za granicą suma gwarantowana w wysokości 20 000 euro jest wystarczająca, jeśli mówimy o wyjeździe do krajów leżących na terenie Europy. W ramach polisy zostaną pokryte wszystkie koszty związane z wizytami lekarskimi, zarówno w prywatnych, jak i publicznych placówkach, pobyt w szpitalu, badania, operacje i zabiegi, zakup leków, powrót do kraju, a nawet organizacja przyjazdu i pobytu bliskiej osoby na czas hospitalizacji ubezpieczonego.

Pamiętaj o NNW i OC w życiu prywatnym

Taka polisa do pracy na wakacje powinna posiadać także ubezpieczenie od  następstw nieszczęśliwych wypadków (sumę gwarantowaną można dobrać pod kątem swoich własnych wymogów), które zminimalizuje i zrekompensuje straty poniesione na zdrowiu w postaci odszkodowania. Przyda się też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – jeśli nieumyślnie spowoduje się wypadek, to ewentualne straty zostaną zapłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Można pomyśleć również o ochronie bagażu od kradzieży, zniszczenia i zagubienia.

Rozszerz ochronę o pracę fizyczną

Praca fizyczna według ubezpieczycieli traktowana jest jako dodatkowe ryzyko. Dlatego osoby wyjeżdżające za granicę w celach zarobkowych, muszą rozszerzyć ochronę polisy właśnie o pracę fizyczną. Wiążę się to ze zwyżką ceny. To, o ile zostanie zwiększony ostateczny koszt za ubezpieczenie do pracy na wakacje, zależy od konkretnego ubezpieczyciela. W naszym kalkulatorze można taką polisę mieć już od 6,11 zł dziennie. Najlepiej jednak samodzielnie dopasować zakres polisy do swoich potrzeb oraz możliwości. Poniżej prezentujemy najtańsze i najbardziej optymalne ceny ubezpieczenia pracy na wakacje.

Towarzystwo ubezpieczeniowe
Zakres ubezpieczeniaCena
Axa AssistanceKL na 200 000 zł, KR na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł6,11 zł
Axa AssistanceKL na 600 000 zł, KR na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC na 150 000 zł, bagaż na 1 500 zł10,91 zł
Europa UbezpieczeniaKL na 60 00 euro, KR na 7 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro12 zł
Europa UbezpieczeniaKL na 100 00 euro, KR na 7 000 euro, NNW na 10 000 euro, OC na 100 000 euro, bagaż na 1 000 euro16 zł

Pracuj przez wakacje bezpiecznie

Sezon letni to prawdziwa okazja, by dobrze zarobić, nabrać doświadczenia, poznać inny kraj – zwłaszcza dla młodych ludzi. Ofert dla Polaków nie brakuje, a dzięki dobrej opinii nasi rodacy są za granicą rozchwytywani i dobrze opłacani. Warto jednak pracować bezpiecznie, z polisą na wszelki wypadek w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania